به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

درآمد در کانادا: متوسط حقوق در کانادا

میانگین یا متوسط درآمد در کشور کانادا در سال 2022 چقدر است؟ کدام یک از استان‌های کانادا بیشترین میزان حقوق و دستمزد را دارند؟ کدام دسته از صنایع در این کشور رشد و پیشرفت سریعی دارند؟ کدام بخش‌های اقتصادی کاهش حقوق داشته‌اند؟ بر اساس ارقام و اطلاعات جدیدی که اخیرا توسط اداره آمار کانادا منتشر شده، بخش‌ها و صنایع مختلف در سراسرکشور کانادا رشد حقوق و دستمزد را تجربه کرده‌اند. از طریق تجریه و تحلیل این داده‌ها، می‌توان به سوالات مهمی در رابطه با وضعیت اقتصادی کانادا در سال ۲۰۲۰ پاسخ داد و صنایع خاصی که حجم استخدام زیادی دارند را مشخص کرد. همچنین، این اطلاعات فرصت‌های خوبی در اختیار نیروی کار جوانی قرار می‌دهد تا با استفاده از این آمار و داده‌ها، بخش‌های مرتبط با مهارت و دانش خود را پیدا کرده و به جستجوی جایگاه شغلی مد نظر خود بپردازند.

متوسط درآمد در کانادا


متوسط حقوق برای مشاغل تمام وقت در کانادا برابر با 54630 دلار در سال یا 1050.59 دلار در هفته می‌باشد. این عدد نشان دهنده افزایش۴ درصدی حقوق و دستمزد نسبت به سال گذشته است. از این‌رو، اکثریت کانادایی‌ها درآمد بیشتری نسبت به سال گذشته دارند. مهاجران از سراسر جهان برای دستیابی به یک زندگی بهتر همراه با درآمد بالا و فرصت‌های شغلی جدید به کانادا مهاجرت می‌کنند. صرف نظر از میزان مهارت و جایگاه شغلی،‌ میزان حقوق و دستمزد پرداختی در کشور کانادا برای برخورداری از یک زندگی با ثبات در این کشور بسیار مطلوب است.

میانگین حقوق در کانادا

میانگین حقوق در کانادا برابر با ۱۱۲۰۰۰ دلار در سال است. این یعنی نصف جمعیت کانادا کمتر از ۱۱۲۰۰۰ دلار کانادا در سال و نصف دیگر آن بیش از ۱۱۲۰۰۰ دلار کانادا درآمد دارند. میانگین نشان دهنده حد متوسط درآمد افراد است. به‌ طور کلی، امکان اینکه شما در دسته دومی که میانگین حقوق بالاتری دارند قرار بگیرید، بیشتر است.

میانگین و متوسط حقوق و درآمد، هر دو شاخص آماری برای رشد اقتصادی شما در کانادا هستند. چنانچه میزان حقوق دریافتی شما بالاتر از حد متوسط و میانگین باشد، زندگی خوبی در کانادا خواهید داشت. اگر حقوق یا درآمد شما کمتر از میزان متوسط باشد نیز امکان پیشرفت و بهبودی خواهید داشت.

اکثریت سازمان‌ها در کانادا بدون به خطر انداختن هزینه‌های عملیاتی کلی شرکت، کارکنان خود را با میانگین حقوق متوسط جذب می‌کنند. میزان حقوق هر کارمند نیز به میزان تحصیلات،‌ سطح مهارت و سابقه کاری او بستگی خواهد داشت.

