به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

لیست مشاغل و آوسبیلدونگ های مورد نیاز آلمان

آلمان همواره به مکانی فوق‌العاده برای کار کردن معروف بوده است. البته همه شانس یکسانی برای کار پیدا کردن در این کشور ندارند. می‌دانیم که در خارج بودن زندگی را سخت‌تر می‌کند، به‌خصوص وقتی بحث کاریابی و ایجاد حرفه مطرح می‌شود. درهرحال اقتصاد آلمان یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان است و همواره به نیروی کار ماهر و شایسته نیاز دارد. هم‌اکنون آلمان بیش از 470000 موقعیت شغلی خالی در 30 گروه حرفه‌ای دارد. پرطرفدارترین مشاغل مورد نیاز در آلمان را در این مقاله تحلیل می‌کنیم؛ در این شغل‌ها فرصت‌های استخدامی فوق‌العاده‌ای، هم برای محلی‌ها هم برای خارجی‌ها وجود دارد. در آلمان کمبود شدیدی برای متخصصان حرفه‌های موسوم به STEM وجود دارد ـ STEM سرواژه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی است. تقاضا برای این گروه از متخصصین با افزایشی چهل و دو هزار عددی نسبت به سال گذشته امسال به 338000 متخصص رسیده است. فقط پانزده درصد از تمام کارشناسان STEM در آلمان خانم هستند. این گروه از کارشناسان برای اقتصاد آلمان بسیار مهم‌اند، چرا که در صنایع پیشرو و نوآور آلمان کار می‌کنند و بنابراین ارزش افزوده فراوانی تولید می‌کنند. به همین دلیل آلمان از خارجی‌های شاغل در عرصه STEM استقبال می‌کند، حتی حکومت آلمان حداقل حقوق لازم برای کارت آبی اتحادیه اروپا را به سالانه 44304 یورو کاهش داده است.

نیازمندی‌ها در آلمان


برای اکثر کارهای مهم و پرطرفدار در آلمان باید مهارت‌های فوق‌العاده‌ای در زبان آلمانی داشته باشید. برای حرفه‌ای‌های بین‌المللی که انگلیسی را به روانی صحبت می‌کنند، عمدتاً فرصت‌هایی در حوزه‌های مهندسی، مدیریت و IT وجود دارد.

خوشبختانه فرصت استخدام برای کارکنان خارجی در بهترین شغل‌های آلمان فراهم شده است. برای استخدام در مشاغل برتر آلمان غالباً باید مدرک دانشگاهی داشته باشید. البته پژوهش‌ها حکایت از آن دارد که کارفرمایان آلمانی بهترین شغل‌ها را به سخنوران زبان انگلیسی با مدرک لیسانس پیشنهاد می‌دهند. شرکت‌هایی که کارکنان مسلط به زبان انگلیسی را استخدام نمی‌کنند، برای استخدام کارجویان در محبوب‌ترین شغل‌های آلمان شرط داشتن مدرک فوق‌لیسانس را می‌گذارند.

پرطرفدارترین شغل‌ها در آلمان


پرطرفدارترین شغل‌ها در آلمان

بازار کار آلمان به نیروی کار شایسته و بسیار شایسته تقسیم می‌شود، یعنی این‌که کارکنان باید آموزش حرفه‌ای دیده باشند و مدرک تحصیلی عالی داشته باشند. چند حرفه دانشگاهی بسیار پرطرفدار وجود دارد؛ بااین‌حال بیشترین موقعیت‌های شغلی خالی در بازار کار آلمان (حدود 70%) برای متخصصان فنی ماهر است. در ادامه با پرطرفدارترین مشاغل آلمان آشنا می‌شوید:

کارشناس IT

براساس یک نظرسنجی تقریباً 124000 فرصت شغلی برای متخصصان IT در آلمان وجود دارد. فقط در سال 2018 حدود 42000 شغل جدید در بخش فناوری اطلاعات ایجاد شد، این مقدار نسبت به سال گذشته افزایشی پنجاه درصدی داشته است. کمبود متخصصان IT ظرف سه سال گذشته بیش از دو برابر شده است. این افزایش تقاضا در میزان دستمزد نیز بازتاب یافته است: متوسط درآمد مشاوران IT و توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزار بنا به گزارش Gehalt.de به ترتیب معادل 200,75 یورو و 200,61 یورو است.

