به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

جاب آفر آلمان: مدارک مورد نیاز، هزینه ها و شرایط

فرقی نمی کند که دلتان بخواهد در بخش اقتصادی فرانکفورت مشغول به کار شوید، عضو بخش نوآوری شرکت BMW در مونیخ باشید، یا به یک شخصیت مهم در بخش بازاریابی برلین تبدیل شوید، آلمان حکم یک آهنربای بزرگ را برای کارگران سراسر دنیا دارد. اما قبل از آنکه بخواهید دنبال موقعیت‌های شغلی باشید و از طرف یک کارفرمای آلمانی، جاب آفر بگیرید، باید بعضی چیزها را بدانید. البته که چیزی برای نگران بودن وجود ندارد، اما خوب برای کار در آلمان هم مثل هر جنبه دیگری از زندگی، باید به بعضی نکات توجه شود. بعلاوه قبل از شروع به کار در آلمان باید یک سری کارهای اداری مثل تامین و تضمین حمایت مالی ویزا یا آماده سازی مدارک مورد نیاز را انجام دهید.

ویژگی های جاب آفر آلمان چیست؟


جاب آفر پیشنهادی از طرف کارفرمایان آلمانی ممکن است به دو صورت ثابت یا نامحدود باشد. یک قرارداد با شرایط ثابت دارای تاریخ اتمام مشخصی است که خدمات کارفرما در این تاریخ پایان می‌یابد، اما جاب آفر نامحدود یک نوع قرارداد استاندارد است. قرارداد کاری در آلمان باید حتما نوشته شود و نهایتا تا یک ماه بعد از شروع کار در اختیار کارمند قرار بگیرد.

چه چیزی باید در جاب آفر آلمان آورده شود؟

همه جاب آفرهای (قراردادهای کاری) آلمان باید شامل موارد زیر باشند:

 • اسم و آدرس کامل کارفرما
 • تاریخ شروع و اتمام قرارداد کاری (در مشاغل موقت)
 • مدت زمان کارآموزی
 • شرح وظایف و مسئولیت ها
 • توضیحی درباره محل و ساعات کاری
 • حقوق و مزایا
 • تعطیلی ها: اگر چیزی در این باره ذکر نشود، تعطیلی‌هایتان براساس قانون در نظر گرفته می‌شود.
 • اشاره به تعرفه های استاندارد یا موارد توافق شده

چیزهایی که باید درباره جاب آفر آلمان بدانید.


چیزهایی که باید درباره جاب آفر آلمان بدانید.

دوره کارآموزی

قراردادهای کاری در آلمان معمولا شامل یک دوره کارآموزی شش ماهه هم هستند که هر یک از دو طرف می توانند در این مدت، با اعلام به طرف مقابل از دو هفته قبل، قرارداد را بدون نیاز به هرگونه توضیحی فسخ کنند.

اشتغال موقت

جاب آفر موقت معمولا دارای تاریخ اتمام قرارداد است و به صورت خودکار در این تاریخ به اتمام می‌رسد و این یعنی نه شما و نه کارفرما نباید کاری برای پایان یافتن قرارداد بکنید. البته باید بدانید که ادامه کار با یک قرارداد جدید ممکن خواهد بود.

ساعات کاری و اضافه کار

کل ساعات کاری یک کار تمام وقت در طول پنج روز از یک هفته، بالغ بر 40 ساعت و گاهی کمتر است. اشتغال بیش از هشت ساعته در طول روز بر اساس قانون کار آلمان مجاز نیست. البته این قوانین در تمام موارد یکسان نیست و قوانین خاصی برای دسته‌های مشخصی از مشاغل (مثل پزشکان و مدیران) وجود دارد. بسیاری از جاب‌آفرهای آلمان شامل یک بند کلی در قراردادشان هستند که اضافه کار نیز همراه با درآمد فرد تسویه می‌شود، که البته قانونی نیست. عملا تبعیت از این قوانین و ساعات کاری واقعی تا حد زیادی به محیط کاری و اندازه شرکت بستگی دارد.

