به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

ویزای خود اشتغالی کانادا: شرایط، مشاغل و هزینه‌ها

برای افرادی که تجربه مرتبطی در زمینه فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی دارند و می‌توانند «مشارکتی قابل‌توجه‌» در زندگی فرهنگی یا ورزشی کانادا داشته باشند، گروه خوداشتغالی روش فوق‌العاده‌ای برای مهاجرت به این کشور است. ویزای خوداشتغالی، زندگی در کانادا را به عنوان مقیم دائم این کشور برای ورزشکاران و افراد خلاق ممکن می‌سازد. ویزای خوداشتغالی با هدف جذب خویش‌فرمایان مستعد اعطا می‌شود تا آنان بتوانند سهمی در پیشبرد زندگی ورزشی یا فرهنگی کانادا داشته باشند و جامعه کانادا را غنی کنند. چنانچه متقاضی معیارهای انتخاب را داشته باشد، این برنامه اصلاً پیچیده نیست.

«مشارکت قابل‌توجه» چیست؟


اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) تعریف دقیقی را از «مشارکت قابل‌توجه» ارائه نمی‌دهد. درهرحال IRCC این معیار شایستگی را در برنامه ویزای خوداشتغالی گنجانده است تا از سرازیر شدن درخواست‌های بیهوده‌ای جلوگیری کند که با حسن نیت تنظیم نشده‌اند. نکته دیگر این است که مشارکت قابل توجه فقط در سطح ملی یا بین‌المللی معتبر نیست. برای مثال مربی رقصی که در یکی از شهرهای کوچک کانادا درس می‌دهد، ممکن است در سطح محلی عرضه‌کننده مشارکتی قابل توجه تلقی شود و بنابراین درخواستش معتبر شناخته شود.

صاحبان کدام مشاغل می‌توانند برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا اقدام کنند؟


صاحبان کدام مشاغل می‌توانند برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا اقدام کنند؟

فقط صاحبان مشاغلی که در طبقه‌بندی مشاغل ملی (NOC) در گروه واحد 5 (مشاغل مرتبط با هنر، فرهنگ، سرگرمی و ورزش) قرار می‌گیرند، شرایط لازم را برای دریافت ویزای خوداشتغالی دارند. مشاغل واجد شرایط را می‌توانید در فهرست کامل NOC جستجو کنید، از نوار جستجو برای یافتن تمام مشاغل NOC که از 51 یا 52 شروع می‌شوند، استفاده کنید.

برای آن‌که به عنوان خویش‎فرما واجد شرایط شناخته شوید، باید ثابت کنید که قصد دارید به عنوان خویش‌فرما در کانادا کار کنید و در یکی از حرفه‌های زیر حداقل دو سال سابقه دارید:

طراح خلاق و هنرمند صنایع دستی کتابدار موزه‌دار و متصدی آثار هنری طراح و دکوراتور داخلی
تصویرپرداز و طراح گرافیک بایگان طراح تئاتر، مد، نمایشگاه و دیگر طراحان خلاق پیشه‌ور و هنرمند صنایع دستی
الگوساز ـ محصولات تولیدشده از خز، پارچه و چرم ورزشکار، مربی، داور و مشاغل مرتبط ورزشکار مربی
داور و مقام رسمی ورزشی رهبر برنامه و آموزگار در سرگرمی، ورزش و تناسب اندام فیلم‌بردار تکنیسین هنرهای گرافیکی
تکنیسین پخش برنامه تکنیسین ضبط صدا و تصویر مشاغل مرتبط با پشتیبانی در سینما، پخش، عکاسی، فیلم‌برداری و هنرهای نمایشی گوینده و مجریان دیگر
گوینده و مجریان دیگر دیگر اجراکنندگان نویسنده، مترجم و حرفه‌های مرتبط با ارتباطات مؤلف
ویراستار روزنامه‌نگار مترجم، اصطلاح‌شناس و مفسر هنرمند خلاق و هنرمند هنرهای نمایشی
تهیه‌کننده، کارگردان، رقص‌آرا و مشاغل مرتبط آهنگساز، رهبر ارکستر و هماهنگ‌کننده موسیقی‌دان و خواننده رقاص
هنرپیشه و کمدین نقاش، مجسمه‌ساز و هنرمند دیگر هنرهای تجسمی