برلین به عنوان قطب استارتاپ‌های فناورانه بیشترین پیشنهادها را دارد و حرفه‌ای‌های جوان می‌توانند کارهای مهیج و آینده‌داری را در برلین پیدا کنند. حتی اگر زبان آلمانی بلد نباشید، به راحتی می‌توانید در یکی از شرکت‌های فناوری آلمان کار پیدا کنید. در آلمان تقاضای بالایی برای برنامه‌نویس‌ها، توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزار و دانشمندان علوم رایانه وجود دارد. تمام صنایع و کسب و کارها، چه تولیدکنندگان خودرو چه شرکت‌های حقوقی، حداقل به یک حوره فناوری نیاز دارند.

آینده شغلی دانشمندان علوم رایانه از این بهتر نمی‌شود: فرصت‌های شغلی در این بخش سال به سال بیشتر می‌شود. آلمان در حال حاضر به توسعه‌دهنده‌ نرم‌افزار، مدیر شبکه و مدیر IT نیاز دارد.

تحلیلگر یا مشاور IT

تحلیلگران و مشاوران IT در گروه کارشناسان IT نیز قرار می‌گیرند که همان‌طور که گفته شد یکی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین شغل‌ها در آلمان است. بزرگ‌ترین مزیت یک کارمند خارجی بودن در این بخش این است که می‌توانید بدون برخورداری از مهارت‌های زبان آلمانی کار پیدا کنید. چون این کار به ارتباطات فراوانی نیاز ندارد، می‌توانید کارتان را فقط با دانستن زبان انگلیسی شروع کنید. این قاعده درباره بسیاری از مشاغل IT در آلمان صادق است. درهرحال مشاوران باتجربه IT می‌توانند شصت تا نود و هشت هزار یورو درآمد داشته باشند.

تحلیلگر یا دانشمند داده

شکی نیست که آینده انسان در داده‌ها نهفته است. در حال حاضر تحلیل داده‌ها و امنیت سایبری بسیار در اقتصاد آلمان مورد نیاز است. تقریباً هر شرکت بزرگی حجم کلانی از داده‌ها را گردآوری می‌کند؛ این داده‌ها می‌تواند درباره رفتار مشتریان، جریان کالاها، پایگاه داده‌های کارکنان و … باشد.

دانشمندان داده این داده‌ها را برای شناسایی الگوهایی تحلیل می‌کنند که به بهینه‌سازی فرایندها، جذب مشتریان جدید یا اقدامات مشابه کمک می‌کند. دانش آمار و چند مهارت برنامه‌نویسی برای اشتغال در چنین موقعیت‌هایی لازم است. حتی دانشگاه‌های آلمان رشته خاصی برای علاقه‌مندان به گرفتن مدرک کارشناسی ارشد داده (علوم داده) دارند. متوسط درآمد ناخالص دانشمندان داده در آلمان 58.600 یورو است.

توسعه‌دهنده نرم‌افزار

دانشمندان علوم رایانه، متخصصان IT، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و دانشمندان داده همگی در زمره حرفه‌ای‌های IT قرار دارند، اما کارهای کاملاً متفاوتی انجام می‌دهند. توسعه‌دهنده نرم‌افزار به چند زبان برنامه‌نویسی مسلط است و می‌تواند نرم‌افزار و برنامه کامپیوتری جدیدی را تولید کند. همچنین توسعه‌دهنده نرم‌افزارهای موجود را برای خطایابی و یافتن راه‌حل امتحان می‌کند. هم‌اکنون آلمان بیش از سیزده هزار موقعیت شغلی خالی برای توسعه‌دهنده نرم‌افزار دارد که تقریباً یک‌سوم بیشتر از سال گذشته است. متوسط درآمد سالانه توسعه‌دهندگان نرم‌افزار بیش از پنجاه هزار یورو است که حقوق خوبی در آلمان محسوب می‌شود.

پزشک

آلمان علی‌رغم تعداد بالای دانشجویان پزشکی با کمبود نیروی کار در میان پزشکان مواجه است، این کمبود، پزشکی را به یکی از پرطرفدارترین شغل‌ها در آلمان تبدیل می‌کند. آلمان به اندازه کافی پزشک ندارد و بنابراین پزشکی رسماً در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان قرار می‌گیرد. هم‌اکنون بیش از دو هزار موقعیت شغلی برای پزشکان وجود دارد که آلمان نمی‌تواند آنها را پر کند. بسیاری از کلینیک‌های کوچک و روستاها یا شهرهای کوچک به سختی برای جذب کارکنان جدید در تلاش‌اند.