درآمد

درآمدی که در قرارداد می‌آید، معمولا عدد ناخالص درآمد است و سهم کارمند از مالیات و بیمه نیز قبل از پرداخت، از آن کم می‌شود. حقوق معمولا به صورت ماهیانه و در وسط یا انتهای ماه پرداخت می‌شود. مطمئن شوید که جاب آفرتان اطلاعات حقوق اولیه و افزایش حقوق بعد از اتمام دوره کارآموزی را در بر بگیرد. این موضوع درباره مزایایی مثل ESOP، حق حمل و نقل و حق جابجایی (Relocation Packages) نیز صادق است.

مرخصی‌ها

هر فرد باید پنج روز در هفته کار کند و مرخصی‌های قانونی او در طول سال، حداقل 20 روز است. اما خیلی از کارفرمایان، مرخصی‌های بیشتری را برای کارمندانشان در نظر می‌گیرند؛ البته مرخصی‌های استحقاقی با حقوق است. اگر قرارداد کاریتان در وسط سال شروع شده باشد، می‌توانید یک دوازدهم مرخصی‌ها را برای تعداد ماه‌‎های باقیمانده از سال در نظر بگیرید.

مرخصی استعلاجی

اگر نتوانید به خاطر بیماری در محل کارتان حاضر شوید، باید هر چه زودتر این موضوع را به اطلاع کارفرما برسانید. کارمندان باید گواهی پزشکی عدم توانایی حضور در محل کار را نهایتا بعد از سه روز به محل کارشان ارائه کنند. در اکثر موارد می‌توانید 100 درصد حقوق زمان غیبت استعلاجیتان تا 6 هفته در سال را دریافت کنید. اگر غیبت ناشی از بیماری از شش هفته بیشتر شود، شامل مزایای بیمه سلامت درمانی آلمان خواهید شد.

دوره اعلان برای کارمندان

کارفرما در صورتی که چیزی در این باره در قرارداد نیامده باشد، می‌تواند در یک دوره 4 هفته‌ای بعد از پایان دوره کارآموزی، بعد از اعلام به فرد و تا پانزدهم یا انتهای ماه – صرف نظر از مدت زمانی که در شرکت مشغول بوده‌اید – عذر شما را بخواهد. در بسیاری از قراردادهای کاری، دوره طولانی‌تری مثل سه ماه، برای دوره اعلان در نظر گرفته می‌شود که در این باره هم در قانون توضیح داده شده است. اما مراقبت باشید: دوره اعلان در طول دوره کارآموزی متفاوت است، اما در هر صورت باید اخطار کتبی به شما داده شود.

تغییرات در جاب آفر

آیا درباره درآمد با کارفرما مذاکره‌ای داشتید و یا امکان تغییراتی مثل ارتقای شغلی، تغییر ساعات کاری یا محل کار وجود دارد؟ نگران نباشید، همیشه امکان تغییر قرارداد کاری با توجه به تفاهم صورت گرفته بین کارفرما و کارمند بر روی تغییرات وجود دارد. بهتر است که تغییرات صورت گرفته در مقایسه با شرایط فعلی قرارداد نیز به صورت مکتوب دربیاید.

قوانین مربوط به جاب آفر آلمان


قوانین مربوط به جاب آفر آلمان

قانون کار آلمان یک چیز واحد نیست و براساس قوانین ایالتی، قوانین بدعتی و فرعی، توافقات جمعی، تفاهم نامه های میان شورا و اتحادیه های کارگری و قرارداد بین کارفرما و کارمند تعیین می‌شود. بنابراین شرکت‌ها باید بدانند که در چه مواردی به قانون و در چه مواردی به قرارداد استناد می‌شود. در یک جاب آفر باید از شکلهای مشخصی از قوانین پیروی شود که عبارتند از:

حداقل حقوق سراسری

حداقل حقوق ساعتی کارمندان در کشور آلمان، 9.5 یورو است و هر قرارداد یا جاب آفر با قیمت پایین تر این مقدار، غیرقانونی است. بسیاری از بخش ها و صنایع هم حداقل حقوقشان را براساس توافق های صورت گرفته تعیین می‌کنند.

بخوانید:  ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه‌ای ایران: شرایط + مشاغل پر درآمد

ساعت کاری و اضافه کاری

ساعت کاری استاندارد در آلمان بین 36 تا 40 ساعت است و اضافه کاری هم تنها در صورتی ممکن خواهد بود که در قرارداد میان کارمند و کارفرما آورده شده باشد. بعلاوه کارمندان باید حداقل 11 ساعت در روز را برای استراحت در اختیار داشته باشند و اکثر کارمندان هم در روزهای یکشنبه تعطیل هستند. اما اگر لازم باشد که روز یکشنبه را در سر کار حاضر شوند، باید یک روز دیگر در فاصله دو هفته از آن روز به عنوان مرخصی برایشان در نظر گرفته شود؛ کارمندان باید حداقل 15 یکشنبه در سال را تعطیل باشند.

