به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

هزینه زندگی در کانادا در سال 2022

کشور زیبای کانادا در شمال آمریکای شمالی واقع شده است. مساحت کانادا حدود 9.985 میلیون کیلومتر مربع است که باعث می‌شود؛ دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت باشد. جمعیت کانادا 37.940.640 نفر بوده و پایتخت آن شهر اتاوا است. کشور کانادا از نظر کیفیت زندگی، دولت، آزادی‌های مدنی، آموزش، آزادی اقتصادی و مراقبت‌های بهداشتی، جز بالاترین رتبه‌ها در بین کشور‌های جهان است. علاوه‌براین، کشور کانادا به احترام گذاشتن به تفاوت‌های افراد، تنوع بی‌نظیر و نیز ایمنی و امنیت زیاد، شهرت دارد. کانادا قومیت‌های بسیار متنوعی دارد. اقتصاد کانادا بسیار پیشرفته است و از این نظر در بین کشور‌های بزرگ جهان دهمین رتبه را دارد. این تنها بخشی از امکانات بی‌نظیر این کشور است. کشور کانادا به دلیل سیستم بهداشت و درمان همگانی خود در سراسر دنیا مشهور است. این کشور دارای 10 استان است و به پانزده منطقه خشکی و پنج منطقه دریایی تقسیم می‌شود. آب و هوای کانادا از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است اما حد پایین میانگین دما در کانادا بین 20 تا 30 درجه سانتی‌گراد است؛ البته حد بالای میانگین هم می‌تواند در همین حدود باشد. از نظر میزان هزینه‌ها، کانادا در دسته کشور‌های گران دسته‌بندی می‌شود، چون هزینه‌های زندگی خانواده نیمی از دستمزد فرد را به خود اختصاص می‌دهد. اما خدمات و امکانات این کشور بسیار عالی هستند و شما می‌توانید در این کشور یک زندگی لذت بخش و با استاندارد را تجربه کنید. از آنجایی که هزینه‌های زندگی در کانادا افزایش یافته؛ دانستن اینکه زندگی در هر یک از شهر‌ها چقدر هزینه دارد؛ به شما در انتخاب شهر محل سکونت کمک می‌کند. دانستن میزان هزینه‌های زندگی در هر شهر بسیار مهم است زیرا هزینه‌های زندگی در طول زمان بر ارزش خالص فرد (مجموع دارایی‌ها و بدهی‌ها) اثر می‌گذارد؛ زیرا اگر هزینه‌های زندگی زیاد باشد؛ فرد نمی‌تواند به اندازه کافی پس انداز کند، در نتیجه فرد دچار کاهش رشد دارایی می‌شود. در این مقاله به تمام نکاتی که باید درباره هزینه‌های زندگی در کانادا بدانید؛ پرداخته می‌شود.

هزینه زندگی در کانادا برای خانواده‌ها و دانشجویان


هزینه زندگی در کانادا برای خانواده‌ها و دانشجویان

افراد خارجی که قصد مهاجرت تحصیلی یا خانوادگی به کشور کانادا را دارند؛ به دنبال اطلاعاتی درباره میزان هزینه‌های زندگی در کانادا هستند. کانادا یک کشور مهاجر پذیر است؛ این کشور بسیار توسعه یافته می‌باشد و امکانات فوق‌العاده‌ای را به شهروندان خود ارائه می‌دهد. به همین دلیل ممکن است هزینه‌های زندگی در کانادا بیشتر از تصور شما باشد و شما را متعجب کند. اگر هزینه‌های زندگی را فقط براساس اعداد و ارقام بررسی کنید؛ ممکن است تصور کنید که این هزینه‌ها بسیار زیاد هستند. اما وقتی پیشینه کشور و امکانات و تسهیلاتی که دولت کانادا به شهروندان خارجی ارائه می‌دهد را بررسی کنید؛ متوجه خواهید شد که هزینه‌ها آنقدر هم زیاد نیست. شما می‌توانید شهر‌هایی از کانادا که هزینه زندگی در آن‌ها کمتر است اما امکانات خوبی دارند؛ را برای زندگی انتخاب کنید.

میانگین هزینه‌های زندگی خانواده در کانادا به تعداد اعضای خانواده بستگی دارد. تعداد اعضای خانواده معمولا بین 2 تا 4 نفر است. میانگین هزینه‌های زندگی در کانادا:

 • برای یک نفر در ماه، بدون احتساب اجاره خانه، 1245 دلار است.
 • برای یک دانشجوی مجرد در ماه، بدون احتساب اجاره خانه، 880 دلار است.
 • برای یک خانواده دو نفره در ماه، بدون احتساب اجاره خانه، تقریبا 2500 دلار است.
 • برای یک خانواده 4 نفره در ماه، بدون احتساب اجاره خانه، تقریباً 5000 دلار است.
 • برای دانشجویانی که منزل شخصی دارند؛ می‌تواند حدود 625 دلار در ماه هزینه داشته باشد، در حالی که هزینه اقامت در خوابگاه دانشگاه حدود 800 دلار در ماه است.

