ویزای جستجوی کار (Jobseeker) آلمان چیست؟ شرایط، هزینه و مزایا

آلمان فقط یک کشور زیبا نیست، بلکه یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپا نیز به شمار می‌آید. آلمان به دلیل رشد فراوان و نرخ پایین بیکاری مکانی فوق‌العاده برای کارجویان است. این کشور آموزش رایگان را به افراد مقیم ارائه می‌دهد و محیط بسیار جذاب و ایمنی برای کار و زندگی محسوب می‌شود. افزون بر این آلمان یکی از کشورهایی است که در جستجوی نیروی کار ماهر و متخصص برای پر کردن موقعیت‌های شغلی با درآمدهای بالاست و جوانان متخصص و ماهر را تشویق می‌کند که به این کشور بیایند و به دنبال کار بگردند. پس اگر تصمیمتان را برای کار در آلمان گرفته‌اید، اولین کاری که باید انجام بدهید، اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان است.

معرفی ویزای جستجوی کار آلمان


ویزای جاب سیکر یا جست و جوی کار آلمان نوعی اجازه اقامت بلندمدت است که این امکان را به شما می‌دهد تا شش ماه در آلمان بمانید و به دنبال کار بگردید. اگر در پایان شش ماه کار پیدا کرده باشید، ویزای کار آلمان یا اجازه کار آلمان برایتان صادر می‌شود و اجازه کار و زندگی در این کشور به شما داده می‌شود. شایان ذکر است که داشتن ویزای جستجوی کار این امکان را به شما نمی‌دهد که بلافاصله شروع به کار در آلمان کنید. داشتن ویزای جستجوی کار به این معنی است که می‌توانید به آلمان سفر کنید و در مدت اقامتتان به دنبال کار بگردید. برای گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • شایستگی درخواست ویزای جستجوی کار را داشته باشید.
 • تمام مدارک لازم را جمع‌آوری کنید.
 • فرم درخواست را تکمیل کنید و وقت ویزا را رزرو کنید.

شرایط لازم برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان


شرایط لازم برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

شهروندی یا ملیتتان تعیین می‌کند که آیا به ویزای جستجوی کار نیاز دارید یا خیر. به‌علاوه برای آن‌‌که شایستگی لازم را برای ویزای جستجوی کار آلمان پیدا کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • باید مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه‌های آلمان یا مدرک معادلش را داشته باشید.
 • باید حداقل پنج سال تجربه کاری در زمینه مرتبط داشته باشید، زمینه تخصصتان ترجیحاً باید در بازار کار آلمان مورد تقاضا باشد.
 • قبل از درخواست ویزای جستجوی کار باید حداقل تمکن مالی لازم را برای شش ماه اقامت در آلمان در مدت زمان جستجوی کار داشته باشید.
 • همچنین باید بیمه مسافرتی یا خدمات درمانی برای کل مدت زمان اقامتتان در آلمان داشته باشید.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان


مدارک لازم برای گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان

هنگام درخواست ویزای جستجوی کار آلمان باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • دو فرم درخواست تکمیل‌شده، چاپ‌شده و امضاشده
 • پاسپورت معتبر
 • سه قطعه عکس پاسپورتی یکسان
 • سندی که داشتن اقامتگاه را در مدت زمان اقامتتان در آلمان ثابت کند.
 • بیمه درمانی مسافرتی: همچنین باید ثابت کنید که بیمه خدمات درمانی دارید.
 • بیمه‌نامه درمانی مسافرتی PRO VISIT VISUM از شرکت بیمه دکتر والتر که تمام شرایط صدور ویزا را که توسط اداره مهاجرت آلمان تعیین شده است، داشته باشد.
 • اثبات در اختیار داشتن منابع مالی: باید ثابت کنید که می‌توانید مخارجتان را در مدت زمان اقامت در آلمان تأمین کنید. موارد زیر می‌تواند به منزله گواهی تمکن مالی باشد:
  • صورت‌حساب بانکی
  • تعهدنامه یا اظهارنامه از فردی که ثابت کند تمام هزینه‌های‌تان پرداخت خواهد شد.
  • حساب بانکی مسدود شده.
 • CV: حاوی پیشینه کامل تحصیلی و شغلی
 • اسناد وضعیت فردی: در صورت لزوم باید گواهی ازدواج، گواهی تولد متقاضی، همسر و فرزندان ارائه شود؛
 • نامه پوششی: متقاضی باید نامه پوششی را بنویسد و امضا کند و در این نامه هدف دقیق، مجموعه اقدامات برای کاریابی، مدت زمان اقامت و برنامه‌های شغلی آتی را توضیح دهد؛
 • مدارک تحصیلی و
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

