بازار کار نقشه برداری در کانادا: مزایا، درآمد و آینده شغلی

تکنسین‌ها و تکنولوژیست‌های نقشه‌برداری زمین، نقشه‌برداری‌ها را با هدف تعیین موقعیت‌های دقیق و وضعیت‌های نسبی مختصه‌های طبیعی و دیگر ساخت‌های سطحی زمین، زیر زمین و زیر آب انجام می‌دهند یا در چنین نقشه‌برداری‌هایی شرکت می‌کنند. شرکت‌های معماری و مهندسی دولتی در سطوح مختلف و مؤسسه‌های نقشه‌برداری خصوصی نقشه‌برداران را استخدام می‌کنند. این گروه از متخصصین با عناوینی مانند تکنسین مهندسی نقشه‌برداری، تکنولوژیست مهندسی نقشه‌برداری، تکنسین نقشه‌برداری ژئودزیک، تکنولوژیست نقشه‌برداری ژئودزیک، تکنسین ژئوماتیک، نقشه‌بردار زمین و … خوانده می‌شوند.

شرح وظایف مهندس نقشه‌برداری

شرح وظایف مهندس نقشه‌برداری

نقشه‌برداران زمین از تجهیزات الکترونیک خاصی برای نقشه‌برداری از فضای هوایی، آبی و زمینی استفاده می‌کنند که شامل سامانه‌های ماهواره‌ای ناوبری جهانی (GNSS) می‌شود. مهندس نقشه‌بردار حد و مرزها یا تمام ویژگی‌های مربوط به حدود را برای شناسایی و تأیید موقعیت، تعیین یا مشخص می‌کند. همچنین نقشه‌بردارها موقعیت‌یابی سازه، نقشه‌کشی و فعالیت‌های دیگر را انجام می‌دهند. نقشه‌بردار و دستیارش حد و مرزها را به روش‌های زیر تعیین یا تثبیت می‌کنند:

 • جستجوی حد و مرزهای پیشین در سوابق نقشه‌برداری موجود
 • جستجوی سندهای ثبت‌شده زمین
 • جستجوی نشانگرهای نقشه‌برداری و دیگر شواهد حد و مرزها
 • انجام کار میدانی و آماده کردن طرح‌ها
 • تعیین موقعیت دقیق مختصه‌ها در ناحیه پروژه
 • هدایت کارکنان و متخصصان دیگر

اطلاعات گردآوری‌شده موقعیت‌ها، حدود و مرزهای موارد زیر را تعیین می‌کند:

 • حریم راه برای خدمات رفاهی عمومی
 • تنظیمات جاده‌ها و بزرگراه‌ها
 • موقعیت‌های محل چاه
 • ادعاهای مربوط به استخراج معادن برای توسعه منابع
 • تقسیمات فرعی زمین
 • خانه‌ها و ساختمان‌ها برای ساخت و ساز یا فروش

مهندسان نقشه‌بردار غالباً در فعالیت‌های مربوط به سامانه‌های اطلاعاتی جغرافیایی (GIS) مشارکت دارند. مطمئناً می‌دانید که حکومت فدرال کانادا مشاغل را بر اساس سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) گروه‌بندی و سازمان‌دهی می‌کند. سیستم NOC هر 5 سال یک‌بار به‌روزرسانی می‌شود تا تغییرات ایجادشده در بازار کار را منعکس کند. فرم‌های دولتی و داده‌های بازار کار حرفه‌ها را بسته به سیستم به‌کاربرده‌شده، به روش‌های متفاوتی گروه‌بندی می‌کنند و به آن‌ها ارجاع می‌دهند. کد NOC در سال 2021 برای نقشه‌بردار زمین 21203 بود.

چرا مهندسی نقشه‌برداری شغل خوبی در کاناداست؟

ویژگی‌های خاص یک شغل تأثیر چشمگیری بر شناخت آن دارد؛ پس ویژگی‌های شغل مهندسی نقشه‌برداری را در این بخش برایتان توضیح می‌دهیم.

درآمد مناسب

میانگین ماه‌ها برای دریافت حقوق

میانگین ساعات کار هفتگیمیانگین حقوق سالانه

میانگین دستمزد ساعتی

12

40/175216 دلار

36/12 دلار

بر اساس جدیدترین آمار و ارقام، مهندسان نقشه‌بردار بالاترین میانگین دستمزد را در کبک معادل 40 دلار کانادا برای هر ساعت و پایین‌ترین میانگین (میانه) دستمزد ساعتی را در نوا اسکوشیا معادل 27 دلار کانادا برای هر ساعت دریافت می‌کنند. حقوق سالانه معمول تمام‌وقت برای حرفه نقشه‌برداری در این ناحیه 70000 الی 80000 دلار است. آینده شغلی نقشه‌برداری در کانادا روشن است. حکومت پیش‌بینی می‌کند که در آینده نزدیک، کارجویان کافی برای پر کردن موقعیت‌های شغلی خالی در این حرفه وجود خواهند داشت.

فرصت‌های شغلی

اکثر مهندسان نقشه‌بردار در شرکت‌های نقشه‌برداری و ژئوماتیک کار پیدا می‌کنند. برخی نقشه‌برداران رسمی شرکت نقشه‌برداری خودشان را تأسیس می‌کنند یا سهام‌دار یک شرکت نقشه‌برداری می‌شوند. درهرحال، آینده شغلی نقشه‌برداری در کانادا به عامل‌های گوناگونی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمان برای مشاغل فصلی
 • موقعیت
 • نرخ گردش کارکنان: وقتی کارکنان پست‌های شغلی فعلی‌شان را ترک می‌کنند.
 • رشد حرفه‌: وقتی پست‌های شغلی جدید ایجاد می‌شود.

