بازار کار طراحی صنعتی در کانادا: مزایا، درآمد و موقعیت‌های شغلی

طراحان صنعتی طرح‌ها را برای محصولات تولیدی مفهوم‌سازی و تولید می‌کنند. صنایع تولیدی و شرکت‌های طراحی خصوصی طراحان صنعتی را استخدام می‌کنند، البته طراح صنعتی می‌تواند خویش‌فرما نیز باشد. عناوین رایج برای این حرفه عبارت است از: طراح محصولات تجاری، طراح محصولات مصرفی، طراح کانتینر، طراح محصولات ارگونومیک، طراح اثاثیه ثابت و … . آینده شغلی طراحی صنعتی در کانادا، حقوق مورد انتظار این شغل و دیگر مطالب مهم درباره آن را در این مقاله برایتان توضیح می‌دهیم.

شرح وظایف طراح صنعتی

طراح صنعتی تصور می‌کند که مصرف‌کننده چگونه از محصول استفاده می‌کند و طرح‌های مختلف را به کمک مصرف‌کنندگان امتحان می‌کند تا متوجه شود که هر طرح چگونه به نظر می‌رسد و کار می‌کند. طراحان صنعتی غالباً با مهندسان، کارشناسان تولید و تحلیل‌گران پژوهش بازار همکاری می‌کنند تا مناسب و عملی بودن طرح‌ها را بررسی کنند. طراح صنعتی طرح‌هایش را به کمک بازخوردهای همکاران متخصصش اصلاح می‌کند و توسعه می‌دهد. برای مثال، طراح صنعتی با تحلیلگر بازار همکاری می‌کند تا طرح‌های محصولات جدید بازار را برای مصرف‌کنندگان برنامه‌ریزی کند.

برخی طراحان صنعتی بر یک طبقه خاص از محصولات متمرکز می‌شوند؛ برای مثال تجهیزات پزشکی را طراحی می‌کنند یا روی محصولات الکترونیک مصرفی مانند رایانه و گوشی هوشمند کار می‌کنند. گروهی از طراحان نیز ایده‌هایی را برای محصولاتی مانند دوچرخه‌، اسنوبرد، اثاثیه و وسایل خانه جدید توسعه می‌دهند. گروه دیگری از طراحان، موسوم به طراحان رابط کاربری یا طراحان تعاملی، روی کاربردپذیری محصولاتی مانند دستگاه‌های الکترونیکی متمرکز می‌شوند و اطمینان حاصل می‌کنند که کار کردن با دستگاه ساده و لذت‌بخش باشد.

رایانه یکی از ابزارهای کار اصلی طراحان صنعتی است. طراحان صنعتی از نرم‌افزار نقشه‌کشی و طراحی دو بعدی کامپیوتری (CADD) برای طراحی ایده‌هایشان استفاده می‌کنند، چون کامپیوتر ایجاد تغییرات را آسان می‌کند و جایگزین‌ها را نشان می‌دهد. طراحان صنعتی به طور فزاینده از نرم‌افزار سه‌بعدی CAD به عنوان ابزاری استفاده می‌کنند که طرح‌های دو‌ بعدی را به کمک پرینترهای سه‌ بعدی به مدل تبدیل می‌کند. اگر تولیدکننده طراح صنعتی را استخدام کرده باشد، او از نرم‌افزار طراحی صنعتی به کمک کامپیوتر (CAID) برای تولید دستورالعمل‌های قابل خواندن توسط ماشین استفاده می‌کند؛ این دستورالعمل‌ها به دقت به ماشین‌های دیگر فرمان می‌دهد که محصول را چگونه بسازند.

طراح صنعتی معمولاً کارهای زیر را انجام می‌دهند:

 • با مشتریان مشورت می‌کند تا ویژگی‌های طرح‌‎ها را تعیین کند.
 • درباره روش‌های مختلف استفاده از یک محصول خاص و کاربران آن تحقیق می‌کند.
 • ایده‌ها را طراحی می‌کند یا پرداخت‌های اولیه را ترسیم می‌کند؛ ترسیم‌های اولیه تصویرهایی بر روی کاغذ یا در رایانه است که تصویری کلی را از ایده‌های طراحی در اختیار می‌گذارد.
 • از نرم‌افزار رایانه‌ای برای تهیه مدل‌های مجازی از طرح‌های مختلف استفاده می‌کند.
 • نمونه‌های اولیه فیزیکی را طبق طرح‌ها تهیه می‌کند.
 • مواد و شرایط تولید را برای تعیین هزینه‌های تولید بررسی می‌کند.
 • با متخصصین دیگر مانند مهندس مکانیک و تولیدکننده همکاری می‌کند تا ارزیابی کند که آیا مفاهیم طراحی نیازها را با هزینه‌ای معقول برآورده می‌کند یا خیر.
 • ایمنی، ظاهر و کارکرد محصول را ارزیابی می‌کند تا از کاربردی بودن طراحی مطمئن شود.
 • طرح‌ها و نمونه‌های اولیه را به مشتریان نشان می‌دهد و از آنان تأییدیه می‌گیرد.