میانگین درآمد در هر یک از استان‌های کانادا


میانگین درآمد در هریک از استان‌های کانادا

اگرچه متوسط حقوق در سطح ملی در کانادا رشد کرده است، اما این بدان معنا نیست که کارمندان در همه استان‌ها و مناطق کانادا حقوق یکسانی دریافت می‌کنند. متوسط حقوق در برخی از استان‌های برتر نظیر آلبرتا، بریتیش کلمبیا، انتاریو و کبک، همچنان بالاتر از سایر استان‌ها می‌باشد. میانگین حقوق در کانادا بر اساس ایالت‌های آن به شرح زیر می باشد:

استان و قلمرو میانگین درآمد (سالانه)
نوناووت 87.355 دلار
سرزمینهای شمال غربی 77.670 دلار
آلبرتا 61.865 دلار
یوکان 61.812 دلار
انتاریو 55.524 دلار
نیوفاندلند و لابرادور 55.508 دلار
ساسکاچوان 54.371 دلار
بریتیش کلمبیا 53.516 دلار
کبک 51.735 دلار
مانیتوبا 49.661 دلار
نیوبرانزویک 49.511 دلار
نوا اسکوشیا 48.470 دلار
جزیره پرنس ادوارد 45.912 دلار

میانگین حقوق مشاغل مختلف در کانادا


میانگین حقوق مشاغل مختلف در کانادا

جدول زیر میانگین حقوق در کانادا براساس مشاغل مختلف را نشان می دهد:

دسته‌های شغلی میانگین درامد
خدمات اسکان و غذا 22.877 دلار
اداری و پشتیبانی 47.369 دلار
هنر، سرگرمی و تفریح 40.241 دلار
ساخت و ساز 68.374 دلار
بخش آموزشی 58.343 دلار
امور مالی و بیمه 76.843 دلار
جنگلداری و منابع طبیعی 58.739 دلار
مشاغل درمانی و کمک‌های اجتماعی 52.888 دلار
صنایع فرهنگی و گردشگری 71.634 دلار
مدیریت شرکت ها و سرمایه‌گذاری 74.560 دلار
بخش تولید 59.250 دلار
منابع طبیعی، معادن، نفت و گاز 113.506 دلار
خدمات تخصصی، علمی و فنی 76.077 دلار
مدیریت دولتی 75.799 دلار
املاک (اجاره/لیزینگ) 58.623 دلار
خرده فروشی 34.503 دلار
حمل و نقل و انبارداری 61.011 دلار
خدمات رفاهی 101.531 دلار
تجارت عمده فروشی 67.456 دلار
بخوانید:  کار دانشجویی در کانادا: درآمد و شغل‌های دانشجویی کانادا

کدام صنایع بیشترین رشد را در کانادا داشته‌‎اند؟


کدام صنایع بیشترین رشد را در کانادا داشته‌‎اند؟

چنانچه به‌دنبال پیدا کردن شغلی در کانادا باشید،‌ اطلاع از این امر که کدام دسته از مشاغل و صنایع طی سال‌های گذشته بیشترین میزان رشد حقوق را داشته‌اند، می‌تواند حائز اهمیت باشد. همانطور که گفته شد، تمامی مشاغل طی سال گذشته افزایش حقوق ۴ درصدی داشتند اما این نرخ افزایش حقوق در برخی از بخش‌ها تقریباً دو برابر شده و به رشد ۸ الی ۲۶ درصدی رسیده است.

 • هنر، سرگرمی، و تفریح:  26.3 درصد
 • املاک (اجاره/لیزینگ) :  14.6 درصد
 • اداری و پشتیبانی: 9.4 درصد
 • مدیریت دولتی: 9.3 درصد
 • امور مالی و بیمه: 9.1 درصد
 • بخش درمانی و کمک‌های اجتماعی: 8.4 درصد
 • خرده فروشی: 8.0 درصد

بهداشت و درمان

۷۰ درصد از هزینه‌های سیستم بهداشتی درمانی کانادا توسط دولت و ۳۰ درصد از طریق بخش خصوصی تامین می‌شوند. پیش بینی می‌شود که درآمدزایی این بخش که شامل بیمارستان‌های عمومی، مراکز جراحی و خدمات درمانی سرپایی و تامین دارو می‌شود، تا سال ۲۰۲۲ به ۶۹،۲ میلیارد دلار برسد. بزرگترین و مجهزترین بیمارستان‌های کانادا شامل بیمارستان دولتی ونکوور، بیمارستان دولتی راکی ویو و بیمارستان دانشگاه آلبرتا میشوند.

