به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

برنامه تجربه کانادایی (CEC): اخذ اقامت دائم با سابقه کار کانادایی

برنامه تجربه کانادایی (CEC) یکی از برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری بوده و این برنامه به متقاضیانی که دارای سابقه کار کانادایی به مدت حداقل یک سال هستند (افرادی که با ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا همان PGWP مشغول کار در کانادا هستند) این امکان را می‌دهد تا برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند. برنامه تجربه کانادایی، یکی از سریع‌ترین راه‌های دستیابی به اقامت دائم کانادا بوده که بررسی پرونده‌های این برنامه تنها ۳ الی ۴ ماه زمان می‌برد. همچنین، برنامه تجربه کانادایی نیازی به احراز تمکن مالی یا (Proof Of Fund) ندارد. برنامه تجربه کانادایی به این دلیل اجرا می‌شود که دولت کانادا نیروی کاری با استعدادی که در حال حاضر در این کشور مشغول به کار هستند را شناسایی کند تا این نیروی کاری با اخذ مجوز اقامت دائم در این کشور بمانند. چرا که این دسته از افراد و خانواده‌ها در آینده این کشور و پیشرفت آن، نقش بسزایی خواهند داشت.

الزامات و شرایط برنامه تجربه کانادایی

الزامات و شرایط برنامه تجربه کانادایی-min

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، برنامه تجربه کانادایی بخشی از برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری کانادا می‌باشد. اما این برنامه برخلاف دو جریان اکسپرس اینتری دیگر این سیستم اعم از برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) و برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)، به داشتن سابقه کار کانادایی نیاز دارد. این امر جزو مهم‌ترین الزامات برنامه تجربه کانادایی بوده و به همین دلیل، متقاضیان یا کاندیداهایی که سابقه کار کانادایی ندارند واجد شرایط این برنامه نخواهند بود. علاوه‌براین، تفاوت دیگر برنامه تجربه کانادایی با سایر جریان‌های سیستم اکسپرس اینتری این است که برنامه تجربه کانادایی نیازی به احراز تمکن مالی یا (Proof Of Fund) ندارد.

برنامه تجربه کانادایی از سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) برای امتیازدهی و رتبه‌بندی متقاضیان استفاده می‌کند. امتیازدهی و رتبه‌بندی در سیستم جامع رتبه‌بندی بر اساس تعدادی از عواملی که توسط دولت تعیین شده انجام می‌شود. از این‌رو، برای اینکه امتیاز کسب کنید، باید در یک آزمون تعیین واجد شرایط بودن در وب سایت دولت کانادا شرکت کنید. طی این آزمون، سوالاتی در مورد سن، ملیت، تجربه کاری، مهارت زبانی و غیره از شما پرسیده می‌شود تا مشخص شود که حداقل معیارهای واجد شرایط برنامه بودن را داشته باشید.

امتیاز کلی این آزمون ۱۰۰ بوده و شما جهت واجد شرایط بودن باید حداقل ۶۷ امتیاز یا بیشتر کسب کنید. متقاضیانی که تجربه کار کانادایی داشته باشند نیز می‌توانند به راحتی واجد شرایط برنامه تجربه کانادایی باشند و حتی داشتن یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر نیز می‌تواند امتیاز آنها را افزایش دهد. در ادامه تمامی عوامل و فاکتورهای موثر در این برنامه را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کنیم.

شما فقط در صورتی می‌توانید برای برنامه تجربه کانادایی درخواست دهید که در طول ۳ سال گذشته، حداقل ۱ سال (۱۵۶۰ ساعت) سابقه کار حرفه‌ای همراه با پرداخت دستمزد در کانادا داشته باشید. از این‌رو، هم می‌توانید این مدت زمان را بوسیله کار در یک شغل تمام وقت یا کار در چندین شغل پاره وقت تکمیل کنید تا واجد شرایط برنامه محسوب شوید. باید توجه داشته باشید که کار پاره وقت به عنوان یک دانشجو، کار خوداشتغالی و کار بدون دریافت دستمزد، مانند مشاغل داوطلبانه و کارآموزی، جزو سابقه کار کانادایی شما برای این برنامه محسوب نمی‌شود.

شما باید در طول مدتی که مجوز اقامت موقت و مجوز کار در کانادا دارید این سابقه کار را کسب کنید. علاوه بر این، سابقه کاری شما باید در رابطه با مشاغل مدیریتی، مشاغل حرفه‌ای (تخصصی) یا فنی و حرفه‌ای باشد (TEER ۰، ۱، ۲ یا ۳ در سیستم ناک، یا با سطح مهارت 0، A یا B).

