به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

اخذ ویزای کار آلمان: هزینه ها، شرایط و مدارک مورد نیاز

آلمان مکانی آرمانی برای کار کردن است که یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری را در اروپا دارد. دریایی از فرصت‌های شغلی گوناگون در آلمان وجود دارند و مزایای فراوانی از نظر حرفه‌ای و کسب تجربه در آلمان انتظارتان را می‌کشد. بسیاری از نیروهای کار خارجی تصمیم می‌گیرند به نیروی کار آلمان ملحق شوند و از درآمد رضایت‌بخش و تعادلی که در این کشور بین زندگی شغلی و شخصی وجود دارد، بهره‌مند شوند. برخی آن‌قدر خوش‌شانس‌اند که می‌توانند آزادانه وارد آلمان شوند و به دنبال کار بگردند، اما بقیه مجبوراند رویه‌های سختگیرانه خاصی، مانند گرفتن ویزا را طی کنند تا در نهایت بتوانند وارد آلمان شوند. البته ویزا تنها چیزی نیست که برای کسب شایستگی کار کردن در آلمان به آن نیاز دارید، اخذ ویزا صرفاً یکی از نقاط شروعی است که قدم گذاشتن به خاک آلمان را ممکن می‌سازد.  اتباع کشورهای جهان سوم برای کار کردن در آلمان به مجوز یا ویزای کار نیاز دارند. همچنین معمولاً پیش از نقل مکان باید پیشنهاد شغلی دریافت کنید. شصت و دو کشور، از جمله استرالیا، برزیل، کانادا، ژاپن و آمریکا، توافق‌نامه‌ای را با کشورهای حوزه شینگن امضا کرده‌اند که سفر بدون ویزا و اقامت تا نود روز را برای شهروندانشان ممکن می‌سازد؛ البته در طول این نود روز فقط می‌توانند شغل‌های کوتاه‌مدت خاص را بر عهده بگیرند یا در دوره‌های آموزشی مرتبط با کارشان شرکت کنند. اقامت‌های طولانی‌تر از نود روز به اجازه اقامت کاری نیاز دارند که برای مدت زمان استخدام معتبر می‌باشند. در این مقاله خواهیم گفت که برای اخذ ویزای کار آلمان و مشغول به کار شدن در این کشور چه کارهایی باید انجام بدهید.

انواع ویزای کار آلمان


با در دست داشتن بسیاری از انواع مجوزهای اقامت، امکان کار کردن در آلمان را خواهید داشت و ویزای کاری و کارت آبی تنها گزینه‌هایی نیستند که کار کردن در آلمان را برایتان ممکن می‌کنند.

کارت آبی

دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها می‌توانند به‌جای ویزای کاری، درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا را بدهند. کارت آبی بنا به دلایل زیر بهتر از ویزای کار است:

 • کارت آبی را سریع‌تر می‌توانید بگیرید.

اگر حقوقتان بالاتر از 56400 یورو باشد، نیازی به مجوز ZAV نخواهید داشت و در نتیجه فرایند درخواست کوتاه‌تر می‌شود.

 • تغییر شغل آسان‌تر می‌شود.

پس از دو سال می‌توانید بدون به‌روز کردن کارت آبی برای کارفرمای دیگری کار کنید و به‌این‌ترتیب در وقتتان صرفه‌جویی کنید. اگر ویزای کار داشته باشید، باید هر بار که کارتان را عوض می‌کنید، برای دریافت ویزای جدید اقدام کنید.

 • می‌توانید سریع‌تر اقامت دائم بگیرید.

با داشتن کارت آبی می‌توانید به‌جای 60 ماه ظرف 33 ماه اقامت دائم بگیرید. اگر مدرک زبان B1 داشته باشید، پس از 21 ماه می‌توانید اقامت دائم بگیرید.

 • منتقل شدن به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا برایتان آسان‌تر می‌شود.

با کارت آبی راحت‌تر می‌توانید به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا (به‌جز دانمارک و ایرلند) بروید. اگر بیش از 28 ماه از دریافت کارت آبی گذشته باشد، می‌توانید به دیگر کشورهای EU بروید و آن‌جا درخواست کارت آبی بدهید.

 • مدت بیشتری می‌توانید خارج از آلمان باشید.

اگر کارت آبی داشته باشید، می‌توانید آلمان را به مدت 12 ماه ترک کنید، بدون آن‌که اجازه اقامتتان باطل شود؛ اما با ویزای کار این مدت به 6 ماه تقلیل می‌یابد. چنانچه بخواهید مدت بیشتری خارج از آلمان باشید، می‌توانید مجوز خاصی را از Ausländerbehörde دریافت کنید.

ویزای تعطیلات کاری

شهروندان 18 تا 30 ساله استرالیا، نیوزیلند، اسرائیل و ژاپن می‌توانند درخواست ویزای تعطیلات کاری بدهند. در صورت داشتن این ویزا می‌توانید تا یک سال در آلمان کار کنید. اخذ ویزای تعطیلات کاری آسان‌تر از ویزای کار و کارت آبی است. برای گرفتن ویزای تحرک جوانان می‌توانید از آلمان یا میهنتان اقدام کنید. شهروندان کره باید از کره اقدام کنند.

