به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

آوسبیلدونگ آلمان: لیست رشته‌های آوسبیلدونگ آلمان و ویزای آوسبیلدونگ

آیا دوره دبیرستانتان رو به اتمام است یا قصد دارید حرفه جدیدی بیاموزید؟ آیا دوست دارید به جای یادگیری دانش تئوری در دنیای واقعی تجربه‌کاری کسب کنید؟ آیا می‌خواهید در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان مشغول به کار شوید؟ اگر پاسختان به این سوال ها مثبت است بهترین انتخاب برای شما کشور آلمان است. سیستم فنی حرفه‌ای در آلمان بسیار پیشرفته است و امکان شرکت اتباع خارجی نیز در این دوره‌ها وجود دارد. به همین خاطر بسیاری از افراد از دیگر کشورها برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ و فرصت‌های کاری به آلمان می‌روند. رشته‌های آوسبیلدونگ آلمان بسیار متنوع‌اند مانند مکانیک خودرو، برقکاری، سرآشپز و کارمند ادارات. سیستم آموزش فنی حرفه ای در آلمان بر این ایده بنا شده است که بهترین شخص برای آموزش یک حرفه به افراد تازه کار کسی است که در آن حرفه سال‌ها تجربه کاری کسب کرده است. به همین علت اکثر شرکت‌ها برای آموزش و گسترش دانش کارمندان خود دوره‌های کارآموزی برگزار می‌کنند.

آوسبیلدونگ چیست؟


سیستم فنی حرفه‌ای در آلمان آوسبیلدونگ نام دارد. دانش آموزان کشورهای اتحادیه اروپا و دیگر کشورها می‌توانند به عنوان کارآموز در شرکت‌های آلمانی کار کنند و همزمان در کلاس‌های یک موسسه آموزشی شرکت کنند. آوسبیلدونگ یک برنامه آموزش فنی حرفه ای در آلمان است که نوعی دوره کارآموزی به شمار می‌رود. پس از شرکت در دوره آوسبیلدونگ که توسط یک شرکت آلمانی برگزار شده است دوره آموزشی شما به دو بخش تقسیم می‌شود:

 • در وهله اول شما به یک شرکت آلمانی وابسته میشوید و در آنجا به عنوان کارآموز کار می‌کنید.
 • همچنین شما به یک آموزشگاه برگزار کننده دوره‌های فنی حرفه‌ای وابسته میشوید (در زبان آلمانی به چنین آموزشگاهی Berufsschule گفته می‌شود) و باید در کلاس‌های این آموزشگاه شرکت کنید.

در دوره کارآموزی‌تان در آلمان باید زمانتان را تقسیم کنید و در هر دو مورد بالا شرکت کنید. به عنوان مثال اگر برای آوسبیلدونگ هتلداری درخواست داده‌اید باید در یکی از بخش‌های تعیین شده به مدت 3 روز در هفته کار کنید تا دانش عملی لازم را کسب کنید.

بخش‌های تعیین شده برای هر فرد ممکن است تغییر کند مثلا ممکن است از شما خواسته شود یک ماه در بخش خانه داری، یک ماه در بخش سرویس رسانی به اتاق و یک ماه نیز در دفترخانه هتل کار کنید تا بتوانید تجربه کاری کاملی از شغل هتلداری به دست‌ آورید. سپس 2 روز باقی مانده از روزهای کاری هفته تان را در کلاس های موسسه آموزشی شرکت میکنید تا دانش فنی لازم را در رشته مورد نظرتان به دست آورید. این موسسه علاوه بر برگزاری کلاس، امتحاناتی مانند میانترم و پایانترم نیز برگزار می‌کند.

نمره نهایی آوسبیلدونگ شما شامل نمرات کارآموزی و موسسه آموزشی شما خواهد بود. شرکت برگزار کننده دوره کارآموزی بر اساس عملکرد شما در دوره کارآموزی و موسسه آموزشی براساس نمرات امتحانات تان به شما نمره می‌دهند.