سطح CLB مورد نیاز جهت واجد شرایط بودن برای برنامه تجربه کانادایی به جایگاه شغل شما در سیستم ملی طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC- ناک) بستگی دارد:

  • اگر سابقه کار شما در سطح 0TEER و 1 در سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا است (سابقا سطح مهارت 0 یا A)، باید سطح CLB 7 یا بالاتر را داشته باشید. برای مشاغلی که در دسته‌بندی TEER ۲ یا ۳ قرار می‌گیرند (سابقا سطح مهارت B) باید حداقل CLB5 داشته باشید.
  • باید در آزمون‌های زبان مورد تایید کانادا اعم از آیلتس یا سلپیپ برای زبان انگلیسی، آزمون TEF Canada یا TCF Canada برای زبان فرانسوی شرکت کنید. نباید بیشتر از ۲ سال از نتایج آزمون شما گذشته باشد و همچنین در حین ارائه درخواست نیز باید همچنان دارای اعتبار باشد.

معیار سنجش سطح زبان CLB در کانادا ممکن است برای ما ایرانی‌ها کمی ناآشنا باشد چرا که ما عمدتا با آزمون‌های آیلتس یا تافل آشنا هستیم. متاسفانه، در سیستم اکسپرس اینتری (برنامه تجربه کانادایی) آزمون تافل مورد پذیرش نخواهد بود. از این‌رو، می‌توانید نمره آیلتس خود را به CLB تبدیل کنید. از طرفی جدول زیر نشان می‌دهد که با کسب هر نمره‌ای در سطح زبان CLB،‌ چه امتیازی در سیستم جامع رتبه بندی کسب خواهید کرد:

بخوانید:  سایت‌های معتبر کاریابی در کانادا: بهترین موسسات کاریابی در کانادا
  امتیاز دریافتی
اولین زبان رسمی صحبت كردن مهارت شنیداری خواندن نوشتار
سطح CLB 9 یا بالاتر 6 6 6 6
سطح CLB 8 5 5 5 5
سطح CLB 7 4 4 4 4
کمتر از   CLB 7 واجد شرایط نیست واجد شرایط نیست واجد شرایط نیست واجد شرایط نیست

برنامه تجربه کانادایی الزام حداقل میزان تحصیلات را ندارد اما می‌توانید با داشتن مدارک تحصیلی معتبر، امتیاز خود در سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) و شانس واجد شرایط شدن خود برای اخذ PR (اقامت دائم) را بیشتر کنید اگر:

  1. تحصیلات مقطع دبیرستان یا پس از متوسطه را در کانادا به پایان رسانده باشید.
  2. مدرک دیپلم یا مدرک تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) یا دیپلمای عالی از خارج از کانادا داشته باشید.

اگر قصد ارائه مدرک دیپلم یا مدرک تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) یا دیپلمای عالی اخذ شده از سایر کشورهای خارجی را داشته باشید، باید مطمئن شوید که تحت “ارزیابی اعتبار تحصیلی” (Educational Credential Assessment) معتبر بوده و معادل مدارک کانادایی تلقی شوند. شما می‌توانید از طریق سازمان WES کانادا (به معنای خدمات آموزش جهانی) مدارک تحصیلی یا گواهینامه تحصیلی خود را اعتبارسنجی و ارزیابی کنید.

شما بسته به رده یا گروه سنی خود امتیاز می‌گیرید. بیشترین امتیاز به افرادی که در رده سنی 18 الی ۳۵ سال هستند تعلق می‌گیرد که 12 امتیاز است. اگر بیش از ۳۵ سال سن دارید، به ازای هر یک سال ۱ امتیاز از شما کسر می‌شود. برای مثال، متقاضی ۳۹ ساله، ۸ امتیاز دریافت می‌کند.

اپلای کردن برای برنامه تجربه کانادایی

به جهت درخواست برای برنامه تجربه کانادایی به داشتن حداقل ۱ سال سابقه کار نیاز دارید. اگر این سابقه کار را ندارید، اولین گامی که باید بردارید، اخذ مجوز کار است که در ادامه مقاله الزامات آن نیز توضیح داده شده است.

یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای برنامه تجربه کانادایی، داشتن مجوز کار در کانادا است. برای برخی از افراد اعم از همسر یک دانشجوی بین‌المللی یا کارگر خارجی در کانادا، داشتن ورک پرمیت باز یا همان Open Work Permit می‌تواند گزینه خوبی باشد. اما برای سایر متقاضیان باید مجوز کار برای کارفرمایی مشخص صادر شود. مجوز ویژه کارفرما در کانادا باید از حیث گزارش ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) بدون مانع باشد.