بخوانید:  جاب آفر آلمان: مدارک مورد نیاز، هزینه ها و شرایط

ویزای تحرک جوانان

شهروندان 18 تا 35 ساله کانادایی می‌توانند برای دریافت ویزای تحرک جوانان اقدام کنند. این ویزا مشابه ویزای تعطیلات کاری است و اجازه یک سال کار کردن در آلمان را به شما می‌دهد. برای دریافت این ویزا می‌توانید از کانادا یا آلمان درخواست بدهید. گرفتن ویزای تحرک جوانان آسان‌تر از ویزای کار یا کارت آبی است.

ویزای آزادکاری

صاحبان کسب و کارها، آزادکارها و خویش‌فرماها باید برای گرفتن ویزای آزادکاری آلمان اقدام کنند. فرایند اخذ این ویزا کاملاً متفاوت است.

ویزای کاری

بقیه باید برای گرفتن ویزای کاری اقدام کنند تا بتوانند به عنوان نیروی کار در آلمان مشغول به کار شوند. مراحل اخذ ویزای کار را در این راهنما توضیح خواهیم داد.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای کار آلمان


مدارک لازم برای گرفتن ویزای کار آلمان

برای آن‌که به کنسولگری یا سفارت آلمان در کشور محل اقامتتان ثابت کنید که شرایط لازم را برای دریافت ویزای کار دارید، باید چند سند را ارائه کنید. ارائه مدارک لازم در کنار مصاحبه ویزا بخش مهمی از درخواست ویزای کار آلمان است. بنابراین دقت کنید تمام مدارک ضروری را طبق دستورالعمل ارائه‌شده جمع‌آوری کنید. این مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

 • دو فرم درخواست را باید به‌طور کامل پر کنید، چاپ کنید و در نهایت امضا کنید.
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت ملی معتبر
 • سند اثبات اقامت: گواهی‌نامه رانندگی و یا صورت‌حساب قبوض خدمات عمومی که به نام خودتان باشد، به منزله سند اثبات اقامت در قلمروی کنسولگری‌ای است که از آن‌جا برای اخذ ویزای کار اقدام می‌کنید.
 • بیمه سلامت: تأییدیه اجباری از کارفرمای آلمانی که از تاریخ استخدام معتبر باشد. اگر بیمه سفر هنوز در بیمه سلامت اجباری گنجانده نشده باشد، باید بیمه سفر جداگانه‌ای را تهیه کنید که شما را از لحظه ورود به آلمان تا زمان شروع کار تحت پوشش قرار بدهد.
 • قرارداد استخدام و پیشنهاد کاری که جزئیات حقوق ناخالص سالانه و توصیف کاملی از شرایط استخدامی در آلمان در آن ذکر شده باشد.
 • تأییدیه آژانس کاریابی فدرال (در صورت مرتبط بودن)
 • رزومه: CV به‌روزی که مدارک دانشگاهی و تجارب کاری‌تان در آن قید شده باشد.
 • سند اثبات شایستگی‌ها: گواهی‌نامه‌ها، دیپلم‌ها، مدارک، ریزنمرات یا هر سند مشابهی که شایستگی‌های‌تان را ثابت کند.
 • نامه پوششی شخصی که هدف دقیق و مدت زمان اقامت را توضیح دهد.
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • سند پرداخت هزینه ویزا: هزینه صدور ویزای آلمان با اقامت بلندمدت 75 یورو است.
 • اظهارنامه صحت اطلاعات

فرایند درخواست ویزای کار آلمان


فرایند درخواست ویزای کار آلمان

اقدام برای دریافت اجازه کار یا ویزای کار آلمان مسئولیت کارجو است. البته کارفرما می‌تواند کمک کند و از طریق ثابت کردن این موضوع که کارکنان دیگری که شهروند EU یا EEA باشند، نمی‌توانند کار پیشنهادی به شما را انجام بدهند، مطمئن شود که درخواستتان موفقیت‌آمیز خواهد بود.

دقت کنید که تمام مدارک لازم را پیش از ارسال درخواست جمع‌آوری کرده باشید. همچنین حتماً هزینه درخواست ویزا را بپردازید و رسید پرداخت را هنگام تحویل درخواست همراه داشته باشید. باید از نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری واقع در کشور خود یا یکی از کشورهای همسایه وقت بگیرید. مدت زمان زیادی برای گردآوری تمام اسناد لازم برای صدور ویزا و آماده شدن برای مصاحبه وقت خواهید داشت.

