به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

حقوق و درآمد پرستاران در آلمان | بررسی میانگین درآمد و مالیات

حقوق پرستاران در آلمان از 1340 یورو در ماه (حداقل حقوق) تا 4620 یورو در ماه (حداکثر حقوق) متغیر است. این بازه حقوق، به عواملی مانند تجربه پرستاران، زمان کاری آن‌ها، منطقه‌ای که کار می‌کنند و مالیات بستگی دارد. در این مقاله به بررسی این عوامل می‌پردازیم و لطفاً در نظر داشته باشید که اعداد ذکر شده همه حقوق ناخالص هستند، مگر اینکه خلاف آن گفته شود.

تاثیر تجربه و سابقه کار بر درآمد پرستاران

 تاثیر تجربه و سابقه کار بر درآمد پرستاران

به پرستاران کارآموز، ماهیانه بین 1040 تا 1200 یورو حقوق تعلق می‌گیرد. حقوق اولیه برای پرستاران واجد شرایط نیز حدود 2500 یورو است. فردی که به عنوان سرپرستار در آلمان کار می‌کند معمولاً حدود 3310 یورو در ماه درآمد دارد. بالاترین حقوق برای یک پرستار استخدامی 43000 یورو در سال است.

پرستاران در بیمارستان‌های آلمان پاداشی از 385 تا 5000 یورو دریافت می‌کنند. بنابراین حقوق سالانه آن‌ها 25000 تا 47000 یورو می‌شود. پرستاران شاغل با یک سال سابقه کار، امکان صعود به سطح 2 و پس از 3 سال، به سطح 3 و حقوق ماهیانه 3000 یورو را دارند. اگرچه این محدودیت 3500 یورو است، اما پرستاران برای دریافت حقوق بیشتر به مدرک لیسانس یا فوق لیسانس نیاز دارند.

تاثیر تحصیلات و تخصص بر درآمد پرستاران

تاثیر تحصیلات و تخصص بر درآمد پرستاران

پرستاران همچنین می‌توانند با ارتقاء دانش خود در صنعت یا با گذراندن دوره‌ها و گرفتن مدارک مربوطه، حقوق خود را افزایش دهند. در مورد تخصص‌های کارکنان بهداشتی در آلمان، مسیرهای زیادی برای انتخاب وجود دارند که برخی از آن‌ها نسبت به دیگران دستمزد بهتری دارند. به طور کلی، تکمیل هر تخصص در مقایسه با آموزش پرستاران عمومی، تا پایان ماه درآمد بیشتری به همراه خواهد داشت. پرستاران می‌توانند بین طیف گسترده‌ای از دوره‌های زیر ثبت نام کرده و آموزش ببینند:

 • بیهوشی و مراقبت‌های ویژه
 • عملیات و خدمات آندوسکوپی
 • انکولوژی
 • بالینی سالمندان
 • توانبخشی و مراقبت طولانی مدت
 • مراقبت آسایشگاهی
 • بهداشت
 • نفرولوژی
 • مراقبت‌های روانپزشکی
 • همچنین برای گذراندن این دور‌ها، حداقل مدرک لیسانس ضروری است:
 • رئیس سازمان
 • کارشناس پرستاری
 • مشاور پرستاری
 • پرستاری تسکینی
 • متخصص در پرستاری از بیمارها با فرهنگ‌های گوناگون
 • مراقبت‌های تخصصی در منزل
 • متخصص بهداشت و خدمات اجتماعی
 • کمک، حمایت و کمک در مراقبت از بیمار

در نتیجه، پرستاران دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس با و بدون مدارک اضافی، بیشترین حقوق را دریافت می‌کنند.

تاثیر ساعت‌ها و شیفت‌های کاری بر حقوق پرستاران

تاثیر ساعت‌ها و شیفت‌های کاری بر حقوق پرستاران

نرخ حقوق ساعتی پرستاران در آلمان 30 یورو است. به طور کلی، پرستاران در آلمان در شیفت‌های 8 ساعته کار می‌کنند، به استثنای نیم ساعت استراحت برای غذا و برخی استراحت‌های کوچک در این بین. پرستاران در مقایسه با سایر مشاغل، ساعات کاری بسیار انعطاف‌پذیری دارند، اما ساعات کاری‌شان، اغلب از کارفرمایی به کارفرمای دیگر متغیر است. معمولاً پرستاران بین 38 تا 40 ساعت در هفته کار می‌کنند. اگر در آخر هفته کار کنند، یک روز مرخصی در هفته دریافت خواهند کرد. در بیشتر موارد، آن‌ها در همان 3 شیفت کار می‌کنند: صبح، عصر و شب. اگرچه برخی ممکن است ترجیح دهند فقط در شب یا شیفت‌های 12 ساعته کار کنند، حتی 24 ساعت کاری طولانی در روز می‌تواند امکان پذیر باشد.

