به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

اسکیل ورکر فدرال کانادا: شرایط و هزینه‌های برنامه Federal Skilled Worker

برنامه اسکیل ورکر فدرال (FSWP) یکی از سه برنامه کارگران ماهر است که توسط سیستم اکسپرس اینتری کانادا مدیریت می‌شود. FSWP برنامه مهاجرتی شاخص کانادا برای کارگران است که به این کشور اجازه می‌دهد تا هر ساله از ده‌ها هزار تازه وارد براساس توانایی آنها برای پرکردن مشاغل کانادا استقبال کند. متقاضیانی که تحت این برنامه درخواست می‌کنند پس از تایید درخواست اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند و می‌توانند همسر و فرزندان تحت تکفل خود را به کانادا بیاورند. در این مقاله به طور مفصل در مورد برنامه اسکیل ورکر فدرال و شرایط لازم آن صحبت خواهیم کرد.

برنامه اسکیل ورکر فدرال چیست؟

برنامه اسکیل ورکر فدرال چیست؟

افراد باتجربه، واجد شرایط و کسانی که شرایط گرفتن اقامت دائم کانادا را دارند در سراسر جهان می‌توانند برای این برنامه درخواست دهند. اگر قبلا در کانادا زندگی نکرده‌اید و کارگر ماهر نیستید، FSWP بهترین گزینه اکسپرس اینتری برای شما خواهد بود.

هنگام درخواست تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال متقاضیان باید حداقل امتیاز سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) را براساس مدارکی مانند سن، تحصیلات، تجربه کاری و مهارت زبان کسب کنند. علاوه‌براین، متقاضیان باید یک پیشنهاد شغلی معتبر برای درخواست تحت این برنامه داشته باشند.

معمولا هر دو هفته یکبار دولت کانادا قرعه‌کشی اکسپرس اینتری برگزار می‌کند و از متقاضیانی که بالاترین امتیاز CRS را دارند دعوت می‌کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. پس از ارسال درخواست تکمیل شده معمولا وضعیت اقامت دائم شما ظرف شش ماه آماده می‌شود و می‌توانید به کانادا مهاجرت کنید.

شرایط برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا

برای داشتن شرایط لازم برنامه اسکیل ورکر فدرال معیارهای مختلفی وجود دارند که باید آنها را رعایت کنید مانند:

کسب حداقل امتیاز CRS

امتیاز CRS براساس عوامل مختلفی توسط دولت کانادا مشخص می‌شود. برای اینکه متوجه شوید چقدر امتیاز کسب کرده‌اید باید در آزمون موجود در وبسایت دولت کانادا شرکت کنید. در این آزمون برخی سوالات از شما پرسیده می‌شود تا مشخص شود که آیا حداقل معیارهای لازم را دارید یا خیر. این سوالات شامل سن، ملیت، تجربه کاری، مهارت‌های زبانی و غیره می‌شود. مجموع امتیازات آزمون  100 است و برای واجد شرایط بودن باید 67 امتیاز یا بیشتر کسب کنید. حداکثر امتیازی که می‌توانید برای هر عامل دریافت کنید به شرح زیر است:

 • مهارت‌های زبانی: حداکثر 28 امتیاز (24 امتیاز برای زبان رسمی اول و 4 امتیاز برای زبان دوم)
 • تحصیلات: حداکثر 25 امتیاز برای آموزش رسمی
 • سابقه کار: حداقل 15 امتیاز برای تجربه کاری حرفه‌ای با حقوق در ده سال گذشته. البته برای واجد شرایط بودن حداقل 9 امتیاز لازم است.
 • سن: حداکثر 12 امتیاز
 • پیشنهاد شغلی معتبر: حداکثر 10 امتیاز در صورتی که پیشنهاد شغلی معتبر در کانادا داشته باشید.
 • سازگاری: حداکثر 10 امتیاز برای عواملی که نشان می‌دهند داوطلب سازگار با اقامت موفقیت آمیز در کانادا است.

در ادامه به بررسی این عوامل میپردازیم.

مهارت زبان

تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی که از زبان‌های رسمی کانادا هستند، ضروری است. امتیازها برای مهارت‌های خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن اختصاص داده می‌شود. شما باید در یک آزمون زبان تایید شده برای زبان انگلیسی (CELPIP یا IELTS) یا فرانسوی (TEFکانادا یا TCFکانادا) شرکت کنید و بر اساس آن امتیازی را کسب کنید که به عنوان معیار زبان کانادایی (CLB) شناخته می‌شود.