 

مشاغل فنی در کتابخانه‌ها، بایگانی‌های عمومی، موزه‌ها و گالری‌های هنری تکنیسین بایگانی عمومی و کتابخانه
مشاغل فنی مرتبط با موزه‌ها و گالری‌های هنری عکاس، تکنیسین هنرهای گرافیکی و حرفه‌های فنی و هماهنگ‌کننده در سینما، پخش و هنرهای نمایشی

کدام متقاضیان شرایط لازم را برای اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا دارند؟


کدام متقاضیان شرایط لازم را برای اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا دارند؟

برای آن‌که شایستگی لازم را برای درخواست ویزای خوداشتغالی کانادا پیدا کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

تجربه و مهارت‌های کافی

باید از تجربه و مهارت‌های لازم برای کار به عنوان خویش‌فرما در کانادا برخوردار باشید. حداقل میزان تجربه موردنیاز برای خویش‎فرمایی دو سال است و باید این تجربه را ظرف پنج سال قبل از درخواست ویزا کسب کرده باشید. چون ویزای خوداشتغالی کانادا در یک سیستم امتیازمحور ارزیابی می‌شود، با داشتن تجربه بیشتر امتیاز بالاتری را به دست خواهید آورد.

باید تجارب زیر را داشته باشید:

 • دو سال تجربه خویش‎فرمایی در فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی
 • دو سال سابقه شرکت در فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی در سطح جهانی
 • یک سال تجربه در (مورد الف) علاوه بر یک سال تجربه در (مورد ب)

معیارهای انتخاب امتیازمحور

مأمور صدور ویزایی که درخواستتان را برای ویزای خوداشتغالی‌ بررسی می‌کند، شرایطتان را در یک سیستم امتیازمحور ارزیابی می‌کند. حداکثر امتیاز قابل‌دریافت 100 است و باید حداقل 35 امتیاز بگیرید.

موارد زیر در این سیستم بررسی می‌شود:

 1. تجربه (35 امتیاز): اگر حداقل 5 سال تجربه داشته باشید، امتیاز کامل را می‌گیرید.
 1. تحصیلات (25 امتیاز): در صورت داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا و داشتن حداقل 17 سال سابقه تحصیل تمام‌وقت امتیاز کامل را کسب می‌کنید.
 1. سن (10 امتیاز): متقاضیان در بازه سنی 21 ـ 49 سال حداکثر امتیاز را کسب می‌کنند. دولت کانادا خواستار جذب متقاضیانی است که می‌توانند مدت طولانی‌تری در پیشبرد فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی کانادا سهم داشته باشند.
 1. قابلیت‌های زبانی (24 امتیاز): توانایی‌تان برای نوشتن، حرف زدن، خواندن و گوش دادن به زبان انگلیسی یا فرانسوی ارزیابی می‌شود. می‌توانید زبانی را که در آن بهتر هستید، به عنوان زبان رسمی اول انتخاب کنید. می‌توانید در مؤسسه‌های منتخب در آزمون‌های زبانی مانند IELTS یا CELPIP برای زبان انگلیسی یا TEF کانادا یا TFC کانادا برای زبان فرانسوی شرکت کنید.
 1. سازگاری (6 امتیاز): امتیاز سازگاری براساس موارد زیر تعیین می‌شود:

میزان تحصیلات همسر، سابقه کار یا تحصیل در کانادا و داشتن خویشاوند در کانادا. این موارد بررسی می‌شود تا مشخص شود که تا چه حد می‌توانید خود را با فرهنگ کانادا تطبیق بدهید و با فرهنگ این کشور عجین شوید.

مدارک لازم برای ویزای خوداشتغالی کانادا


مدارک لازم برای ویزای خوداشتغالی کانادا

باید تمام فرم‌های لازم موجود در بسته را تکمیل کنید. سپس اگر آنلاین درخواست می‌دهید، فرم‌های تکمیل‌شده را در درخواست اینترنتی بارگذاری کنید. اگر به صورت کاغذی درخواست می‌دهید، فرم‌ها را چاپ و امضا کنید؛ سپس تمام مدارک لازم را گردآوری کنید و آنها را ضمیمه درخواستتان کنید. باید درخواست کامل‌شده را به نشانی اعلام‌شده ارسال کنید. همچنین باید هزینه رسیدگی به درخواست را بپردازید و رونوشت رسید را ضمیمه درخواستتان کنید.