معمولا دوره آوسبیلدونگ یک دوره 3 – 4 ساله است اما اگر عملکرد خوبی در دوره کارآموزی و امتحانات داشته باشید طول این دوره می‌تواند کوتاه‌تر شود و به جای 3 سال دوره را در مدت 2 سال و نیم به اتمام برسانید. طول دوره معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند شرکتی که در آن مشغول به کارآموزی هستید، اینکه در چه بخشی مشغول به کارید و موسسه‌ای که کلاس‌هایتان را برگزار می‌کند. برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان باید به زبان آلمانی مسلط باشید.

مزایای آوسبیلدونگ در آلمان


مزایای آوسبیلدونگ در آلمان

تجربه کاری که با شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ به دست می‌آورید بسیار ارزشمند است و معمولا در طول این دوره‌ها در مقایسه با کالج چیزهای بیشتری می‌آموزید. همچنین در دوره کارآموزی دستمزد و گاهی کمک و مزایای دیگری نیز از شرکت دریافت می‌کنید.

در طول دوره کارآموزی تان تعداد روزهای تعطیل (24 – 30 روز در سال) با دیگر کارمندان عادی در آلمان برابر است. یک مزیت دیگر آوسبیلدونگ این است که بسیاری از مدرس‌های این دوره‌ها در آن حوزه مشغول به کار هستند و تجربه کاری بسیاری دارند. این باعث می‌شود دانش عملی به روزی به کارآموزان آموزش دهند.

شرکت در دورهای آوسبیلدونگ با ایجاد فرصت یادگیری عملی برای شرکت کننده‌ها کیفیت کارشان را بالا می‌برد. شرکت کننده‌ها می‌توانند همزمان با یادگیری رشته مورد نظرشان دستمزد هم دریافت کنند. دوره‌های آوسبیلدونگ به شرکت کننده‌ها اهمیت کار عملی را یاد می‌دهند. دوره‌های فنی حرفه‌ای شکاف میان بازار کار و آموزش را پر می‌کند و افرادی ماهر برای بازار کار پرورش می‌دهد. دوره‌های آوسبیلدونگ به شما دانش کاربردی لازم را میدهد که کیفیت کارتان را پس از تحصیل بالا می‌برد.

افرادی که ترک تحصیل کرده‌اند یا افراد بزرگسال (18 – 30 سال) هم می‌توانند در رشته‌های آوسبیلدونگ شرکت کنند و مهارت‌ها و تجارب حرفه‌ای خود را گسترش دهند. بسیاری از رشته‌های شغلی پردرآمد هیچ نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند. اهمیت بالای آموزش عملی در دوره‌های آوسبیلدونگ و کسب تجربه کاری در این دوره برای کسانی که تمایلی به رفتن به دانشگاه ندارند شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ را بسیار رضایت بخش می‌کند. این افراد می‌توانند از آموزش عملی ارائه شده در این دوره ها استفاده کنند و برای شغلی رضایت بخش و مفید آماده شوند.

پس از شرکت در دوره های آوسبیلدونگ، از ابتدای دوره به عنوان کارمند شرکت مشغول به کار میشوید و به مرور براساس توانایی هایی که در طول دوره به دست می آورید وظایفی به شما محول می‌شود. درصورتی که شرکت برگزار کننده دوره کارآموزی از عملکرد شما راضی باشد پس از دوره با شما قرارداد کاری می‌بندد. همچنین می‌توانید از تجربه و دانش همکارانتان در شرکت بهره مند شوید. این دوره شرایطی عالی برای کسب دانش و رشد شما فراهم می‌کند. همچنین از ابتدای دوره میتوانید درآمد کسب کنید.

بخوانید:  کار بدون ویزای کاری یا ورک پرمیت در آلمان غیر قانونی است.

کیفیت آموزش بالای این سیستم آموزشی (کارآموزی + کلاس‌های آموزشی) شما را برای ورود به بازار کار در سن پایین آماده می‌کند و در بیشتر موارد پس از اتمام دوره می‌توانید در شرکتی که کارآموزی‌تان را گذرانده‌اید استخدام شوید.