آینده شغلی

انتظار می‌رود رشد سالانه گروه حرفه‌ای نقشه‌برداری از سال 2019 تا 2023 بالاتر از میزان میانگین و حدود 2.1% باشد. علاوه بر پست‌های شغلی خالی که در اثر ترک خدمت و گردش کارکنان به وجود می‌آید، پیش‌بینی می‌شود هر سال 39 پست جدید نیز در این گروه شغلی ایجاد شود.

فرصت‌های شغلی مهندس نقشه‌برداری در استان‌های کانادا

آینده شغلی برای نقشه برداری در هر یک از استان‌ها و قلمروهای کانادا طبق داده‌های بانک مشاغل کانادا برای استان‌های انتاریو، مانیتوبا و کبک نویدبخش است. آینده شغلی نقشه‌برداری در استان‌های ساسکاچوان و آلبرتا نیز امیدوارکننده است. بااین‌حال، داده‌های بانک مشاغل درباره چشم‌انداز نقشه‌برداری حکایت از آن دارد که نقشه‌برداران در استان بریتیش کلمبیا موقعیت خوبی نخواهند داشت. درباره استان‌های دیگر هیچ داده‌ای در دست نیست.

میانگین حقوق مهندس نقشه‌بردار در کانادا

میانگین حقوق ناخالص مهندس نقشه‌بردار در کانادا 75216 دلار کانادا یا 40 دلار کانادا در ساعت است. علاوه‌براین، میزان میانگین پاداش این گروه از متخصصین نیز 2392 دلار کاناداست. مبالغ اعلامی بر اساس داده‌هایی برآورد شده است که در یک نظرسنجی درباره حقوق مستقیماً از کارفرمایان و کارکنان به صورت ناشناس در کانادا انجام شد. میانگین حقوق یک مهندس نقشه‌بردار تازه‌کار (1 تا 3 سال سابقه کار) 65829 دلار کاناداست. اما مهندس نقشه‌بردار ارشد (بیش از 8 سال سابقه) به طور میانگین 114777 دلار کانادا درآمد دارد.

دریافت پروانه نقشه‌برداری در کانادا

دریافت پروانه نقشه‌برداری در کانادا

انجمن نقشه‌برداران زمین کانادا (ACLS) هیات کشوری برای اعطای پروانه نقشه‌برداری در سه قلمروی کانادا، پارک‌های فدرال و مناطق حفاظت‌شده اب‌اریجینال (Aboriginal) است. ACLS از زمان اجرای موافقت‌نامه به رسمیت شناختن متقابل تحرک نیروی کار، دو مسیر را برای دریافت مجوز نقشه‌برداران زمین کانادا تعیین کرده است. به‌طور خلاصه متقاضیانی که مجوز استانی ندارند، باید چهار امتحان حرفه‌ای را با موفقیت به اتمام برسانند که شامل موضوعات زیر می‌شود:

 • P1: لایحه‌ها و آیین‌نامه‌ها و استانداردهای ملی برای نقشه‌برداری از زمین‌های کانادا
 • P2A: حقوق مالکیت ساحلی
 • P2B: حقوق مالکیت دریایی
 • P3: حقوق مالکیت بومی و موضوعات دیگر

امتحان‌ها اینترنتی و در زمان تقاضا انجام می‌شود، یعنی این که ثبت‌نام می‌کنید و  هر زمان آماده بودید، امتحان می‌دهید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره رویه صدور پروانه، درخواست ویزا و آماده کردن مدارک می‌توانید با کارشناسان Vereskjob تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

آیا نقشه‌برداری شغل پرتقاضایی در کاناداست؟

چشم‌انداز شغلی نقشه‌برداری زمین (NOC 2154) در انتاریو در بازه زمانی 2022 ـ 2024 در حد متوسط است. افزایش استخدام که موجب ایجاد پست‌های جدید می‌شود، یکی از عامل‌هایی است که بر آینده شغلی نقشه‌برداری اثر می‌گذارد.

درآمد نقشه‌برداران در کانادا چقدر است؟

میانگین دستمزد نقشه‌برداران 75000 دلار در سال یا 40 دلار در ساعت است.

آیا آینده شغلی نقشه‌برداری در کانادا امیدوارکننده است؟

اختلاف بین تعداد نقشه‌برداران و تعداد نقشه‌برداران موردنیاز از سال 2019 از عدد خیره‌کننده 819 به عدد معقول‌تر 115 در سال 2021 کاهش یافت؛ البته این اختلاف در سال 2023 دوباره با افزایشی قابل‌توجه به 510 رسید. این ارقام حکایت از آن دارد که فرصت‌های شغلی بسیاری برای ورود نقشه‌برداران به این صنعت در کانادا وجود دارد.

آیا کمبود نقشه‌بردار وجود دارد؟

چند نقشه‌بردار تأیید کرده‌اند که نقشه‌برداری حرفه‌ای است که بالاترین کمبود نیروی کار را دارد. شرکت‌های ساخت و ساز بسیاری نیز کمبود نیروهای ماهر نقشه‌برداری را گزارش می‌دهند.

چرا نقشه‌برداری شغل خوبی است؟

همواره تقاضای روزافزونی برای مهارت‌های نقشه‌برداری وجود دارد، بنابراین می‌توانید در حرفه‌تان پیشرفت کنید، تخصص پیدا کنید و از فرصت‌های جهانی برخوردار شوید.

کدام گروه از نقشه‌برداران بالاترین درآمد را دارند؟

نقشه‌برداران معدن با توجه به مسئولیتی که دارند بیشتر از نقشه‌برداران زمین حقوق می‌گیرند.