نمره لازم
اولین زبان رسمی صحبت کردن گوش دادن خواندن نوشتن
سطح CLB 9 یا بالاتر 6 6 6 6
سطح CLB 8 5 5 5 5
سطح CLB 7 4 4 4 4
زیر سطح CLB 7 واجد شرایط نیست واجد شرایط نیست واجد شرایط نیست واجد شرایط نیست

نمره آزمون خود را به CLB تبدیل کنید.

اگر مهارت زبانی حداقل CLB 5 در دومین زبان رسمی کانادا را دارد، می‌توانید 4 امتیاز اضافی هم دریافت کنید.

تحصیلات

شما همچنین باید حداقل مدرک متوسطه (دبیرستان) داشته باشید. هر چه مدارک تحصیلی بیشتری داشته باشید، امتیاز بیشتری کسب خواهید کرد. اگر دیپلم خارجی دارید باید با دریافت گزارش اعتبار آموزشی از یک آژانس مورد تایید مانند WES، آن را به مدرک کانادایی تبدیل کنید.

این آژانس مدارک را بررسی می‌کند و مدرک کانادایی معادل را به آنها اختصاص می‌دهد. امتیازها از 25 امتیاز برای مدرک دکترا تا 23 امتیاز برا مقطع کارشناسی ارشد، 21 برای مدرک لیسانس در رشته‌های مختلف و غیره متغیر است. برای بررسی لیست کامل تحصیلی و امتیازات مربوط به آنها به امتیازات تحصیل برای  FSWP مراجعه کنید.

سابقه کار

شما همچنین باید تجربه کار تمام وقت یا پاره وقت با حقوق داشته باشید. مشاغل سطح مهارت 0 (مشاغل مدیریتی)، A (مشاغل حرفه‌ای که نیاز به مدرک دانشگاهی الکترونیکی دارند) یا B (مشاغل فنی یا مشاغلی که به مدرک دیپلم یا دوره کارآموزی نیاز دارند).

بخوانید:  ویزای خود اشتغالی کانادا: شرایط، مشاغل و هزینه‌ها

سن

بسته به گروه سنی خود امتیاز کسب می‌کنید. بیشترین امتیاز به گروه سنی 18 سال تا 35 سال تعلق می‌گیرد که 12 امتیاز است. اگر بیشتر از 35 سال سن دارید، 1 امتیاز از دست خواهید داد. برای مثال یک متقاضی 39 ساله 8 امتیاز دریافت می‌کند.

پیشنهاد شغلی

اگر در حال حاضر یک پیشنهاد شغلی در کانادا داشته باشید، می‌توانید امتیاز کسب کنید. پیشنهاد شغلی باید حداقل 1 ساله باشد و فصلی نباشد. کار باید ثابت با دستمزد ثابت و تمام وقت (حداقل 30 ساعت در هفته) در سطح مهارت 0، A یا B باشد و پیشنهاد شغلی باید با ارزیابی تاثیر مثبت بر بازار کار (LMIA) باشد.

سازگاری

می‌توانید از طریق عواملی مختلفی که تعیین می‌کند شما با زندگی در کانادا سازگار می‌شوید، امتیاز کسب کنید. این عوامل عبارتند از:

 • شما یا همسرتان حداقل 2 سال تحصیل تمام وقت را در دبیرستان یا دانشگاه گذرانده‌اید.
 • شما یا همسرتان حداقل 1 سال به عنوان کارمند تمام وقت با مجوز کار معتبر در کانادا کار کرده‌اید.
 • شما یا همسرتان خویشاوندانی دارید که در کانادا زندگی می‌کنند و بالای 18 سال سن دارند و تابعیت یا اقامت دائم کانادا را دارند.

اثبات داشتن بودجه کافی

علاوه‌بر کسب 67 امتیاز از 100 برای واجد شرایط بودن متقاضیان باید بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی خود در مدت اقامت 3 تا 6 ماهه در کانادا را داشته باشند. برای اثبات این موضوع باید صورت حساب بانکی ثابت را ارسال کنید. مقدار بودجه لازم به تعداد اعضای خانواده شما یعنی همسر یا شریک زندگی و فرزندان تحت تکفل بستگی دارد. بودجه مورد نیاز برای یک فرد مجرد 13310 دلار کانادا، برای یک زوج 16570 دلار کانادا و برای یک خانواده چهار نفره 24733 دلار کانادا است.