سلامت و ایمنی

در آلمان، کارفرما مسئول ایمنی و سلامت کارمندان در محیط کارگاه هستند و باید کاردرمانگر و متخصص ایمنی و سلامت را برای محیط کارگاهی به کار بگیرد. پزشک و متخصص باید در همکاری با شورای کار به وظایفشان عمل کنند.

پاداش سنوات

اگر پایان کار فرد در نتیجه تغییرات کاری باشد، پرداخت حق سنوات برابر با تعداد ماههایی که فرد در شرکت کار کرده، ضربدر حقوق نصف ماه از سوی کارفرما به کارمند اجباری می‌شود.

چطور یک جاب آفر در آلمان بگیرم؟


چطور یک جاب آفر در آلمان بگیرم؟

پیدا کردن کار در آلمان به آشنایی فرد با روند استخدام و همچنین نوع قراردادهایی که وجود دارد، بستگی دارد. می‌توانید در اینجا، همه اطلاعات مورد نیاز گرفتن یک جاب آفر آلمان را پیدا کنید.

یک تقاضای کاری مناسب تهیه کنید.

یک تقاضای کاری مناسب، شامل یک کاورلتر، یک CV و نسخه‌هایی از مهمترین گواهی‌ها و نامه های مرجع است، که در آلمان شامل یک عکس از خود فرد هم می‌شود. لازم به ذکر نیست که تقاضانامه شما باید از ساختار مناسب و تمامی اسناد باید از کیفیت بالا برخوردار باشند تا تاثیر اولیه خوبی بر کارفرما بگذارد.

استفاده از تقاضانامه‌های آنلاین در آلمان از رواج بیشتری برخوردار شده و می‌تواند فرایند تشکیل تقاضانامه را برای متقاضی ساده تر کند. امروزه ارسال تقاضانامه به یکی از دو روش زیر ممکن است: می‌توانید تقاضانامه کاری خود را به ایمیل شرکت ارسال کنید و یا فرم ثبت نام آنلاینی که در سایت شرکت تعبیه شده پر کنید.

کاورلتر شامل اطلاعاتی از امتیازات شما و تجارب قبلیتان در اختیار کارفرما قرار می دهد؛ به‌علاوه کاورلتر باید بیانگر دلیل علاقه شما به کار در یک شرکت و اینکه چرا خودتان را برای یک موقعیت شغلی، مناسب می دانید، باشد. از طرفی باید دلیل علاقه خود به کار در یک شرکت بخصوص را نیز در کاورلتر بگنجانید.

برای مصاحبه آماده شوید.

ابزار اصلی کسب اطلاعات درباره یک فرد متقاضی، پرسیدن سوال از او در مصاحبه کاری یا استفاده از پرسشنامه کارمندان است. در هر صورت، سوالاتی از شما پرسیده می‌شود که شرایط زیر را داشته باشد:

 • در راستای منافع کارفرما باشد.
 • به حریم خصوصی کارمندان تجاوز نکند.

کارفرما در صورتی که متقاضی در جواب سوالات پرسیده شده دروغ بگوید، می‌تواند او را به دلیل فریب‌کاری اخراج کند. نمی‌توان از زنان درباره بارداری آنها سوال کرد؛ می‌توان از متقاضی درباره داشتن یا نداشتن سوء سابقه پرسید (پرسیدن این سوال تنها در صورتی‌که با اشتغال او در ارتباط باشد، ممکن است)؛ کارفرما باید از پرسیدن سوالات نژادی، دینی، جنسی، معلولیت، سن یا هویت جنسی کارمند خودداری کند. این سوالات نمونه‌هایی از تجاوز به لایحه عمومی برابری است، اما پرسیدن بعضی از آنها با توجه به شرایط و الزامات شغلی می تواند بدون مشکل باشد. هزینه‌‎های مصاحبه شامل سفر، وعده های غذایی و حتی هزینه اقامت نیز به پای کارفرما است. اما ممکن است که کارفرما در دعوتنامه ارسالی برای متقاضی، عدم تقبل بعضی از موارد را ذکر کند، که باید این موارد به روشنی گفته شود و انتظار برداشت متقاضی از بعضی جملات وجود نداشته باشد.

