به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

بازار کار معماری در کانادا: آینده شغلی، مزایا و درآمد معماران

در کشور کانادا فرصت‌های شغلی زیادی برای رشته معماری وجود دارند و سالانه هزاران معمار به این کشور مهاجرت می‌کنند. پس از مهاجرت به کانادا، پیدا کردن شغل بسیار اهمیت دارد. بنابراین داشتن اطلاعات درباره فرصت‌های شغلی رشته معماری در کانادا می‌تواند به شما کمک کند.

شغل معماری

شغل معماری

معماران با شرکت‌های مختلفی در زمینه طراحی و نظارت بر ساخت ساختمان‌ها همکاری می‌کنند. معماران با به کار بردن خلاقیت، مهارت‌های تحلیل و توجه به جزئیات در زمینه حل مسائل پیچیده و نیز طراحی ساختمان‌ها، فعالیت می‌کنند. علاوه‌براین آنها طیف وسیعی از مسئولیت را برعهده دارند، زیرا باید برای طراحی و ساخت سازه‌ها با افراد و شرکت‌های مختلفی همکاری کنند.

معماران هنگام طراحی یا ساخت ساختمان، با متخصصان و مشتری‌های زیادی مشورت می‌کنند. آنها با توجه به نیاز‌ها و خواسته‌های مشتری، طرحی مناسب را برای ساختمان ارائه می‌دهند و در زمینه نحوه ساخت و محل ساخت پروژه با مهندسان و شرکت‌های ساخت و ساز مشورت می‌کنند.

معماران یک ساختمان تازه را طراحی می‌کنند و برای تمام جنبه‌های ساخت، نقشه دقیق ارائه می‌دهند و نیز جزئیات را براساس درخواست مشتری تنظیم می‌کنند. آن‌ها از نرم افزار‌های پیشرفته کامپیوتری برای طراحی ساختمان استفاده می‌کنند. پس از اینکه معمار نقشه‌ها و طرح‌های خود را به مشتری و مهندسان ساختمان ارائه داد؛ همه عوامل پروژه در بهبود طراحی و نیز رفع مشکلات و چالش‌های طرح، همکاری می‌کنند. همچنین معماران از پروژه‌های درحال ساخت بازدید می‌کنند تا از درست پیش رفتن روند ساخت و ساز اطمینان حاصل کنند. معمولا در شرکت‌های معماری ساعت کار معماران روی هر پروژه ثبت می‌شود تا بتوان به راحتی دستمزد معمار را مشخص و از مشتری دریافت کرد.

در کانادا، دولت فدرال مشاغل را بر اساس سیستم ملی طبقه بندی مشاغل (NOC) گروه‌بندی و سازمان‌دهی می‌کنند. سیستم NOC هر ۵ سال یکبار به روز می‌شود تا بتواند تغییرات ایجاد شده در بازار کار را پوشش دهد. فرم‌های دولتی و داده‌های بازار کار ممکن است بسته به سیستم مورد استفاده، یک شغل را  در گروه‌بندی‌های متفاوتی قرار داده‌ باشند. از سال۲۰۲۱، در سیستم NOC، کد معماران ۲۱۲۰۰ است.

چرا معماری در کانادا شغل خوبی است؟

معماران در تمام ۱۱ استان کانادا متقاضی دارند و معماری به عنوان یک حرفه بسیار تخصصی در این کشور شناخته می‌شود. آیا انتخاب معماری به عنوان شغل، انتخاب درستی است؟ برای پاسخ به این سوال باید چند عامل را در نظر گرفت:

حقوق بالا

حقوق بالا

میانگین حقوق ملی یک معمار ۱۰۳۹۰۰ دلار کانادا در سال است. البته این مبلغ می‌تواند بسته به میزان کاری که شما در سال انجام می‌دهید و یا میزان اعتبار شرکتی در آن کار می‌کنید، تا حد زیادی متفاوت باشد. معماران جوانی که به تازگی در این شغل شروع به فعالیت کرده‌اند، درآمد کمتری دارند؛ اما معمارانی که در یک زمینه خاص تخصص دارند، تجربه زیادی دارند یا اینکه مالک یک شرکت معماری هستند؛ با به کار گرفتن مهارت و تجربه خود می‌توانند درآمد خیلی بیشتری داشته باشند. اما حتی با درنظر گرفتن میانگین حقوق ملی معماران در کانادا نیز می‌توان گفت که معماری یک شغل پردرآمد است زیرا معماران در کانادا تقریباً ۸۶۰۰ دلار کانادا در ماه دستمزد می‌گیرند.