درخواست برای برنامه اسکیل ورکر فدرال

اگر مشخص کرده‌اید که 67 امتیاز یا بیشتر دریافت می‌کنید و بودجه کافی برای این کار دارید مرحله بعدی شروع فرآیند درخواست است. برای این کار متقاضیان باید مشخصات خود را برای دولت کانادا ارسال کنند و آنها انتخاب می‌کنند که چه کسانی واجد شرایط درخواست اقامت دائم هستند. کل فرایند از 6 ماه تا 1 سال طول می‌کشد و شما باید مراحل زیر را انجام دهید:

مدارک مورد نیاز را فراهم کنید.

قبل از ارسال درخواست باید مدارک زیر را فراهم کنید:

 • گذرنامه معتبر
 • نتایج آزمون زبان (انگلیسی یا فرانسوی)
 • گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی (از WES)
 • نامه پیشنهاد شغلی از یک کارفرما کانادایی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • معاینه پزشکی (در صورت نیاز)
 • مدرکی مبنی بر اینکه شما بودجه کافی برای تامین هزینه‌های اقامت خود در کانادا در صورت قبول درخواست را دارید.

مشخصات خود را ارسال کنید.

در مرحله بعد باید یک حساب کاربری در وبسایت دولت کانادا باز کنید و نمایه FSWP خود را راه‌اندازی کنید. در فرم پروفایل اطلاعات شخصی خود و هر جزئیاتی که می‌تواند برای شما امتیاز کسب کند را یادداشت کنید. شما همچنین باید مدارک پشتیبانی را ارسال کنید. شما 60 روز فرصت دارید تا نمایه خود را ارسال کنید یا باید دوباره شروع کنید. پس از ارسال نمایه خود باید منتظر نتیجه باشید. در عین حال می‌توانید مدارک دیگری را ارسال کنید که امتیاز شما را افزایش دهد مانند آزمون‌های مهارت زبان جدید یا نامه پیشنهاد شغلی که ممکن است بعدا دریافت کنید.

دعوت نامه خود را برای درخواست دریافت کنید (ITA)

سپس دولت کانادا شرایط تمام متقاضیان را بررسی میکند و اگر شما جز افرادی باشید که بالاترین امتیاز را دارد یک دعوتنامه برای درخواست اقامت دائم دریافت خواهید کرد. می‌توانید دعوت را یپذیرید یا اگر برای برنامه‌ای متفاوت از FSWP باش، می‌توانید آن را رد کنید. اگر دعوت را رد کنید باید همه چیز را دوباره با یک نمایه جدید شروع کنید.

برای اقامت دائم اقدام کنید.

اگر دعوت‌نامه را بپذیرید، دولت کانادا فرم‌هایی را که باید برای درخواست اقامت دائم پر کنید برای شما ارسال می‌کند. شما باید مدارک بیشتری ارسال کنید و هزینه‌های لازم را هم پرداخت کنید. هزینه‌هایی که برای FSWP اعمال می‌شود، برای متقاضی اصلی و همسرش 1040 دلار کانادا و برای هر فرزند تحت تکفل 150 دلار کانادا است.

پس از ارسال فرم‌ها، مدارک و هزینه‌ها دولت کانادا درخواست شما را ارزیابی می‌کند و در صورت پذیرش درخواست شما می‌توانید مقدمات سفر را فراهم کرده و به کانادا مهاجرت کنید. اگر درخواست شما پذیرفته نشود به شما اعلام می‌کنند و شما می‌توانید دوباره درخواست دهید.

بخوانید:  آیا مهاجرت کاری به کانادا تصمیم درستی است؟

زمان پذیرش FSW

سیستم اکسپرس اینتری سریع‌ترین زمان پردازش را در بین تمام گزینه‌های مهاجرت به کانادا دارد. زمان پردازش FSW بین 6 تا 8 ماه است. شما می‌توانید آخرین زمان پردازش برنامه اسکیل ورکر فدرال را در وب سایت IRCC بررسی کنید.

هزینه‌های برنامه FSW

مقدار هزینه مورد نیاز برای درخواست برنامه FSW مانند دو برنامه فدرال دیگر سیستم اکسپرس اینتری است.

 • هزینه درخواست (متقاضی اصلی): 1365 دلار کانادا
 • با همسر یا شریک زندگی: 1365 دلار کانادا
 • با یک فرزند: 230 دلار کانادا (به ازای هر فرزند)

ورسک جاب چگونه می‌تواند کمک کند؟

تیم ما در ورسک جاب می‌تواند مشاوره و راهنمایی‌های مهمی را درباره نحوه شروع فرآیند و بررسی امتیاز CRS به شما ارائه دهد. مشاوران ما در صورت نیاز می‌توانند به شما برای افزایش امتیاز کمک کنند. یکی از راه‌هایی که می‌توانیم به این هدف برسیم کمک به شما برای دریافت یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی است. شما می‌توانید با تیم ما تماس بگیرید و درباره FSWP و گزینه‌های خود بیشتر بدانید.