بخوانید:  تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در آلمان: شرایط و مدارک مورد نیاز

برنامه نوبت کاری معمولی برای حرفه‌های بهداشتی و به ویژه برای پرستاران:

 • شیفت صبح: 6 صبح تا 14:30 بعد از ظهر
 • شیفت عصر: 13:30 تا 10:00 شب
 • شیفت شب: 20:30 تا 6:00 صبح

دولت آلمان می‌خواهد تا حد امکان از کارمندان خود حفاظت کند و از آنجایی که کار در شب برای سلامتی شما خوب نیست، کارفرما باید برای این کار هزینه اضافی بپردازد. هزینه اضافه شیفت شب، 25 تا 30 درصد حقوق ساعتی معمولی است و 25 درصد آن معاف از مالیات است. همانطور که می‌بینید، پرستارانی که ترجیح می‌دهند در شب کار کنند، به طور متوسط بسیار بیشتر از افرادی که ساعات کاری معمولی کار می‌کنند، درآمد دارند. در واقع، یکشنبه‌ها 50 درصد (بدون مالیات) بیشتر از حقوق استاندارد، به آن‌ها پرداخت می‌شود و کار در روزهای تعطیل 150 درصد بیشتر از میانگین روز حقوق خواهد داشت. علاوه‌براین، 40 درصد دستمزد شب (بدون مالیات) در صورت کار در ساعات شب اعمال می‌شود.

در مجموع: پرستاران در آلمان می‌توانند تا 190 درصد ساعات کاری غیرمعمول در روز، حقوق کسب کنند.

تاثیر سازمان یا کلینیک محل اشتغال بر درآمد پرستاران

تاثیر سازمان یا کلینیک محل اشتغال بر درآمد پرستاران

به طور کلی، حقوق در درجه اول به شرکتی که پرستار در آن کار می‌کند بستگی دارد. اگر پرستاری در یک سازمان دولتی کار می‌کند (که بیشتر اوقات اینگونه است)، حقوق وی بستگی به توافق جمعی شرکت دارد. اعداد کاملاً تنظیم شده و قابل مذاکره نیستند. با این حال، سطح TVöD پرستار را می‌توان با تجربه کاری ارتقا داد. اگر روابط کاری بر اساس قرارداد جمعی در خدمات عمومی باشد، حقوق اولیه به طور متوسط حدود 33000 یورو در سال است. حقوق ماهانه تقریباً 3400 یورو را می‌توان از طریق آموزش بیشتر به دست آورد (معمولاً مدرک) و چندین سال تجربه حرفه‌ای در همان بخش. پرستاران واجد شرایط برای موقعیت‌های مدیریتی می‌توانند تا 3800 یورو در ماه انتظار درآمد داشته باشند. هنگامی که به دنبال شغلی به عنوان پرستار در آلمان هستید، همیشه توصیه می‌شود که کارفرمایان دولتی را انتخاب کنید، چرا که حقوق خوبی پرداخت می‌کنند. در بخش خصوصی نیز، پرستاران می‌توانند حقوقی بین 1800 یورو تا 2200 یورو ناخالص داشته باشند.

تاثیر استان محل فعالیت بر درآمد پرستاران

استان‌های مختلف آلمان حقوق کمی متفاوت می‌پردازند. این به دلیل هزینه‌های زندگی و خدمات عمومی است. پرستاران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پرستاران در بایرن بیشتر از همکاران در سایر نقاط آلمان درآمد دارندT به طور متوسط 2970 یورو در ماه، پس از آن هسن و 2930 یورو و بادن-وورتمبرگ قرار دارند. همانطور که می‌بینید تفاوت چندانی بین استان‌ها نیست، اما خوب است که این فاکتور را نیز در نظر بگیرید.

مالیات حقوق پرستاران

 مالیات حقوق پرستاران

به یاد داشته باشید که در آلمان، همیشه ابتدا حقوق Brutto (ناخالص) خود را دریافت خواهید کرد و بعد از همه مالیات‌ها و مشارکت اجتماعی – یک عدد غم انگیز (Netto) از حقوق شما کسر خواهد شد. بنابراین، دستمزد به شدت به مالیاتی که یک پرستار باید بپردازد بستگی دارد. نرخ مالیات برای پرستاران به شدت به طبقه مالیاتی آن‌ها (Lohnsteuerklass) بستگی دارد. به طور کلی، هر فردی نرخ خود را دارد. به همین دلیل، دشوار است که بگوییم چقدر مالیات در آلمان خواهید پرداخت. درک این سیستم آسان نیست، اما منطق آلمانی این است که افراد مجرد بدون فرزند بالاترین مالیات را پرداخت خواهند کرد.

