به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

مشاغل پر درآمد آلمان و میانگین درآمد سالانه هر کدام

در سال 2022 پزشکان، به‌ خصوص جراحان با متوسط درآمد 103.000 یورو در سال باز هم در صدر مشاغلی با بیشترین میزان درآمد قرار گرفته‌اند. در ادامه به مشاغلی که بیشترین درآمد در آلمان را دارند پرداخته‌ایم و سپس به‌صورت اختصاصی هر شغل رو بررسی خواهیم نمود. سپس به استان‌هایی که می‌توانند بر روی درآمد شما تأثیر بگذارند می‌پردازیم. به‌خاطر داشته باشید درآمد‌های گفته شده بدون کسر مالیات هستند.

جراحان

درآمد جراحان در آلمان

میانگین درآمد سالیانه: 103.000 یورو

میزان درآمد کادر درمان در آلمان توسط قرارداد دسته‌جمعی برای پزشکان مشخص می‌شود. این قرارداد نه فقط متخصصین بلکه رزیدنت‌ها و پزشکان ارشد را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. در آلمان قراردادهای جمعی بسیاری وجود دارند که بسته به هر محل، دانشگاه و کلینیک‌های خصوصی متفاوت می‌باشد.

در حقیقت جراحان در میان افراد با بیشترین میزان درآمد قرار دارند. جراحی یک شغل بسیار حساس است و به دانش زیاد و سابقه طولانی در آموزش نیاز دارد. تمامی این عوامل بر درآمد بالای این حرفه تأثیر می‌گذارند.

مدیر اجرایی

درآمد مدیر اجرایی در آلمان

میانگین درآمد سالانه: 96.960 یورو

مدیر اجرایی بالاترین مقام هر شرکت محسوب می‌شود، از اصلی‌ترین مسئولیت‌های یک مدیر اجرایی می‌توان به گرفتن تصمیم‌های حیاتی کسب و کار، مدیریت منابع و کارکرد شرکت و عمل‌ کردن به‌ عنوان یک رابط بین کارمندان و دیگر اعضای هیئت‌ مدیره شرکت اشاره کرد. در بسیاری از موارد مدیر اجرایی به‌عنوان چهره و سخنگوی شرکت نیز شناخته می‌شود.

مدیرت بانک

میانگین درآمد سالانه: 96.000 یورو

صنعت بانکداری آلمان همیشه یکی از نقاط قوت رشد اقتصادی این کشور بوده است. به همین دلیل یک مدیر بانک مسئول میلیاردها دلار پول نقد و سرمایه است و به دلیل حساسیت شغلی بالایی که دارد مستحق حقوق زیادی می‌باشد.

مدیر فروش منطقه‌ای

میانگین درآمد سالانه: 93.300 یورو

از وظایف یک مدیر فروش منطقه‌ای می‌توان به نظارت بر برنامه‌ریزی و فروش، بازاریابی، مسائل مالی و استراتژی‌های ساختاری در فروشگاه‌های در حیطه تحت اختیار خود اشاره کرد. مسئولیت‌های این افراد شامل سرزدن به شرکت‌ها و صحبت‌کردن با کارمندان، بحث‌کردن در خصوص اهداف و انتظارات فروش و به‌ دست‌آوردن اطلاعات بازار می‌شود.

مدیر ارشد مالی

درآمد مدیر ارشد مالی در آلمان

میانگین درآمد سالانه: 89.800 یورو

مدیر ارشد مالی فردی است که معاملات مالی شرکت را مدیریت می‌کند. از مسئولیت‌های این افراد می‌توان به پیگیری گردش پول، برنامه‌ریزی مالی و همچنین بررسی نقاط ضعف و قوت مالی شرکت و ارائه راهکار برای پیشرفت آن اشاره کرد. جایگاه مدیر ارشد مالی شبیه به یک خزانه‌دار یا کنترل‌گر است، چرا که باید منابع مالی شرکت را مدیریت کرده و مطمئن شود گزارشات مالی شرکت صحیح بوده و موقع تحویل داده شود.