بخوانید:  درآمد مهندس کامپیوتر در کانادا (بر اساس مهارت حرفه‌ای و محل فعالیت)

فرصت‌های شغلی

معماران اغلب با مشتریان ملاقات می‌کنند تا:

 • طرح‌ها را ارزیابی کنند و نیز از نیاز‌ها و نگرانی‌های مشتری آگاه شوند.
 • در مورد محل ساخت ساختمان، مناقصه‌ها و انتخاب پیمانکار مشاوره بدهید.
 • گزارش پیشرفت و هزینه‌ها را ارائه دهند.
 • برنامه‌ها را بررسی کنید.
 • مواد، پوشش‌ها و رنگ‌ها را انتخاب کنید.

همچنین ممکن است معماران مطالعاتی درباره توسعه شهری نیز انجام دهند. برخی از معماران در زمینه‌های زیر فعالیت می‌کنند:

 • برنامه‌ریزی
 • طراحی
 • تکنولوژی ساختمان و ساخت و ساز
 • نوشتن مشخصات و برآورد هزینه
 • مدیریت پروژه
 • ارزیاب

معماران انفرادی یا شرکت‌های معماری ممکن است در طراحی انواع خاصی از ساختمان‌ها تخصص داشته باشند یا با آن‌ها مرتبط باشند. این موارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ساختمان‌های مسکونی، مانند خانه‌های ویلایی ، آپارتمان مخصص چند خانواده یا آپارتمان‌های بلند
 • ساختمان‌های تجاری مانند ساختمان‌های اداری و مراکز خرید
 • موسساتی مانند کلیساها، مدارس یا بیمارستان‌ها
 • بازسازی تاریخی یا میراثی (مرمت بناهای قدیمی)
 • طراحی شهری

آینده شغلی

منابع دولتی گزارش می‌دهند که بازار کار معماران از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ حدود ۸ درصد رشد خواهد داشت که این آمار بیش از میانگین رشد سایر مشاغل است. میزان رشد سایر مشاغل حدود ۵ درصد می‌باشد. معماری ارتباط تنگاتنگی با ساخت و ساز دارد و ساخت و ساز یک صنعت غیر قابل پیش بینی است، اما باز هم می‌توان رشد قابل ملاحظه‌ای را برای رشته معماری پیش بینی کرد. علاوه بر تقاضای پیش‌بینی‌شده برای ساختن ساختمان‌های جدید مانند دانشگاه‌ها و مدارس و… پیش‌بینی‌شده که «مشاغل مرتبط با محیط‌زیست» نیز برای معماران رو به افزایش است. یکی از وبسایت‌های آموزشی خاطرنشان می‌کند: «از آنجایی که مردم از چگونگی تأثیر ساخت‌وساز بر محیط‌زیست آگاه‌تر شده‌اند، BLS انتظار دارد که معماران سازه‌هایی را طراحی کنند که آلودگی و ضایعات کمتری تولید می‌کنند و از این طریق به حفظ منابع طبیعی کمک کنند.»

با وجود اینکه معمولا صنعت رشد ثابتی دارد، دولت تخمین می زند که ۵۰۰۰۰ فارغ التحصیل معماری جدید در ده سال آینده وارد این حوزه کاری شوند. این امر بدون شک موجب افزایش رقابت بین معماران در بدست آوردن پروژه یا استخدام در شرکت‌های معماری می‌شود.

مهم‌ترین کاری که معماران می‌توانند برای موفقیت در رقابت، انجام دهند؛ کسب تجربه و مهارت زیاد و نیز ایجاد یک مجموعه از پروژه‌هایی است که تاکنون انجام داده‌اند. در ادامه به برخی از گرایش‌های معماری که آینده شغلی خوبی دارند، اشاره می‌شود.

داشتن شغلی انعطاف پذیر

معماران بیشتر وقت خود را در دفاتر، ارتباط با مشتریان و مشاوران و  نیز کار با همکاران می‌گذرانند. گاهی اوقات، آن‌ها از پروژه‌های درحال ساخت نیز بازدید می‌کنند. برخی از معماران پروژه های بسیار بزرگی را انجام می‌دهند. سایر معماران نیز می‌توانند در پروژه‌های کوچک و در ارتباط مستقیم با مشتریان کار کنند. معماران در سرتاسر جهان فرصت‌های شغلی گسترده‌ای دارند.

فرصت‌های شغلی معماری در استان‌های کانادا

طبق داده‌های اداره کارفرصت‌های شغلی معماری در استان‌های کانادا به شرح زیر است:

موقعیت آینده شغلی
آلبرتا متوسط
بریتیش کلمبیا خوب
مانیتوبا خوب
نیوبرانزویک نامشخص
نیوفاندلند و لابرادور نامشخص
محدوده شمال غربی نامشخص
نوا اسکوشیا متوسط
نوناووت نامشخص
انتاریو خیلی خوب
جزیره پرنس ادوارد نامشخص
کبک خیلی خوب
ساسکاچوان خیلی خوب
یوکان نامشخص

همانطور که در جدول بالا مشخص است، پیش بینی می‌شود فرصت‌های شغلی برای معماران در استان‌های کبک، ساسکاچوان، انتاریو، بریتیش کلمبیا و مانیتوبا امیدوارکننده باشد.