متوسط اجاره مسکن در کانادا


متوسط اجاره مسکن در کانادا

شاخص هزینه‌های زندگی در شهرهای کانادا از 65 تا 80 متغیر است و این مقدار کمی بهتر از میانگین جهانی است. هزینه‌های زندگی در کانادا ممکن است کمی بیشتر از تصورات شما باشد. هزینه‌های مربوط به اجاره خانه ممکن است حدود 50 درصد حقوق شما را به خود اختصاص دهد. شما باید علاوه بر پس انداز و سرمایه‌ گذاری، قبل از تعیین برنامه زندگی در کانادا، وضعیت کسب و کار خود را هم مشخص کنید.

متداول‌ترین سوال قبل از مهاجرت به کانادا این است که حداقل هزینه‌های زندگی در کانادا چقدر است؟ اکثر مردم کانادا با 250000 دلار در سال بدون مالیات زندگی می‌کنند. این مبلغ برای داشتن یک زندگی راحت کفایت می‌کند؛ اما این مبلغ، به میانگین درآمد افراد در کانادا نزدیک هم نیست. میانگین حقوق ماهانه پس از کسر مالیات 3400 دلار است. بنابراین، قبل از اینکه به کانادا مهاجرت کنید؛ از اینکه پشتوانه مالی خوبی دارید مطمئن شوید.

 • هزینه یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 1335 دلار و در خارج از شهر 1120 دلار است.
 • هزینه یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 2170 دلار و درخارج از شهر 1820 دلار است.
 • تورنتو و ونکوور گران ترین شهرهای در کانادا هستند. مبلغ اجاره 2/2 درصد در این شهرها افزایش یافته و اکنون اجاره برای یک خانه 2 خوابه به ترتیب در تورنتو و ونکور 3000 دلار و 3180 دلار است.
 • در شهرهایی مانند هالیفاکس و ابوتسفورد مبلغ اجاره خانه 2 خوابه حدود 1300 دلار است.
 • ارزان ترین شهر کانادا از نظرمبلغ اجاره خانه، سنت جان است که اجاره یک آپارتمان 2 خوابه در آن 900 دلار است.

جدولی در ادامه قرار گرفته که میانگین قیمت انواع ملک، اجاره بها و هزینه آنها را در شهرهای مختلف کانادا نشان می‌دهد:

ناحیه اجاره خانه 1 خوابه اجاره خانه  2 خوابه اجاره خانه 3 خوابه
تورنتو  1755 دلار 2331 دلار 2900 دلار
ونکوور 1925 دلار 2600 دلار 3400 دلار
مونترآل 1375 دلار 1699 دلار 2100 دلار
اتاوا 1400 دلار 1700 دلار 2062 دلار
کبک 714 دلار 965 دلار 1104 دلار
کلگری 1095 دلار 1308 دلار 1550 دلار
ویکتوریا 1585 دلار 2000 دلار
وینیپگ 945 دلار 1304 دلار 1563 دلار
ادمونتون 986 دلار 1175 دلار 1375 دلار

هزینه اقامت برای دانشجویان بین المللی در کانادا


در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان خارجی، خوابگاه و محل اقامت وجود دارد. اکثر دانشجویانی که به کانادا مهاجرت می‌کنند، زندگی در خوابگاه دانشجویی را انتخاب می‌کنند. دانشجویان می‌توانند شرایط خوابگاه را بررسی کنند و بعد تصمیم بگیرند که زندگی در خوابگاه برایشان مناسب است یا خیر. بعضی از امکانات موجود در خوابگاه‌های دانشجویی عبارتند از: خشکشویی، غذاخوری و مکان‌های تفریحی. این عوامل باید در تعیین هزینه‌های زندگی دانشجویان بین المللی در کانادا، در نظر گرفته شوند.

در نظر گرفتن میزان اجاره بها، یکی از عواملی است که قبل از انتخاب خوابگاه دانشجویی باید به آن توجه کنید. متوسط هزینه زندگی در کانادا بین 8000 تا 10000 دلار کانادا در سال است. اجاره بها مسکن خارج از دانشگاه، نسبت به خوابگاه دانشجویی بیشتر است، اما اگر منزل را به طور اشتراکی اجاره کنید؛ هزینه‌ها کاهش می‌یابد. حداقل 400 دلار کانادا  در ماه، برای زندگی راحت در کانادا مورد نیاز است. در ادامه به هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا پرداخته می‌شود:

نوع محل اقامت میانگین هزینه‌ها
خوابگاه دانشجویی 8000 تا 10000 دلار کانادا (سالانه)
منزل اشتراکی خارج از دانشگاه 400 تا 700 دلار کانادا در ماه
سوئیت در مرکز شهر 1332 دلار کانادا در ماه
سوئیت خارج از شهر 1123 دلار کانادا در ماه

هزینه‌های خورد و خوراک در کانادا


هزینه‌های خورد و خوراک در کانادا

هزینه‌های خورد و خوراک به طور متوسط؛ در کانادا حدود 300 دلار است که شامل مواد غذایی و خرید از سوپرمارکت‌ها می‌شود. فروشگاه‌های Walmart در سرتاسر کانادا وجود دارند و معمولا ارزان‌ترین محل برای خرید مواد غذایی هستند. خرید غذا از رستوران برای سه نفر در یک وعده 65 دلار هزینه دارد و هزینه غذا برای یک نفر در هر وعده حدود 25 دلار خواهد بود.