یک CV مناسب آماده کنید.

CV هسته اصلی فرم درخواست و ثبت‌نام متقاضی را تشکیل می‌دهد و حاوی اطلاعات تماس، اطلاعات شخصی و همینطور حرفه‌ای او خواهد بود. بخش سختی از نوشتن یک CV حرفه‌ای، دستیابی به تعادل مناسبی از اطلاعات و خودداری از فهرست کردن تک به تک همه موارد کاری و مراحل آن است. مدیر منابع انسانی به تک تک کارهای فرعی که فرد در طول تحصیل انجام داده، علاقه ای ندارد و مراحلی که خلل و شکافی در رزومه فرد ایجاد نمی کند، باید حذف شود.

تنها باید مراحلی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با موقعیت شغلی شما در ارتباط است را در CV ارسالی برای کارفرمایتان بیاورید. بعلاوه توضیح دقیق نقشتان در موقعیت های شغلی ارائه شده در CV ضروری است. مدیر منابع انسانی در بسیاری از موارد، چیزی درباره شرح وظایف عناوین آورده شده در CV فرد متقاضی خارجی نمی داند. سه تا پنج مورد از مهمترین مسئولیت هایی که به موقعیت شغلی مد نظرتان مرتبط است را در CV بیاورید. خیلی از افراد متقاضی خارجی نمی‌‎دانند که باید به CV خود، عکس اضافه کنند و اگرچه از لحاظ قانونی برای این کار ضرورتی وجود ندارد، اما این موضوع در آلمان رایج است.

نامه مرجع داشته باشید.

شرکت‌های آلمانی به مدارکی نیاز دارند که نشان‌دهنده حضور شما در پروژه‌ها، وظایفتان، مدت زمان حضور و یک ارزیابی کوتاه از اثرگذاری حضورتان باشد. کارفرمایان قانونا نمی‌توانند چیزی در نامه مرجعتان بنویسند که تاثیری منفی بر روی آینده شغلیتان داشته باشد و به همین دلیل یک قاعده برای نوشتن و تفسیر نامه مرجع وجود دارد:

 • اگر نوشته باشد که شما یک کارمند معمولی بودید، یعنی خیلی بد.
 • اگر گفته باشد که یک کارمند خوب بوده‌اید، یعنی یک کارمند متوسط و معمولی بوده‌اید.
 • اگر بگوید که شما عالی بوده‌اید، یعنی خوب یا خیلی خوب بوده‌اید.

پیدا کردن یک جاب آفر بدون آنکه بتوانید آلمانی صحبت کنید.


پیدا کردن یک جاب آفر بدون آنکه بتوانید آلمانی صحبت کنید.

اگرچه پیدا کردن یک جاب آفر بدون آنکه بتوانید آلمانی صحبت کنید، ممکن است، اما به حوزه کاریتان بستگی دارد. اگر قصد کار در یک شرکت فناوری، استارتاپ یا بخش فناوری‌های دیجیتال را داشته باشید، احتمال موفقیتتان در پیدا کردن یک شغل خیلی بیشتر خواهد بود. اکثر شرکت‌های بزرگ آلمانی یک بخش فناوری‌های دیجیتال هم دارند و احتمالا می‌توانید در این دپارتمان‌ها بدون آنکه صحبت به زبان آلمانی را بدانید، مشغول به کار شوید.

اما در طرف دیگر داستان، یادگرفتن زبان آلمانی و صحبت کردن آن در پیدا کردن کار در مشاغلی مثل منابع انسانی، حرفه های پزشکی، حسابداری یا مشاغلی که با قوانین آلمان، قانون گذاری یا لغات تخصصی فنی در ارتباط است، یک ضرورت محسوب می‌شود. اگرچه اکثر آلمانی ها، به خصوص در شهرهای بزرگ، دو زبانه (آلمانی و انگلیسی) هستند، اما حتی آشنایی ابتدایی با زبان آلمانی هم می تواند شما را تا حد زیادی راه بیاندازد. برای مثال اگر کمی آلمانی بلد باشید می توانید در مشاغل عمومی تری مثل پیش خدمتی، آشپزی یا کافی شاپ مشغول به کار شوید. اگر می خواهید وارد کسب و کارهای آلمانی شوید باید سطح زبان B2 داشته باشید تا در انجام درست وظایف و ارتباط با دیگران به مشکل برنخورید.