بخوانید:  آیا مهاجرت کاری به کانادا تصمیم درستی است؟

میانگین حقوق معماران در کانادا

میانگین حقوق معماران در کانادا

یک معمار با تخصص طراحی سطح پایه با کمتر از ۱ سال تجربه می‌تواند انتظار داشته باشد که میانگین کل درآمد (شامل انعام، پاداش و اضافه کاری) ۵۲۴۲۸ دلار کانادا را در سال دریافت می‌کند. یک معمار با تخصص طراحی با ۱ الی ۴ سال تجربه، میانگین کل حقوق ۵۹۷۶۷ دلار کانادا در سال دریافت می‌کند. یک معمار با تخصص طراحی در اواسط دوره شغلی با ۵ الی ۹ سال تجربه، میانگین کل حقوق ۶۸۶۰۷ دلار کانادا را دریافت می‌کند. یک معمار با تخصص طراحی با تجربه با ۱۰ تا ۱۹ سال تجربه، میانگین کل حقوق ۸۱۷۱۹ دلار کانادا را دریافت می‌کند. یک معمار در اواخر دوره کاری خود با تجربه (۲۰سال و بالاتر)، به طور متوسط ۹۱۵۶۲ دلار کانادا حقوق دریافت می‌کنند.

جمع بندی

شرایط شغل معماری در سال ۲۰۲۰ و پس از آن چگونه است؟ انتظار می‌رود که شغل معماری در دهه جدید، با وجود فارغ‌التحصیلان معماری که قرار است به این حوزه شغلی وارد شوند، به رشد خود ادامه دهد. با وجود اینکه افزایش تعداد معماران باعث ایجاد رقابت زیاد در این صنعت می‌شود؛ اما معماران می‌توانند با پرورش مهارت‌های خود نسبت به سایرین برتری پیدا کنند و از فرصت‌های شغلی استفاده کنند.

سؤالات متداول

چرا معماری در کانادا شغل خوبی است؟

کشور کانادا برای بسیاری از معماران، یک گزینه عالی است. تحصیل در رشته معماری در کشور کانادا دشوار است زیرا دریافت پذیرش از مدارس و دانشگاه‌های کانادا برای این رشته سخت است. اما، معماری در کانادا یک حرفه پرسود با فرصت‌های شغلی زیاد است.

آیا شغل معماری در کانادا تقاضا دارد؟

معماری یکی از مشاغل پرتقاضا در کانادا است. معماران در تمام ۱۱ استان کانادا تقاضای زیادی دارند و به عنوان یک متخصص بسیار ماهر در زمینه معماری، می‌توانید انتظار داشته باشید که سالانه بین ۸۹۰۰۰ تا ۱۱۳۴۰۰ دلار کانادا درآمد کسب کنید.

 آیا یافتن کار به عنوان معمار در کانادا سخت است؟

فرصت‌های شغلی برای معماران زیاد است، اما به طور کلی بازار کار در کشور کانادا رقابتی است. بنابراین باید تمام مراحل کاریابی را به درستی انجام دهید.

آیا معماران در کانادا مورد احترام هستند؟

طبق آمار، معماری در لیست ۱۰ شغل برتر، رتبه ۶ را دارد و حدود ۸۷٪ درصد مردم نسبت به این شغل نظر مثبتی دارند.

آیا یک معمار خارجی می‌تواند در کانادا کار کند؟

اگر شما معمار هستید و در یک کشور خارجی دارای مجوز کار هستید، ممکن است مشمول طرح معماران با تجربه قرار بگیرید و از این طریق بتوانید مجوز کار در کانادا را دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 معایب شغل معماری چیست؟

اکثر معماران معمولا به صورت تمام وقت کار می‌کنند و حتی بعضی از آن‌ها حدود ۴۰ ساعت در هفته مشغول کار هستند. همچنین ممکن است در زمان‌های تحویل پروژه یا کمبود وقت مجبور باشند بیش از ۴۰ ساعت در هفته کار کنند.

در کدام استان کانادا، معماران بیشترین درآمد را دارند؟

 بالاترین میانگین درآمد (متوسط) در ادمونتون، آلبرتا با ۴۵.۷۳ دلار در ساعت و کمترین میانگین دستمزد (متوسط) در مونترال، کبک با ۳۰ دلار در ساعت می‌باشد.