با وجود دولت توسعه یافته، موقعیت جغرافیایی خوب و مردم مهربان، جای تعجب نیست که اکثر افراد علاقه دارند به کانادا مهاجرت کنند. کانادا از نظر در دسترس بودن تمام امکانات، از امکانات فنی گرفته تا امکانات ضروری زندگی، جز کشور‌های پیشرو است. کانادا برخلاف کشور‌هایی که به دلیل فقر نمی‌توانند نیاز‌های اساسی شهروندان خود را برآورده کنند، با مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح توانسته به خوبی شرایط را مدیریت کند.

 • یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت بسته به تعداد افراد بین 18 تا 75 دلار هزینه دارد.
 • قیمت آبجو بین 6 تا 8 دلار است.
 • قیمت 5/1 لیتر آب نزدیک به 6/1 دلار است.
 • خوراکی‌هایی مانند تخم مرغ، برنج، نان و شیر بین 5/2 تا 4 دلار هزینه دارند.
 • سبزیجات و میوه‌هایی مانند سیب، موز، پرتقال، گوجه فرنگی و پیاز بین 5/1تا 5 دلار هزینه دارند.
 • قیمت یک بطری شراب با اندازه متوسط، 15 دلار است.

مواد غذایی شامل مواردی مانند میوه، سبریجات، گوشت، تخم مرغ، شیر و… می‌شوند. هزینه‌های بعضی از مواد غذایی که به طور معمول استفاده می‌شوند؛ عبارتند از:

اقلام (1 کیلوگرم) قیمت
شیر(1 لیتر)  2/49 دلار
قرص نان  2/90 دلار
برنج  3/71 دلار
دوازده عدد  تخم‌مرغ  3/47 دلار
پنیر محلی  12/63 دلار
مرغ  13/19 دلار
گوشت گاو  15/22 دلار
سیب  4/15 دلار
موز  1/73 دلار
پرتقال  4 دلار
گوجه  4/26 دلار
سيب‌زميني  2/90 دلار
پیاز  2/66 دلار
کاهو  2/66 دلار
بطری آب 5/1 لیتری    2/55 دلار
سیگار بسته 20 تایی  15 دلار

میانگین هزینه و قبوض آب و برق در کانادا


میانگین هزینه و قبوض آب و برق در کانادا

میانگین قیمت برق در کانادا حدود 4/17 سنت بر کیلو وات ساعت است. بخش‌هایی از کانادا که گران‌ترین قیمت برق را دارند؛ عبارتند از نوناووت با 5/317 سنت بر کیلو وات ساعت و مناطق شمال غربی با 7/38 سنت بر کیلو وات ساعت. به طور مثال اگر در آپارتمان یا خانه شما به طور متوسط حدود 1000 کیلووات ساعت، برق مصرف می‌شود، قبض برق شما به حدود 174 دلار می‌رسد. میانگین هزینه آب و برق در کانادا 75/304 دلار در ماه است. قیمت اینترنت با سرعت 60 مگابایت در ثانیه یا بالاتر تقریباً 80 دلار در ماه است. بسته به میزان مصرف شما، ممکن است به این مبالغ اضافه شود.

بخوانید:  زندگی در کانادا: آشنایی با شرایط، مزایا و معایب زندگی در کانادا

هزینه‌های تلفن همراه و اینترنت در کانادا


اکثر شرکت‌هایی که در کانادا خدمات اینترنت و تلفن همراه را ارائه می‌دهند؛ معمولا بسته‌های مختلفی را در اختیار مشتری‌ها قرار می‌دهند که مطمئنا نیاز افراد را به خوبی رفع می‌کنند. بهترین بسته اینترنت، بسته‌ای است که دارای حجم اینترنت و سرعت کافی برای خانه شما باشد. بهترین بسته‌های تلفن همراه، بسته‌هایی هستند که به طور ماهانه، تعداد نامحدود تماس تلفنی و پیامک را در اختیار شما قرار می‌دهند.

هزینه حمل و نقل عمومی و قیمت پارکینگ


کشور کانادا گزینه‌های حمل و نقل و جابه‌جایی زیادی مثل، اتوبوس، مترو، کشتی و… را در اختیار شهروندانش قرار می‌دهد. هزینه‌های حمل و نقل و جابه‌جایی در کانادا حدود 250 تا 300 دلار در ماه است. این مبلغ شامل خدمات حمل و نقل دولتی و خدمات تاکسی‌های اینترنتی می‌شود.

هزینه‌های سیستم تاکسی دوچرخه‌ای در کانادا

همه استان‌های کانادا سیستم تاکسی دوچرخه‌ای را ندارند. تاکسی‌های دوچرخه‌ای، تحت عنوان BIXI در مونترال و Bikeshare در تورنتو، روش مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست برای رفت و آمد در شهرهای بزرگ هستند. این تاکسی‌ها ارزان هستند؛ به علاوه از پرداخت هزینه‌های زیاد برای خرید دوچرخه شخصی هم جلوگیری می‌کنند. به طور مثال، هزینه اجاره BIXI برای 30 روز، 19 دلار است؛ که این مبلغ شامل 45 دقیقه سواری رایگان هم می‌شود. اما بعد از 45 دقیقه، سواری به طور 5 پوند در دقیقه حساب می‌شود.