بیشتر بخوانید: مجوز کار کانادا

پس از دریافت مجوز کار کانادا، باید قبل از درخواست برای اکسپرس اینتری تحت برنامه تجربه کانادایی، حداقل یک سال در مشاغلی که در دسته بندی NOC TEER صفر، یک، دو یا سه هستند (سابقا مشاغلی با سطح مهارت ۰، A یا B) کار کنید. در طول این مدت زمان، باید همواره از الزامات مجور کار خود پیروی کنید.

قبل از ساختن نمایه اکسپرس اینتری، اسناد، مدارک و اطلاعات موردنیاز را جمع‌آوری کنید. چنانچه خارج از کانادا تحصیل کرده باشید، باید پاسپورت، نتایج آزمون زبان، مدرک اثبات کننده سابقه کار در کانادا، گزارش ECA یا ارزیابی مدرک تحصیلی را نیز ارائه دهید.

این مرحله در وبسایت سازمان IRCC تکمیل می‌شود. شما در این وبسایت، در آزمون تعیین صلاحیت شرکت می‌کنید و واجد شرایط برنامه تجربه کانادایی (CEC) بودن شما مشخص می‌شود. اگر واجد شرایط باشید، به مرحله تکمیل نمایه هدایت خواهید شد که باید اطلاعاتی از قبیل مشخصات فردی، سوابق شغلی و تحصیلی، مهارت زبان و غیره را وارد کنید. همچنین برای برنامه تجربه کانادایی باید کد ناک (NOC) نیز داشته باشید.

دولت کانادا طبق برخی معیارها از قبیل میزان تحصیلات، شغل یا مهارت زبانی به متقاضی امتیاز داده و آنها را رتبه‌بندی می‌کند. متقاضیانی که بالاترین رتبه را کسب کنند، انتخاب شده و دعوتنامه برایشان صادر می‌شود. متقاضیان برنامه تجربه کانادایی می‌توانند به راحتی به حداقل نمره CRS مورد نیاز برای دریافت دعوت‌نامه درخواست دسترسی داشته باشند.

اگر واجد شرایط برنامه باشید و امتیاز بالایی کسب کنید، طی دعوتنامه‌ای از شما دعوت می‌شود تا برای دریافت مجوز اقامت دائم درخواست دهید. زمانی که دعوتنامه درخواست (ITA) را دریافت کردید، مراحل بعدی که باید انجام دهید به شما اطلاع داده می‌شود و شما می‌توانید آن را پذیرفته یا رد کنید. در صورت رد کردن این دعوت، امکان تغییر نظر نخواهید داشت. از این‌رو، باید نمایه دیگری را مجددا ارسال کرده و منتظر جواب آن باشید.

بخوانید:  ویزای کار و ورک پرمیت کانادا (اجازه کار در کانادا)

تمامی متقاضیان برنامه تجربه کانادیی از حیث معاینات پزشکی و سو پیشینه بررسی می‌شوند. با ارائه درخواست خود باید معاینات پزشکی را در مرکز پزشکی مورد تایید و به رسمیت شناخته شده توسط سازمان IRCC تکمیل کنید.

علاوه‌‍براین، باید از هر کشوری که حداقل تا شش ماه از سن 18 سالگی در آن سکونت داشته‌اید، گواهی عدم سوء پیشینه ارائه دهید. درخواست ارائه شده که ظرف مدت ۶۰ روز پس از دریافت دعوتنامه فرصت ارائه آن را دارید نیز باید شامل توصیه نامه یا Reference Letter کارفرمای سابق شما باشد. از این‌رو، با توجه به بازه زمانی محدودی که دارید، بهتر است قبل از دریافت دعوتنامه درخواست (ITA)، نسبت به جمع‌آوری گواهی عدم سو پیشینه و توصیه نامه کارفرمای سابق خود اقدام کنید.

پس از ارسال درخواست، افسر اداره مهاجرت درخواست شما را بررسی کرده و در صورت نیاز به ارائه موارد و اطلاعات اضافی، شما را مطلع خواهد کرد.

۸۰ درصد موارد درخواست‌های ارسال شده تحت برنامه تجربه کانادایی در عرض کمتر از ۶ ماه پردازش می‌شوند. زمانی که این درخواست تایید می‌شود، شما تأییدیه اقامت دائم یا COPR را دریافت می‌کنید. افسر دفتر IRCC این مدرک را حین اعطای مجوز اقامت دائم امضا و تاریخ‌گذاری می‌کند.