بانکداری تجاری

درآمدزایی صنعت بانکداری تجاری در کانادا تا سال ۲۰۲۲ به ۲۴۰،۱ میلیارد دلار خواهد رسید و انتظار بر این است که با بهبود شرایط اقتصادی جهان و اثرات ناشی از کویید ۱۹، این نرخ تا سال ۲۰۲۶ رشد متوسطی داشته باشد. عمده سهامداران این بازار عبارتند از بانک تورنتو-دومینیون، رویال بانک کانادا و شرکت خدمات مالی و بانکداری کانیدین امپریال بنک آو کامرس.

خدمات مشاور فناوری اطلاعات

به لطف افزایش تقاضا برای خدمات مبتنی بر رایانش ابری، اپلیکیشن‌های تلفن همراه و نرم‌افزارهای کامپیوتری، صنعت خدمات مشاوره فناوری اطلاعات نیز تا سال ۲۰۲۲ به درآمدزایی ۶۷،۱ میلیارد دلاری خواهند رسید. سازمان‌‌های هر دو بخش دولتی و خصوصی مسئول طراحی و مدیریت مشاغل مرتبط با صنعت فناوری اطلاعات (آی تی) هستند. شرکت آی‌بی‌اِم (IBM) نیز یکی از بزرگ‌ترین سهامداران این حوزه شناخته می‌شود.

صنایع پتروشیمی و نفت

انتظار می‌رود که این حوزه نیز حداقل تا ۴ سال آینده با افزایش تقاضا از سوی صنایع پائین دست جریان و حجم بالای تولید و فروش روبرو باشد. جایگاه‌های عرضه بنزین و نفت در سال ۲۰۲۲، درآمدزایی برابر با ۲۰۲،۷ میلیارد دلار خواهند داشت که شرکت شل کانادا (Shell)، شرکت سانکور انرژی و ایمپریال اویل جزو بزرگ‌ترین سهامداران این بازار هستند.

استان‌ها و مناطقی که بالاترین نرخ رشد حقوق را دارند.


استان‌ها و مناطقی که بالاترین نرخ رشد حقوق را دارند.

نرخ افزایش حقوق در هر استان و منطقه‌ای در کانادا متفاوت است. ۴ ناحیه از کشور طی ۱۲ ماه، افزایش استثنایی بیش از ۵ درصد را تجربه کرده‌اند. از میان این ۴ منطقه، نوناووت افزایش میانگین حقوق سالانه برابر با ۲۰،۱ درصد را داشته که این ارقام نسبت به افزایش حقوق در سایر استان‌ها و منطقه‌ها بسیار بیشتر است.

 • نوناووت 20.1 درصد
 • بریتیش کلمبیا 5.6 درصد
 • مناطق شمال غربی 5.4 درصد
 • یوکان 5.0 درصد

خوشبختانه هیچکدام از استان‌ها یا مناطق کاهش حقوق نداشته و تنها مانیتوبا افزایش یا نرخ رشد ۰،۱ درصدی داشته که این میزان رشد متناسب با افزایش متوسط هزینه زندگی در کانادا نیست.

 • نیوبرانزویک 2.9 درصد
 • نیوفاندلند و لابرادور 2.3 درصد
 • ساسکاچوان 1.9 درصد
 • مانیتوبا 0.1 درصد

باید به این نکته هم توجه داشت که افزایش کم میانگین حقوق به معنای پایین بودن میانگین کلی حقوق نیست. ساسکاچوان و نیوفاندلند و لابرادور هر سه رشد حقوق کمتر از 2.3 درصدی داشته‌اند و این در حالی است که میانگین حقوق همه آنها جزو بالاترین‌ها در کل کشور است.

