به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

بازار کار حسابداری در کانادا: مزایا، موقعیت‌های شغلی و درآمد

اگر یک حسابدار حرفه‌ای هستید یا قصد دارید که برای کار در زمینه حسابداری به کانادا مهاجرت کنید، حتما می‌خواهید که درباره بازار کار حسابداری در کانادا اطلاعات کسب کنید. هرچه کسب و کار بزرگتر باشد، حسابدار اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، به همین دلیل است که این شغل در سیستم اکسپرس اینتری مهاجرت به کانادا، در موقعیت کارگر ماهر با تقاضای بالا قرار دارد. بخش مهمی از وظیفه حسابدار، تذکر به مشتریان برای رعایت و پرداخت مالیات است؛ اما به طور کلی کار حسابدار کمک به افراد و مشاغل در مدیریت مالی است. بازار کار در کانادا برای حسابداران پررونق است. میزان بیکاری در حسابداران ماهر در کشور کانادا بسیار کمتر از سایر مشاغل است.

شغل حسابداری

شغل حسابداری

یک حسابدار مانند ستون یک کسب و کار است که سوابق مالی را تهیه و بررسی می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که مالیات‌ها به موقع پرداخت می‌شوند. بیشترین کار حسابداران در فصل پرداخت مالیات است، اما حسابداران در طول سال نیز مشغول به کار هستند. حسابداران می‌توانند برای نحوه عملکرد مالی کسب و کار‌ها برنامه تهیه کنند و از کارآمد بودن عملکرد کسب و کار اطمینان حاصل کنند. حسابداران شخصی نیز در زمینه بهبود وضعیت مالی افراد، فعالیت می‌کنند.

حسابداران می‌توانند خدمات خود را به عموم ارائه دهند و یا اینکه به طور داخلی با سازمان‌ها یا شرکت‌ها کار کنند. وظایف حسابداران با توجه به موقعیت شغلی که دارند می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی حسابداران مسئولیت‌های زیر را بر عهده دارند:

 • طراحی و مدیریت سیستم‌های حسابداری و برنامه‌ریزی تجاری که شامل سوابق دارایی‌ها، بدهی‌ها و معاملات می‌شود.
 • تهیه بودجه، اظهارنامه مالیاتی و صورت‌ حساب‌های مالی
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات برای کمک به توسعه و اجرای سیاست‌های مدیریت مالی، استراتژی‌های تجاری و برنامه‌ریزی منابع و اطمینان از کنترل و استفاده از دارایی‌های تجاری
 • توسعه و ارزیابی مدل‌ها و پیش‌بینی‌های کسب‌وکار برای حمایت از طرح‌های پیشنهادی و برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و بلندمدت تجاری
 • ارائه خدمات مالیات بر درآمد شخصی و شرکتی و اهداف برنامه ریزی املاک
 • ارائه خدمات حسابرسی داخلی و خارجی
 • ارائه راه حل‌هایی برای رفع چالش‌های مالی افراد یا سازمان‌ها
 • متولی ورشکستگی و ارزیابی کسب و کار
 • برنامه ریزی استراتژیک کسب و کارها

در کانادا، دولت فدرال مشاغل را بر اساس سیستم ملی طبقه بندی مشاغل (NOC). گروه بندی و سازمان‌دهی می‌کند. سیستم NOC هر ۵ سال یکبار به روز می‌شود تا بتواند تغییرات ایجاد شده در بازار کار را پوشش دهد. فرم‌های دولتی و داده‌های بازار کار ممکن است بسته به سیستم مورد استفاده، یک شغل را در گروه بندی‌های مختلفی دسته‌بندی کنند. از سال ۲۰۱۶، در سیستم NOC، کد حسابرسان و حسابداران مالی ۱۱۱۱ است.

چرا حسابداری در کانادا شغل خوبی است؟

حسابداری یکی از پرتقاضاترین مشاغل در تمام دنیا است. کار حسابدار برای کارفرما ارزش بسیاری دارد و حسابداران معمولا پاداش‌های متنوعی از کارفرمایان دریافت می‌کنند. برخی عوامل که حسابداری را به یک شغل خوب تبدیل می‌کنند، عبارتند از:

