کار در کانادا بدون نیاز به مدرک تحصیلی

کانادا بدون در نظر گرفتن مهارت‌ها یا تجربه‌کاری، موقعیت‌های کاری زیادی برای کارگران خارجی دارد. سوالی که ذهن همه را درگیر می‌کند، این است که آیا برای کار در کانادا باید مدرک دانشگاهی داشته باشیم؟ سی درصد از جمعیت بزرگسال کانادا مدرک دانشگاهی دارند اما کارفرمایان همچنان نیاز به استخدام کارگران بدون مدرک دارند؛ بنابراین شما باید فرصت شغلی مناسب خود را پیدا کنید. بازار کار کانادا با کمبود کارگر ماهر روبرو است. تعداد کارگران این کشور برای مشاغل موجود کافی نیست. در نتیجه کانادا کارگران ماهر و باتجربه خارجی که می‌خواهد در این کشور کار و زندگی کنند را جذب می‌کند. در این مقاله ما در این باره صحبت می‌کنیم که چگونه افراد خارجی بدون مدرک دانشگاهی می‌توانند برای فرصت‌های شغلی کانادا درخواست دهند. ما همچنین شما را با بهترین مشاغل برای دارندگان مدرک تحصیلی، نحوه استخدام در یک شرکت کانادایی بدون نیاز به مدرک، شرایط کار در کانادا و سایر موارد آشنا میکنیم.

نکاتی که باید درباره کار بدون مدرک دانشگاهی در کانادا بدانید.

ابتدا باید مشخص شود که به ویزای کار نیاز دارید یا خیر. همه مشاغل کانادایی مستلزم داشتن ویزای کار نیستند. شما می‌توانید برای اطلاعات مربوط به این مشاغل، از ما کمک بخواهید. در مواردی که باید ویزای کار داشته باشید میتوانید، آن را از طریق برنامه نیروی کار خارجی موقت (TFWP) یا برنامه جابجایی بین المللی (IMP) دریافت کنید. در اولین مرحله باید یک رزومه به روز داشته باشید. بسیاری از متقاضیان برای ارسال رزومه به روز کوتاهی میکنند در نتیجه دچار مشکل میشوند. رزومه شما برای مصاحبه بسیار مهم است بنابراین باید به آن دقت کنید. وقتی مدرک تحصیلی ندارید مهارت های مرتبط با کار مورد نظرتان نقش بسیار مهمی در رزومه شما دارد. همچنین دقت کنید که رزومه خود را بر اساس فرمت رزومه کانادایی تکمیل کنید. پس از تکمیل رزومه و انگیزه نامه می‌توانید جستجو و درخواست شغل را آغاز کنید. شما باید به دنبال شغلی باشید که با تجربه کاری شما مرتبط باشد. شما می‌توانید پورتال‌های شغلی کانادا را در اینترنت جستجو کنید. برخی پورتال های رایج عبارتند از: Canada Job Bank و Career Builder. شما همچنین می‌توانید بانک کار رسمی کانادا را هم بررسی کنید.

شرایط کار در کانادا بدون مدرک


شرایط کار در کانادا بدون مدرک

برای افرادی که مدرک دانشگاهی ندارند، بیشتر از سه برنامه مهاجرتی وجود دارد که می‌توانند از طریق آنها به کانادا مهاجرت کنند:

کلاس تجربه کانادایی

کلاس تجربه کانادایی برنامه‌ای برای نیروی کار ماهری است که تجربه کار در کانادا را دارند و میخواهند برای همیشه در این کشور بمانند. این برنامه احتمالا رایج ترین روش برای کارگران ماهر است که مدرک ندارند. برخی شرایط این برنامه مهاجرتی عبارتند از:

 • توانایی زبان برای شغل خود مانند نوشتن، خواندن، گوش دادن و صحبت کردن.
 • این کارگران باید حداقل یک سال تجربه کار در کانادا را داشته باشند.

برنامه تجارت ماهر فدرال

برنامه تجارت ماهر فدرال به کارگران ماهر این فرصت را می‌دهد تا بر اساس توانایی های لازم در یک کار تجاری حتی بدون مدرک دانشگاهی اقامت دائم کانادا را بگیرند. سایر شرایط:

 • حداقل دو سال سابقه کار تمام وقت در یک شغل حرفه ای که در پنج سال قبل از در خواست ویزا انجام شده است.
 • داشتن یک پیشنهاد شغلی در کانادا برای استخدام تمام وقت به مدت حداقل یک سال.