قیمت پارکینگ خودرو در کانادا

پارکینگ‌های خودرو در کانادا جز مشاغل پول ساز به حساب می‌آیند و این پارکینگ‌ها در هر شهر روش مدیریت و قیمت خاص خود را دارند. در ادامه به برخی از شهر‌هایی که بیشترین قیمت پارکینگ‌های شهری را دارند؛ پرداخته می‌شود.

شهر فرودگاه پارکینگ ماشین پارکینگ خیابانی
مونترآل  7/31 دلار  7/47 دلار  3/14 دلار
تورنتو  8/70 دلار  5/81 دلار  3/87 دلار
کلگری  8/23 دلار  9/68 دلار  4/36 دلار
اتاوا  9/63 دلار  2/42 دلار  6/77 دلار
 ونکوور  4/11 دلار  5/81 دلار  3/87 دلار

هزینه حمل و نقل عمومی در سراسر کانادا

میانگین هزینه حمل و نقل عمومی در سراسر کانادا به شرح زیر است:

شهر هزینه حمل و نقل ماهانه با نرخ معمولی
مونترآل  90/50 دلار
کبک  89/75 دلار
تورنتو  156/00 دلار
ونکوور  100/25 دلار
کلگری  109/00 دلار
ادمونتون  100/00 دلار
اتاوا  122/50 دلار
هلیفکس  60/00 دلار

نرخ بیمه خودرو در کانادا

قیمت بیمه خودرو در کانادا از استانی به استان دیگر متفاوت است. میانگین قیمت سالانه بیمه خودرو در سراسر کانادا به شرح زیر است:

استان نرخ
انتاریو 1458 دلار
بریتیش کلمبیا 1316 دلار
آلبرتا 1179 دلار
نیوفاندلند و لابرادور 1090 دلار
مانیتوبا 1001 دلار
بخش‌های شمال غربی 974 دلار
نوناووت 968 دلار
یوکان 806 دلار
نوا اسکوشیا 783 دلار
ساسکاچوان 775 دلار
نیوبرانزویک 763 دلار
جزیره پرنس ادوارد 755 دلار
کبک 724 دلار

هزینه‌های تفریح در کانادا


هزینه‌های تفریح در کانادا

کشور کانادا دارای مکان‌های زیبا، موزه‌ها، مراکز ورزشی، سینماها و مراکز تفریحی همراه با تعداد زیادی رستوران است. میزان هزینه‌های تفریح و سرگرمی، بستگی به شهری دارد که در آن زندگی می‌کنید. به طور متوسط می‌توان گفت؛ مصرف 4 آبجو، 1 بار رستوران رفتن با دوستان، 2 بار سینما رفتن و صرف 4 وعده غذایی معمولی در رستوران در یک ماه، حدود 190 دلار هزینه دارد. لازم به ذکر است که میزان هزینه‌های ماهانه به شهر محل سکونت شما بستگی دارد.

نرخ مالیات بر درآمد استانی در کانادا


نرخ مالیات بر درآمد استانی و منطقه ای در کانادا به شرح زیر است:

