به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

اسکیل ترید کانادا: شرایط و هزینه‌های برنامه Federal Skilled Trades

برنامه اسکیل ترید فدرال، یکی از ۳ برنامه مهاجرتی در کلاس اقتصادی برای مهاجرت به کانادا است که به عنوان زیر مجموعه طرح ورود سریع (Express Entry) اجرا می‌شود. برنامه اسکیل ترید فدرال (FSTP)، مخصوص افرادی است که تخصص و مهارت تایید شده توسط دولت کانادا داشته باشند تا از این طریق برای اقامت دائم این کشور درخواست دهند. این برنامه تنها برنامه در کلاس مهاجرت اقتصادی است که منحصرا نیروی کار فنی و متخصص در مشاغل تجاری را بدون نیاز به مدرک دانشگاهی (با اینکه داشتن مدرک دانشگاهی مزیت محسوب می‌شود) در اولویت مهاجرت به کانادا قرار می‌دهد. از این‌رو، در این مقاله به بررسی شرایط، الزامات و روند این برنامه مهاجرتی می‌پردازیم.

برنامه اسکیل ترید فدرال چیست؟

برنامه اسکیل ترید فدرال چیست؟

برنامه اسکیل ترید فدرال کانادا این فرصت را به متخصصین حوزه صنعت و مشاغل فنی می‌دهد تا برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند تا به سرعت به ساکنان دائمی این کشور تبدیل شوند. دولت کانادا و اداره مهاجرت این کشور، برنامه اسکیل ترید فدرال (FSTP) را در سال ۲۰۱۳ و به منظور جبران کمبود نیروی کاری ماهر و متخصص در مناطقی که به دلیل توسعه اقتصادی سریع خود امکان رشد و پیشرفت فزاینده‌ای داشتند، طراحی و اجرا کرد. برنامه اسکیل ترید فدرال تحت سیستم گزینشی مهاجرت اکسپرس اینتری کانادا اجرا می‌شود.

شرایط و الزامات برنامه اسکیل ترید فدرال

برنامه اسکیل ترید فدرال تحت سیستم اکسپرس اینتری مدیریت شده و از سیستم جامع رتبه بندی (CRS) استفاده می‌کند. امتیازدهی در این سیستم بر اساس برخی معیارها و عوامل تعیین شده از سوی دولت کانادا انجام می‌شود. برای اطلاع از امتیازی که می‌توانید داشته باشید باید در آزمون تعیین واجد شرایط بودن در وب سایت رسمی دولت کانادا شرکت کنید. طی این آزمون سوالاتی در رابطه با سن، ملیت، سابقه کاری، تعیین مهارت زبانی و غیره از شما پرسیده می‌شود تا دارا بودن حداقل معیارهای مورد نیاز واجد شرایط این برنامه بودن مشخص شود. جمع امتیازات این آزمون ۱۰۰ نمره بوده و شما برای واجد شرایط بودن باید حداقل ۶۷ امتیاز یا بیشتر کسب کنید. حداقل شرایطی که تحت آنها می‌توانید واجد شرایط برنامه اسکیل ترید فدرال باشید عبارتند از:

 • اثبات مهارت زبان (کسب نمره قابل قبول در آزمون زبان)
 • داشتن حداقل دو سال سابقه کار تمام وقت (یا به میزان مساوی سابقه کار پاره وقت) در یک حرفه تخصصی مورد نیاز طی ۵ سال گذشته
 • برآورد الزامات شغلی مورد نیاز برنامه اسکیل طبق سیستم طبقه‌بندی مشاغل ملی (ناک – NOC)
 • داشتن پیشنهاد شغلی برای کار تمام وقت از سوی کارفرمای کانادایی برای حداقل 1 سال یا ارائه گواهی صلاحیت مبنی بر مهارت در یک حرفه مورد نیاز؛ گواهی صلاحیت مبنی بر مهارت باید توسط یک مقام استانی، منطق‌ ای یا فدرال صادر شود.

در ادامه تمامی عوامل موثر در این برنامه مهاجرتی را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرارمی‌دهیم.

امتیاز CRS مورد نیاز برنامه اسکیل ترید (کسب حداقل امتیاز CRS)

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، برای واجد شرایط بودن باید حداقل ۶۷ امتیاز از کل ۱۰۰ امتیاز را کسب کنید. متقاضیان براساس فاکتورهای زیر ارزیابی می‌شوند:

 • مهارت زبان: حداکثر 28 امتیاز (24 امتیاز زبان رسمی اول و 4 امتیاز زبان دوم).
 • سابقه کار: حداکثر ۱۵ امتیاز برای داشتن سابقه کار حرفه‌ای همراه با حقوق طی ۱۰ سال گذشته
 • میزان تحصیلات: حداکثر ۲۵ امتیاز برای داشتن مدرک رسمی دانشگاهی
 • ۹ امتیاز برای احراز شرایط لازم
 • سن: حداکثر 12 امتیاز
 • پیشنهاد شغلی معتبر: داشتن پیشنهاد شغلی معتبر در کانادا ۱۰ امتیاز خواهد داشت.
 • تطبیق پذیری: برخورداری از معیارهایی که نشان دهند شما سازگاری بالایی با شرایط مورد نیاز اقامت در کانادا دارید حداکثر ۱۰ امتیاز خواهد داشت.