برنامه اسپانسرشیپ خانواده

اگر شغلی ندارید و قصد دارید پس از ورود به کانادا کار پیدا کنید، باید از طریق اسپاسنر شیپ خانواده اقدام کنید. در این صورت شما میتوانید در کنار خانواده خود باشید. برخی از شرایط کاری در کانادا برای چندین برنامه مهاجرتی وجود دارد. این شرایط می‌توانند شامل سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت های زبانی، درآمد یا مالیات، روابط با کانادا و غیره باشد.

بهترین راه برای اینکه بفهمید آیا واجد شرایط برنامه های مهاجرتی کانادا هستید یا نه این است که از یک کارشناس مهاجرتی کمک بگیرید. مشاوره به یک کارشناس مهاجرت به کانادا می‌تواند شانس موفقیت شما در مهاجرت و پیدا کردن در کانادا را بیشتر کند.

برنامه کاندیدهای استانی

برنامه کاندید استانی (PNP) یکی دیگر از روش‌های گرفتن اقامت دائم کانادا است که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد. این برنامه با هدف کمک به کارگران ماهر و باتجربه که پیشنهاد شغلی و مهارت‌های مورد نیاز برای کمک به رفع کمبود نیروی کار کانادا را دارند طراحی شده است. 11 استان کانادا PNP های خاص خود را دارند.

هر PNP مسیرهای اکسپرس اینتری مرتبطی دارد که به کارفرمایان اجازه می‌دهد از بین قرعه کشی‌های دو هفته یکبار پروفایل‌های مناسب را انتخاب کنند و به آنها یک کاندیدای استانی بدهد که ارزش آن 600 امتیاز سیستم رتبه بندی جامع(CRS) است. رتبه بندی جامع سیستمی رتبه بندی کاندیداهای اکسپرس اینتری است. هر PNP همچنین دارای جریان های مورد تقاضا و مسیر های تخصصی برای مشاغل خاص است. در ادامه به برخی از مسیر های مهاجرتی در هر استان اشاره میکنیم. شرایط لازم:

برنامهتحصیلات
آلبرتامدرک متوسطه/ دبیرستان معادل با استانداردهای آلبرتا
نیروی کار ماهر بریتیش کلمبیا، سطح ورودی و نیمه ماهر، فارغ التحصیل بین المللیتحصیلات دانشگاهی یا آموزشی مربوطه(اگر مدرک کانادایی دارید باید از یک موسسه دولتی کسب شده باشد. موسسات خصوصی واجد شرایط نیستند)
مانیتوبا: نیروی کار ماهر در مانیتوبا/ خارج از کشورآموزش مرتبط مربوطه در یک موسسه حرفه ای دولتی، تحصیلات دانشگاهی در مانیتوبا
نیروی کار ماهر نوا اسکوشیا/مشاغل مورد نیاز/ اولویت های کاری بازار کارمدرک دبیرستان، آموزش مناسب، مهارت ها یا مدرک معتبر (مدرک لیسانس با دوره های سه ساله کالج، مدرک دانشکده فنی، الویت نیروی کار بازار کار
نیرو کار ماهر نیوبرانزویکمدرک دبیرستان
نیروی کار ماهر نیوفاندلند و لابرادورصلاحیت ها، آموزش، مهارت ها و یا مدرک معتبر
نیروی کار ماهر مناطق شمال غربیآموزش مربوطه یا مرتبط با تجارت یا شغل
کسب و کارهای ماهر انتاریوصلاحیت ها، آموزش، مهارت ها یا مدرک مرتبط
نیروی کار ماهر جزیره پرنس ادواردمدرک دبیرستان
نیروی کار ماهر ساسکاچوانآموزش یا مدرک دانشگاهی مرتبط
برنامه نیرو کار ماهر یوکانآموزش یا مدرک دبیرستان مرتبط

مشاغل مورد نیاز کانادا که به مدرک نیاز ندارند.


به طور طبیعی جراحان معز، وکلا و ورزشکاران حرفه‌ای درآمد بالایی دارند. اما این مشاغل تا حدی استرس‌زا هستند و حتی ممکن است شما به آنها علاقه‌ای نداشته باشید. برخی مشاغل دیگر هم هستند که کمتر به آنها توجه شده است. این مشاغل به مدرک دانشگاهی نیاز ندارند و شما تنها میتوانید با مدرک دبیرستان به این کارها مشغول شوید و در کانادا زندگی مناسبی داشته باشید.

راننده ترانزیت

راننده ترانزیت

میانگین حقوق: 35000 تا 75000 دلار

شرایط مورد نیاز: شرایط این کار در مناطق مختلف متفاوت است اما شما معمولا تنها به مدرک دیپلم، گواهینامه رانندگی بدون تعلیق و تمام استاندارد های گواهینامه کلاس C را رعایت کند.