استان‌ها و مناطق نرخ
نیوفاندلند و لابرادور 8/7 درصد در اولین 38081 دلار درآمد مشمول مالیات، +
14/5 درصد در 38080 دلار بعدی، +
15/8 درصد در 812/59 دلار بعدی، +
17/3 درصد در 390/54 دلار بعدی، +
18/3 درصد در مبلغ بیش از 363/190 دلار درآمد
جزیره پرنس ادوارد 9/8 درصد در 31984 دلار اول درآمد مشمول مالیات، +
13/8 درصد در 31985 دلار بعدی، +
16/7 درصد در مبلغ بیش از 969/63 دلار درآمد
نوا اسکوشیا 8/79 درصد در اولین 29590 دلار درآمد مشمول مالیات، +
14/95 درصد در 29590 دلار بعدی، +
16/75 درصد در 33820 دلار بعدی، +
17/5 درصد در 57000 دلار بعدی، +
21 درصد در مبلغ بیش از 150000 دلار درآمد
نیوبرانزویک  9/68 درصد در اولین 835/43 دلار درآمد مشمول مالیات، +
14/82 درصد در 836/43 دلار بعدی، +
16/52 درصد در 863/54 دلار بعدی، +
17/48 درصد در 19849 دلار بعدی، +
20/3 درصد در مبلغ بیش از 383/162 دلار درآمد
کبک برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نرخ مالیات بر درآمد به وب سایت Revenue Quebec  مراجعه کنید
انتاریو 5/05 درصد در 45142 دلار اول درآمد مشمول مالیات، +
9/15 درصد در 145/45 دلار بعدی، +
11/16 درصد در 59713 دلار بعدی، +
12/16 درصد در 70000 دلار بعدی، +
13/16 درصد در مبلغ بیش از 220,000 دلار درآمد
مانیتوبا 10/8 درصد در 33723 دلار اول درآمد مشمول مالیات، +
12/75 درصد در 39162 دلار بعدی، +
17/4 درصد در مبلغ بیش از 72,885 دلار درآمد
ساسکاچوان 10/5 درصد در 45677 دلار اول درآمد مشمول مالیات، +
12/5 درصد در 84829 دلار بعدی، +
14/5 درصد در مبلغ بیش از 130,506 دلار درآمد
آلبرتا 10 درصد از 131220 دلار اول درآمد مشمول مالیات، +
12 درصد در 26244 دلار بعدی، +
13 درصد در 52,488 دلار بعدی، +
14 درصد در 104976 دلار بعدی، +
15 درصد در مبلغ بیش از 314,928 دلار درآمد
بریتیش کلمبیا 5/06 درصد در 42184 دلار اول درآمد مشمول مالیات، +
7/7 درصد در 42,185 دلار بعدی، +
10/5 درصد در 12497 دلار بعدی، +
12/29 درصد در 20757 دلار بعدی، +
14/7 درصد در 41860 دلار بعدی، +
16/8 درصد در 62937 دلار بعدی، +
20/5 درصد در مبلغ بیش از 222,420 دلار درآمد
یوکان 6/4 درصد در اولین 49020 دلار درآمد مشمول مالیات، +
9 درصد در 49020 دلار بعدی، +
10/9 درصد در 53938 دلار بعدی، +
12/8 درصد در $348,022 بعدی، +
15 در مبلغ بالای 500000 دلار درآمد
بخش‌های شمال غربی 5/9 درصد در 44396 دلار اول درآمد مشمول مالیات، +
8/6 درصد در 44400 دلار بعدی، +
12/2 درصد در 55566 دلار بعدی، +
14/05 درصد در مبلغ بیش از 144,362 دلار درآمد
نوناووت 4 درصد از 46740 دلار اول درآمد مشمول مالیات، +
7 درصد در 46740 دلار بعدی، +
9 درصد در 58,498 دلار بعدی، +
11/5 درصد در مبلغ بیش از 151,978 دلار درآمد

شهرهای مقرون به صرفه کانادا برای زندگی


در ادامه به ارزان‌ترین شهر‌های کانادا که برای زندگی افراد خارجی مناسب است؛ پرداخته می‌شود:

شهر میانگین هزینه زندگی در ماه (CA$)
سنت کاترین 1000 دلار به جز هزینه اجاره خانه
ابوتسفورد، بریتیش کلمبیا 920 دلار به جز هزینه اجاره خانه
مونگتون 940 دلار به جر هزینه اجاره خانه
لاوال 900 دلار به جز هزینه اجاره خانه
شربروک 830 دلار به جز هزینه اجاره خانه

هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف کانادا


هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف کانادا

هزینه زندگی در تورنتو

شهر تورنتو با وجود اینکه دارای بسیاری از دفاتر مرکزی کانادا و مشاغل اداری با درآمد بالاست؛ اما همچنان جز گران‌ترین شهر‌ها برای زندگی در کانادا است. بیشترین هزینه زندگی در شهر تورنتو به اجاره خانه اختصاص می‌یابد. بسته به اندازه ملک، میانگین قیمت اجاره خانه در تورنتو به شرح زیر است:

 • 1217 دلار برای آپارتمان یک خوابه
 • 1680 دلار برای آپارتمان 2 خوابه
 • 1918 دلار برای آپارتمان 3 خوابه
 • 3542 دلار برای خانه مستقل مناسب خانواده

یکی دیگر از هزینه‌های مربوط به مسکن، شامل هزینه‌های آب و برق و هزینه‌های ارتباطات می‌شود که معمولا به صورت جداگانه از اجاره خانه حساب می‌شود. بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط موسسه CD Howe، میانگین هزینه ماهانه برای برق در تورنتو 104 دلار است. بر اساس گزارش ارائه شده توسط  CRTC در سال 2019، خدمات مخابراتی مثل تلویزیون، تلفن و اینترنت در انتاریو به طور متوسط 169 دلار در ماه هزینه دارد. با در نظر گرفتن این موارد، هزینه زندگی یک نفر در یک آپارتمان یک خوابه، حدود 1490 دلار در ماه می‌باشد. اگر قصد مهاجرت خانوادگی به تورنتو را دارید، باید بدانید که نرخ اجاره خانه برای یک خانواده در تورنتو از تمام مناطق کانادا، بالاتر است.