وکالت

درآمد وکالت در آلمان

میانگین درآمد سالانه: 87.300 یورو

رشته حقوق و پزشکی از سخت‌ترین رشته‌های تحصیلی می‌باشد و کسب مدرک در آن‌ها بسیار چالش‌ برانگیز می‌باشد. داشتن معیارهای سخت‌گیرانه و همچنین مهارت بالا باعث شده است این افراد حقوق بالایی دریافت نمایند. وکلا به دلیل به دلیل نقشی که در جامعه ایفا می‌کنند و تلاشی که داشته‌اند حقوق خوبی دریافت می‌کنند.

مدیر پورتفولیو

درآمد مدیر پورتفولیو در آلمان

میانگین درآمد سالیانه: 80.200 یورو

تخصص یک مدیر پورتفولیو راهنمایی و مدیریت سرمایه‌گذاری برای افراد یا سازمان‌ها می‌باشد. این افراد باید با دقت مشتریان خود را راهنمایی کرده تا مبالغ زیادی را سرمایه‌گذاری نمایند و در قبال آن دستمزد بالایی نیز دریافت می‌کنند.

این شغل به داشتن مهارت و دانش لازم در زمینه بازارهای مالی و معاملات و همچنین قابلیت مدیریت روابط و شبکه نیاز دارد.

مدیر برنامه

میانگین درآمد سالیانه: 80.000 یورو

مدیران برنامه رهبران ارشد در زمینه مدیریت پروژه هستند که وظیفه آن‌ها ترکیب چند پروژه و جست‌وجو برای استراتژی‌ها و راهکارهایی است که باعث پیشرفت تیم و عملکرد سازمانی می‌شود.

به همین دلیل مدیران برنامه باید افرادی تأثیرگذار، آگاه و منظمی باشند که قدرت سازماندهی و مدیریت گروه‌های کاری متفاوتی را به‌صورت هم‌زمان دارند.

طراح نرم‌افزار

درآمد طراح نرم‌افزار در آلمان

میانگین حقوق سالیانه: 79.000 یورو

طراحان نرم‌افزار مسئول استراتژی‌سازی و طراحی نرم‌افزارهایی هستند که پایه اصلی تولیدات یا سرویس‌های یک مجموعه را شکل می‌دهد. این افراد بر کار برنامه‌نویس و کدنویس‌ها نظارت می‌کنند و به همین دلیل باید دانش نرم‌افزاری بالا و همچنین توانایی مدیریت پروژه و رهبری داشته باشند.

بخوانید:  جاب آفر آلمان: مدارک مورد نیاز، هزینه ها و شرایط

طراحان نرم‌افزار که به چندین زبان کامپیوتری تسلط داشته و اعتبار زیادی دارند در شرکت‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.

مشاوران حقوقی

درآمد مشاوران حقوقی در آلمان

میانگین حقوق سالیانه: 77.100 یورو

مشاوران حقوقی با وکلا یکی نیستند و وظیفه این افراد مشاوره‌ دادن به افراد و سازمان‌ها می‌باشد. این افراد نمی‌توانند در دادگاه نماینده کسی باشند با این‌ حال باید دانش کافی در زمینه چهارچوب‌های قانونی مرتبط به صنایعی که در آن فعالیت می‌کنند، حوزه قانونی و حوزه‌های قضایی را داشته باشند.

باتوجه‌به پیچیدگی‌های قانون آلمان و این که چگونه با قوانین اتحادیه اروپا درهم‌ آمیخته، شغل مشاوران حقوقی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیریت بحران

میانگین درآمد سالیانه: 76.500 یورو

مدیران بحران افرادی بسیار تحلیل‌گر و روشمند می‌باشند که وظیفه آن‌ها شناسایی و کنترل خطرات پیشروی شرکت یا سرمایه افراد است. این خطرات برای شرکت‌ها می‌توانند بیرونی و یا داخلی باشند.