سوالات پرتکرار

حداقل شرایط لاcl برای ویزای مهاجرت به کانادا تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال چیست؟

برای داشتن سرایط لازم گرفتن ویزای مهاجرت کانادا (اقامت دائم) تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال متقاضیان باید 67 امتیازداشته باشند:

 • متقاضی باید حداقل یک سال سابقه کار ثابت تمام وقت با حقوق (مهارت طبقه بندی شغلی نوع 0 یا سطح مهارت A یا B) داشته باشد.
 • متقاضی باید دارای نتایج آزمون زبان معادل زبان کانادایی (CLB) 7 به زبان انگلیسی یا فرانسوی در تمامی توانایی ها( خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن) باشند.
 • متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی کانادایی (مدرک دیپلم یا مدرک دانشگاهی) یا مدرک خارجی که توسط گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) پشتیانی می‌شود باشد.
 • متقاضی باید بودجه کافی برای زندگی در کانادا را داشته باشد.

آیا متقاضی می‌تواند تحت FSWP به طور مستقیم برای اقامت دائم کانادا درخواست دهد؟

FSWP توسط سیستم اکسپرس اینتری مدیریت میشود که دعوت نامه هایی را برای درخواست اقامت دائم کانادا از طریق قرعه کشی های منظم برای متقاضیان صادر مکیند. فقط آن دسته از داوطلبانی که دعوتنامه درخواست برای آنها ارسال شده است میتوانند درخواست اقامت دائم کانادا را ارسال کنند.

آیا لیست مشاغل واجد شرایط وجود دارد؟

هیج لیستی برای مشاغل واجد شرایط وجود ندارد. متقاضیان باید حداقل یک سال سابقه کار در 10 سال گذشته در شغلی داشته باشند که طبق طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا به عنوان سطح مهارت A، B یا 0 طبقه‌بندی شده است.

چه کسانی می‌توانند تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال همراه با متقاضی اصلی مهاجرت کنند؟

بر اساس FSWP، همسر و فرزندان تحت تکفل متقاضی اصلی ممکن است بتوانند او را همراهی کنند.

آیا تجربه کاری یک نامزد FSWP باید با تحصیلات او مرتبط باشد؟

سابقه کار تا زمانی که داوطلب در حال انجام وظایف شغلی است که برای آن امتیاز میگیرد لازم نیست مرتبط با تحصیلاتش باشد.

آیا پیشنهاد کار کانادایی برای واجد شرایط بودن یک نامزد به عنوان اسکیل ورکر فدرال لازم است؟

برای واجد شرایط بون تحت FSWP به یک پینشهاد شغلی معتبر نیاز نیست اما با داشتن پینشهاد شغلی میتوان 15 امتیاز کسب کرد و در نتیجه شانس شما افزایش میابد. تقریبا هم متقاضیان ایرانی برای واجد شرایط شدن نیاز به به یک پیشنهاد شغلی معتبر دارند.

کانادا سالانه از چه تعداد مهاجر تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال استقبال می‌کند؟

اکسپری اینتری اصلی ترین روشی است که IRCC از طریق آن از کارگارن ماهر جدید استقبال میکند و FSWP یکی از سه برنامه کارگران ماهر است که تحت اکسپرس اینتری مدیریت میشود. کانادا قصد دارد تا سال 2024 از بیش از 110000 مهاجر جدید از طریق اکسپرس اینتری استقبال میکند. اکثر مهاجران تحت برنامه FSWP و برنامه کلاس تجربه کانادایی وارد میشوند.

چه مدارکی در برنامه FSW برای اثبات بودجه کافی در نظر گرفته می‌شود؟

موارد زیر را میتوان مدرک خوبی برای اثبات بودجه کافی در نظر گرفت:

 • در صورت حساب بانکی که به نام شما یا به نام همسر همراه شما باشد.
 • سرمایه گذاری های نقدی که به نام شما یا به نام همسر همراه شما باشد.
 • سپرده های ثابت قابل نقدینگی که به نام شما یا همسر همراه شما باشد.

چگونه می‌توانم امیتاز FSW خود را افزایش دهم؟

شما می‌توانید:

 • نمره بالای ایلتس داشته باشید.
 • نمره آزمون مهارت زبان فرانسوی داشته باشید.
 • تجربه کاری خود را بهبود بخشید.
 • یک پیشنهاد شغلی معتبر دریافت کنید.