مدارک زیر نیز برای درخواست ویزای خوداشتغالی لازم است:

 • مدارک استاندارد لازم برای تمام درخواست‌های ویزای کانادا
 • سند اثبات وضعیت تحصیلی‌تان مانند گواهی‌، دیپلم یا ریزنمرات
 • سند اثبات قبول شدن در آزمون زبان
 • سند اثبات داشتن سابقه کاری مرتبط
 • سند سازگاری
 • کپی پاسپورت یا سند مسافرتی: نام، تاریخ تولد، عکس، تاریخ انقضا یا تغییر نام باید در این اسناد ذکر شده باشد.
 • گواهی عدم‌سوءپیشینه: این گواهی باید توسط هر یک از کشورها یا قلمروهایی صادر شود که به مدت 6 ماه یا بیشتر در آنها زندگی کرده‌اید.
 • گواهی تولد
 • گواهی ازدواج/ طلاق یا فسخ: اگر بیش از یک بار ازدواج کرده‌اید، اسناد لازم را برای هر ازدواج ارائه کنید.
 • گواهی فوت همسر سابق
 • در صورت داشتن همسر عرفی: اظهارنامه قانونی پیوند عرفی (IMM 5409 ـ اصل) و سند اثبات این که حداقل 12 سال با هم زندگی کرده‌اید، برای مثال می‌توانید اجاره‌نامه آپارتمان مشترک، صورت‌حساب‌های مشترک و آدرس مشترک ثبت‌شده روی اسناد را ارائه کنید.
 • اطلاعات مربوط به فرزندتان مانند گواهی تولد، مدارک فرزندخواندگی یا حضانت.
 • کد شناسایی ملی یا شجره‌نامه خانوادگی یا دفتر ثبت
 • عکس ویزای کانادا
 • رسید پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست ویزای کانادا
 • اگر به عنوان متقاضی منتخب کبک درخواست می‌دهید، باید CSQ (Certificat de Sélection du Québec) را نیز ارائه کنید.

فرایند درخواست ویزای خوداشتغالی کانادا


فرایند درخواست ویزای خوداشتغالی کانادا

پیش از هر چیز باید از طریق تکمیل پرسشنامه اینترنتی مندرج در وب‌سایت رسمی IRCC بررسی کنید که آیا شایستگی لازم را برای دریافت ویزای کانادا دارید یا خیر. اگر شرایط لازم را داشته باشید، بسته درخواست به نشانی پست الکترونیکتان ارسال خواهد شد که شامل راهنما، فرم درخواست و فهرست مدارک مورد نیاز است. طبق دستورالعمل‌های نوشته‌شده در راهنما پیش بروید.

متقاضیان 14 ـ 79 ساله باید اطلاعات بیومتریک را ارائه کنند که شامل اثر انگشت و عکس می‌شود. اطلاعات بیومتریک پس از ارسال درخواست گرفته می‌شود. مأموران مسئول رسیدگی به درخواست ویزا، زمانی که درخواست شما را دریافت کردند، به شما اطلاع خواهند داد. سپس زمان ارسال اطلاعات بیومتریک را اعلام خواهند کرد. هزینه ثبت اطلاعات بیومتریک را پیش‌تر در زمان ارسال درخواست اولیه پرداخت کرده‌اید.

اطلاعات بیومتریک را می‌توانید در مراکز درخواست ویزای کانادا در کشورتان ثبت کنید. شهروندان ایالات متحده می‌توانند این کار را در مراکز پشتیبانی درخواست انجام بدهند. اگر ویزای خوداشتغالی کانادا را به دست بیاورید، وقتی به کانادا بروید، افسر آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) منتظرتان خواهد بود. پاسپورت و دیگر اسناد مسافرتی، ویزای اقامت دائم معتبر، تأییدیه اقامت دائم (COPR) و گواهی تمکن مالی باید همراهتان باشد؛ گواهی تمکن مالی باید ثابت کند که از عهده تأمین مخارج خود و خانواده‌تان برمی‌آیید. افسر سؤالاتی را می‌پرسد تا ارزیابی کند که آیا همچنان شرایط لازم را برای ویزای خوداشتغالی دارید یا خیر. اگر پاسخ‌هایتان ناقص یا اشتباه باشد، اجازه ورود به کانادا به شما داده نمی‌شود.