بخوانید:  کار در آلمان با مدرک دیپلم: شرایط و مشاغل پر درآمد

در زیر می‌توانید 6 دسته مالیات (طبقه) در آلمان را مشاهده کنید:

 1. مجرد، متاهل با مسئولیت مالیاتی محدود، مطلقه و جدا شده از شریک زندگی (شریک سابق) : 32 – 42 درصد
 2. تک والد: 30٪ – 35٪
 3. شرکای مدنی ثبت شده یا افراد متاهل که با هم زندگی می‌کنند و حقوق بسیار متفاوتی دریافت می‌کنند (شریکی که درآمد بیشتری کسب می‌کند مالیات کلاس 3 دریافت می‌کند): 31٪
 4. شرکای مدنی یا افراد متاهل که با هم زندگی می‌کنند و حقوق مشابهی دریافت می‌کنند: 40 درصد
 5. شرکای مدنی و همچنین افراد متاهل که به طور دائم جدا از یکدیگر زندگی نمی‌کنند و حقوق بسیار متفاوتی دریافت می‌کنند (شریکی که درآمد کمتری دارد مالیات کلاس 5 دریافت می‌کند): 50٪
 6. برای افرادی که چندین شغل دارند: 44٪ – 49٪

گفتن نرخ مالیات دقیق برای پرستاران در آلمان غیرممکن است. فقط یک مورد را می‌شود با اطمینان گفت: آن‌ها بین 30٪ تا 42٪ از حقوق ناخالص ماهانه خود را پرداخت می‌کنند. علاوه‌براین، همه کارمندان در آلمان باید هزینه اضافی همبستگی بپردازند که 5.5٪ از حقوق ناخالص است.

کلام آخر

اگر علاقه‌‍مند به کار پرستاری در آلمان هستید، روی ما در Veresk Job حساب کنید که راهنمای شما برای به دست آوردن بهترین شغل با درآمد عالی باشیم.

سوالات متداول

پرستاران چند روز تعطیلات در آلمان دارند؟

حداقل طول تعطیلات در آلمان 20 روز کاری در سال برای همه مشاغل است. تا پایان سال، کارمند باید تمام مرخصی‌های مجاز خود را استفاده کرده یا به مبلغ روزهای مرخصی خود را دریافت کند. هر سازمان مدت مرخصی خود را برای کارمندان تنظیم می‌کند و شما تعداد دقیق روزها را در قرارداد کاری خود خواهید یافت. پرستاران اغلب 27 روز کاری مرخصی دارند که به معنای بیش از پنج هفته است.

آیا پرستاران در آلمان حقوق خوبی می‌گیرند؟

آلمان به خاطر موقعیت‌های پردرآمد پرستاری خود مشهور است. حقوق سالانه یک پرستار در آلمان تقریباً 33000 یورو یا تقریباً 2800 یورو ناخالص در ماه است. این مقدار با توجه به تجربه، صلاحیت، موقعیت مکانی و شیفت کاری شما متفاوت است.

یک پرستار در آلمان در ماه چقدر درآمد دارد؟

متوسط حقوق ناخالص پرستار آلمان 30872 یورو در سال است. حقوق پایه 24000 یورو در سال است. بالاترین حقوق برای یک پرستار استخدامی 43000 یورو در سال است. پرستاران در بیمارستان‌های آلمان پاداشی از 385 تا 5000 یورو دریافت می‌کنند.

آیا پرستاری شغل خوبی در آلمان است؟

پرستاران در آلمان دستمزد فوق العاده خوبی می‌گیرند. ممکن است فکر کنید که پرستاران در کشور خود دستمزد بسیار پایینی می‌گیرند اما در آلمان، پرستاری یکی از پردرآمدترین مشاغل است! دلیل آن نیز تقاضای بالای پرستاران در آن کشور است. حقوق اولیه پرستاران حدود 2880 یورو در ماه می‌باشد.

حقوق خوب در آلمان چقدر است؟

حقوق خوب در آلمان نه تنها به سبک زندگی شما بستگی دارد، بلکه به محل زندگی شما نیز بستگی دارد زیرا هزینه زندگی در هر شهر متفاوت است. حقوق ناخالص سالانه خوب در آلمان بین 64000 تا 81000 یورو است. اما اکثر آلمانی‌هایی که حقوق ناخالص سالانه 60000 یورو و بالاتر دریافت می‌کنند، از حقوق خود راضی هستند.