به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

درآمد مهندس کامپیوتر در آلمان براساس تحصیلات، تخصص و تجربه

بر اساس تخمین‌ها درآمد سالیانه مهندسین کامپیوتر در آلمان چیزی نزدیک به 49,023 یورو می‌باشد؛ یعنی به‌ صورت میانگین 49,022 یورو در سال. پایه حقوق سالیانه مهندسین کامپیوتر از 32,000 تا 46,500 شروع شده و با افزایش تجربه به 65,000 تا 100,000 یورو می‌رسد. میزان حقوق دریافتی به عواملی چون مدرک تحصیلی، میزان تجربه و لوکیشن شرکتی که در آن کار می‌کنید بستگی دارد. در نتیجه هرچه میزان تجربه شما بیشتر شود، می‌توانید توقع حقوق و درآمد بیشتری نیز داشته باشید. در این مقاله تأثیرات عوامل ذکر شده بر روی حقوق مهندسین کامپیوتر در آلمان را بررسی می‌کنیم.

تأثیر تحصیلات بر میزان درآمد مهندس کامپیوتر در آلمان

تأثیر تحصیلات بر میزان درآمد مهندس کامپیوتر در آلمان

برای دریافت حقوق مناسب در آلمان باید حداقل مدرک کارشناسی داشت؛ اما هرچه مدارک بیشتری در زمینه تحصیلی خود کسب کنید (آکادمیک یا به‌صورت آزاد)، به کسب درآمد بیشتر شما کمک می‌کند. به‌خصوص مهندسین کامپیوتر باید به‌صورت مداوم آموزش‌دیده و با جدیدترین تکنولوژی‌های روز آشنا شوند.

تکنولوژی هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود و هر روز دچار تغییر می‌شود؛ به همین دلیل آموزش مداوم یکی از ضرورت‌های شغل مهندسی کامپیوتر می‌باشد. همانطور که گفته شد، داشتن مدرک کارشناسی برای مهندسین کامپیوتر در آلمان ضروری است؛ اما با داشتن مدرک کارشناسی ارشد میزان حقوق و همچنین مسئولیت‌های شما افزایش پیدا می‌کند. کارمندان دارای مدرک ارشد سالانه به‌ صورت میانگین 5,000 یورو بیشتر از افراد دارد مدرک کارشناسی حقوق می‌گیرند.

تأثیر تخصص و مهارت‌های جانبی بر درآمد مهندس کامپیوتر در آلمان

مهندسی کامپیوتر رشته‌ای است که مسیرهای شغلی متفاوت و امکانات تخصصی زیادی دارد. در این رشته افراد می‌توانند انتخاب کنند که به‌عنوان برنامه‌نویس کامپیوتر، مهندس آی‌تی، مدیریت تکنولوژی، مدیر توسعه نرم‌افزار، مهندس یادگیری ماشین و … فعالیت کنند.

علاوه‌براین، مهندسین کامپیوتر باید به زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی از جمله جاوا، پایتون و ++C مسلط باشند. تسلط به HTML5 CSS3,، توسعه نرم‌افزار و سیستم‌های مدیریت محتوا نیز جز وظایف این افراد است. همه این توانایی‌ها باعث می‌شوند تا مهندس کامپیوتر بسته به نیاز مشتریان خود یک سیستم تخصصی و ویژه برای آن‌ها طراحی کند. در جدول زیر برخی از بالاترین میزان دستمزدها برای متخصصین کامپیوتر در آلمان را بررسی می‌کنیم:

تخصص

حقوق ماهیانه

مدیر فناوری اطلاعات  6,340EUR
مدیر فناوری 6,060EUR
مدیریت زیرساخت‌های سازمانی 5,740EUR
مدیر شبکه و زیرساخت‌ها 5,520EUR
افسر ارشد امنیت اطلاعات 5,290EUR
            مدیر مهندسی سخت‌افزار 5,110EUR
مدیر توسعه نرم‌افزار 4,640EUR
هوش مصنوعی، یادگیری ماشین 4,320EUR
طراحی رابط کاربری 4,300EUR
برنامه‌نویس ++C 3,820EUR
بخوانید:  جاب آفر آلمان: مدارک مورد نیاز، هزینه ها و شرایط

تأثیر تجربه و سابقه کار بر میزان درآمد مهندس کامپیوتر در آلمان

تأثیر تجربه و سابقه کار بر میزان درآمد مهندس کامپیوتر در آلمان

یکی دیگر از عوامل مهم و تأثیرگذار در میزان حقوق و درآمد مهندسین کامپیوتر میزان تجربه آن‌ها است. بسته به فعالیت‌های شرکت، کارفرمایان به دنبال استخدام مهندسینی با 2 تا 5 سال سابقه می‌باشند.