بخوانید:  بازار کار طراحی صنعتی در کانادا: مزایا، درآمد و موقعیت‌های شغلی

حقوق‌های زیاد

حقوق‌های زیاد

طبق آخرین آمار، بالاترین میانگین دستمزد ساعتی در اتاوا – انتاریو با ۳۸,۹۸ دلار در ساعت و کمترین میانگین دستمزد در وینیپگ- مانیتوبا ۲۹,۷۴ دلار در ساعت است. کل دستمزد برآورد شده برای یک حسابدار ۸۲,۳۷۷ دلار کانادا در سال در تورنتو، با متوسط حقوق ملی ۷۹,۷۵۲ دلار کانادا در سال است. این اعداد نشان دهنده میانگین درآمد حسابداران است و با توجه به اطلاعات به دست آمده از کاربران تهیه شده است. پرداخت اضافی ۳۳۹۷ دلار کانادا در سال تخمین زده می‌شود. پرداخت اضافی می‌تواند شامل پاداش نقدی، حق کمیسیون، انعام و اشتراک سود باشد. داده‌ها نشان می‌دهند که بازار کار شغل حسابداری در آینده نزدیک متعادل خواهد ماند. پرونده‌های بازنشستگی یکی از موارد اصلی فرصت‌های شغلی حسابداران هستند.

فرصت‌های شغلی

در کانادا اکثر شرکت‌ها خرد بوده و حدود ۱ تا ۴ کارمند دارند. ۷۴.۶٪ شرکت‌های حسابداری در کانادا، خرد هستند.  که ۲۴.۹٪ از شرکت‌های حسابداری کانادایی کوچک هستند و ۵ تا ۹۹ کارمند دارند و تنها ۰.۴٪ از کل شرکت‌های کانادا “متوسط” در نظر گرفته می‌شوند که بین ۱۰۰ تا ۴۹۹ کارمند دارند. در نهایت، ۰.۱٪ از شرکت‌های حسابداری بزرگ با بیش از ۵۰۰ کارمند هستند، که دقیقا ۵۰٪ از این شرکت‌های بزرگ در انتاریو واقع شده‌اند.

این داده‌ها نشان می‌دهند که حسابداران می‌توانند بر خلاف بسیاری از مشاغل، کار خود را از شرکت‌های بسیار کوچک شروع کنند و با کسب تجربه به تدریج به شرکت‌های بزرگتر و بهتر راه پیدا کنند. حسابداران برای طیف وسیعی از سازمان‌ها می‌توانند کار کنند، از جمله:

 • موسسات حسابداری و دفاتر تهیه مالیات
 • بانک‌ها
 • دفاتر اعتباری
 • ارگان‌های دولتی
 • سازمان‌های غیر‌دولتی
 • مشاغل خصوصی
 • شرکت‌های دولتی
 • بورس اوراق بهادار
 • بخش آموزش

حسابداران با تجربه می‌توانند مدیریت شرکت‌های حسابداری را برعهده بگیرند یا به حسابداران در سطح متوسط آموزش دهند. کسانی که در شرکت‌های حسابداری دولتی کار می‌کنند می‌توانند به رده کارکنان ارشد، مدیر یا حتی شریک ارتقا پیدا کنند. حسابداران باتجربه می‌توانند به عنوان خزانه دار یا مدیر ارشد مالی فعالیت کنند. در دولت، حسابداران ممکن است به صورت زیر کار کنند:

 • افسران بودجه
 • حسابرسان داخلی
 • مدیران حسابداری
 • مدیران سیستم‌های اطلاعاتی
 • مدیر یا مدیران ارشد

چشم انداز شغلی

حرفه حسابداری در کشور کانادا یک حرفه جدید نیست. ۱۳ درصد از ۶۷۰۰۰ حسابدار رسمی کانادا بالای ۵۵ سال سن دارند. در کبک، سالانه ۵۷۸ حسابدار رسمی بازنشسته می‌شوند و سالانه فقط ۳۷۵ حسابدار جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند. بنابراین، مشاغل حسابداری در چندین استان کانادا از جمله مانیتوبا، کبک، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا مورد تقاضا هستند. بر اساس گزارش دولتی بازار کار، چشم انداز شغلی برای حسابرسان مالی و حسابداران در کانادا تا سال ۲۰۲۸ پررونق خواهد بود و تقاضای زیادی برای حسابداران ماهر وجود دارد.

