کار در آلمان با مدرک پزشکی ایران: معادل سازی مدرک، شرایط و آزمون‌ها

کشور آلمان به طور ضروری به جذب نسل جدیدی از کادر پزشکی نیاز دارد. این روند تقاضا طی سال‌های آتی نیز با توجه به بازنشسته شدن عده زیادی از پزشکان در بیمارستان‌های این کشور، همچنان رو به افزایش خواهد بود. بویژه در شرق آلمان و در مناطق روستایی، این کشور برای جایگزین کردن این تعداد از پزشکان بازنشسته با کمبود کادر پزشکی مواجه است. اما از طرفی، تعداد پزشکان بین‌المللی شاغل در کشور آلمان نیز طی ۱۰ سال گذشته به بیش از ۲ برابر رسیده است. از این‌رو، به عنوان یک پزشک در کشور آلمان، فرصت‌های شغلی متعددی پیش روی شما خواهد بود. برای مثال، شما می‌توانید در بیمارستان، کلینیک، مراکز بهداشتی درمانی و مراکز پرستاری از سالمندان به عنوان کارمند کار کرده یا مشغول ارائه خدمات پرستاری از بیمار در منزل (خدمات نگهداری و مراقبت) باشید. حتی می‌توانید به طور مستقل به عنوان یک پزشک محلی در مطب یا کلینیک خود کار کنید. علاوه‌براین موارد، امکان فعالیت در سایر زمینه‌های تخصصی و حرفه‌ای این حوزه نظیر تحقیق و تدریس پزشکی، وزارت بهداشت، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه درمانی و بخش خصوصی نیز وجود دارد. از بین سایر رشته‌های دانشگاهی در کشور آلمان، پزشکان بالاترین میزان حقوق دریافتی را دارند.

معادل سازی مدرک پزشکی ایران در آلمان

هر شخصی که بخواهد به عنوان یک پزشک در کشور آلمان مشغول به کار شود، باید آماده طی کردن برخی مراحل قانونی و گذراندن برخی آموزن‌های معین باشد و همچنین حتما باید زبان آلمانی بیاموزد.

مجوز رسمی در کشور آلمان برای فعالیت پزشکان، مجوز Approbation می‌باشد که اخذ این مجوز برای فعالیت تمامی پزشکان خارجی الزامی است. چنانچه شما تحصیلات و دوره‌های پزشکی خود را در خارج از آلمان تکمیل کرده و مدرک اخذ کرده باشید، برای فعالیت در این حرفه در کشور آلمان نیاز به اخذ Approbation (مجوز رسمی برای پزشکان) خواهید داشت. بدون داشتن این مجوز، امکان درمان بیماران را به عنوان پزشک رسمی در آلمان نخواهید داشت.

اخد این مجوز مستلزم برخورداری از صلاحیت‌های حرفه‌ای و شخصی است. معیارهای تعیین کننده صلاحیت متقاضی اخذ این مجوز نیز توسط هر ایالت مشخص شده و ممکن است بسته به کشور مبدأ هر متقاضی متفاوت باشند.

شرایط اخذ Approbation (مجوز رسمی فعالیت پزشکان)

تمامی پزشکان خارجی که مایل به کار کردن در کشور آلمان هستند باید مراحل زیر را طی کنند:

 1. فارغ التحصیلی از رشته پزشکی از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا،کشورهای منطقه اقتصادی اروپا، یا سوئیس؛ یا..
 2. فارغ التحصیلی از رشته پزشکی (معادل تحصیلات رشته پزشکی در آلمان) از سایر کشورها یا..
 3. قبولی در آزمون معادل‌سازی دانش پزشکان خارجی “Kenntnisprüfung”
 4. داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B2 و مدرک زبان انگلیسی در سطح C1
 5. برخورداری از اعتبار و صلاحیت کافی
 6. برخورداری از توانایی جسمانی و صلاحیت روانی برای فعالیت در این حرفه

قاعدتا گزینه اول این لیست شامل حال پزشکان ایرانی که مدرک پزشکی خود را از دانشگاهی در کشور ایران دریافت کرده‌اند، نمی‌شود. از این‌رو، گواهینامه متقاضیان ایرانی باید ارزیابی شده و در آزمون معادل‌سازی دانش پزشکان خارجی “Kenntnisprüfung” شرکت کنند. پزشکان ایرانی می‌توانند Approbation (مجوز رسمی) خود را از طریق فرآیند آزمون تخصصی دریافت کنند. از این‌رو طی این آزمون، صلاحیت متقاضی توسط مقامات مربوطه و با همکاری مرکز ارزیابی دانش پزشکان خارجی (GfG) بررسی می‌شود.