مدارک لازم برای شرکت در آوسبیلدونگ آلمان


مدارک لازم برای شرکت در آوسبیلدونگ آلمان

برای شرکت در هر رشته به مدارک متفاوتی نیاز دارید. تقریبا می‌توانید با هر سابقه تحصیلی یک دوره آوسبیلدونگ مناسب خود پیدا کنید. مدارک لازم برای شرکت در آوسبیلدونگ در سال 2022 عبارتند از:

زبان مورد نیاز برای آوسبیلدونگ آلمان

در آموزشگاه‌های فنی حرفه‌ای، دوره‌ها به زبان آلمانی برگزار می‌شوند. همچنین تمام امتحانات به زبان آلمانی برگزار می‌شود. آموزش‌های عملی و کارآموزی نیز به زبان آلمانی است. گاهی اوقات ممکن است برخی از رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز برگزار شوند،‌ اما معمولا برای برقراری ارتباط با همکارانتان به زبان آلمانی نیاز دارید. بنابراین باید مدرک زبان آلمانی در حداقل سطح قابل قبول را ارائه دهید. معمولا باید حداقل مدرک زبان آلمانی سطح B1 داشته باشید.

با این حال تسلط به زبان آلمانی حین تحصیل و کار در آلمان امتیاز مهمی به حساب می‌آید. به طور کلی برای تکمیل دوره آوسبیلدونگ به زبان آلمانی نیاز خواهید داشت. مهم‌ترین شرط اکثر شرکت‌ها برای استخدام کارآموز خارجی تسلط به زبان آلمانی است. بیش از 90 درصد از شرکت هایی که کارآموز خارجی میگیرند تسلط به زبان آلمانی را ضروری می‌دانند.

به عنوان یک قاعده کلی برای قبولی در آوسبیلدونگ به مدرک B1 زبان آلمانی نیاز دارید. با این حال برای شرکت در برخی از رشته‌های آوسبیلدونگ مانند پرستاری باید مدرک B2 آلمانی داشته باشید. برای اطمینان میتوانید از سفارت آلمان در کشورتان درباره سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای رشته آوسبیلدونگ موردنظرتان بپرسید. همچنین می‌توانید در دوره‌های آموزش زبان آلمانی موسسه گوته شرکت کنید.

سطح زبان توضیحات
B1
 • مکالمه درباره موضوعات آشنا مانند شغل، تفریح، خانواده و …
 • صحبت کردن درباره تجربیات شخصی
 • بیان علایق، اهداف و آرزوها
B2
 • درک متن‌های دشوار و پیچیده
 • بیان نظر شخصی درباره موضوعات متنوع
 • مکالمه روزمره با افراد آلمانی زبان

تحصیلات مورد نیاز برای آوسبیلدونگ آلمان

اگر شهروند یکی از کشورهای غیراروپایی هستید باید مدرک دیپلم دوازده ساله داشته باشید. رشته تحصیلی دوره دبیرستانتان اهمیتی ندارد. برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ داشتن دیپلم دبیرستان حداقل مدرک تحصیلی لازم برای متقاضیان غیراروپایی است.

افرادی که مدرک تحصیلی بالاتر از سطح دیپلم دارند مثلا مدرک دانشگاهی در کشور خود اخذ کرده اند میتوانند برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان درخواست دهند. برخی شرکت‌ها و موسسات آموزشی علاوه بر شرط داشتن دیپلم دوازده ساله، تنها افراد زیر 30 سال را می‌پذیرند.