تجربه کاری شما باید در زمینه شغلی باشد که برای آن درخواست داده‌اید. همچنین ممکن است کارفرمایان برای بررسی توانایی‌ها و مهارت‌هایی که دارید از شما نمونه کار بخواهند. حقوق پایه و اولیه برای مهندسین کامپیوتر از 32,000 تا 46,500 شروع شده و با افزایش تجربه به 65,000 تا 100,000 یورو می‌رسد.

علاوه‌براین، مهندسین کامپیوتری که سابقه بیزینس دارند می‌توانند تا مدیر عامل شدن پیش بروند. در حقیقت، هر چه میزان تجربه شما در زمینه شغلی که دارید بالاتر باشد می‌توانید انتظار حقوق و جایگاه شغلی بالاتری نیز داشته باشید.

تأثیر استان محل فعالیت بر حقوق مهندس کامپیوتر

لوکیشن و محل زندگی تأثیر زیادی در میزان حقوق دریافتی در آلمان دارد. مناطقی که بیشترین میزان پرداخت حقوق را دارند شامل بادن – وورتمبرگ (52,140 یورو)، باواریا (50,328 یورو) و برلین (46,332 یورو) می‌شود.

اما زمانی که صحبت در خصوص بهترین شهرها برای کارکردن پیش می‌آید، می‌توان گفت مهندسین کامپیوتر در فرانکفورت بالاترین میزان درآمد را دارند که به طور متوسط 64,572 یورو می‌باشد و بعد از آن اشتوتگارت با 64,296 یورو و مونیخ با 63,600 یورو قرار دارند.

تأثیر وسعت شرکت یا سازمان محل فعالیت بر حقوق مهندس کامپیوتر

تأثیر وسعت شرکت یا سازمان محل فعالیت بر حقوق مهندس کامپیوتر

دو عامل مهم و تأثیرگذار دیگر در میزان حقوق دریافتی مهندسین کامپیوتر، وسعت شرکتی که در آن کار می‌کنند و لوکیشن آن می‌باشد. می‌توان گفت به‌ عنوان یک قانون هرچه شرکت بزرگتر باشد، میزان حقوق دریافتی نیز بیشتر خواهد شد.

میزان حقوق دریافتی در شرکت‌هایی که نزدیک به 500 کارمند دارند به طور متوسط 44,028 یورو، در شرکت‌هایی که بین 501 تا 1000 کارمند دارند 49,740 یورو و در شرکت‌هایی با بیش از 1000 کارمند به سقف 58,080 یورو می‌رسد.

بسته به وسعت شرکت و مهارت‌های جانبی مانند تسلط به زبان کدنویسی خاص، امکان دارد که وظایف دیگری نیز به متخصصین کامپیوتر محول شود. این بیشتر در شرکت‌های کوچک رخ می‌دهد.

تأثیر حوزه کار بر درآمد مهندس کامپیوتر

تأثیر حوزه کار بر درآمد مهندس کامپیوتر 

علاوه‌بر مدرک دانشگاهی و تجربه کاری، حوزه کاری نیز تأثیر بسزایی در میزان درآمد مهندسین کامپیوتر در آلمان دارد. حتی در این کشور که از نظر اقتصادی بسیار قوی می‌باشد نیز امکان دارد با یک انتخاب اشتباه آینده کار خود را خراب کنید.

بهترین حوزه‌های کاری برای یک مهندس کامپیوتر در آلمان شامل موارد زیر می‌شود:

 • بانک‌ها و مراکز بیمه
 • تکنولوژی پزشکی
 • صنعت خودرو
 • صنایع داروسازی
 • مؤسسات آموزشی
 • صنایع فلزی و شیمیایی
 • صنایع فرآورده‌های نفتی
بخوانید:  درآمد پزشکان در آلمان | بررسی عوامل موثر بر حقوق پزشکان در آلمان

میانگین درآمد مهندسین کامپیوتر در این صنایع نزدیک به 60,000 یورو می‌باشد.