نتایج این آزمون به نام Gleichwertigkeitsprüfung، مشخص می‌سازد که تفاوت فاحشی میان سطح دانش متقاضی در مقایسه با آموزش پزشکی مربوطه در کشور آلمان وجود دارد یا خیر. در صورتی که تفاوتی میان سطح دانش متقاضی و سطح دانش مورد تایید کشور آلمان باشد (که عمدتا این امر در رابطه با پزشکان ایرانی صدق می‌کند) در اینصورت گذراندن آزمونی به نام آزمون معادل‌سازی دانش پزشکان خارجی “Kenntnisprüfung” ضروری خواهد بود.

نحوه اخذ Approbation

مسیر اخذ Approbation (مجوز رسمی) برای پزشکان ایرانی یک فرآیند چندین مرحله‌ای است. اعم از اینکه شما باید در آزمون‌های زبان قبول شده و مدارک خاصی را برای تایید صلاحیت خود ارائه دهید. برای مثال برخی از این اسنادی که ارائه خواهید داد، باید دارای تائیدیه رسمی باشند. در ادامه مقاله، مروری کلی از مراحل صدور تاییدیه برای پزشکان ایرانی را به شما ارائه می‌کنیم:

به منظور کار به عنوان پزشک در آلمان، شما باید زبان آلمانی را تا سطح B2 آموخته و دارای مدرک مربوطه باشید. حین ارائه درخواست باید مدرک زبان آلمانی سطح B2 را از موسسه معتبر آموزش زبان (بر اساس چارچوب مرجع مشترک اروپا برای زبان‌ها-CEFR) داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید.

قبل از ارائه درخواست برای اخذ Approbation (مجوز رسمی)، باید تصمیم بگیرید که برای کدام یک از ۱۶ ایالت فدرال می‌خواهید درخواست دهید. قبل از هرچیزی باید در نظر بگیرید که در کدام ایالت شانس بهتری برای دریافت Approbation (مجوز رسمی) دارید و همچنین از طرفی باید بخاطر داشته باشید که شما در این ایالت زندگی خواهید کرد. از آنجایی که الزامات و شرایط هر ایالت با دیگری متفاوت است، قطعا باید پیش از انتخاب آنها را با هم مقایسه کنید. برای مثال، در برخی از ایالت‌ها شما باید مدرکی دال بر تاییدیه اشتغال نیز ارائه کنید.

شما به عنوان پزشک خارج از آلمان، قبل از ارائه درخواست برای Approbation (مجوز رسمی)، باید تمامی مدارک و اسناد درخواستی را تهیه کنید و تمامی این مدارک به همراه مدارک مورد نیاز تاییدیه (Approbation) را به زبان آلمانی ترجمه رسمی کنید. ترجمه باید توسط مترجم عمومی منصوب یا مترجم رسمی (مترجم سوگند خورده دادگستری) در آلمان انجام شود. کپی اسناد باید توسط مترجم برابر اصل شده و به اوراق ترجمه پیوست شود. لطفا توجه داشته باشید که حین ارائه درخواست برای Approbation، تنها باید کپی رسمی مورد تایید این اسناد را ضمیمه کنید. از این‌رو، به ارائه مدارک زیر نیاز دارید:

 • کپی رسمی ترجمه آلمانی و کپی اصل مدرک به زبان ملی که توسط مترجم پیوست شده است.
 • کپی تایید شده رسمی از اصل مدرک به زبان ملی کشور

مدارک زیر باید توسط مترجم عمومی منصوب یا مترجم رسمیدر آلمان ترجمه شود تا متقاضی بتواند برای دریافت مجوز فعالیت پزشکی درخواست دهد:

 • مدارک تحصیلی:
  • فهرست دقیق رشته تحصیلی، به همراه تعداد ساعات تدریس در هر موضوع
  • لیست دروس و نمرات
  • گواهی پایان دوره آموزش عملی (رزیدنتی)
 • شناسنامه
 • گواهی عدم سو پیشینه کیفری (حین خروج از کشور، نباید بیش از ۳ ماه از تاریخ صدور این گواهی گذشته باشد)
 • گواهی حسن انجام کار و عدم سوء پیشینه در دوره خدمت

رزومه ارسالی حین درخواست باید به زبان آلمانی باشد. در ازای پرداخت هزینه کم، ما رزومه شما را از انگلیسی به آلمانی ترجمه کرده و میزان برخورداری رزومه شما از شرایط الزامی را بررسی می‌کنیم. در صورت تمایل رزومه شما یک طرح مدرن نیز دریافت خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

ارائه گواهی پزشکی برای صدور تاییدیه یا Approbation الزامی است. طی این گواهی پزشکی باید ذکر شده باشد که متقاضی از نظر سلامتی کاملا برای فعالیت در کشور مناسب است.

