به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

کار بدون ویزای کاری یا ورک پرمیت در آلمان غیر قانونی است.

بسیاری از کارفرمایان در آلمان، به ویژه در صنعت ساخت و ساز، مکرراً به دلایل زیر متهم می‌شوند.

  • استخدام کارگرانی که در بیمه ندارند.
  • استخدام کارگرانی که ظاهراً مالیات بر درآمد پرداخت نمی‌‍کنند.
  • عدم اعلام اشتغال به کار
  • استخدام پیمانکاران فرعی که واقعاً خوداشتغال نیستند و باید به عنوان کارمند در نظر گرفته شوند.

اگر چه به عنوان یک قاعده، هر یک از این اتهامات مستلزم رسیدگی کیفری هستند اما اغلب اشتباهاتی در این مورد صورت می گیرد. کار بدون مجوز، ویزای اقامت غیرقانونی تلقی می‌شود و عواقب زیادی هم برای کارفرما و هم برای کارگر دارد. کارفرمایان ممکن است با جریمه‌های قابل توجهی روبرو شوند و کارگران اخراج، زندانی یا جریمه شوند.

مجازات استخدام کارگران غیرقانونی


مجازات استخدام کارگران غیرقانونی

طبق بند a266 قانون جزایی آلمان (StGB)، اختلاس حقوق به عنوان کارفرما جرم کیفری محسوب می‌شود. این جرم تقریباً همیشه با اتهام فرار مالیاتی همراه است (بخش 370 قانون مالیات آلمان). در حالی که طبق قوانین کیفری، مجازات استخدام کارگران غیر قانونی چندین سال زندان می‌باشد اما در عمل مطالبات اضافی از سوی مأموران مالیاتی و بیمه بازنشستگی موجب شکست مالی کارفرمایان نیز می‌‎گردد.

از آنجایی که مدت زمان محدودیت استخدام غیرقانونی تا 30 سال است، جریمه دیرکرد پرداخت و بهره اغلب حتی در صورتی که تعداد کارمندان کم باشد به میلیون‌ها نفر می‌رسد. کارآفرینانی که با این امر مخالف هستند، باید انتظار داشته باشند که هم اداره مالیات و هم سازمان بیمه بازنشستگی در ابتدا همه پرداخت‌های معوقه را مطالبه کنند و همچنین با مسدود کردن حساب‌های بانکی و توقیف آن، قانون را اجرا نمایند.

یک مثال: یک پیمانکار ساختمان در ساخت دیوار کاذب تخصص دارد. از آنجایی که در تابستان کار بسیار زیاد است، بخشی از آن را به پیمانکاران فرعی واگذار می‌کند. او نمی‌تواند فقط با کارمندان خودش به همه سفارشات رسیدگی کند، از طرفی هم نمی‌خواهد هیچ پروژه‌ای را رد کند. دو سال بعد معلوم می شود که – اگرچه او همیشه همه پیمانکاران فرعی را چک می‌کرد و گواهی ترخیص و غیره می‌گرفت – برخی از پیمانکاران فرعی همه کارمندان را ثبت نام نکرده‌‎اند و سایر پیمانکاران فرعی حتی وجود خارجی نداشتند و همه اسناد جعلی بوده است. با این حال، از آنجایی که پیمانکار فاکتورهایی را از پیمانکاران فرعی ثبت کرده و در نتیجه سود خود را به عنوان هزینه تجاری کاهش داده است، دادستانی عمومی یا گاهی خود گمرک به ظن اختلاس مجرمانه از سهام کارکنان و فرار مالیاتی، رسیدگی کیفری را پیگیری می‌کند. در عین حال، اداره مالیات بر اساس یافته‌های دادستانی، برگه‌های مالیات را تغییر می‌دهند و خواهان پرداخت معوقه مالیات پنج رقمی هستند. در نهایت، سازمان بیمه بازنشستگی نیز وارد عمل می‌شود و حق بیمه‌های اضافی تأمین اجتماعی چند سال گذشته را مطالبه می‌کند، به این دلیل که کارآفرین کارگران اعلام‌نشده را استخدام کرده است.

بخوانید:  درآمد در آلمان: شرایط کار و حقوق در آلمان

خطرات کار سیاه در آلمان


خطرات کار سیاه در آلمان

در آلمان، پلیس گمرک و مأموران مالیاتی همگی در کشف و بررسی مشاغل سیاه مشارکت دارند. تلاش آنها می تواند به پیگرد قانونی کارفرمایان و همچنین کارگران منجر شود. مهاجران یا پناهجویانی که بدون داشتن عنوان اقامتی مناسب یا بدون داشتن حق اشتغال کار می کنند، می توانند با اتهامات جنایی و حقوقی روبرو شوند. ممکن است مجازات آنها فقط یک جریمه باشد. اما می تواند به حبس یا تبعید نیز منجر شود. برای مجرمان سابقه دار، ممکن است دولت به این نتیجه برسد که فرد از اشتباهات خود درس نگرفته است و او را راهی زندان کند.