محیط کاری آرام

حسابداران معمولاً در یک محیط اداری کار می‌کنند و اغلب به صورت تیمی کار می‌کنند. ساعات کاری آن‌ها بسته به سازمان و وظایفشان متفاوت است. در شغل حسابداری، اضافه کاری در زمان بودجه‌بندی، پایان ماه و پایان سال مالی سازمان رایج است. همچنین در زمان محاسبه و پرداخت مالیات بر درآمد شخصی و اضافه کاری رایج خواهد بود. بسته به موقعیت و فناوری، برخی از حسابداران ممکن است نیاز به سفر داشته باشند. حسابداران می‌توانند برخی از وظایف خود را از راه دور انجام دهند، اما باقی وظایف باید در دفتر انجام شوند. در برخی از سازمان‌ها، ساعت کاری انعطاف پذیر یا دورکاری مجاز هستند.

بخوانید:  کار در کانادا بدون نیاز به مدرک تحصیلی

فرصت‌های شغلی حسابداری در استان‌های کانادا

طبق داده‌های اداره کار آینده شغلی برای حسابداری در هر استان‌ کانادا به شرح زیر است:

موقعیت چشم انداز شغلی
آلبرتا متوسط
بریتیش کلمبیا خوب
مانیتوبا خوب
نیوبرانزویک خوب
نیوفاندلند و لابرادور متوسط
محدوده شمال غربی خوب
نوا اسکوشیا خوب
نوناووت خوب
انتاریو خوب
جزیره پرنس ادوارد خوب
کبک خوب
ساسکاچوان خیلی خوب
یوکان خیلی خوب

میانگین حقوق حسابداری در کانادا

میانگین حقوق حسابداری در کانادا

یک حسابدار پایه با کمتر از ۱ سال تجربه می‌تواند انتظار داشته باشد که میانگین کل حقوق (شامل انعام، پاداش و اضافه کاری) ۴۵۴۵۳ دلار کانادا در سال دریافت کند. یک حسابدار در سال‌های اولیه کار با ۱ الی ۴ سال سابقه، میانگین کل حقوق ۵۰۴۵۵ دلار کانادا در سال دریافت می‌کند. یک حسابدار در اواسط دوران کاری با ۵ تا ۹ سال تجربه، به طور میانگین ۵۸۲۴۸ دلار کانادا در سال درآمد خواهد داشت. یک حسابدار باتجربه با ۱۰ تا ۱۹ سال سابقه، میانگین کل حقوق ۶۳۳۳۸ دلار کانادا در سال دریافت می‌کند. همچنین یک حسابدار در اواخر کار خود (۲۰ سال تجربه و بالاتر)، به طور متوسط ۶۵۵۹۶ دلار کانادا درآمد دارد.

سؤالات متداول

آیا در کانادا برای شغل حسابداری متقاضی وجود دارد؟

حسابداران ماهر در کانادا مورد تقاضا هستند و هیچ کمبودی در زمینه‌های شغلی حسابداری، مالیات، حسابرسی و مدیریت مالی وجود ندارد.

آیا حسابداری در کانادا شغل خوبی است؟

حسابداری یکی از مطلوب‌ترین و پربازده‌ترین مشاغل در کانادا است که سالانه توجه صدها هزار نفر را به خود جلب می‌کند.

آیا یافتن شغل حسابداری در کانادا سخت است؟

ممکن است پیدا کردن اولین شغل در زمینه حسابداری دشوار باشد. زیرا کارفرمایان به دنبال حسابداران باتجربه هستند و صرفا برای کسب تجربه کسی را استخدام نمی‌کنند. اما خوشبختانه راه‌های زیادی برای کسب تجربه در زمینه حسابداری وجود دارد.

 آیا حسابداری در کانادا شغلی پردرآمد است؟

موقعیت‌های شغلی متوسط در زمینه امور مالی و حسابداری در سال ۲۰۲۲ دارای حقوق متوسط ۸۸۵۰۰ دلار در سال هستند. حسابداران سطح پایه به طور متوسط ۳۸۷۰۰ دلار در سال درآمد دارند و متخصصان ارشد حسابداری و امور مالی سالانه به طور متوسط ۱۳۸۲۰۰ دلار درآمد دارند.

کدام استان در کانادا به حسابدار نیاز دارد؟

استان‌های تورنتو، نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و آلبرتا به حسابداران بیشتری نیاز دارند.

کدام حسابداران درآمد بیشتری دارند؟

 پردرآمدترین مشاغل حسابداری در کانادا عبارتند از:

 • کنترل کننده مالی
 • CMA (حسابدار معتبر مدیریت)
 • حسابدار خبره.
 • مدیر شعب بانک.
 • CGA (حسابدار عمومی خبره)
 • حسابدار ارشد
 • تحلیلگر مالی
 • ناظر اعتبار