پردرآمدترین مشاغل در کانادا


پردرآمدترین مشاغل در کانادا عبارتند از مشاغل مرتبط با بخش انرژی و منابع طبیعی، امور مالی و بیمه و خدمات علمی و فنی.

 • معادن، نفت و گاز: 113506.12 دلار
 • خدمات رفاهی: 101.531.04 دلار
 • امور مالی و بیمه: 76.843 دلار
 • خدمات حرفه ای، علمی و فنی: 56.760 دلار
 • مدیریت دولتی: 88.757 دلار

کارمندان در کانادا به افزایش حقوق سالانه ۹ درصدی دسترسی خواهند داشت. با این حال، این نرخ افزایش حقوق می‌تواند در هر کارمندی متفاوت باشد و میزان افزایش حقوق به عملکرد و شایسگی فردی وی نیز بستگی خواهد داشت. این عوامل میزان افزایش حقوق را تعیین میکنند.

محدوده حقوق در کانادا


محدوده حقوق در کانادا

دامنه و محدوده حقوق در کانادا از ۳۰،۲۰۰ دلار تا متوسط ۵۳.۴۰۰ دلار متغیر است.

میزان حقوق بر اساس سابقه کاری

 • سابقه کار ۲ الی ۵ ساله، ۳۲ درصد افزایش حقوق
 • سابقه کار ۵ الی ۱۰ ساله، ۳۶ درصد افزایش حقوق
 • سابقه کار ۱۰ الی ۱۵ ساله، ۲۱ درصد افزایش حقوق
 • سابقه کار ۱۵ الی ۲۰ ساله، ۱۴ درصد افزایش حقوق
 • سابقه کار بالای ۲۰ سال، ۹ درصد افزایش حقوق
بخوانید:  اسکیل ترید کانادا: شرایط و هزینه‌های برنامه Federal Skilled Trades

افزایش حقوق متناسب با میزان تحصیلات

 • یک کارمند پس از اتمام دوره دبیرستان و دریافت دیپلم، ۱۷ درصد افزایش حقوق دریافت می‌کند.
 • برای مدارک لیسانس، افزایش حقوق 24 درصدی.
 • پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد، افزایش حقوق 29 درصدی.
 • برای اخذ مدرک دکتری یا Ph.D. ، افزایش حقوق ۲۳ درصدی.

مالیات در کانادا


یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های هر خانوار کانادایی، پرداخت مالیات است. طبق تحقیقات، یک خانواده کانادایی معمولی با درآمد سالانه ۹۱،۵۳۵ دلار، ۳۹.۰۰۰ دلار مالیات می‌پردازد. این آمار نشان می‌دهد که ۴۲،۶ درصد از درآمد آنها صرف پرداخت مالیات می‌شود. انواع مالیات در کانادا عبارتند از:

مالیات فدرال

این مالیات بر اساس درآمد ناخالص فرد و بعد از اعمال اعتبارات مالیاتی غیرقابل استرداد (حقوق مرخصی، حق بازنشستگی و حق بیمه) محاسبه می‌شود. نرخ این مالیات تصاعدی بوده (بر اساس ۵ براکت مالیاتی) و از ۱۵ درصد درآمد معادل ۴۹،۰۲۰ دلار شروع و تا ۳۳ درصد درآمد معادل ۲۱۶،۵۱۱ دلار ادامه می‌یابد. مالیات بر درآمد در سراسر کانادا معمولا به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد و می‌توان گفت که ساکنینی که درآمد بالا دارند نسبت به افرادی که درآمد پایین‌تری دارند درصد بالاتری مالیات می‌پردازند.

مالیات ایالتی یا استانی

این نوع مالیات نیز مشابه مالیات فدرال محاسبه میشود اما نرخ ان بر اساس استفاده از براکت مالیاتی، نرخ و اعتبارات قابل اجرا در حد استان مربوطه تعیین میگردد. بجز در استان کبک، مالیات بر درآمد توسط آژانس درآمد کانادا (CRA) جمع آوری و مدیریت میشود.