در اکثریت ایالت‌ها باید با ارائه مدرکی نشان دهید که در ایالتی که برای Approbation درخواست می‌دهید، قصد شروع کار خود را دارید. بسته به قوانین هر ایالت فدرال، نوع مدرک لازم برای اثبات این امر ممکن است متفاوت باشد. در برخی ایالت‌ها باید اینکه قصد شروع کار خود را دارید را اثبات کنید یا ثابت کنید که اقامت دائم ایالت را دارید. اما در سایر ایالت‌های دیگر باید مدرکی دال بر اشتغال ارائه کنید. از این‌رو، در صورت نیاز می‌توانید تاییدیه استخدام یا مدرک اشتغال را نیز پیوست کنید.

به محض تهیه تمامی مدارک مورد نیاز، باید این مدارک را از طریق پست به اداره دولتی مربوطه ارسال کنید. اما قبل از ارسال حتما از کامل بودن مدارک مطمئن شده و مطابقت آنها با دستورالعمل‌های دولت فدرالی ایالت مربوطه را نیز بررسی کنید. می‌توانید دستورالعمل‌های دولت فدرالی هر ایالت را در این بخش ببینید.

پس از ارسال مدارک مورد نیاز به سازمان ایالتی مربوطه، درخواست شما برای صدور Approbation (مجوز رسمی)، توسط مقامات بررسی می‌شود. اگر مشخص شود که به مدرک زبان سطح C1 حوزه پزشکی نیاز دارید، باید در آزمون زبان شرکت کنید. سپس آزمون معادل‌سازی دانش پزشکان خارجی "Kenntnisprüfung" را خواهید داشت که دانش شما را در مقایسه با استانداردهای دانش پزشکان آلمان ارزیابی می‌کند. البته گاها ممکن است تجربه حرفه‌ای مرتبط شما بتواند برخی از این کسری‌ها را جبران کند.

چنانچه سازمان ایالتی مربوطه تشخیص دهد که شما دانش زبان آلمانی لازم برای فعالیت در حوزه پزشکی را ندارید، باید در آزمون زبان تخصصی "Fachsprachprüfung" شرکت کرده و قبول شوید. به عنوان یک قاعده کلی باید بدانید که حین درخواست Approbation، شما به طور خودکار برای این آزمون ثبت نام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به این قسمت مراجعه کنید.

آزمون معادل‌سازی Kenntnisprüfung تضمین می‌کند که متقاضی دانش و مهارت لازم برای فعالیت در حوزه پزشکی در آلمان را دارد. این آزمون نهایی دانش کلی شما را نیز ارزیابی می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به این قسمت مراجعه کنید.

چنانچه تمامی مراحل فوق را با موفقیت گذرانده و تمامی مدارک درخواستی را به طور کامل ارائه کرده باشید، مانعی برای صدور مجوز فعالیت (Approbation) نخواهید داشت. طبق قوانین، این مجوز از طریق پست آلمان برای شما ارسال خواهد شد. پس از دریافت این مجوز، شما مجاز به استفاده از عنوان پزشک یا دکتر بوده و بدون محدودیت مجاز به طبابت در آلمان خواهید بود.

آزمون زبان تخصصی Fachsprachprüfung (FSP)

آزمون زبان تخصصی Fachsprachprüfung (FSP)

شرکت در این آزمون شامل تمام پزشکان خارجی می‌شود که تحصیلات پزشکی خود را در آلمان نگذرانده باشند. به عنوان یک قاعده کلی، تمامی پزشکان خارجی اعم از پزشکان ایرانی باید برای تایید دانش لازم به منظور کسب مجوز فعالیت در این کشور، در آزمون زبان تخصصی “Fachsprachprüfung” (FSP) شرکت کنند. با قبولی در این آزمون، مدرک زبان حرفه‌ای برای متقاضی صادر می‌شود. برای ثبت نام در این آزمون باید متقاضی دارای مهارت عمومی زبان و حداقل مدرک سطح B2 باشد.