آلمان از نظر پزشک عمومی، متخصص و پزشک بیمارستان کمبود دارد. پیش‌نیاز اشتغال در این حرفه‌ها معمولاً گرفتن مدرک دکترای پزشکی پس از شش سال تحصیل است، این مدرک باید در آلمان معتبر شناخته شود. پزشکی یکی از محبوب‌ترین و مورد نیازترین شغل‌ها در آلمان است که متوسط حقوقش، بسته به تخصص و تجربه پزشک، 65 تا 85 هزار یورو است.

مهندس

آلمان با تعداد فراوان شرکت‌های تولیدی، بهشت مهندسین است؛ در حدی که فکر می‌کنم از هر دو نفر یکی مهندس است. بااین‌حال مهندسی هم در لیست مشاغل مورد نیاز در آلمان قرار دارد و این کمبود کاریابی را برای مهندسان خارجی آسان می‌کند. تقریباً تمام رشته‌های مهندسی، به‌ویژه مهندسی مکانیک، خودرو و برق، در آلمان پرطرفدارند.

بخوانید:  مشاغل پر درآمد آلمان و میانگین درآمد سالانه هر کدام

انتظار می‌رود که موقعیت‌های شغلی فراوانی در رشته‌های مهندسی زیر وجود داشته باشد:

 • مهندسی ساز
 • مهندسی علوم رایانه
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی برق
 • مهندسی خودرو
 • مهندسی مخابرات

مهندس مکانیک و خودرو

با توجه به نقطه تمرکز صنعت آلمان، تقاضای فراوانی برای مهندسان مکانیک در این کشور وجود دارد. مهندسان مکانیک می‌توانند در حوزه‌های مختلفی، مانند صنایع خودروسازی، کشتی‌سازی و تولید و ساخت مشغول به کار شوند که در آنها به تکنیک ساخت نیاز است. هم‌اکنون آلمان تقریباً به پنج هزار نیروی کار ماهر و تقریباً همین تعداد مهندس در این عرصه نیاز دارد. پیش‌نیاز اشتغال در این حرفه داشتن مدرک مهندسی مکانیک است. متوسط درآمد ناخالص مهندسان مکانیک در بدو استخدام 40000 ـ 45000 یورو است.

مهندس برق

امروزه در دنیای لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند در هر جایی که تمدنی وجود دارد، به مهندس برق نیاز داریم. مهندسی برق شامل توسعه و تولید تجهیزات الکتریکی، الکترونیکی و مرتبط با انرژی می‌شود.

اگر مدرک مهندسی برق داشته باشید، می‌توانید مطمئن باشید که در بازار کار آلمان طرفدار خواهید داشت. دانشجویان می‌توانند انتظار داشته باشند که تقاضا برای این رشته با ضرب‌آهنگی ثابت بیشتر شود. از کارفرمایان بالقوه مهندسان برق در آلمان می‌توان به شرکت‌های سونی، زیمنس، سامسونگ، دایملر، فولکس‌واگن و BMW اشاره کرد؛ این نام‌های آشنا شرکت‌های بزرگ آلمانی با هزاران نیروی کار هستند که همواره از استخدام نیروهای مستعد استقبال می‌کنند. یک مهندس برق در آلمان به‌طور متوسط 60000 یورو درآمد دارد.

مهندس عمران

در حال حاضر مهندسی عمران نیز شغل پرطرفداری است: مهندسان عمران همواره باید وجود داشته باشند، چون انسان هیچ‌گاه ساخت سازه‌ها و بناهای گوناگون را متوقف نخواهد کرد. مهندسان عمران می‌توانند با شرکت کردن در دوره‌های کارشناسی ارشد در حوزه خاصی تخصص بگیرند. متوسط درآمد مهندسان عمران 62000 یورو است.

ریاضی‌دان

ریاضی‌دان‌ها در جبر و هندسه تخصص دارند و بسته به این‌که تخصص ریاضی کاربردی دارند یا محض، در حوزه‌های متفاوتی مشغول به کار می‌شوند. ازآن‌جا که ریاضی رشته محبوبی در آلمان نیست، کارشناسان ریاضی مدام در این کشور کمتر و کمتر می‌شوند.