نحوه درخواست برای آوسبیلدونگ آلمان


نحوه درخواست برای آوسبیلدونگ آلمان

هنگام درخواست برای ویزای آوسبیلدونگ آلمان باید از قبل برنامه‌ریزی کنید. برخی شرکت‌ها از یک سال قبل از شروع دوره به دنبال کارآموز می‌گردند. برای اخذ پذیرش از یک موسسه حرفه‌ای باید درخواست بدهید و مدارک لازم را ارائه دهید. درخواست شما باید قانع کننده و به زبان آلمانی باشد و آن را به موسسه مورد نظرتان ارسال کنید. معمولا از یک سال پیش از شروع دوره‌ها هر شرکت به دنبال کارآموز می‌گردد. پس بهتر است هرچه سریعتر درخواست خود را ارسال کنید. مدارکی که هنگام ارسال درخواست نیاز دارید شامل این موارد می‌شود: رزومه، انگیزه نامه، مدرک زبان آلمانی، دیپلم دبیرستان. انگیزه نامه بسیار حائز اهمیت است و باید در آن بیان کنید که چرا خواهان شرکت در دوره مورد نظرتان هستید.

از آنجا دیپلم دبیرستان شما به زبان فارسی است باید آن را به زبان آلمانی ترجمه کنید. باید مدارک لازم را به یکی از بخش های منطقه ای در آلمان که قصد دارید در آنجا اقامت داشته باشید ارسال کنید. اگر درخواست شما تایید شود منابع انسانی آن شرکت از شما دعوت به مصاحبه میکنند. این مصاحبه ممکن است به صورت حضوری، تلفنی یا‌ آنلاین (از طریق اسکایپ) برگزار شود. ممکن است از شما خواسته شود که ابتدا به صورت آزمایشی در دوره شرکت کنید و یک دوره کارآموزی کوتاه را بگذرانید. در این صورت باید برای ویزای Job Seeker درخواست بدهید تا بتوانید به آلمان بروید.

در آخر پس از گرفتن پذیرش از موسسه آموزشی یا شرکت مورد نظر در آلمان می‌توانید از سفارت آلمان درخواست ویزا دهید. هزینه این درخواست 60 یورو است.

بهترین رشته‌های آوسبیلدونگ برای اتباع خارجی در آلمان


بهترین رشته‌های آوسبیلدونگ برای اتباع خارجی در آلمان

برخی از رشته‌های آوسبیلدونگ میان شهروندان آلمانی و اتباع خارجی بسیار محبوب‌اند. برخی از رشته‌های محبوب آوسبیلدونگ آلمان مانند فروشندگی بیش از حد نیاز به متقاضی دارد به همین خاطر احتمال گرفتن پذیرش در اینگونه رشته‌ها برای اتباع خارجی پایین است.

هنگام درخواست برای آوسبیلدونگ بهتر است به لیست کمبود نیروی کار در آلمان مراجعه کنید. چنین رشته هایی متقاضیان کمتری نسبت به ظرفیت دارند به همین خاطر احتمال پذیرش درخواست تان بالاتر است. چند نمونه از این رشته ها عبارتند از:

 • پرستاری
 • فعال اجتماعی
 • مهمانداری، کافه و رستوران داری و …
 • تکنولوژی
 • ساخت و ساز
 • انبارداری

به ویژه در رشته پرستاری احتمال گرفتن پذیرش آوسبیلدونگ بسیار بالا است. مدرسه های پرستاری حتی ممکن است شما را با سطح زبان آلمانی پایین‌تری نیز بپذیرند. دیگر رشته‌هایی که در آلمان با کمبود نیروی کار مواجه‌اند عبارتند از: مامایی و فیزیوتراپی.

دومین شاخه‌ای که بسیار شانس پذیرش در آن بالا است رشته‌های مربوط به تکنولوژی است. در آلمان فرصت‌های شغلی بسیاری در حوزه تکنولوژی وجود دارد. رشته‌های آوسبیلدونگ زیر متقاضیان خارجی را پذیرش می‌کنند:

 • متخصص IT
 • مهندس مکاترونیک
 • مکانیک تکنولوژی های وابسته به بهداشت، تهویه هوا و سیستم های گرمایشی
 • تکنسین مهندسی عمران

همچنین مشاغل زیر فرصت های شغلی خالی زیادی دارند و در آلمان با کمبود افراد متقاضی مواجه هستند:

 • تکنسین مکاترونیک
 • تکنسین الکترونیک
 • تکنسین الکترونیک در تجارت
 • تکنسین راه آهن و قطار
 • لوله کش
 • مکانیک کارخانه (برای مهندسی بهداشت)
 • پرستاری
 • کمک پرستار
 • پرستار سالمند
 • فیزیوتراپ
 • تکنسین وسایل نقلیه
 • مکانیک کشتی
 • راننده حرفه ای
 • هتلداری
بخوانید:  کار در آلمان بدون مدرک زبان: شرایط و مشاغل

ویزای آوسبیلدونگ


پس از دریافت پذیرش در یکی از رشته‌های آوسبیلدونگ برای اینکه بتوانید به آلمان بروید و در دوره شرکت کنید باید برای دریافت ویزا درخواست دهید. شهروندان استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، کره جنوبی، نیوزیلند و امریکا برای رفتن به آلمان به ویزا نیاز ندارند و میتوانند پس از ورود به آلمان برای مجوز اقامت درخواست دهند.

هنگام ارسال درخواست به این مدارک نیاز دارید:

 • پاسپورت
 • نامه پذیرش آوسبیلدونگ
 • اثبات تمکن مالی: درآمد دوره آوسبیلدونگ، موجودی حساب بانکی، ضمانتنامه حمایت مالی از سوی یک فرد مقیم آلمان
 • گواهی مدرک زبان آلمانی برای پرستاران

هزینه درخواست ویزا 100 یورو است. کارفرمای شما مسئول بررسی سطح تسلط‌تان به زبان آلمانی است و هنگام درخواست ویزای آوسبیلدونگ به ارائه مدرک زبان نیاز ندارید. البته متقاضیان رشته آوسبیلدونگ پرستاری باید حداقل مدرک زبان آلمانی B2 داشته باشند. این قانون نخستین بار در 1 ژانویه 2020 تصویب شد و از ماه مارس 2020 به اجرا درآمد. تمام اتباع خارجی که می‌خواهند در رشته‌های آوسبیلدونگ مربوط به بهداشت و سلامت شرکت کنند هنگام درخواست ویزای آوسبیلدونگ باید مدرک زبان آلمانی خود را ارائه دهند.

الزامات مالی برای آوسبیلدونگ آلمان

برای اخذ ویزا باید بتوانید تمکن مالی خود را برای پوشش هزینه‌های زندگی‌تان در تمام مدت دوره آوسبیلدونگ ثابت کنید. باید حداقل 836 یورو به ازای هر ماه داشته باشید. اگر در آلمان به کارآموزی مشغول شوید معمولا شرکت به شما حقوق پرداخت می‌کند و می‌توانید آن را به عنوان مدرک تمکن مالی ارائه دهید.

با این حال اگر در ماه کمتر از 909 یورو (به صورت ناخالص) دریافت کنید یا در طول دوره هیچ دستمزدی به شما پرداخت نشود باید ثابت کنید که می‌توانید از راه دیگری هزینه‌های زندگی‌تان در آلمان را تامین کنید. برای مثال احتمالا به یک حساب بلوکه شده نیاز دارید یا می‌توانید از یکی از آشنایانتان که مقیم آلمان است ضمانتنامه پرداخت هزینه‌هایتان را دریافت کنید و آن را ارائه دهید.

حساب بانکی بلوکه شده

می‌توانید یک حساب بانکی بلوکه شده در یکی از بانک‌های کشور خود افتتاح کنید. باید به اندازه تامین هزینه‌های زندگی‌تان در آلمان در این حساب بانکی موجودی داشته باشید. به طور کلی هنگام درخواست ویزای آوسبیلدونگ باید 10,500 یورو در این حساب پول داشته باشید. پس از ورود به آلمان هر ماه مجاز به برداشت مبلغ مشخصی (حدودا 850 یورو) از حساب بانکی تان هستید.