مدیران بحران نقشی گسترده‌تر از اکچوئرها دارند و به طور معمول از آن‌ها خواسته می‌شود تا ریسک‌های مثبت را شناسایی کنند. این نوع از ریسک‌ها در صورتی‌ که به‌ درستی مدیریت شوند می‌توانند برای شرکت منافع مالی در برداشته باشند.

خلبان

درآمد خلبان در آلمان

میانگین درآمد سالیانه خلبان هر ایرلاین: 78.200 یورو

امروزه به دلیل رشد جهانی ترافیک هوایی، نیاز به خلبان‌های آموزش‌ دیده زیاد شده و کمبود خلبان‌های ماهر این شغل را به یکی از پردرآمدترین مشاغل حال حاضر آلمان تبدیل کرده است.

مدیر کانال فروش در صنعت

میانگین درآمد سالیانه: 75.600 یورو

این افراد که بیشتر در صنعت رسانه یا گردشگری استخدام می‌گردند (اما در بخش‌های دیگر نیز حضور دارند) به‌عنوان تسهیل‌کننده در پروسه فروش شناخته می‌شوند. مدیران کانال فروش با استفاده از تکنیک‌های بازاریابی و ابزارهای ایجاد ارتباط مطمئن می‌شوند که محصولات یا خدمات شرکت به بالاترین میزان فروش می‌رسد.

این شغل به دانش بالایی در زمینه جمعیت‌شناسی، ترندها، بازاریابی و البته شناخت مشتریان نیاز دارد.

مدیر تجاری

میانگین درآمد سالیانه: 75.100 یورو

مدیران کسب‌ و کار وظایف گسترده‌ای بر عهده دارند، چرا که باید یک تجارت را به طور کامل مدیریت کنند. این وظایف شامل مدیریت نحوه عملکرد شرکت، مشکلات پرسنل، پروسه‌های حسابداری، فعالیت‌های فروش و هرچه در این‌ بین قرار می‌گیرد می‌شود.

مدیر EHS/HSE

درآمد مدیر EHS ،HSE در آلمان

میانگین درآمد سالیانه: 73.100 یورو

مدیران ایمنی و بهداشت و محیط‌ زیست نقش بسیار مهمی در هر تجارت ایفا می‌کنند و باید از طریق توسعه، ایمن‌سازی و آموزش شیوه‌های کار ایمن از جان نیروهای کار خود محافظت کنند. همچنین در بسیاری موارد باید محیط‌ زیست را از خطرات و آلودگی‌های انسانی حفظ نمایند.

به همین دلیل شغل این افراد وظایف و مسئولیت‌های زیادی را در بر می‌گیرد، علاوه بر این باید دانش بالایی در زمینه قوانین ایمنی و سلامت آلمان داشته باشند.

مهندس تولید

میانگین درآمد سالیانه: 72.200 یورو

مهندسان تولید مسئول ابداع و پیگیری پروسه ساخت هر محصولی می‌باشند. از نوشیدنی‌های بدون الکل گرفته تا موتور اتومبیل. این شغل همان اندازه که به کارآمدی و بهره‌وری مرتبط می‌شود به دانش فنی نیز مربوط می‌باشد.

صنعت تولید آلمان یکی از بزرگ‌ترین صنایع اروپا محسوب شده و با استانداردها و بهره‌وری بالای خود شناخته می‌شود. به همین دلیل مهندسان تولید در این کشور جایگاه ویژه‌ای دارند.

اکچوئر

درآمد اکچوئر در آلمان

میانگین درآمد سالیانه: 72.000 یورو

اکچوئرها مسئول آنالیز کردن و اندازه‌گیری میزان ریسک هستند و به طور معمول با کارگزاران بیمه، بانک‌ها و صندوق‌های بازنشستگی کار می‌کنند.