بخوانید:  تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در آلمان: شرایط و مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز برای جاب‌آفر المان


جستجو برای کار، خیلی هم ساده نیست و برای افراد ضعیف مناسب نیست. در واقع باید برای این کار استراتژی داشته باشید و بدانید که برای پیدا کردن کار، چه کارهایی بکنید و چه کارهایی نکنید! به‌علاوه باید مدارک مورد نیاز از سوی کارفرمایان را در اختیار داشته باشید و حتی شاید از شما خواسته شود تا مدارک بیشتری را برای تکمیل فرایند ارزیابی ارائه کنید. داشتن CV و کاورلتر برای ارائه به اکثر کارفرمایان کفایت می‌کند اما بعضی دیگر شاید مدارک بیشتری را برای پیدا کردن دیدی کلی از کارمند درخواست کنند. البته درخواست مدارک بیشتری بعضی از کارفرمایان برای تایید اطلاعات ارائه شده در CV است.

 • یک CV و کاورلتر مناسب

اولین وسیله برقراری ارتباط شما و کارفرما، CV است و باید حکم ابزاری برای بازاریابی مهارت‌ها و تخصص‌هایتان و متناسب با شغلی باشد که به دنبال آن هستید. استفاده از یک CV کلی برای موقعیت‌های شغلی مختلف، یکی از دلایل عدم موفقیت و نگرفتن جاب‌آفر مد نظرتان است. باید به مهارت‌ها و تخصص‌های به‌خصوصی که کارفرما دنبالش است، دقت کنید؛ آیا در CV خودتان روی اینها تاکید کرده اید؟ اگر نوشتن یک CV خوب برایتان دشوار است، برای داشتن یک CV حرفه ای از کمک یک نویسنده حرفه ای CV استفاده کنید.

کاورلتر بهترین راه برای خلاصه کردن CV در چند پاراگراف است و اکثر کارفرمایان تنها با نگاه بر کاورلتر می توانند بگویند که آیا شما برای یک شغل مناسب هستید یا خیر. بنابراین حتما به توانایی ها و مهارت هایتان به نحوی در کاورلتر اشاره کنید که به مصاحبه حضوری راه پیدا کنید.

 • توصیه نامه

توصیه نامه، مدرک موثر دیگری است که شما را به موقعیت شغلی و جاب‌آفر مد نظرتان نزدیکتر می‌کند. این نامه را کارفرمایان سابقتان درباره مدت زمانی که زیر نظرشان کار کرده اید، می‌نویسند. جاب سیکرهایی که برای اولین بار به دنبال کار هستند، می توانند از اساتید دانشگاه یا کالجشان توصیه نامه‌ای درباره دوران دانشجوییشان بگیرند. گنجاندن توصیه‌نامه نه تنها حرکت عاقلانه‌ای است، بلکه یک استراتژی مناسب در جستجوی شغلی به شمار می‌رود.

 • رونوشتی از مدارک تحصیلی

این مدارک، تاییدی بر دانشجو بودن یا فارغ التحصیلیتان خواهد بود و در صورتی که در شرایط لازم برای کار، به وضعیت تحصیلی هم اشاره شده باشد، بهتر است که آنها را در میان مدارکتان قرار دهید.

 • سوابق کاری (پورتفولیو) و رایتینگ سمپل

پورتفولیو به مجموعه سوابق کاری و مدارک نشان دهنده تخصص و مهارتتان گفته می‌شود. برای مثال اگر یک طراح گرافیکی هستید، می توانید نمونه هایی از کارهایی که انجام داده اید را ضمیمه مدارکتان کنید. این موضوع شما را در رقابت با کسانی که چنین مواردی را فراهم نکرده اند، برتری می دهد.

بعلاوه بسته به شغلی که مد نظرتان است، شاید بهتر باشد که چند رایتینگ سمپل، مثل مقالات یا نوشته هایی از خودتان را همراه مدارکتان ارسال کنید. امروزه کارفرمایان از داشتن مهارت نوشتاری متقاضی استقبال می کنند و به خصوص اگر در زمینه های ارتباطی یا علمی باشید، وجود رایتینگ سمپل دیگر یک مزیت نیست، بلکه ضروری است.