ضمانت پرداخت هزینه‌ها

درصورتی که دوست یا آشنایی دارید که مقیم آلمان است و ضمانت پرداخت هزینه‌ها (Verpflichtungserklärung) را برایتان فراهم می‌کند، می‌توانید از این مدرک هنگام درخواست ویزا برای اثبات تمکن مالی استفاده کنید. در این شرایط این فرد موظف است در مدت 5 سال اقامت تان در آلمان تمام هزینه های زندگی شما را بپردازد.

حقوق آوسبیلدونگ در آلمان


حقوق آوسبیلدونگ در آلمان

اگر به دنبال کارآموزی در آلمان هستید خوب است چند نکته را در این باره بدانید. مهم‌ترین مسئله حقوق کارآموزی در آلمان است. باید بدانید که دستمزد ماهیانه شما در طول دوره کارآموزی در آلمان چقدر خواهد بود. حقوق کارآموزی در آلمان معمولا از 7 هزار یورو در سال شروع میشود و بسته میزان تخصص و نوع حرفه شما می‌تواند تا 17 هزار یورو در سال هم برسد. به عنوان مثال اگر در زمینه IT یا پرستاری کار میکنید حقوق آوسبیلدونگ شما بیشتر از حد میانگین خواهد بود.

در آلمان میزان حقوق دریافتی با پایان یافتن دوره آوسبیلدونگ بسته به سطح تخصص شما متفاوت است. حقوق دریافتی پس از آوسبیلدونگ از 18 هزار یورو در سال شروع می‌شود و بسته به میزان تخصص شما ممکن است تا 30 هزار یورو یا بیشتر نیز افزایش یابد. در بیشتر موارد پس از استخدام شدن، کارفرما امکان یادگیری عملی بیشتری حین کار برایتان فراهم می‌کند.

سوالات پرتکرار


حقوق آوسبیلدونگ در آلمان چقدر است؟

در طول دوره کارآموزی کارآموزان به طور ماهانه از کارفرمای خود در شرکت حقوق دریافت می‌کنند. این حقوق بسته به رشته و شهر محل تحصیل تان معمولا از 700 تا 1,200 یورو در ماه است.

در آلمان چه شغلی بیشترین درآمد را دارد؟

در آلمان پردرآمدترین شغل پزشکی است. پزشکان به طور متوسط 92 هزار یورو در سال درآمد دارند. پس از پزشکان، مهندسان و متخصصان IT بیشترین درآمد را دارند.

آیا آوسبیلدونگ آلمان خوب است؟

دوره های آوسبیلدونگ آلمان بسیار رقابتی هستند. این دوره ها برای تمام کسانی که میخواهند حرفه مورد نظر خود را مطابق استانداردهای آلمانی فرابگیرند و بتوانند در آلمان مشغول به کار و زندگی شوند (به ویژه برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا) بسیار مناسب است.

آیا گرفتن پذیرش آوسبیلدونگ آلمان راحت است؟

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های آلمانی در پیدا کردن نیروی کار متخصص با مشکل مواجه اند. به همین خاطر احتمال قبولی در برخی از رشته های آوسبیلدونگ بسیار بالا است. البته برای قبولی آوسبیلدونگ داشتن برخی از مدارک و شرایط ضروری است.

آیا می‌توانم پس از اتمام دوره آوسبیلدونگ در آلمان بمانم؟

پس از پذیرش در یکی از رشته‌های آوسبیلدونگ تا پایان دوره کارآموزی‌تان می‌توانید در آلمان بمانید. پس از پایان این دوره اگر بتوانید شغلی مربوط به رشته‌ای که گذرانده اید پیدا کنید به شما مجوز اقامت در آلمان تا 2 سال دیگر داده می‌شود.

پس از اتمام دوره آوسبیلدونگ چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟

درصورت تکمیل موفقیت آمیز دوره آوسبیلدونگ میتوانید بدون محدودیت خاصی در بسیاری از شرکت های آلمانی مشغول به کار شوید. همچنین میتوانید در حرفه خود مدارک بیشتری کسب کنید.