معایب کار سیاه در آلمان


معایب کار سیاه در آلمان

بسیاری از افراد در حالی کار سیاه را انتخاب می کنند که معایب فراوانی دارد. کارگران معمولاً دستمزدهای بسیار پایینی دریافت می نمایند که بسیار کمتر از حداقل دستمزد 9.19 یورو در آلمان است. گاهی اوقات کارفرمایان اصلاً پولی پرداخت نمی کنند. اما از آنجایی که کارگر رسمی در کار نیست، تنها کاری که می تواند انجام دهد این است که با رئیسش بحث کند. ما افراد زیادی را در این شرایط دیده ایم. آنها کار کرده اند اما نمی توانند آن را ثابت کنند.

اغلب، کارگرانی که به کار سیاه مشغول‌اند نیز مجبور هستند در شرایط سخت و ناامن کار کنند و خود را در معرض خطرات سلامتی و حوادث صنعتی قرار دهند. یک کارگر سیاه که در یک کارگاه ساختمانی مجروح شده است ممکن است مجبور شود هزینه‌های پزشکی خود را بپردازد زیرا تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی گیرد. هزینه ها می تواند بسیار گران تمام شود و به همین دلیل است که ما همیشه به مردم توصیه می کنیم که از استخدام غیرقانونی خودداری کنند.

سوالات متداول


اگر به کار سیاه در آلمان مشغول هستید چه اتفاقی می‌افتد؟

در آلمان، پلیس گمرک و مأموران مالیاتی همگی در کشف و تحقیق درباره اشتغال کار سیاه مشارکت دارند. تلاش آنها می تواند به پیگرد قانونی کارفرمایان و همچنین کارگران منجر شود. برای کسانی که مهاجران غیرقانونی را استخدام می کنند، ممکن است تا 500000 یورو جریمه و در موارد جدی حتی حبس در نظر گرفته شود.

بخوانید:  کار در آلمان و نحوه ورود ایرانیان به بازار کار آلمان در 2022

اگر در آلمان غیرقانونی بمانید چه اتفاقی می‌افتد؟

مجازات اقامت در آلمان بدون عنوان اقامت طبق بند 95 (1) قانون اقامت آلمان از جریمه نقدی تا یک سال حبس متغیر است. با این حال، اگر مدت زمان مجاز اقامت در ویزای شینگن بیش از حد مجاز باشد، ممکن است حکم دادگاه واقعی کم باشد.

چند نفر در آلمان به کار سیاه مشغول‌اند؟

برآورد تعداد مهاجرانی غیرقانونی در آلمان حدود 500000، در فرانسه 300000، در بریتانیا 200000 و در ایتالیا تا 800000 نفر تخمین زده می شود که حدود 70 درصد این افراد به کار سیاه مشغول هستند.

آیا می‌توانم به عنوان یک خارجی در آلمان کار کنم؟

شما می توانید در آلمان زندگی و کار کنید، حتی اگر شهروند اتحادیه اروپا نباشید، مشروط بر اینکه مجوز کار و اقامت در آلمان را داشته باشید.

اگر بدون مجوز در آلمان کار کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

یک خارجی که بدون داشتن مجوز مربوطه، کار می کند ممکن است تا 5000 یورو جریمه شود.

هنگامی که در آلمان فرزند دارید، آیا می توانید اخراج شوید؟

اگر با خانواده خود در آلمان زندگی می کنید، باید بدانید که کودکان زیر سن قانونی بدون پدر و مادرشان نمی توانند اخراج شوند. اگر بچه ها در آلمان بمانند، باید حداقل یکی از والدین همراه آنها باشد.

آیا می‌توانید پس از اخراج به آلمان بازگردید؟

در صورت اخراج، روی مدرک شناسایی شما مهر می زنند. ورود مجدد شما به خاک آلمان تا چندین سال ممنوع است. قبل از اینکه اجازه ورود مجدد به آلمان به شما داده شود، باید هزینه اخراج خود را بپردازید. اگر به شدت بیمار یا در بیمارستان بستری هستید، در برخی موارد نمی توانید اخراج شوید.

آیا آنها می توانند یک زن باردار را در آلمان اخراج کنند؟

خیر اما با این حال هیچ قانون صریحی مبنی بر اینکه مقامات، مجاز به اخراج زن باردار نیستند، وجود ندارد. بند 60 قانون آلمان می گوید که اخراج ممنوع است.