هزینه ویزای خوداشتغالی کانادا


هزینه مبلغ به دلار کانادا
هزینه رسیدگی به درخواست (1625 دلار) و حق اقامت دائم (515 دلار) $2,140.00
هزینه رسیدگی به درخواست بدون هزینه حق اقامت دائم $1,625.00
هزینه رسیدگی به درخواست همسرتان (850 دلار) و حق اقامت دائم (515 دلار) $1,365.00
هزینه رسیدگی به درخواست همسرتان بدون هزینه حق اقامت دائم $850.00
فرزند تحت تکفل $230.00 (برای هر فرزند)
زیست‌سنجی برای هر نفر $85.00
زیست‌سنجی برای هر خانواده دونفره یا بیشتر

حداکثر هزینه برای یک خانواده دونفره یا بیشتر که هم‌زمان و از یک مکان درخواست می‌دهند.

$170.00

زمان رسیدگی به درخواست ویزای خوداشتغالی کانادا


مدت زمان رسیدگی به درخواست دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا تقریباً 24 ماه است.

پرسش‌های متداول


چطور می‌توانم ویزای خوداشتغالی کانادا بگیرم؟

در صورتی که شرایط لازم را برای اخذ ویزای خوداشتغالی پیدا می‌کنید که دو سال سابقه کاری مرتبط داشته باشید و ثابت کنید که قصد دارید به صورت خویش‎فرما در کانادا کار کنید. همچنین باید در سیستم امتیازدهی برای انتخاب متقاضیان حداقل 35 امتیاز بگیرید، این سیستم به این منظور طراحی شده است که مشخص شود آیا می‌توانید مشارکت اقتصادی قابل‌توجهی در کانادا داشته باشید یا خیر.

اگر خویش‎فرما باشم می‌توانم به کانادا مهاجرت کنم؟

برنامه افراد خویش‎فرما این امکان را برای خویش‎فرمایان فراهم می‌کند تا به کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم بگیرند.

آزادکارها می‌توانند ویزای کانادا بگیرند؟

آزادکار فردی است که رئیس خودش است و به‌طور متعارف در استخدام دیگری نیست. آزادکاران نیز می‌توانند ویزای خوداشتغالی کانادا را برای تبدیل شدن به مقیم دائمی این کشور دریافت کنند.

چطور خوداشتغالی‌ام را برای گرفتن ویزای کانادا اثبات کنم؟

متقاضیانی که می‌خواهند با استفاده از برنامه خویش‌فرمایان به کانادا مهاجرت کنند، باید شرایط دیگری هم داشته باشند. شواهد و مدارک لازم برای اثبات خوداشتغالی به شرح زیر است:

 • موافقت‌نامه‌ها و قراردادها با مشتریان یا تأمین‌کنندگان
 • گواهی اتمام کار
 • گواهی صندوق بازنشستگی که حاوی میزان مشارکت باشد.
 • گزارش‌های مالیاتی
 • صورت‌حساب‌های بانکی

آیا خویش‎فرمایان شایستگی لازم را برای استفاده از برنامه ورود سریع دارند؟

طبقه نیروی کار ماهر فدرال اجازه خوداشتغالی را می‌دهد. بنابراین خویش‌فرمایان شرایط لازم را برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری یا ورود سریع دارند.

کانادا چه افرادی را خویش‎فرما محسوب می‌کند؟

خویش‎فرمایان معمولاً مستقل کار می‌کنند و هیچ رئیس یا کارفرمایی بر فعالیت‌های‌شان نظارت ندارد. فرد خویش‎فرما معمولاً آزاد است که زمان و کارفرمایش را انتخاب کند و می‌تواند خدماتش را هم‌زمان به پرداخت‌کنندگان متفاوتی ارائه دهد.  ‎

بدون اجازه کار می‌توانم خویش‎فرما باشم؟

خوداشتغالی در کانادا در صورت داشتن اجازه کار تعطیلات کاملاً قانونی است، اما وقتی زمان درخواست اقامت دائم برسد، کار کردن برای خودتان در کانادا غالباً مشکل‌ساز می‌شود.