صنعت بیمه در آلمان بسیار گسترده است به همین دلیل به اکچوئرها نیاز بالایی دارد. این شغل توسط انجمن اکچوئرهای آلمان مدیریت شده که وظیفه آن‌ها تأیید و به رسمیت شناختن اکچوئرهای جدید و هم‌تراز کردن آن‌ها با استاندارهای بالای این شغل می‌باشد.

مهندسین

میانگین درآمد سالیانه: 64.421 یورو

مهندسی یکی از معتبرترین مشاغل آلمان محسوب می‌شود. وظیفه این متخصصین این است که کارکرد کسب‌وکارها و سازمان‌ها را بهبود ببخشند. به دلیل این که شرکت‌ها به طور مداوم به دنبال صرفه‌جویی در زمان، پول و ساعات کاری می‌باشند، حرفه‌ی مهندسی در آلمان خواهان زیادی دارد.

مشاور آی‌تی

درآمد مشاور آی‌تی در آلمان

میانگین درآمد سالیانه: 55.493 یورو

مشاوران آی‌تی تحلیلگران خارجی هستند که با بررسی سیستم فناوری اطلاعات شرکت کمک می‌کنند تا شرکت مورد نظر به اهداف تجاری خود برسد. مسئولیت اصلی این افراد شناخت و بررسی زیرساخت‌های آی‌تی سازمان، درک نیازهای تجاری مشتری و ساخت و اجرای یک راه‌حل تکنولوژیک می‌باشد.

بخوانید:  حقوق و درآمد پرستاران در آلمان | بررسی میانگین درآمد و مالیات

مدیریت منابع انسانی

میانگین درآمد سالیانه: 57.285 یورو

وظیفه مدیران منابع انسانی این است که ضمانت نمایند نیروی کار در تمامی قسمت‌های شرکت و سازمان به‌خوبی عمل می‌کنند. از وظایف این افراد می‌توان به ایجاد و توسعه روابط و پروسه‌های داخلی تأثیرگذار، مقابله و حل‌کردن مشکلات کارکنان، کمک به حفظ و نگهداری از منابع و تضمین عملکرد برتر کارکنان اشاره کرد. اما مهم‌تر از آن، این متخصصین روابط بین‌فردی در تشخیص مشکلات، پیدا کردن راهکار و ایجاد رضایت شغلی تخصص دارند.

در کدام شهر آلمان میزان درآمد و حقوق بیشتر است؟

میزان درآمد و حقوق در آلمان

اختلاف طبقاتی و میزان دستمزدها در ایالت‌های شرقی و غربی آلمان بسیار زیاد است. پنج ایالات برتر که بالاترین میانگین پرداخت حقوق را دارند همگی متعلق به آلمان غربی سابق می‌باشند. کارمندان در ایالت‌های غربی آلمان به طور میانگین 42.290 یورو حقوق دریافت می‌کنند که 22 درصد بیشتر از میانگین حقوق در ایالت‌های آلمان شرقی می‌باشد (35.420 یورو).

 • هسن: 47,840 یورو. (55,020 یورو)
 • بادن-وورتمبرگ: 55,752 یورو (54,670 یورو)
 • باواریا: 55,824 یورو. (53,660 یورو)
 • هامبورگ: 46,800 یورو (53,450 یورو)
 • نوردراین-وستفالن: 43,940 یورو (50,950 یورو)

در مقابل ایالت‌هایی که کمترین میزان دستمزد را پرداخت می‌کنند همگی در شرق آلمان قرار دارند.