ریاضی‌دان‌ها در حوزه‌های فراوانی مورد نیازند که از آن جمله می‌توان به نرم‌افزار و مخابرات، تحقیق و توسعه، بانک و شرکت‌های بیمه، علوم و تدریس در مدارس و دانشگاه‌ها اشاره کرد. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید فرد برخوردار از دانش ریاضی می‌تواند به راحتی در آلمان کار پیدا کند. ریاضی‌دان‌های خوب، درآمد چشمگیری در آلمان دارند؛ متوسط درآمد ریاضی‌دان‌ها در آلمان 64000 یورو است. البته حقوق 75 هزار یورویی برای ریاضی‌دان‌ها غیرعادی نیست.

شغل‌های پرطرفدار در آلمان با آموزش فنی ـ حرفه‌ای


شغل‌های پرطرفدار در آلمان با آموزش فنی ـ حرفه‌ای

اگر آموزش فنی ـ حرفه‌ای را در آلمان با موفقیت به پایان برسانید، بعید است در این کشور بیکار بمانید. بسیاری از شرکت‌های آلمانی فعال در صنایع گوناگون در حال حاضر در جستجوی استادکاران ماهر هستند و تقاضا و کمبود بسیار بالاست. تقریباً 70% موقعیت‌های شغلی آزاد در آلمان به مشاغل بدون مدرک دانشگاهی و با آموزش فنی ـ حرفه‌ای تعلق دارد.

این کمبود هر سال بیشتر می‌شود و شرکت‌های محلی مشکلات مختلفی را به این دلیل تجربه می‌کنند. عامل دیگری که کمبود نیروی ماهر فنی را تشدید می‌کند، این است که این روزها تعداد روزافزونی از مردم دانشگاه رفتن و حرفه‌های علمی را به یادگیری مهارت‌های فنی ترجیح می‌دهند. چنین روندی طبیعتاً موجب کاهش سالانه تعداد کارکنان فنی ماهر می‌شود.

پرستار و مددکار سالمند

سال‌هاست که پرستاری شغل پرطرفداری در آلمان است؛ مددکاری سالمند حتی از پرستاری هم بیشتر مورد تقاضاست. چون جمعیت آلمان به سرعت در حال پیر شدن است، این کشور نیاز دارد که مددکاران سالمند بیشتری را از خارج برای مراقبت از افراد مسن جذب کند.

انتظار می‌رود که موقعیت‌های شغلی خالی در این حوزه در آینده‌ای نزدیک از 50000 به 60000 افزایش پیدا کند. کمبود مددکاران ماهر در بخش مراقبت از سالمندان به سرعت در حال تشدید شدن است. بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز مراقبتی هم‌اکنون با مشکل کمبود نیرو مواجه هستند. با توجه به تغییرات جمعیت‌شناختی و با در نظر گرفتن جامعه در حال پیری آلمان، این کمبود حتی شدیدتر هم خواهد شد: براساس پیش‌بینی‌ها حدود نیم میلیون پرستار و مددکار تمام‌وقت تا سال 2030 استخدام خواهند شد.

پرستاری و مراقبت از سالمند آسان‌ترین و راحت‌ترین کار جهان نیست، اما یک پرستار درآمد متوسط خوبی بالغ بر 37900 یورو دارد و درآمد مراقب سالمند نیزتقریباً 32400 یورو است.

ریخته‌گر

ریخته‌گری همواره شغل پرطرفداری بوده است. ریخته‌گری یک حرفه فنی کلاسیک با تمرکزها و تنوع‌های گوناگون است.

تکنیسین الکترونیک یا برق‌کار

برق‌کاری یکی از شغل‌های فنی قدیمی است که همیشه در همه‌جای جهان مورد تقاضاست. در آلمان از میان حوزه‌های بسیاری مانند تجهیزات و سیستم‌ها، فناوری خودرو، فناوری عملیاتی، انرژی و فناوری ساختمان، سازه‌ها و سیستم‌های زیرساخت، اطلاعات و فناوری سیستم‌ها و … حق انتخاب دارید.

مکاترونیک

مکاترونیک یکی از مشاغل فنی بسیار پرطرفدار در آلمان است. بدون مکاترونیک هیچ کاری پیش نمی‌رود. تقریباً تمام محصولات فناورانه‌ای که امروزه تولید می‌شود، با مؤلفه‌های مختلف الکترونیک، مکانیک و علوم رایانه در ارتباط است. به‌ویژه این حوزه‌ها در حرفه مهندسی مکاترونیک با هم ترکیب می‌شود.