مطمئناً می‌دانید که حکومت فدرال کانادا مشاغل را بر اساس سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) گروه‌بندی و سازمان‌دهی می‌کند. سیستم NOC هر 5 سال یک‌بار به‌روزرسانی می‌شود تا تغییرات ایجادشده در بازار کار را منعکس کند. فرم‌های دولتی و داده‌های بازار کار حرفه‌ها را بسته به سیستم به‌کاربرده‌ شده، به روش‌های متفاوتی گروه‌بندی می‌کنند و به آن‌ها ارجاع می‌دهند. کد NOC در سال 2021 برای طراحی صنعتی 22211 بود.

چرا طراحی صنعتی شغل خوبی در کاناداست؟

چند عامل باعث می‌شود که یک حرفه شغل خوبی محسوب ‌شود. طراحی صنعتی بنا به دلایل زیر حرفه آینده‌داری است:

درآمد رقابتی

میانگین ماه‌ها برای دریافت حقوقمیانگین ساعات کار هفتگیمیانگین حقوق سالانهمیانگین دستمزد ساعتی
1238/1103679 دلار52/83 دلار

میانه دستمزد ماهانه طراح صنعتی در ماه می 2019 معادل 68890 دلار کانادا بود. حقوق ده درصدی که پایین‌ترین درآمد را داشتند، کمتر از 398660 دلار کانادا و حقوق ده درصدی که بالاترین درآمد را داشتند، بیشتر از 114950 دلار کانادا بود. میانه دستمزد سالانه طراح صنعتی در صنایع برتر در ماه مه 2019 مطابق جدول زیر بود:

معماری، مهندسی و خدمات مرتبط84060 دلار کانادا
عمدهفروشی68810 دلار کانادا
تولید65720 دلار کانادا
خدمات طراحی تخصصی64240 دلار کانادا

آن دسته از طراحان صنعتی که خویش‌‏فرما هستند یا برای شرکت‌های طرف قرارداد سازمان‌ها کار می‌کنند، باید روزهای کاری‌شان را مدام تنظیم کنند تا در جلسه‌هایی که در تعطیلات پایان هفته یا عصرها با مشتریان گذاشته می‌شود، شرکت کنند. علاوه‌براین، طراحان صنعتی باید بخشی از وقتشان را به جستجوی پروژه‌های جدید یا رقابت با طراحان دیگر برای عقد قرارداد اختصاص بدهند.

فرصت‌های شغلی

طراح صنعتی می‌تواند خویش‌‎فرما باشد و به صورت قراردادی و پروژه‌ای کار کند یا کار تمام‌وقتی در کانادا پیدا کند. تولیدکنندگان، سازمان‌های غیرانتفاعی و شرکت‌های طراحی خصوصی از جمله کارفرمایان طراحان صنعتی هستند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته طراحی صنعتی در مراکز مهم در داخل یا خارج کانادا کار پیدا می‌کنند. برخی دانشجویان خود را با تکیه بر تحصیلات‌شان در رشته طراحی صنعتی برای ورود به حوزه‌های معماری، مدیریت طراحی، بازاریابی یا دیگر حوزه‌های کسب و کار آماده می‌کنند. طراح صنعتی می‌تواند مهارت‌هایش را به حوزه‌های دیگری از قبیل موارد زیر منتقل کند:

 • فروش فنی و بازاریابی برای تولیدکنندگان
 • ساخت و طراحی نمایشگاه‌های تجاری
 • حوزه‌های طراحی اطلاعات مانند طراحی مراکز طبیعی و تفسیر تاریخ

محیط کاری منعطف

طراحان صنعتی در مکان‌های مختلفی امکان کار کردن را دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فعالیت اداری:

 • هر ایده‌ای درباره مفاهیم جدید به ذهنشان می‌رسد، مطرح می‌کنند و طراحی با دست را بر روی میز طراحی پس از این طوفان فکری انجام می‌دهند.
 • طرح‌های جدید را با استفاده از نرم‌افزار خلق می‌کنند.
 • در جلسه‌های حضوری یا به طور تلفنی با مشتریان، واحدهای دولتی، همکاران، تأمین‌کنندگان و کارشناسان میدانی گفتگو می‌کنند.
 • درباره فناوری جدید و پیشرفت‌های به‌دست‌آمده در طراحی صنعتی تحقیق می‌کنند.