 • مدارک دیگر

این موارد می‌تواند گواهی هر مهارت یا دوره‌ای مثل دوره حسابداری، دوره تخصصی نرم افزارهای مهندسی و … باشد که گذرانده‌اید. اما باید سعی کنید که مدارک و گواهی های مرتبط با شغل مد نظرتان را ارائه کنید، نه هر چیزی که دارید. اگر کارفرما تنها کاورلتر را درخواست کرد، تنها همین مدرک را ارسال کنید، نه مدارک اضافه و بیشتر، زیرا این کار نه تنها سودی برایتان ندارد بلکه می‌تواند نشانه‌ای از بی‌توجهی شما به دستورالعمل‌ها باشد و روند ارزیابیتان را مختل می‌کند؛ بعلاوه از ارسال اطلاعاتی مثل جزئیات حساب‌بانکی که شاید به ضررتان تمام شود، خودداری کنید.

هزینه گرفتن یک جاب‌آفر آلمان


یادتان باشد که گرفتن جاب آفر از یک کارفرمای آلمانی، هزینه‌ای ندارد و لازم نیست هزینه‌ای برای ثبت درخواست، مصاحبه یا هیچ مورد دیگری بپردازید. کارفرمایان آلمانی براساس قانون نمی توانند برای بررسی اطلاعات متقاضیان یک شغل یا برای انجام مصاحبه، هزینه ای درخواست کنند. اگر با شرکتی مواجه شدید که برای این کارها از شما پول می‌خواهند، احتمالا در معرض کلاهبرداری قرار گرفته‌اید. حتی اگر از شما خواسته شود تا برای مصاحبه حضوری بروید، همه هزینه‌های سفر و حمل و نقل تا شرکت بر عهده کارفرما است.

سوالات متداول


چطور می توانم یک جاب آفر آلمان پیدا کنم؟

گام‌های گرفتن یک جاب آفر آلمان:

 • احتمالات را بررسی کنید: بررسی سریع موقعیت های شغلی در سایت‌های کاریابی آلمان، موقعیت های احتمالی کاری در آلمان را به شما نشان خواهد داد.
 • وضعیت خودتان را ارزیابی کنید.
 • به دنبال کار بگردید
 • فرم درخواست را پر کنید.
 • درخواست ویزا کنید.
 • بیمه سلامت بگیرید.

آیا گرفتن جاب آفر آلمان راحت است؟

معمولا ساده است؛ بعضی از حوزه های کاری آلمان با کمبود عجیب نیروی کار ماهر و آموزش دیده مواجه است و برایشان فرقی نمی کند که شهروند چه کشوری باشید.

مشاغل پرتقاضا (مورد نیاز) در آلمان کدام است؟

در اینجا پنج مورد از پرتقاضاترین مشاغل آلمان آورده شده است:

 • مهندسی برق
 • کارشناس فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر و توسعه دهندگان نرم افزار.
 • مهندس مکانیک
 • مدیر حسابداری / مفسر تجاری
 • مهندس عمران / معمار

آیا بدون یادگرفتن زبان آلمانی می توانم یک جاب آفر آلمان بگیرم؟

احتمال استخدام خارجی‌هایی که نمی‌توانند آلمانی صحبت کنند، در حوزه استارتاپ‌های فناوری یا بخش‌های دیجیتال بیشتر است.

آیا آیلتس برای آلمان ضروری است؟

مهارت زبان انگلیسی به صورت نتیجه آزمون آیلتس در گرفتن ویزای کاری آلمان یک ضرورت محسوب نمی شود اما داشتن گواهی آیلتس تا حد زیادی بر افزایش موقعیت های کاریتان تاثیر می گذارد.

موقعیت های کاری چه شهرهایی در آلمان بیشتر است؟

شهر برلین، مقر شرکتهای بین المللی و بسیار شناخته شده اس است که اتفاقا از بزرگترین کارفرمایان جهان هم محسوب می شوند. برلین شهری با موقعیت های کاری بی نهایت است و تعداد کارگران خارجی این شهر نیز بیش از پیش در حال رشد است.