 • مکلنبورگ-فورپومرن: 34,320 یورو (40,000 یورو)
 • براندنبورگ: 34,700 یورو (41,090 یورو)
 • زاکسن-آنهالت: 35,360 یورو (790 یورو)
 • زاکسن: 36,090 یورو (41,640 یورو)
 • تورینگن: 36,400 یورو (41,670)

نتیجه‌گیری

با توجه‌ به بالا بودن تنوع کاری و فرصت شغلی در آلمان، مهاجرت به این کشور برای کار یک فرصت عالی می‌باشد. متخصصین ما در این راه همراه شما خواهند بود و می‌توانید با اطمینان خاطر به دانش و تجربه آن‌ها در این زمینه تکیه کنید.

هرگونه تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی بین‌المللی را با دقت انجام دهید. برای این که متوجه شوید آیا می‌توانید با محیط و فرهنگ آلمان تطابق پیدا کنید یا نه بهتر است قبل از مهاجرت برای چند هفته به این کشور سفر نمایید. قبل از شروع پروسه در خصوص مدارک لازم برای مهاجرت کاری به آلمان تحقیق کنید؛ چرا که این مدارک بسته به ملیت هر فرد متفاوت می‌باشند.

سؤالات متداول

نحوه پرداخت حقوق در آلمان چگونه است؟

در آلمان حقوق افراد به‌ صورت ماهیانه و در یکی از روزهای یکم یا پانزدهم ماه پرداخت می‌شود. اولین حقوق معمولاً بعد از 30 تا 45 روز از شروع کار پرداخت می‌شود.

حقوق خوب در آلمان چقدر است؟

حقوق خوب در آلمان نه‌تنها به سبک زندگی شما بلکه به محلی که در آن زندگی می‌کنید نیز بستگی دارد؛ چرا که هزینه‌های زندگی در هر شهر متفاوت است. حقوق خوب در این کشور بین 60.000 تا 81.000 یورو می‌باشد. بیشتر آلمانی‌هایی که 60.000 یورو یا بیشتر حقوق دریافت می‌کنند از حقوق خود راضی هستند.

ساعت کاری در آلمان چقدر است؟

بیشترین ساعت کاری آلمان در روز نباید از 10 ساعت بیشتر شود. با این‌ حال قانون میزان ساعت کاری را بر اساس روزهای کاری هفته تنظیم می‌کند (دوشنبه تا جمعه) و بر طبق آن ساعت کاری نباید از 8 ساعت در روز و 48 ساعت در هفته بیشتر شود.

میزان مالیات در آلمان چقدر است؟

مالیات به‌صورت تصاعدی حساب می‌شود. هرچه درآمد شما بیشتر شود باید مالیات بیشتری پرداخت کنید و در صورتی‌ که کمتر از 10.347 یورو در سال دریافت کنید، نیازی به پرداخت مالیات ندارید. میانگین میزان مالیات تقریباً 18% است و بیشترین میزان آن 45% می‌باشد.

آیا در آلمان اضافه‌کاری پرداخت می‌شود؟

در آلمان قانونی برای پرداخت اضافه‌کاری به کارمندان وجود ندارد. در صورتی‌ که هیچ بندی در این‌ خصوص در قرارداد ذکر نشده باشد، اضافه‌کاری باید با حقوق پرداخت شود.

چگونه می‌توان در آلمان دو شغل داشت؟

داشتن شغل دوم در آلمان مجاز است و نیازی به تأییدیه کارفرما ندارد. شغل دوم می‌تواند در اشکال زیر باشد:

 • استخدام‌شدن توسط کارفرمای دیگر
 • کارکردن به‌صورت خوداشتغالی و فریلنسر

میزان مرخصی‌های کاری در آلمان چقدر است؟

افرادی که 6 روز در هفته کار می‌کنند 24 روز در سال حق مرخصی دارند و افرادی که 5 روز در هفته کار می‌کنند 20 روز. در حقیقت بیشتر کارمندان حتی با وجود 5 روز کارکردن در هفته بین 25 تا 30 روز مرخصی می‌گیرند. گاهی کارفرمایان به کارمندانی که سختی کار دارند و یا شغل‌های خطرناکی دارند بیشتر مرخصی می‌دهند.