فعالیت میدانی:

 • ارائه دادن طرح‌ها به مشتریان و شرکت در کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های تجاری
 • آزمون میدانی طرح‌های جدید
 • گفتگو با عامه مردم در نمایشگاه‌های محصول و پرده‎برداری از محصول
 • بحث و تبادل نظر با تولیدکنندگان درباره فرایندهای جدید تولید و مونتاژ محصولات
 • مشاهده چگونگی تعامل کاربران با محصولات جهت یافتن روش‌هایی برای بهبود طرح‌های محصولات

فعالیت آزمایشگاهی:

 • طراح صنعتی مدل‌هایی را از طرح‌ها با استفاده از ماشین‌آلات سبک و ابزار برقی جهت گرفتن تأییدیه یا تست محصول خلق می‌کند.

فرصت‌های شغلی طراحی صنعتی در استان‌های کانادا

آینده شغلی طراحی صنعتی بر اساس داده‌های بانک مشاغل، در استان‌های منیتوبا و کبک امیدوارکننده است. استان‌های انتاریو و آلبرتا نیز از نظر چشم‌انداز شغلی طراحی صنعتی در وضعیت خوبی قرار دارند. بااین‌حال داده‌های بانک مشاغل برای بررسی آینده شغلی طراحی صنعتی در دیگر استان‌های کانادا کافی نیست.

میانگین حقوق طراح صنعتی در کانادا

میانگین حقوق طراح صنعتی در کانادا

طراح صنعتی تازه‌کار با کمتر از یک سال سابقه می‌تواند انتظار داشته باشد که مجموع دریافتی‌اش، شامل انعام، پاداش و اضافه‌کار، 45084 دلار کانادا باشد، این مبلغ بر اساس میانگین 9 حقوق محاسبه شده است. میانگین درآمد یک طراح صنعتی با یک تا چهار سال سابقه کار، بر اساس میانگین 201 حقوق، معادل 1665 دلار است. دریافتی کل طراحان صنعتی با 5 الی 9 سال سابقه کار، بر اساس میانگین 94 حقوق، به 61356 دلار کانادا افزایش می‌یابد. طراح صنعتی باتجربه با 10 الی 19 سال سابقه کار، طبق محاسبه میانگین 45 حقوق، در مجموع 70183 دلار کانادا درآمد دارد. طراحان صنعتی با 20 سال سابقه یا بیشتر در اواخر دوران کاری‌شان 79447 دلار کانادا عایدی خواهند داشت.

پرسش‌های پرتکرار

آیا طراحی صنعتی شغل آینده‌داری است؟

حرفه طراحی صنعتی در آستانه یک تحول تولیدی دیگر است. این جابه‌جایی الگوواره بر روش تولید محصولات اثر می‌گذارد و به تبع آن آینده طراحان صنعتی را نیز به روش مفیدی تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد.

آیا طراحی صنعتی شغل پرتقاضایی است؟

انتظار می‌رود استخدام طراحان صنعتی از سال 2020 تا 2030 افزایشی 6 درصدی را تجربه کند، نرخ رشد میانگین تمام حرفه‌ها تقریباً در همین حدود است. پیش‌بینی می‌شود که طی دهه آتی به طور میانگین هر سال تقریباً 3100 موقعیت شغلی برای طراحان صنعتی ایجاد شود.

آیا طراحی صنعتی شغل در حال رشدی است؟

طبق گزارش اداره آمار کار آمریکا انتظار می‌رود طراحی صنعتی ظرف هشت سال آینده رشد چشمگیری داشته باشد.

شغل طراحی صنعتی چه معایبی دارد؟

تولید انبوه گاهی باعث کاهش کیفیت محصول می‌شود و طراحان صنعتی کنترل کمتری بر محصول نهایی دارند. به‌علاوه طراحی صنعتی می‌تواند پرهزینه و زمان‌بر باشد، به‌خصوص اگر لازم باشد چند نمونه اولیه تهیه شود.

آیا طراحی صنعتی شغل پراسترسی است؟

طراحان صنعتی عموماً شغل‌شان را پراسترس نمی‌دانند، احتمالاً یکی از دلایل رضایت شغلی بالای طراحان صنعتی از این حرفه همین است.

آیا طراحی صنعتی جزو رشته‌های STEM است؟

کارشناسی طراحی صنعتی اکنون جزء رشته‌های STEM است.