اسناد خاصی وجود دارد که گنجاندن‌شان در درخواست ویزا می‌تواند برای‌تان امتیاز داشته باشد، برای مثال بهتر است توصیه‌نامه امضاشده یا مدرک تسلط بر زبان آلمانی را ارائه کنید.

فرایند درخواست ویزای جستجوی کار آلمان


فرایند درخواست ویزای جستجوی کار آلمان

روال درخواست ویزای جستجوی کار آلمان تقریباً مشابه روال درخواست دیگر ویزاهای آلمان است. برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. فرم درخواست ویزای جستجوی کار آلمان را تکمیل کنید: فرم درخواست آنلاین را با دقت و به درستی پر کنید، دو نسخه از آن پرینت بگیرید و امضا کنید.
 1. وقت بگیرید: از طریق وب‌سایت مأموریت آلمان در کشورتان وقت مصاحبه بگیرید. ممکن است تا سه ماه وقت خالی وجود نداشته باشد، بنابراین در اولین فرصت ممکن وقت بگیرید تا از هر گونه تأخیر احتمالی جلوگیری شود.
 1. مدارک لازم را جمع‌آوری کنید: مطمئن شوید که تمام مدارک لازم را جمع‌آوری کرده‌اید، در غیر این‌صورت درخواستتان رد خواهد شد.
 1. در جلسه مصاحبه حاضر شوید: در وقت تعیین‌شده در محل مصاحبه (سفارت یا کنسولگری) حاضر شوید. دقت داشته باشید که حتی اگر چند دقیقه دیر کنید، ممکن است وقتتان کنسل شود. همچنین حواستان باشد که تمام مدارک لازم را همراه خود ببرید.

5.هزینه را بپردازید: رسید پس از پرداخت هزینه ویزای جستجوی کار آلمان صادر می‌شود؛ این رسید را باید همراه درخواستتان ارائه کنید.

هزینه ویزای جستجوی کار آلمان


هزینه رسیدگی به درخواست ویزای جاب سیکر آلمان، که نوعی ویزای بلندمدت است، 75 یورو است. امکان تغییر هزینه همواره وجود دارد و اگر درخواست ویزا رد شود، هزینه عودت داده نخواهد شد.

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای جستجوی کار آلمان


مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای جستجوی کار آلمان، براساس قانون کلی کنسولگری تقریباً 4 تا 6 هفته طول می‌کشد. البته مدت زمان رسیدگی عمدتاً به سرعت عملتان در ارائه تمام مدارک لازم بستگی دارد.

تمدید ویزای جستجوی کار آلمان


ویزای جستجوی کار آلمان را نمی‌توان تمدید کرد؛ بنابراین اگر در مدت زمان اعتبار ویزا نتوانید کار پیدا کنید، باید به ایران برگردید. اگر در مدت اعتبار ویزای جاب سیکر موفق به پیدا کردن کار شدید، مجبور نیستید به میهن برگردید و در ایران برای اجازه اقامت یا ویزای کار درخواست بدهید، چون می‌توانید این کار را در آلمان انجام بدهید.