پس از تایید شدن درخواست مجوز اقامت دائم، می‌توانید برای دریافت کارت PR خود اقدام کنید. اگر به خارج از کانادا سفر میکنید میتوانید از این کارت به عنوان مدرک سکونت خود در کانادا استفاده کنید.

مدت زمان پردازش درخواست برنامه تجربه کانادایی

طبق برآوردهای سازمان IRCC، مدت پردازش درخواست برنامه تجربه کانادایی ۶ ماه از زمان پاسخ شما پس از دریافت دعوت نامه برای درخواست (ITA) می‌باشد. این مدت زمان تخمینی پردازش درخواست، شامل فرصتی که برای ارسال اطلاعات بیومتریک خود نیاز دارید نیز می‌شود. همانطور که پیشتر هم گفته شد، اکثریت درخواست‌ها در عرض کمتر از ۴ ماه پردازش می‌شوند.

حتما توجه داشته باشید که این مدت زمان اعلام شده، مدت زمانی را که صرف برای تکمیل و ارسال نمایه اکسپرس اینتری بصورت آنلاین شده یا مدت زمانی را که پروفایل یا پرونده شما در استخر اکسپرس اینتری می‌ماند را شامل نمیشود. علاوه‌براین، تکمیل بودن درخواست شما یا راحتی تایید اطلاعات ارائه شده نیز جزو مواردی هستند که می‌توانند بر این مدت زمان تاثیر داشته باشند.

هزینه اپلای برای برنامه تجربه کانادایی

هزینه پردازش درخواست در برنامه تجربه کانادایی مشابه هزینه دو برنامه فدرال دیگر در سیستم اکسپرس اینتری است.

  • هزینه درخواست ( برای متقاضی اصلی) ۱۳۶۵ دلار کانادا
  • برای همسر یا شریک زندگی متقاضی – ۱۳۶۵ دلار کانادا
  • برای هر فرزند تحت تکفل – 230 دلار کانادا (به ازای هر فرزند)

پرسش‌های متداول

آیا برنامه تجربه کانادایی به احراز تمکن مالی نیاز دارد؟

برنامه تجربه کانادایی نیازی به احراز تمکن مالی یا (Proof Of Fund) نداشته و شما نیازی به ارائه هیچ مدرکی در مورد امور مالی خود ندارد.

آیا می‌توانم از خارج از کانادا برای برنامه تجربه کانادایی اقدام کنم؟

بله. اگر الزامات مورد نیاز برنامه را داشته باشید میتوانید از سراسر دنیا برای این برنامه درخواست دهید.

برنامه تجربه کانادایی چه مزایایی دارد؟

برنامه تجربه کانادایی مستقیماً منجر به اخذ اقامت دائم کانادا میشود که بررسی این پروند تقریبا همیشه کمتر از ۴ ماه زمان میبرد.

آیا سابقه کارآموزی در کانادا در برنامه تجربه کانادایی موثر است؟

این امر به برخی عوامل بستگی دارد. اگر سابقه کارآموزی همراه با پرداخت حقوق شما جزوی از دوره تحصیلی شما نباشد، میتواند در درخواست شما برای برنامه تجربه کانادایی موثر باشد.

آیا برنامه تجربه کانادایی به پیشنهاد شغلی نیاز دارد؟

خیر، برنامه تجربه کانادا نیازی به پیشنهاد شغلی یا جاب آفر ندارد. اما داشتن پیشنهاد شغلی می‌تواند موجب افزایش امتیاز شما در سیستم جامع رتبه بندی شود.

چند ساعت سابقه کاری برای برنامه تجربه کانادایی نیاز دارم؟

حداقل ۱۵۶۰ ساعت

دولت کانادا چگونه سابقه کاری شما را تأیید می‌کند؟

جهت تایید سابقه کار، افسر اداره مهاجرت میتواند با کارفرمای شما تماس بگیرد تا جزئیات درخواست شما را تأیید کند. با این حال، تماس سازمان IRCC با کارفرمای شما قطعی نیست و این امر به صلاحدید افسر بررسی کننده پرونده بستگی دارد.

سازمان IRCC از کجا می‌داند که من چند ساعت سابقه کار دارم؟

این امر از طریق صورت‌حساب دستمزد پرداختی مشخص می‌شود که این فهرست طبق قانون باید توسط کارفرمای شما به آژانس درآمد کانادا (CRA) ارسال می‌شود.