اگر تخصص مکاترونیک داشته باشید، می‌توانید در عرصه‌های متفاوت گوناگونی در آلمان مشغول به کار شوید. پیش‌نیاز مکاترونیک گذراندن دوره‌های آموزشی فنی ـ حرفه‌ای یا کارآموزی یا حتی گرفتن مدرک مهندسی مکاترونیک است. مهندس مکاترونیک با مدرک دانشگاهی می‌تواند به دریافت حقوق 40000 تا 45000 یورو در سال امیدوار باشد؛ حقوق افرادی که در مراکز فنی ـ حرفه‌ای آموزش دیده‌اند، چند هزار یورو کمتر است.

فروشندگی در بخش خرده‌فروشی، دستیار فروش، نماینده فروش

در فروشگاه‌های کوچک، فروشگاه‌های بزرگ، سوپرمارکت‌ها و همه جا به فروشنده نیاز است. مصرف‌کنندگان هر روز غذا، تجهیزات فنی، مبلمان و اقلام دیگر می‌خرند. از نظر منطقی خرده‌‎فروشی در سال‌های آینده هم ادامه خواهد داشت.

برای اشتغال در حرفه فروشندگی باید زبان آلمانی‌تان خوب باشد؛ البته فروشندگی غالباً شرایط و پیش‌نیازهای فراوانی ندارد و گاهی اوقات می‌توانید نزد کارفرما آموزش ببینید.

متأسفانه فروشندگی در فروشگاه‌های آلمان یکی از مشاغلی است که حقوق بالایی ندارد؛ درآمد ماهانه فروشندگان 1500 تا 2200 یورو است و درآمد سالانه‌شان از 18000 تا 26400 یورو بیشتر نمی‌شود.

پردرآمدترین دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان


پردرآمدترین دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان

آوسبیلدونگ یا آموزش فنی ـ حرفه‌ای یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای برخورداری از آموزش حرفه‌ای در آلمان است؛ بدون آن‌که حساب بانکی‌تان را خالی کنید، از آموزشی عالی برخوردار می‌شوید و حتی حین کارآموزی دستمزد هم می‌گیرید. از متداول‌ترین شغل‌های فنی می‌توان به انواع صنایع دستی، برق‌کاری، لوله‌کشی، بنایی، نقاشی، آرایشگری و فروشندگی اشاره کرد.

بخوانید:  مدارک لازم برای ویزای کار آلمان: آماده‌سازی مدارک ویزای کاری آلمان

آلمان بیش از 300 شغل فنی دارد و برای هر کدام از آنها می‌توانید یک دوره آوسبیلدونگ یا کارآموزی پیدا کنید. هر دوره شرایط و پیش‌نیازهای متفاوتی دارد، البته هر پیشینه آموزشی که داشته باشید، می‌توانید آوسبیلدونگ مناسبی را پیدا کنید. دستمزد حرفه‌های مختلف متفاوت است، در ادامه پردرآمدترین دوره‌های آوسبیلدونگ را معرفی می‌کنیم. با محبوب‌ترین و مورد نیازترین دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان آشنا شوید:

مأمور کنترل ترافیک هوایی

چون کنترل ترافیک هوایی شغل پرمسئولیتی است، حتی در دوره کارآموزی آن در آلمان هم حقوق مکفی دارد. اگر این شغل را انتخاب کنید، از زمین بلند شدن‌ها و فرودهای هواپیماها را در زندگی حرفه‌ای‌تان هماهنگ خواهید کرد یا هواپیماها را هدایت خواهید کرد تا سفری ایمن در ترافیک هوایی داشته باشند. مأمور کنترل هوایی کسی است که دستورها را، حتی در موقعیت‌های خطرناک صادر می‌کند.