پس از ورود به آلمان با ویزای جستجوی کار آلمان


با در دست داشتن ویزای جستجوی کار آلمان می‌توانید فوراً به آلمان سفر کنید. اما پس از رسیدن به آلمان باید دو کار دیگر هم انجام بدهید:

 1. نشانی‌تان را در اداره ثبت احوال ثبت کنید. مهم نیست که در هتل اقامت دارید، جایی اجاره کرده‌اید یا در خانه دوستان یا اقوامتان می‌مانید، درهرحال باید نشانی‌تان را در آلمان ثبت کنید. بنابراین پس از ورود به آلمان باید نشانی‌تان را ظرف دو هفته ثبت کنید. نزدیکترین دفتر ثبت را پیدا کنید و با پاسپورت، ویزا و مدارک مرتبط با نشانی محل اقامتتان به آن‌جا مراجعه کنید.
 2. اجازه اقامت موقت در آلمان را بگیرید. پس از ثبت نشانی می‌توانید برای اجازه اقامت کارجو درخواست بدهید. برای درخواست مجوز باید از اداره مهاجرت نزدیک محل اقامتتان وقت بگیرید. در وقت تعیین‌شده با شما مصاحبه می‌شود و باید مدارک مرتبط با درخواست را ارائه کنید.

پرسش‌های متداول


ویزای جستجوی کار برای سفر به آلمان خوب است؟

ویزای جستجوی کار آلمان نوعی اجازه اقامت بلندمدت است که این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا شش ماه در این کشور بمانید و به دنبال کار بگردید. اگر در پایان شش ماه کار پیدا کرده باشید، ویزا یا اجازه کار آلمان برایتان صادر می‌شود و اجازه کار و زندگی در آلمان به شما داده می‌شود.

چطور می‌توانم ویزای جستجوی کار آلمان بگیرم؟

شرایط لازم برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان به شرح زیر است:

 • مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس از یکی از دانشگاه‌های آلمان یا معادل بین‌المللی
 • حداقل 5 سال تجربه کاری در زمینه مرتبط
 • داشتن تمکن مالی ضروری برای اقامت شش‌ماهه
 • بیمه مسافرتی یا خدمات درمانی که شما را در مدت زمان اقامت پوشش دهد.

حداقل مبلغ پرداختی برای ویزای آلمان چقدر است؟

حداقل مبلغی که سفارت یا کنسولگری آلمان در سال 2021 از متقاضیان می‌خواست که در زمان درخواست ویزای آلمان در حساب بانکی مسدودشده داشته باشند، معادل 10332 یورو بود.

مدت زمان اعتبار ویزای جستجوی کار آلمان چقدر است؟

ویزا یا مجوز اقامت برای کارجویان برای یک دوره حداکثر شش‌ماهه صادر می‌شود. ذکر این نکته لازم است که مجوز اقامت کارجویان را نمی‌توان تمدید کرد.

رسیدگی به درخواست ویزای جستجوی کار چقدر طول می‌کشد؟

فرایند تأیید درخواست 8 تا 12 هفته طول می‌کشد.

بدون پیشنهاد شغلی می‌توانم درخواست ویزای آلمان بدهم؟

پیش از مصاحبه ویزا به پیشنهاد شغلی (جاب آفر) نیاز دارید. اگر برای کارت آبی درخواست بدهید، حقوق سالانه‌تان (قبل از کسر مالیات) باید حداقل 56400 یورو باشد. اگر در حوزه تخصصتان کمبود نیروی کار ماهر وجود داشته باشد، حقوق سالانه‌تان باید حداقل 43992 یورو باشد.

ویزای جستجوی کار آلمان چندبار ورود است؟

این ویزا معمولاً اجازه چند بار ورود را تا شش ماه می‌دهد و می‌توان آن را تمدید کرد. افراد تحت تکفل متقاضی می‌توانند برای ویزا درخواست بدهند و به دیدنش بروند. فرایند رسیدگی به درخواست ویزای آلمان نسبت به بقیه کشورها سریع است.

با ویزای جستجوی کار آلمان می‌توانم کار نیمه‌وقت داشته باشم؟

براساس قانون مهاجرت جدید که در مارس 2020 تصویب شد، خارجی‌های دارای ویزای جستجوی کار می‌توانند در آلمان استخدام شوند. از این ده ساعت می‌توان برای کار عادی نیمه‌وقت یا دوره کارآموزی در یک شرکت استفاده کرد.