حق بیمه، بازنشستگی و مرخصی

حق مرخصی، حق بیمه و حق بازنشستگی توسط کارفرما بطور مستقیم از حقوق شما کسر می‌شود. طرح حقوق بازنشستگی کانادا (CPP) یا طرح بازنشستگی کبک (QPP) به عنوان کمک هزینه برای دوران بازنشستگی و بیمه کار (EI) زمانی که بیکار هستید به عنوان منبع کمک مالی شما خواهند بود.

علاوه بر مالیات بر درآمد، کانادایی‌ها مالیات‌های دیگری نیز می‌پردازند که عبارتند از:

 • مالیات ملک و مستغلات
 • مالیات فروش
 • مالیات واردات
 • مالیات بر کل

سوالات متداول


بیشترین میزان درآمد در کانادا چقدر است؟

آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۹ توسط اداره آمار کانادا نشان می‌دهند که ۱ درصد از جمعیت کانادا طی ۱ سال تقریبا ۴۷۷،۷۰۰ دلار درآمد داشته‌اند.

حقوق خوب در کانادا چقدر است؟

میانگین یک درآمد خوب در کانادا برابر است با سالانه ۴۲،۹۸۸ دلار یا ۲۲،۰۵ دلار در ساعت. برای افراد مبتدی ۳۰،۷۱۳ دلار سالانه و برای افرادی که سابقه کار دارند این نرخ ۹۰،۷۱۴ دلار در سال است.

به چه افرادی در کانادا میتوان ثروتمند گفت؟

هر فردی که بیش از ۱ میلیون دلار داشته باشد را می‌توان ثروتمند دانست که در این بین، 764033 نفر یا 2 درصد از جمعیت کانادا بین 1 تا ۵ میلیون دلار دارند.

آیا می‌توان در کانادا ثروتمند شد؟

می‌توان از راه‌های متعددی در کانادا به ثروت دست یافت. افراد متعددی در املاک اجاره‌ای سرمایه گذاری کرده یا کسب و کار خود را راه اندازی می‌کنند. برخی نیز در بازار بورس سرمایه‌گذاری میکنند. با این حال، برای دسیابی به ثروت در این کشور میتوانید کارهای متعددی انجام دهید.

هزینه زندگی در کانادا چقدر است؟

هزینه متوسط ​​زندگی در کانادا:

 • برای یک نفر ماهانه، بدون احتساب هزینه اجاره خانه، 1245 دلار
 • برای یک دانشجوی مجرد ماهانه، بدون احتساب هزینه اجاره خانه، 880 دلار
 • برای یک خانوار دو نفره ماهانه، بدون احتساب اجاره خانه، تقریباً 2500 دلار

کم درآمدترین شغل در کانادا کدام است؟

طبق اعلام اداره آمار کانادا، متوسط درآمد کارمندان در کانادا در حال حاضر ۹۵۲ دلار در هفته یا کمتر از ۵۰۰۰۰ دلار در سال است.

 • پیشخدمت رستوران یا کمک آشپز: 21,184 دلار – 32,888 دلار.
 • پرستار بچه، پرستار سالمندان: 20,880 تا 37,354 دلار.

حداقل دستمزد در کانادا چقدر است؟

حداقل دستمزد در کانادا طبق قوانین فدرال ۱۵،۵۵ دلار است که تنها برای افرادی که در صنایع تحت نظارت فدرال مانند بانک‌ها، خدمات پستی، حمل و نقل بین استانی و شرکت‌های برتر فدرال کار می‌کنند، اعمال می‌شود.

درآمد طبقه متوسط ​​در کانادا چقدر است؟

درآمد خانوار طبقه متوسط از دلار در سال 2019 به 55700 دلار در سال 2020 رسید که این نرخ کاهش 3.3 درصدی را نشان میدهد.