کارآموزان کنترل ترافیک هوایی تا به امروز بالاترین حقوق را در دوره‌های کارآموزی در آلمان داشته‌اند:

 • سال اول: 1150 یورو
 • سال دوم: 1150 ـ 4000 یورو
 • سال سوم: 4000 ـ 5900 یورو

مکانیک کشتی

مسئولیت تجهیزات فنی روی عرشه کشتی به عهده مکانیک کشتی است. اگر این شغل را انتخاب کنید، در شرکت‌های کشتی‌رانی، باربری، مسافربری، بندر یا کارخانه‌های کشتی‌سازی مشغول به کار خواهید شد و وظیفه اصلی‌تان راه‌اندازی، نگهداری و سرویس کردن وسایل و تجهیزات فنی روی عرشه کشتی خواهد بود. کارآموزان مکانیک کشتی حقوق زیر را دریافت می‌کنند:

 • سال اول: 1020 یورو
 • سال دوم: 1270 یورو
 • سال سوم: 1760 یورو

پلیس

اگر می‌خواهید از طریق تضمین اجرای قانون و برقراری نظم به مردم کمک کنید، افسر پلیس شدن می‌تواند شما را به خواسته‌تان برساند. با توجه به مدرک تحصیلی‌تان و این‌که می‌خواهید در کدام ایالت آلمان به حرفه پلیسی مشغول شوید، به عنوان کارمند دولت در خدمات میانی یا عالی آموزش خواهید دید.

وظیفه‌ها و مسئولیت‌ها و البته حقوق افسران پلیس نسبت مستقیم با درجه‌شان دارد. مسلماً مأموران عالی‌رتبه دولت درآمدشان بیشتر از همکارانشان در بخش خدمات میانی است. حقوق آنها در دوران کارآموزی و آوسبیلدونگ آن‌قدر بالا هست که هزینه‌های زندگی را پوشش بدهد طوری که حتی بتوانید مبلغی را هم پس‌انداز کنید.

 • در تمامی سال ها: 1170 ـ 1380 یورو

پرستار

پرستاری یکی از پرطرفدارترین شغل‌های حرفه‌ای در آلمان است که حقوق بالایی هم دارد. پرستاران در بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان، آسایشگاه‌ها یا مؤسسه‌های مشابه مشغول به کار می‌شوند. پرستار از بیماران مراقبت می‌کند و نیازهای‌شان را در بیمارستان تأمین می‌کند. کنترل موجودی دارو و دادن دارو طبق دستور پزشک به بیماران نیز از وظایف پرستار است.

 • سال اول: 1100 یورو
 • سال دوم: 1150 یورو
 • سال سوم: 1250 یورو

فروشنده بیمه و مالی

فروشنده بیمه و مالی در زمینه محصولاتی مانند بیمه عمر، انواع محصولات مالی و بیمه بازنشستگی تخصص دارد و عملاً نقش مشاور را دارد. مشاوره دادن به مشتریان، رسیدگی به ادعای خسارت بیمه و انعقاد قرارداد از جمله وظیفه‌های اصلی فروشندگان بیمه به شمار می‌آید. ازآن‌جا که صنعت بیمه و مالی صنعت بسیار سودآوری در آلمان است، کارآموزان این صنعت می‌توانند در دوران آوسبیلدونگ هم درآمد خوبی داشته باشند.

 • سال اول: 1040 یورو
 • سال دوم: 1115 یورو
 • سال سوم: 1200 یورو

متخصص IT

علاقه‌مندان به فناوری از میان چهار رشته حق انتخاب دارند که عبارت است از: توسعه برنامه‌ها، یکپارچه‌سازی سیستم‌ها، شبکه‌سازی دیجیتال و تحلیل داده‌ها و فرایندها. درآمد بالا، صرف‌نظر از تخصص انتخابی، تضمین‌شده است. البته کارآموزان فعال در صنعت فلزات و برق در همان سال اول کارآموزی ماهانه 1050 یورو درآمد دارند.

 • سال اول: 1050 یورو
 • سال دوم: 1100 یورو
 • سال سوم: 1200 یورو

متخصص مکاترونیک

وظیفه‌های متخصص مکاترونیک بسیار متنوع است؛ از وظیفه‌های اصلی متخصص مکاترونیک می‌توان به امتحان کردن، اندازه‌گیری، سر هم سوار کردن، نگهداری و تعمیر دستگاه‌ها و ماشین‌آلات اشاره کرد. کارشناس مکاترونیک در بسیاری از حوزه‌ها و صنایع آلمان خواهان دارد.

مهندس مکاترونیک علاوه بر این‌که یکی از پرطرفدارترین مشاغل مورد نیاز در آلمان است، یکی از پردرآمدترین کارآموزی‌ها را نیز دارد، به‌خصوص اگر در صنعت برق و فلزات مشغول شوید. متخصص مکاترونیک، برخلاف حرفه‌های قبلی، باید چهار سال آموزش ببیند.