این آزمون به صورت انفرادی برگزار شده و ۶۰ دقیقه زمان می‌برد. آزمونگر نیز جزو پزشکان با تجربه آلمانی خواهد بود. محتوای آزمون زبان تخصصی “Fachsprachprüfung” تحلیل موردی معمولی در یک بیمارستان خواهد بود که نوعی شبیه‌سازی مکالمه و مستندسازی وضعیت حاضر را شامل می‌شود. تمرکز این آزمون بر تست درک شنیداری و همچنین مهارت‌های بیان شفاهی و نوشتاری متقاضی بوده و دانش پزشکی ارزیابی نمی‌شود. با این حال، دانش پزشکی نیز برای گذراندن این آزمون الزامی خواهد بود. برای مثال، دانش پزشکی برای درک شنیداری بهتر و تشخیص و توصیه درمانی مربوط به وضعیت پزشکی ارائه شده، نیاز خواهد بود. هزینه این آزمون بین ۳۹۰ الی ۶۰۰ یورو متغیر بوده و بسته به هر ایالتی میتواند متفاوت باشد.

آزمون معادل‌سازی Kenntnisprüfung (KP)

آزمون معادل‌سازی Kenntnisprüfung (KP)

آزمون معادل‌سازی “Kenntnisprüfung” یک آزمون شفاهی و عملی است که معمولا ۶۰ الی ۹۰ دقیقه زمان می‌برد. طی این آزمون، پزشکان کشورهای مختلف اعم از ایران باید سطح مهارت خود در رشته‌های داخلی و جراحی را نشان دهند. علاوه‌براین موارد، ممکن است طی این آزمون سوالاتی در رابطه با فارماکولوژی بالینی، کمک‌های اولیه و وظايف امدادگر، روش تشخیص و همچنین نکات حفاظت در برابر اشعه و جنبه‌های قانونی حیطه فعالیت پزشکی پرسیده شود.

موسسات مختلفی در کشور آلمان هستند که به شما برای آماده شدن جهت شرکت در این آزمون کمک می‌کنند. متقاضیان علاقه‌مند می‌توانند از طریق وب سایت “IQ Landesnetzwerken” و با جستجوی عبارت “Kenntnisprüfung Ärzte” در رابطه با قوانین و محتوای این آزمون در هر ایالت اطلاعات بیشتری کسب کنند.

گذراندن موفقیت‌آمیز این آزمون نشان می‌دهد که متقاضی از سطح دانش و تحصیلات برابر با پزشکان آلمانی برخوردار است. از این‌رو، مجوز فعالیت دریافت کرده و بدون محدودیت مجاز به طبابت در آلمان می‌شوند. در صورت عدم قبولی در این آزمون می‌توانید ۲ بار دیگر (در مجموع ۳ بار) در این آزمون شرکت کنید.

کاریابی پزشکان ایرانی در آلمان

علاوه بر مراجعه مستقیم به بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پزشکی می‌توانید از منابع آنلاین کاریابی استفاده کنید. برخی از منابع معتبر و آنلاین کاریابی آلمان عبارتند از:

 • کاریابی با سایت ایندید – Indeed
 • استپ استون- سایت کاریابی آلمان stepstone
 • سایت Arbeitsagentur

جزئیات کاریابی در آلمان طی مقاله “کاریابی در آلمان” تشریح شده است.

اپلای یا ارائه درخواست برای ویزای کار آلمان

شما به عنوان تبعه یک کشور غیر اتحادیه اروپا و کشور غیر اتحادیه اقتصادی اروپا، باید قبل از ورود به آلمان برای ویزا درخواست دهید. گزینه‌های مختلفی برای انجام این کار پیش روی شماست:

 1. در صورتی که از قبل قرارداد کاری دارید می‌توانید “بلوکارت آلمان” را دریافت کنید.
 2. اگرچنانچه هنوز شغلی پیدا نکرده باشید نیز ویزای جستجوی کار برای شما مناسب است.