توسعه دهنده وب

توسعه دهنده وب

میانگین حقوق: 37000 تا 77000 دلار

شرایط مورد نیاز: برای این رشته با وجود اینکه برخی شرکت ها به دنبال مدرک هستند برخی دیگر به استعداد های شما نگاه میکنند. این شغل همچنین یک کار عالی برای زنان در حوزه فناوری است.

مدیر پروژه

مدیر پروژه

میانگین حقوق: 56000 تا 143000 دلار

شرایط مورد نیاز: برخی شرکت های از شما مدرک لیسانس می‌خواهند اما بسیاری از شرکت‌های فقط به دنبال تجربه کاری شما هستند تا همه چیز را در یک پروژه ساختمانی در حال اجرا نگه دارند.

نقشه برداری

نقشه برداری

میانگین حقوق: 40000 تا 95000 دلار

شرایط مورد نیاز: این کار در ابتدا موقعیت معقولانه ای دارند اما بعد از اینکه شما مدرک حرفه ای خود را دریافت کنید میانگین حقوق سالانه شما به 65 هزار دلار میرسد. البته با گذشت زمان شما میتوانید یک درآمد شش رقمی داشته باشید.

مشاور املاک

مشاور املاک

میانگین حقوق: 39000 تا 205000 دلار

شرایط مورد نیاز: شما باید برای فروش خوش شانس باشید البته در بسیاری از موارد فروش شما به وضعیت بازار مسکن هم بستگی دارد. برای این شغل شما به مدرک دیپلم دبیرستان، یک دوره آموزشی املاک و مجوز فروش نیاز دارید.

راننده کامیون زباله

راننده کامیون زباله

میانگین حقوق: 36000 تا 64000 دلار

شرایط مورد نیاز: بیشتر شرکت ها به نبال به رانندگانی با گواهینامه DZ و مهارت های ارتباطی خوب هستند. نرخ ساعتی در آمد شما به تجربه شما بستگی دارد.

گزارشگر دادگاه

گزارشگر دادگاه

میانگین حقوق: 46000 تا 84000 دلار

شرایط مورد نیاز: این شغل به مدرک نیاز ندارد اما شما باید یک دوره دو ساله گزارش دادگاه را در یکی از دو مدرسه تورنتو یا آلبرتا بگذرانید. شما باید بتوانید با سرعت حداقل 225 کلمه در دقیقه با دقت بسیار عالی تایپ کنید.

لوله کش

لوله کش

میانگین حقوق: 39000 تا 86000 دلار

شرایط مورد نیاز: معمولا نیاز به دیپلم دبیرستان به علاوه یک دوره کارآموزی چها تا پنج ساله دارد. اکثر استان ها از شما گواهینامه تجاری میخواهند اما برای استان های منیتوبا، نیوفاندلند و لابرادور، نوناووت، یوکان و مناطق مشال غربی این مدرک لازم نیست. اما همچنان داشتن این مدرک شانس شما را بالاتر میبرد.

آتش نشان

آتش نشان

میانگین حقوق: 42000 تا 102000 دلار

شرایط مورد نیاز: دیپلم دبیرستان، گواهی کمک‌های اولیه و CPR (در سطح مراقبت های اولیه)، عدم سو سابقه، تسلط به زبان انگلیسی و توانایی برقراری ارتباط صحیح و واضح در موقعیت های پر فشار. شما همچنین باید وضعیت سلامتی خوبی داشته باشید. شیفت های کاری طولانی اما چرخشی هستند. شیفت کاری شما شب ها، آخر هفته ها و تعطیلات را هم در بر میگرید.

جوشکاری

جوشکاری

میانگین حقوق: 37000 تا 76000 دلار

شرایط مورد نیاز: دیپلم دبیرستان و گواهینامه تخصصی در صورت خواست شرکت. معمولا در این مشاغل همیشه کمبود نیروی کار وجود دارد و جوشکاری را به یکی از پردرآمدترین شغل های پرتقاضا در کانادا تبدیل کرده است. در مناطق غربی کانادا تقاضا برای جوشکار بیشتر است.

تکنسین خدمات خودرو / مکانیک

تکنسین خدمات خودرو / مکانیک

میانگین حقوق: 31000 تا 77000 دلار

شرایط مورد نیاز: دیپلم دبیرستان یا مدرک معادل آن. برخی از مغاره های نیاز به گواهینامه تخصصی دارند. این شغل درآمد مناسبی دارد.