 • سال اول: 1050 یورو
 • سال دوم: 1100 یورو
 • سال سوم: 1200 یورو
 • سال چهارم: 1260 یورو

مکانیک هواپیما

مکانیک هواپیما دو کار می‌تواند انجام بدهد: ماشین‌های پرنده بسازد و از آنها نگهداری کند یا موتور بسازد و از آن نگهداری کند. کارآموزان چگونگی ساخت و نگهداری از هواپیما، هیلکوپتر یا حتی فضاپیما را در دوره آوسبیلدینگ مکانیک هواپیما یاد می‌گیرند.

مکانیک هواپیما با توجه به دروس اصلی آموزشی‌اش می‌تواند در حوزه‌های فناوری تولید، فناوری تعمیر و نگهداری یا فناوری موتور مشغول به کار شود. این آوسبیلدینگ چند فرصت طلایی را برای ورود به شغل‌های مهیج و پردرآمد در آلمان و سراسر جهان در اختیارتان می‌گذارد. مکانیک هواپیما و آخرین دوره کارآموزی که معرفی می‌کنیم، پردرآمدترین دوره‌های آوسبیلدینگ هستند که هرچند آموزششان چهار سال طول می‌کشد، اما باور کنید چهار سال آموزش ارزش مهارت یافتن در یک شغل عالی را دارد.

 • سال اول: 1000 یورو
 • سال دوم: 1050 یورو
 • سال سوم: 1150 یورو
 • سال چهارم: 1200 یورو

تکنیسین الکترونیک دستگاه‌ها و سیستم‌ها

تکنیسین الکترونیک دستگاه‌ها و سیستم‌ها قطعات و دستگاه‌هایی را مثلاً برای بخش پزشکی، اطلاعات و ارتباطات تولید می‌کند یا در فناوری اندازه‌گیری و امتحان کردن دستگاه‌ها مشغول به کار می‌شود.

کنترل و نظارت بر تولید و تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها و سیستم‌ها از وظیفه‌های اصلی تکنیسین الکترونیک به شمار می‌آید. همچنین تکنیسین الکترونیک می‌تواند در بخش تولید و تست دستگاه‌ها، تضمین کیفیت، نصب و پیکربندی برنامه‌ها یا سیستم‌های عملیاتی کار کند و قطعات معیوب را عوض کند. صنعت دستگاه‌ها و سیستم‌ها صنعت بزرگ و مهمی در آلمان است که به سرعت در حال رشد است. بنابراین اگر در دوره‌های کارآموزی فنی ـ حرفه‌ای تکنیسین الکترونیک در آلمان شرکت کنید، فرصت‌های شغلی فوق‌العاده‌ای در انتظارتان خواهد بود.

 • سال اول: 1040 یورو
 • سال دوم: 1050 یورو
 • سال سوم: 1150 یورو
 • سال چهارم: 1200 یورو

10 حرفه پرطرفدار در برلین


 • توسعه‌دهنده وب
 • مهندس نرم‌افزار
 • مدیر تولید
 • مسئول خدمات مشتریان
 • مدیر توسعه کسب و کار
 • سرپرست بازاریابی
 • مدیر حسابداری
 • مدیر فروش
 • طراح رابط کاربری
 • مدیر بازاریابی اینترنتی

10 شغل محبوب و مورد تقاضا در مونیخ


مشاغل زیر در سال 2022 مورد نیازترین حرفه‌ها در مونیخ بودند:

 • توسعه‌دهنده نرم‌افزار؛ معمار و برنامه‌نویس
 • مهندس الکترونیک، برق‌کار و سیم‌کش
 • پرستار
 • مشاور IT و تحلیل‌گر
 • اقتصاددان و کارشناس مدیریت کسب و کار
 • مشاور مشتری و مدیر حسابداری
 • دستیار تولید
 • دستیار و نماینده فروش
 • مدیر فروش و تولید
 • معمار و مهندس عمران

پرطرفدارترین مشاغل در فرانکفورت


محبوب‌ترین شغل‌ها در فرانکفورت عبارت است از:

 • مهندس الکترونیک
 • توسعه‌دهنده نرم‌افزار، متخصص IT و علوم رایانه
 • مهندس مکانیک
 • مدیر حسابداری/ تحلیل‌گر کسب و کار
 • مهندس عمران/ معمار
 • در متن Online Developer