درباره هزینه‌های غذا طبق آماری که توسط سنجنده سبد غذایی در تورنتو ارائه شده، می‌توان گفت که میانگین هزینه خرید موارد غذایی از حدود 260 دلار برای یک زن بالغ تا حدود 340 دلار برای یک مرد بالغ جوان متغیر است. اما این آمار نمی‌تواند اطلاعات دقیقی، به ویژه درباره شهر‌های بزرگ، در اختیار ما قرار دهد. هزینه‌های خورد و خوراک می‌تواند به طور متوسط از 10 دلار برای ناهار، تا 25 دلار یا بیشتر برای غذای رستوران یا یک شام ارزان قیمت، متغیر باشد. هزینه‌های ماهانه خورد و خوراک در انتاریو به جز هزینه‌های رستوران، حدود 253 دلار است و این نشان می‌دهد که هزینه خورد و خوراک در تورنتو کمی بیشتر از انتاریو است. هزینه‌های خورد و خوراک به طور متوسط برای هر خانوار در انتاریو 398 دلار در ماه است که این مبلغ شامل غذا‌های خانگی و غذا‌های رستورانی می‌شود.

هزینه زندگی در اتاوا

اتاوا پایتخت کانادا است اما هزینه‌های زندگی در اتاوا نسبت به تورنتو کمتر است. دلیل اصلی کمتر بودن هزینه‌های زندگی در اتاوا، کمتر بودن هزینه‌های مربوط به اجاره خانه است. طبق آماری که توسط  بازار اجاره CMHC در اکتبر 2021 ارائه شد، میانگین اجاره ماهانه در اتاوا به شرح زیر است:

 • 1061 دلار در ماه برای آپارتمان یک خوابه
 • 1547 دلار در ماه برای آپارتمان 2 خوابه
 • 1779 دلار در ماه برای آپارتمان 3 خوابه
 • 3004 دلار در ماه برای خانه مستقل مناسب خانواده

از آنجایی که نرخ اجاره خانه در اتاوا خیلی نسبت به تورنتو کمتر است؛ هزاران دلار در سال در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. با احتساب هزینه‌های برق و خدمات ارتباطی، هزینه زندگی برای یک نفر در یک آپارتمان یک خوابه، حدود 1314 دلار در ماه می‌باشد.

با توجه به اینکه هزینه‌های کلی زندگی در اتاوا نسبت به تورنتو کمتر است؛ می‌توان انتظار داشت که هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک در اتاوا تقریبا شبیه آنتاریو باشد. طبق آماری که توسط Stats Canada ارائه شده؛ که یک خانواده 2 تا 4 نفره به طور متوسط 868 دلار در ماه برای خورد و خوراک هزینه می‌کند، در نتیجه می‌توان گفت که هر فرد به طور متوسط حدود 362 دلار در ماه برای خورد و خوراک هزینه می‌کند.

بخوانید:  زندگی در آلمان: شرایط زندگی در آلمان برای کارجویان، مزایا و معایب

هزینه زندگی در مونترال

با وجود اینکه محله متروپولیتن مونترال دومین منطقه پرجمعیت کانادا است؛ اما هزینه‌های زندگی در مونترال نسبت به شهر‌های بزرگ کانادا کمتر است. هزینه اجاره خانه در این شهر در مقایسه با سایر شهر‌های بزرگ کانادا، بسیار کمتر است. هزینه‌های ماهانه مربوط به مسکن به شرح زیر است:

 • 712 دلار برای آپارتمان 1 خوابه
 • 932 دلار برای آپارتمان 2 خوابه
 • 1146 دلار برای آپارتمان 3 خوابه
 • 3192 دلار برای خانه مستقل مناسب خانواده

علاوه بر کم بودن مبلغ اجاره خانه، هزینه‌های برق به طور میانگین فقط 73 دلار در ازای 1000 کیلووات ساعت در ماه است. همچنین هزینه‌های خدمات ارتباطی در ماه حدود 160 دلار است. هزینه‌های زندگی در این شهر نسبت به کل کانادا کمتر است و هزینه‌های زندگی برای یک نفر در یک آپارتمان 1 خوابه، حدود 946 دلار در ماه است.

در کبک هزینه‌های مسکن و خورد و خوراک برای یک خانواده 2 تا 4 نفره، به طور متوسط 820 دلار است. این مبلغ به طور میانگین، 342 دلار برای هر نفر است که نشان می‌دهد هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک کمی کمتر از میانگین کل کشور است. البته هزینه خورد و خوراک با توجه به نوع رژیم غذایی شما و تعداد دفعاتی که از بیرون غذا می‌گیرید؛ می‌تواند متفاوت باشد.

هزینه زندگی در شهر کبک

هزینه اجاره خانه در کبک نسبت به بقیه شهر‌ها پایین‌تر است و میانگین اجاره ماهانه به شرح زیر است:

 • 640 دلار برای آپارتمان 1 خوابه
 • 945 دلار برای آپارتمان 2 خوابه
 • 1108 دلار برای آپارتمان 3 خوابه
 • 1888 دلار برای خانه مستقل مناسب خانواده

هزینه‌های کم اجاره خانه به اضافه هزینه‌های کم برق و خدمات ارتباطی، باعث شده که شهر کبک یک شهر مقرون به صرفه برای زندگی باشد. هزینه‌های ماهانه خورد و خوراک در کبک به طور میانگین 328 دلار برای هر نفر است. بلیت اتوبوس عمومی در شهر کبک، حدود 75/89 دلار در ماه هزینه دارد. اگر اتومبیل دارید باید بدانید که با توجه نرخ بیمه اتومبیل و قیمت نسبتا بالای بنزین، هزینه نگهداری اتومبیل در کبک تقریبا مشابه مونترال است.