تکنسین برق / برق‌کار

تکنسین برق / برق‌کار

میانگین حقوق: 39000 تا 91000 دلار

برای شروع این کار نیازی به مدرک ندارید. شما برای تعمیر، نگهداری یا نصب سیستم در ادارات، خانه یا دیگر ساختمان‌ها مشغول به کار می‌شوید.

سوملیر (Sommelier)

سوملیر (Sommelier)

میانگین حقوق: 30000 تا 69000 دلار

شرایط مورد نیاز: شما می‌توانید در رستوران‌های مجلل کار کنید و مسئول مجموعه شراب آنجا باشید. این شغل درواقع برای نظارت بر وضعیت انبار شراب و همکاری با سرآشپزها برای تهیه شراب مناسب است. یک سوملیر می‌تواند بدون گواهینامه کار کند و در برخی موارد برای نمونه برداری از شراب باید به تاکستان های مختلف سفر کند.

اپراتور راکتور هسته‌ای

اپراتور راکتور هسته‌ای

میانگین حقوق:58000 تا 189000 دلار

شرایط مورد نیاز: اپراتورها علاوه بر مدرک دیپلم دبیرستان به یک دوره کارآموزی سه تا پنج ساله برای کار با سیتم قدرت و همچنین سه سال تجربه در زمینه مرتبط(فناوری برق یا الکترونیک) نیاز دارند. اپراتورهای نیروگاه به گواهینامه مهندسی برق استانی یا منطقه‌ای یا مهندسی ایستا نیاز دارند. اما اپراتور های اتاق کنترل در نیروگاه های هسته ای باید از کمیسیون ایمنی هسته ای کانادا مجوز داشته باشند.

آشپز

آشپز

میانگین حقوق: 41000 تا 91000 دلار

شرایط مورد نیاز: یک سراشپز میتواند زندگی مناسبی داشته باشد. برخی اشپزخانه ها از شما فقط مدرک دبیرستان میخواهند اما شما باید بتوانید فشار ساعات طولانی کار را تحمل کنید. البته ممکن است به گواهینامه تجاری و همچنین مدرک آموزشی نیاز داشته باشید. شما همچنین میتوانید اشپزی را به عنوان یک شغل پاره وقت داشته باشید.

متصدی بار

متصدی بار

میانگین حقوق: 22000 تا 44000 دلار

شرایط مورد نیاز: دستمزد این کار ممکن است کم به نظر برسد اما دقت کنید که این تنها میانگین دستمزد است. از نظر فنی نمی‌توان گفت که متصدی بار چقدر درآمد دارد یا حتی میانگین آن چقدر است اما اگر روابط اجتماعی خوبی دارید، شنونده عالی هستید و می‌توانید یک نوشیدنی خوب آماده کنید این کار می‌تواند برای شما عالی باشد. شما میتوانید این شغل را موقتا داشته باشید تا یک کار بهتر پیدا کنید.

مدیر حسابداری

مدیر حسابداری

میانگین حقوق: 38000 تا 93000 دلار

شرایط مورد نیاز: این شغل می‌تواند استرس زا باشد و در بسیاری از اژانس ها شرایط کاری رقابتی و پرفشاری دارد اما درآمد خوبی هم دارد. این شغل به مدرک نیاز ندارد زیرا تا حد زیادی به خدمات مشتری، ارتباطات  و شخصیت پرانرژی برای انجام درست کار نیاز دارد. اگر عاشق برقراری ارتباط درست هستید و واقعا از بودن در کنار مردم لذت میبرید  و دائما با آنها صحبت میکنید این موقعیت کاری میتواند برای شما ایده آل باشد.

تهیه و توزیع غذا

تهیه و توزیع غذا

میانگین حقوق: 24000 تا 37 دلار

شرایط مورد نیاز: برای این شغل نیاز به راوبط عمومی خوب با مشتریان دارید. شما می‌توانید در یک رستوران با مشتریان زیاد کار کنید.

بازیگر

بازیگر

میانگین حقوق: 24000 تا 215000 دلار

شرایط مورد نیاز: برای هنرپیشگی به مدرک نیاز ندارید.

برج مراقبت

برج مراقبت

میانگین حقوق:52000 تا 134000 دلار

شرایط مورد نیاز: دیپلم دبیرستان، گواهینامه اولیه اپراتور تلفن رادیویی، تکمیل برنامه آموزشی NAV کانادا و گواهینامه کنترل ترافیک هوایی. همانطور که گفته شد این یکی از پر فشار ترین مشاغل موجود است اما پاداش‌ها و مزایای آن می‌تواند شما را کاملا وسوسه کند.