مراحل درخواست ویزای کار آلمان


برای درخواست ویزای کار آلمان باید مراحل زیر را یک‌به‌یک طی کنید:

 1. از آلمان پیشنهاد کار دریافت کنید.
 2. بررسی کنید که آیا به ویزای آلمان با اقامت بلندمدت نیاز دارید یا خیر.
 3. تعیین کنید که درخواست ویزا را به کجا باید تحویل بدهید.
 4. تمام مدارک لازم را طبق دستورالعمل تهیه کنید.
 5. از کنسولگری یا سفارت وقت مصاحبه ویزا بگیرید.
 6. هزینه ویزای کار آلمان را بپردازید.
 7. در جلسه مصاحبه حاضر شوید.
 8. منتظر پاسخ درخواست صدور ویزای کار بمانید.
بخوانید:  رزومه آلمانی: قوانین و نحوه نوشتن رزومه برای کشور آلمان

مدت زمان صدور ویزای کار آلمان


مدت زمان صدور ویزای کار آلمان

مدت زمان صدور ویزای کار آلمان به بار کاری کنسولگری یا سفارت در زمان دریافت درخواستتان بستگی دارد. درهرحال رسیدگی به درخواستتان یک تا سه ماه طول می‌کشد.

ازآن‌جا که از مدت زمان دقیق رسیدگی به درخواست ویزا اطلاع ندارید، بهترین کار این است که درخواستتان را هر چه سریع‌تر تحویل بدهید. درعین‌حال کارفرمایتان در آلمان باید بداند که نمی‌توانید کار را بلافاصله پس از پیشنهاد کار شروع کنید.

هزینه صدور ویزای کار آلمان


هزینه صدور ویزای کار آلمان در مجموع 75 یورو است. البته حتماً از سفارت آلمان در کشورتان درباره هزینه سؤال کنید، چون با توجه به شرایطتان یا کشور مبدأ ممکن است لازم باشد هزینه‌های کمتری پرداخت کنید. به خاطر داشته باشید که اگر درخواست ویزا رد شود، هزینه پرداخت‌شده مسترد نخواهد شد.

پرسش‌های متداول


می‌توانم خانواده‌ام را به آلمان ببرم؟

بله، در صورت داشتن کارت آبی و ویزای کار می‌توانید خانواده‌تان را به آلمان ببرید. اعضای خانواده‌تان باید برای ویزای پیوست به خانواده اقدام کنند؛ اجازه کار یا تحصیل در آلمان به آنان داده می‌شود.

گرفتن ویزای کار چقدر طول می‌کشد؟

اگر از آلمان اقدام کنید، صدور ویزای کار 8 تا 12 هفته طول خواهد کشید، البته این مدت می‌تواند به 16 هفته افزایش پیدا کند. صدور ویزای کار آلمان در اکثر سفارت‌خانه‌ها هم همین‌قدر زمان می‌برد. اگر خوش‌شانس باشید، ممکن است ویزای کار آلمان را ظرف کمتر از یک هفته بگیرید.

مدت اعتبار ویزای کار چقدر است؟

ویزای کار حداکثر تا چهار سال معتبر است، البته اگر قرارداد کارتان موقت باشد، ممکن است این مدت کمتر بشود. می‌توانید ویزای کار را قبل از منقضی شدن تمدید کنید. پس از چند سال می‌توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

برای گرفتن ویزای کار آلمان باید زبان آلمانی بلد باشم؟

خیر، برای اخذ کارت آبی یا ویزای کار آلمان نیازی نیست آلمانی بلد باشید. البته اگر آلمانی بلد نباشید، سخت‌تر می‌توانید در آلمان کار پیدا کنید.

پس از گرفتن ویزای کار می‌توانم شغلم را عوض کنم؟

بله. البته کارت آبی یا ویزای کار فقط برای یک کارفرماست، اگر بخواهید شغلتان را عوض کنید، می‌توانید برای دریافت کارت آبی یا ویزای کار جدید اقدام کنید. این قانون دو استثنا دارد:

 • اگر از گرفتن کارت آبی حداقل دو سال گذشته باشد و قرارداد کاری‌تان نامحدود باشد، می‌توانید شغلتان را بدون تغییر ویزا عوض کنید و
 • اگر حداقل سه سال باشد که اقامت دائم داشته باشید و قرارداد کاری‌تان نامحدود باشد، می‌توانید شغلتان را بدون تغییر ویزا عوض کنید ـ مدت زمان دانشجویی جزء این سه سال محسوب نمی‌شود.

اگر کارم را در آلمان از دست بدهم، چه اتفاقی می‌افتد؟

بیکار شدنتان را باید در اولین فرصت به Ausländerbehörde اطلاع بدهید. ویزای‌تان همچنان معتبر است، اما Ausländerbehörde می‌تواند مدت اعتبار ویزا را کوتاه‌تر کند. Ausländerbehörde سه تا شش ماه فرصت می‌دهد تا کار دیگری پیدا کنید یا آلمان را ترک کنید.

گرفتن ویزای کاری آلمان سخت است؟

دریافت پیشنهاد کاری راه را برای گرفتن ویزا باز می‌کند و با در دست داشتن ویزا می‌توانید به آلمان بروید. اخذ ویزای کار آلمان چندان هم سخت نیست.

حداقل حقوق برای دریافت اجازه کار در آلمان چقدر است؟

اگر می‌خواهید برای دریافت کارت آبی اقدام کنید، حقوق سالانه‌تان قبل از کسر مالیات باید حداقل 56400 یورو در سال باشد. چنانچه در حوزه مورد نظرتان کمبود نیروی کار ماهر وجود داشته باشد، دستمزد سالانه‌تان باید حداقل 43992 یورو باشد.