درآمد پزشکان در آلمان

حرفه پزشکی جزو مشاغل پر درآمد آلمان بوده و پزشکان در این کشور حقوق بالایی دریافت می‌کنند. البته این درآمد می‌تواند بسته به رشته و حوزه فعالیت شما متفاوت باشد. میانگین حقوق پزشکان در آلمان برای هر سال کار بین 65000 تا 80000 یورو می‌باشد. با فعالیت در بیمارستان معمولا با توجه به سابقه کاری ترفیع گرفته و حقوق شما نیز بالاتر می‌رود. پزشکان ارشد که در بالاترین سطح حرفه‌ای قرار دارند بیشترین میزان درآمد را داشته و متوسط درآمد آنها سالانه تقریبا برابر با ۲۷۸۰۰۰ یورو است. اما توجه داشته باشید که حقوق بیشتر به معنای مسئولیت سنگین‌تر نیز می‌باشد.

پرسش‌های متداول

آیا با کار به عنوان پزشک در آلمان امکان پیوستن اعضای خانواده به من وجود خواهد داشت؟

این امر به عوامل متعددی اعم از نوع ویزای شما، درخواست شما و نتیجه مصاحبه ویزای شما بستگی دارد، اما به طور کلی این امر از حیث قانونی امکان پذیر است.

در کشور آلمان پزشکان در کجاها می‌توانند کار کنند؟

در کشور آلمان پزشکان می‌توانند در مطب و کلینیک‌های پزشکی (اعم از کلینیک‌های خصوصی یا دولتی)، در مراکز درمانی و مراکز توانبخشی، در آسایشگاه‌های سالمندان، در مشاغل خدماتی برای سالمندان و خدمات درمانی در منزل، در حوزه تحقیقات پزشکی، شرکت‌های دارویی، حوزه تحقیقات علمی و تدریس در موسسات خصوصی یا دولتی و یا در شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه درمانی مشغول بکار شوند.

چه تعدادی از پزشکان خارجی در حال فعالیت در کشور آلمان هستند؟

در حال حاضر تقریبا ۴۰۰۰۰۰ پزشک در آلمان مشغول هستند. نیمی از این پزشکان (تقریبا ۲۱۰۰۰۰ نفر) در بخش بیمارستان مشغول هستند. ۱۲۰۰۰۰ پزشک نیز در بخش خصوصی فعالیت دارند. تقریبا ۶۰۰۰۰ پزشک خارجی (۱۵ درصد کل پزشکان آلمان) نیز در این کشور مشغول بکار هستند. از اینرو، شما در آلمان تیم درمانی چند ملیتی خواهید دید به این دلیل که کارفرمایان نسبت به جذب متقاضیان خارجی جدید تمایل زیادی دارند. در حال حاضر اکثر پزشکان خارجی در آلمان اهل رومانی، روسیه، سوریه، یونان، اتریش، ایتالیا، صربستان، ترکیه، اوکراین، مصر و ایران هستند.

کدام متقاضی خارجی شانس خوبی برای کار به عنوان پزشک در آلمان دارد؟

با توجه به میزان تقاضای بالای کشور آلمان برای تامین کادر پزشکی مورد نیاز خود، پزشکان خارجی در هر سن و تخصصی شانس خوبی برای کار در آلمان دارند و میتوانند از امکان زندگی دائم در آلمان حتی با خانواده خود برخوردار شوند.

شرایط کار به عنوان پزشک در آلمان به عنوان یک تبعه خارجی چیست؟

این امر دو شرط دارد:

 1. مهارت داشتن در زبان آلمانی
 2. معادل‌سازی موفق مدرک شما توسط مقامات آلمانی

برای کار به عنوان پزشک خارجی در آلمان به چه سطحی از مهارت زبان آلمانی نیاز دارم؟

اتباع خارجی حتما باید مدرک زبان آلمانی سطح B2 داشته باشند. گاها ممکن است نیاز به مدرک زبان سطح C1 نیز باشد که با داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B2 مشکلی برای شما نخواهد بود. برای فعالیت در آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B2 عموما کافی نیست و شما باید تسلط زبانی خوبی در حوزه پزشکی داشته باشید.

میزان درآمد پزشکان خارجی در آلمان چقدر است؟

متوسط ​​حقوق ماهانه یک پزشک در آلمان تقریباً 8960 یورو است. میزان درآمد معمولی از 3290 یورو تا ۱۵۱۰۰ یورو در سال متغیر است. چندین عامل اعم از حوزه پزشکی مورد فعالیت و ایالت فدرالی در تعیین میزان درآمد نقش دارند.

آیا این امکان وجود دارد که بدون اینکه به زبان آلمانی صحبت کنید بتوانید به عنوان پزشک در کشور آلمان کار کنید؟

خیر، حتما باید مدرک زبان آلمانی سطح B2 را داشته باشید.