هزینه زندگی در کلگری

هزینه‌های زندگی در شهر کلگری بسیار مقرون به صرفه است چون نسبت به یک شهر بزرگ، هزینه‌های اجاره کم است. میانگین اجاره ماهانه به شرح زیر است:

 • 919 دلار برای آپارتمان 1 خوابه
 • 1350 دلار برای آپارتمان 2 خوابه
 • 1431 دلار برای آپارتمان 3 خوابه
 • 2009 دلار برای خانه مستقل مناسب برای خانواده

هزینه‌های بسیار کم زندگی را می‌توان به مشکلات اقتصادی اخیر آلبرتا و کلگری ارتباط داد. در آپارتمان‌های ارزان قیمت،هزینه برق 6/16 سنت برای هر کیلووات ساعت و 166 دلار برای هر 1000 کیلووات ساعت است به علاوه، هزینه خدمات ارتباطی 180 دلار در ماه می‌شود، بنابراین هزینه مسکن برای 1 نفر در یک آپارتمان مجردی حدود 1275 دلار تمام شود.

هزینه‌های خورد و خوراک در آلبرتا نسبت به سایر مناطق کانادا بیشتر است و حدود 393 دلار در ماه برای هر نفر هزینه می‌برد. هزینه‌های غذا‌های رستورانی در آلبرتا 116 دلار در ماه است در صورتی که این مبلغ به طور میانگین در سراسر کانادا 96 دلار است. با توجه به اینکه کلگری شهر بزرگی است، هزینه‌های خورد و خوراک در آن کمی بالاتر است؛ زیرا به طور کلی هزینه‌های زندگی در شهر‌های بزرگ از شهر‌های کوچک بیشتر است.

هزینه زندگی در ونکوور

به دلیل گران بودن خانه‌ها در ونکوور، ساکنان این شهر فقط قادر به اجاره کردن خانه هستند. گران بودن قیمت خانه در ونکوور باعث شده که این شهر یکی از شهر‌های گران و پرهزینه محسوب شود؛ تا حدی که هزینه‌های زندگی در ونکوور مشابه تورنتو است. هزینه اجاره ماهانه منزل به شرح زیر است:

 • 1302 دلار برای آپارتمان 1 خوابه
 • 1830 دلار برای آپارتمان 2 خوابه
 • 2211 دلار برای آپارتمان 3 خوابه
 • 4494 دلار برای خانه مستقل مناسب برای خانواده

با وجود اینکه اجاره خانه در ونکوور و بریتیش کلمبیا بالاست؛ اما هزینه‌های برق و خدمات ارتباطی کمتر از میانگین کشور است. هزینه‌های برق 6/12 دلار در ازای هر کیلو وات ساعت و 126 دلار به ازای 1000 کیلو وات ساعت بوده و هزینه‌های مربوط به تلفن، تلویزیون و اینترنت حدود 174 دلار است و این قیمت‌ها باعث می‌شود که زندگی در این شهر کمی مقرون به صرفه تر شود.

هزینه‌های ماهانه خورد و خوراک در شهر بریتیش کلمبیا به طور متوسط 369 دلار برای هر نفر است که از این مبلغ حدود 107 دلار آن به غذا‌های رستورانی اختصاص می‌یابد. این مبلغ احتمالا در شهر ونکوور با توجه به بالاتر بودن هزینه‌های زندگی و جمعیت بیشتر، بالاتر خواهد بود.

نکاتی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها در کانادا


نکاتی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها در کانادا

هنگامی که شما در یک کشور خارجی مشغول به کار کردن هستید؛ باید بدانید که پس انداز کردن همیشه برای شما مفید خواهد بود. برخی از افراد تمام حقوق خود را صرف خرید و خوش گذارنی می‌کنند. توجه داشته باشید که با وجود اینکه خرید کردن و خوش گذارانی به خودی خودی کارهای بدی نیستند؛ اما شما باید همیشه مقداری از درآمد خود را پس انداز کنید. در ادامه به نکاتی اشاره می‌شود که می‌تواند به شما در پس انداز کردن پول کمک کند:

یکی از اولین اقداماتی که باید انجام دهید؛ این است که باید مبلغی را برای خودتان کنار بگذارید. اکثر افراد به محض اینکه حقوق خود را دریافت می‌کنند؛ صورت حساب‌های خود را پرداخت می‌کنند و بعد از آن بقیه پول خود را صرف خرید می‌کنند؛ با این حساب که بعدا فرصت برای پس انداز کردن وجود دارد. اما بعدا ممکن است نتوانند دوباره پس انداز کنند. پس برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است همیشه مقداری پول کنار بگذارید. بهتر است زمانی که حقوق می‌گیرید مقداری پول پس انداز کنید تا در صورت نیاز بعدا از آن استفاده کنید. مبلغی که پس انداز می‌کنید بستگی به خودتان دارد؛ شما می‌توانید 20 درصد یا حتی 80 درصد حقوقتان را پس انداز کنید. البته پس انداز کردن به این معنی نیست که سبک زندگی مورد علاقه خود را نادیده بگیرید؛ بلکه به این معنی است که باید به فکر آینده هم باشید چون همه چیز همیشه یکسان باقی نمی‌ماند.