بااین‌حال شرکت‌هایی که از گذشته تاکنون در آلمان محل کار مهندسین کامپیوتر بوده‌اند به شرح زیر هستند:

 • شرکت‌های فناوری اطلاعات و مخابرات
 • شرکت‌های نرم‌افزاری
 • شرکت‌های خدمات IT
 • دفاتر مهندسی

به دلیل دیجیتالی‌ شدن بسیاری از امور، مهندسین آی‌تی می‌توانند در زمینه‌های مختلفی کار کنند. امروزه بیشتر شرکت‌ها یک دپارتمان فناوری اطلاعات دارند.

سخن نهایی

درصورتی‌ که قصد دارید به‌ عنوان یک مهندس کامپیوتر به آلمان مهاجرت کنید، می‌توانید با ما در مرکز مهاجرتی ورسک تماس گرفته تا شما را به موفقیت در مسیر پیشروی خود همراهی کنیم.

سؤالات متداول

مورد تقاضاترین مهارت کامپیوتری در آلمان چیست؟

تحلیل‌گران امنیتی بیشترین تقاضا را در آلمان دارند چرا که تمامی شرکت‌های بزرگ و کوچک باید اطلاعات و سیستم‌های خود را از خطر و تهدیدها دورنگه دارند.

میزان ساعت کار مهندسین کامپیوتر چقدر است؟

مهندسین کامپیوتر به طور معمول در دفاتر یا لابراتوارها و در محیطی راحت کار می‌کنند. ساعت کار این افراد همانند دیگر کارمندان در حدود 40 ساعت در هفته می‌باشد. بااین‌حال گاهی ممکن است برای حل‌کردن برخی مسائل و رسیدن به ددلاین‌های موردنظر در تعطیلات و بعد از ساعت کار مقرر نیز کار کنند.

مهندسین کامپیوتر در آلمان چگونه می‌توانند حقوق خود را افزایش دهند؟

 • به‌دست‌آوردن تجربه بیشتر؛ یکی از بهترین روش‌های افزایش درآمد بالابردن میزان تجربه و توانایی کار می‌باشد.
 • کسب مدرک تحصیلی بالاتر
 • تغییر موقعیت خود
 • جست‌وجوی کار در شرکت‌های دیگر
 • در نظر گرفتن یک حرفهٔ جانبی
 • رفتن به مکانی جدید

میانگین درآمد برنامه‌نویسان پایتون در آلمان چقدر است؟

میانگین درآمد برنامه‌نویسان پیتون در آلمان سالانه 64.000 یورو می‌باشد که میانگین آن در حدود 62.500 یورو خواهد شد.

توسعه‌دهندگان وب در آلمان به طور میانگین چقدر درآمد خواهند داشت؟

مهندسین وب در آلمان به طور میانگین 60.000 درآمد خواهند داشت و بیشتر حقوق‌های کارمندان وب بین 42.500 تا 75.000 یورو در سال می‌باشد.

کدام یک از توسعه‌دهندگان کامپیوتر درآمد بیشتری در آلمان دارند؟

 • توسعه‌دهنده Full Stack
 • طراحان فضای ابری
 • دانشمندان داده
 • مهندسین یادگیری ماشین
 • توسعه‌دهندگان پایه داده
 • متخصصین آی‌تی
 • مهندس DevOps
 • مهندسین هوش مصنوعی

چرا توسعه‌دهندگان حقوق بیشتری دریافت می‌کنند؟

توسعه‌دهندگان Full Stack نسبت به توسعه‌دهندگان فرانت‌اند و بک‌اند حقوق بیشتری دریافت می‌کنند. کارفرمایان ترجیح می‌دهند تا به یک توسعه‌دهنده full stack حقوق بیشتری بدهند تا این که برای هر یک از تخصص‌ها یک کارمند استخدام کنند چرا که این کار از نظر تجارت برای آن‌ها به‌صرفه‌تر است.