کارگر کارخانه ماهی

کارگر کارخانه ماهی

میانگین حقوق: 12.55 تا 17.28  دلار در ساعت

شراط مورد نیاز: دیپلم دبیرستان و آموزش حین کار. کانادا با داشتن طولانی ترین خط ساحلی در جهان به طور طبیعی صنعت ماهیگیری در این کشور پر رونق است. حدود 50 درصد از بازار ابزی پروری در آتلانتیک کانادا واقع شده است. این بخش بیشتر از 48000 نفر را استخدام میکند و با افزایش تقاضا فرصت های شغلی در کانادا نیز افزایش می‌یابد.

پرستاری در منزل

پرستاری در منزل

میانگین حقوق: 12.91 تا 24 دلار در ساعت

شرایط مورد نیاز: دیپلم دبیرستان، تکمیل دوره پرستاری در منزل، گواهی کمک های اولیه، تکمیل یک برنامه آموزشی مراقبت از سالمندان، افراد معلول و مراقبت های دوران نقاهت و تجربه خانه داری.

این موقعیت کاری در هفت استان از 13 استان کانادا تقاضای زیادی دارد. برای خدمتکار منزل و پرستار کودک تا حدی تقاضا زیاد است که وزیر این کشور اخیرا اعلام کرده که طرحی برای سرعت بخشیدن به صدور ویزا کار کانادا و رسیدگی به درخواست اقامت دائم آغاز خواهد شد. تایید شد که 6000 درخواست پرستاری در منزل در اولویت قرار میگیرد و تا پایان سال 2021 رسیدگی میشود. 1500 مورد از آنها تا 30 ژوئن 2021 بررسی می‌شود. پرستاری در منزل در کانادا بسیار مهم است زیرا خانواده‌ها سر کار می‌روند و برای مراقبت از عزیزان خود به کمک نیاز دارند.

سوالات پرتکرار


آیا کانادا کارگران غیر ماهر را می‌پذیرد؟

اقتصاد کانادا در حال رونق است و تا حد زیادی به دلیل حضور کارگران غیر ماهر است. دولت کانادا برنامه های مختلفی برای اسان تر کردن استخدام کارگران خارجی برای مشاغل ایجاد کرده است که توسط ساکنان دائمی یا شهروندان کانادایی پر نمیشود. یکی از این برنامه ها برنامه موقت کارگر خارجی (TFWP) است.

ساده‌ترین راه برای مهاجرت به کانادا بدون مدرک چیست؟

ساده ترین راه  برای مهاجرت به کانادا بدون مدرک در سال 2022:

 • اکسپرس اینتری: اکسپرس اینتری سریع ترین و محبوب ترین برنامه مهاجرتی کانادا است.
 • برنامه کاندید استانی: در طول همه گیری کرونا استان ها به انتخاب کارگران خارج از کشور برای اقامت دائم کانادا ادامه دادند.
 • مهاجرت تجاری
 • اسپانسرشیپ

 یک کارگر غیر ماهر چگونه می‌تواند به کانادا مهاجرت کند؟

بهترین برنامه ها برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک کارگر کم مهارت:

 • برنامه کاندید استانی
 • برنامه مهاجرتی اتلانتیک
 • برنامه مهاجرتی مناطق کم جمعیت و شمالی
 • برنامه مهاجرتی کشاورزی و مواد غذایی
 • برنامه نیروی کار خارجی موقت

کدام شغل پاره وقت بیشترین درآمد را در کانادا دارد؟

مشاغل پاره وقت پردرآمد برای دانشجویان در کانادا:

 • فریلنسر: اگر از کار کردن در خانه لذت می‌برید این موقعیت کاری میتواند برای شما عالی باشد.
 • گارسون یا متصدی بار
 • راننده
 • معلم خصوصی
 • دستیار استاد

مشاغل کم مهارت در کانادا کدامند؟

کارهای کم مهارت یا نیمه ماهر به طور کلی شامل کار در مشاغل، صنایع اولیه و تولید، فروش و خدمات و همچنین شغل‌های دفتری و دستیاری می‌شود. اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) نیروی کار با مهارت پایین را برای اهداف مهاجرتی طراحی کرده است.

آیا می‌توانم بدون کار به کانادا مهاجرت کنم؟

در بیشتر موارد شما نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید. اما اگر واجد شرایط برنامه نیروی کار ماهر فدرال یا برنامه مشاغل ماهر فدرال هستید و پول کافی برای پوشش هزینه‌های خود و خانواده خود در کانادا را ندارید به یک پیشنهاد کاری نیاز دارید.