برای خرج و مخارج خودتان برنامه ریزی کنید. شما می‌توانید هر ماه مبلغی مشخص را به پوشاک، خوراک، تفریح و… اختصاص دهید و به خودتان اجازه بیشتر هزینه کردن را ندهید. سعی کنید دقیقا طبق برنامه عمل کنید. زمانی که می‌خواهید برای هزینه‌های خود برنامه ریزی کنید، باید بخش پس انداز را هم در برنامه خود قرار دهید. شما فقط در صورتی که پس انداز داشته باشید می‌توانید به صورت ایده‌آل زندگی کنید و این یک عامل مهم ایجاد انگیزه برای پس انداز کردن پول است.

یک حساب برای پس انداز‌های خود افتتاح کنید و از آن استفاده نکنید. بله درست حدس زدید. در این روش شما باید یک حساب بانکی افتتاح کنید و فقط پول پس انداز خود را در آن قرار دهید و به هیچ وجه از آن پول استفاده نکنید. پس انداز خود را در آن حساب بریزید و کلا فراموش کنید که همچین حسابی دارید. شما باید سعی کنید که در ابتدا ماه بخشی از پول خود را پس انداز کنید زیرا این کار در ابتدا ماه ساده تر است. سعی کنید پس انداز کردن را در اولویت خود قرار دهید و فقط ته مانده پول خود را به پس انداز اختصاص ندهید. به یاد داشته باشید که این حساب بانکی می‌تواند راحتی زندگی شما را تضمین کند. این حساب باعث می‌شود که در آینده در صورت نیاز فوری به پول، به مشکل برنخورید؛ چون در این صورت شما پس اندازی دارید که می‌توانید از آن استفاده کنید. شما باید پس انداز کردن را از زمان 20 سالگی آغاز کنید و تا زمانی که کار می‌کنید، به این کار ادامه دهید. سعی کنید که پس انداز کردن را به درستی انجام دهید.

ممکن است گاهی اوقات نیاز باشد که از برخی چیز‌ها بگذرید. مثلا لازم نیست که هر ماه شلوار جین جدید بخرید. شما می‌توانید اگر در ژانویه شلوار جدید خریدید، شلوار بعدی را در آوریل بخرید. این نکته به ویژه برای دانشجویان بسیار مهم است چون معمولا دانشجویان توسط همکلاسی‌هایشان به خرید کردن زیاد تشویق می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق باید سعی کنید که در دام “خودنمایی کردن” نیافتید. شما باید پول‌های خود را صرف چیز‌هایی کنید که بیشتر به آن‌ها نیاز دارید. شما می‌توانید چیزهایی را که به راحتی می‌توانید به مدت چهار ماه، بدون آن‌ها زندگی کنید را از برنامه خرید ماهیانه خود حذف کنید.

سؤالات متداول


آیا زندگی کردن در کانادا پرهزینه است؟

کشور کانادا به عنوان یکی از گران‌ترین کشور‌ها برای زندگی شناخته می‌شود؛ اما میانگین درآمد در این کشور از سایر کشورها بالاتر است. در واقع، میانگین درآمد در کانادا تقریباً 37800 دلار است و از این نظر کانادا در بین 20 کشور برتر قرار دارد.

برای داشتن یک  زندگی راحت در کانادا به چقدر پول نیاز است؟

طبق نظرسنجی که توسط شرکت خدمات مالی ادوارد جونز انجام شده؛ اکثر مردم مبلغ 250000 دلار در سال را برای زندگی یه نفر، مناسب دانسته‌اند.

هزینه‌های ماهانه زندگی در کانادا چقدر است؟

میانگین هزینه‌های زندگی در کانادا 2611 دلار در ماه است. البته این هزینه‌ها به شهر محل سکونت شما هم بستگی دارد.

پردرآمدترین شغل در کانادا چیست؟

پزشکی پردرآمدترین حرفه در کانادا است. دستمزد پزشکان به ویژه متخصصان قلب، رادیولوژی و بی‌هوشی، می‌تواند تا بیش از 300000 دلار در سال هم باشد.

اجاره خانه در کانادا چقدر است؟

اجاره خانه به طور متوسط در ماه، 780 دلار برای آپارتمان 1 خوابه، 1279 دلار برای  آپارتمان 2 خوابه و 1410 دلار برای  آپارتمان 3 خوابه می‌باشد.

ارزان‌ترین مکان برای زندگی در کانادا کجاست؟

نیوبرانزویک ارزانترین استان برای زندگی در کانادا است.

آیا امکانات بهداشت و درمان در کانادا رایگان است؟

تمامی شهروندان و کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند؛ می‌توانند از خدمات پزشکی و بیمارستانی ضروری، به صورت رایگان استفاده کنند. برای هزینه‌های درمانی جانبی مثل خرید دارو‌ و یا خدمات دندانپزشکی، در مناطق و استان‌ها مختلف، خدماتی برای پوشش‌دهی هزینه‌ها ارائه می‌شود.