متقاضیانی که قصد دارند از طریق برنامه اسکیل ترید اقامت کانادا را دریافت کنند، باید ثابت کنند که حداقل در سطح متوسط به زبان انگلیسی یا فرانسوی تسلط دارند که این امر از طریق شرکت در آزمون‌های رسمی زبان از قبیل آزمون آیلتس، آزمون CELPIP (شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی) یا آزمون مهارت زبان فرانسه (TEF) مشخص می‌شود. مهارت‌های چهارگانه زبان (رایتینگ، اسپیکینگ، لیسنینگ و ریدینگ) طی این آزمون‌ها ارزیابی می‌شود. برای واجد شرایط بودن جهت مهاجرت تحت برنامه اسکیل ترید فدرال، متقاضی باید در معیار زبان CLB حداقل سطح 7 را داشته باشد.

  امتیاز قابل دریافت
اولین زبان رسمی مهارت صحبت كردن مهارت شنیداری مهارت خواندن مهارت نوشتن
سطح CLB 9 یا بالاتر 6 6 6 6
سطح CLB 8 5 5 5 5
سطح CLB 7 4 4 4 4
کمتر از  CLB 7 غیر قابل قبول غیر قابل قبول غیر قابل قبول غیر قابل قبول

تبدیل نمره‌های زبان به CLB

جهت واجد شرایط بودن برای برنامه اسکیل ترید فدرال، متقاضی باید قبل از ارائه درخواست خود، در طی ۵ سال گذشته دارای حداقل ۲۴ ماه سابقه کار تمام وقت (مثبت ۳۰ ساعت در هفته) در مشاغل موجود در لیست زیر باشد. مشاغل پاره وقتی نیز که متقاضی در آنها به اندازه ۲ سال سابقه کار تمام وقت داشته باشد نیز مورد پذیرش خواهند بود. از این‌رو، سابقه کار مورد نیاز این برنامه می‌تواند به صورت 24 ماه سابقه کار در بیش از یک شغل و مجموعا 30 ساعت در هفته، یا در مدت زمان طولانی‌تر در کار پاره وقت (۱۵ ساعت در هفته) و در مجموع 3120 ساعت در طی ۲ سال باشد.

سابقه کاری متقاضی باید در حوزه یکی از مشاغل ارائه شده در سیستم طبقه‌بندی مشاغل ملی کانادا (ناک – NOC) باشد. طبقه‌بندی ناک دارای ۵ سطح مهارت است که از مشاغل با سطح مهارت ۰ تا A، B، C و D را شامل می‌شود. سابقه کاری متقاضی باید جزو مشاغل مورد نیاز برنامه اسکیل ترید و جزو مشاغلی با سطح مهارت A یا B در سیستم ناک قرار بگیرد. مشاغلی که در سطح مهارت A قرار می‌گیرند تنها ۱۰۰ نفر ظرفیت داشته اما ظرفیت مشاغل مرتبط با سطح مهارت B محدود نبوده و شامل گروه‌های شغلی زیر میشود:

 • گروه عمده یا اصلی ۷۲: مشاغل صنعتی، برقی و ساختمانی
 • گروه اصلی ۷۳: کارگران فنی در حوزه مشاغل تعمیر و نگهداری ابزار و تجهیزات
 • گروه اصلی ۸۲: سرپرست و کادر فنی در حوزه منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات مرتبط
 • گروه اصلی ۹۲: سرپرست پردازش، ساخت و ساز و ابزار و اپراتورهای کنترل مرکزی
 • گروه فرعی ۶۳۲: آشپز و سرآشپز
 • گروه فرعی ۶۳۳: قصاب و نانوا

برنامه اسکیل ترید فدرال در رابطه با تحصیلات یا مدرک تحصیلی متقاضی هیچگونه مقررات سفت و سختی ندارد اما داشتن تحصیلات دانشگاهی می‌‎تواند به افزایش امتیاز شما کمک کرده و پرونده شما را نیز برجسته‌تر سازد. در صورت برخورداری از موارد زیر باید آن را در درخواست خود ذکر کنید:

 • مدرک متوسطه (دبیرستان) یا مدرک دانشگاهی از کانادا
 • مدرک متوسطه (دبیرستان) یا مدرک دانشگاهی از کشوری خارجی
بخوانید:  کار دانشجویی در کانادا: درآمد و شغل‌های دانشجویی کانادا

اگر مدرک تحصیلی شما از کشوری غیر از کانادا باشد، باید ابتدا با دریافت گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی مدرک تحصیلی یا ECA از سازمانی مورد تایید نظیر سازمان خدمات آموزش جهانی (WES) مدرک خود را به مدرک معادل کانادایی آن تبدیل کنید. انجام این امر موجب کسب امتیاز بیشتر شده و شانس انتخاب پرونده شما نسبت به سایر متقاضیان را افزایش می‌دهد.

دسته سنی شما نیز در امتیاز دریافتی تاثیر خواهد داشت. بیشترین امتیاز، ۱۲ بوده که به گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله تعلق میگیرد. اگر بیش از ۳۵ سال سن داشته باشید، به ازای هر سال اضافه، ۱ امتیاز از شما کسر خواهد شد. برای مثال، متقاضی ۳۹ ساله از این بخش ۸ امتیاز دریافت خواهد کرد.

دریافت پیشنهاد شغلی تمام وقت، برای مدت حداقل یک سال، از یک کارفرمای کانادایی که این پیشنهاد مربوط به کاری باشد که در هفته 30 ساعت یا بیشتر است، الزامی خواهد بود. پیشنهاد شغلی برای مشاغل پاره وقت که ۳۰ ساعت در هفته را شامل می‌شوند نیز می‌تواند مورد قبول واقع شود. پیشنهاد شغلی باید در زمینه مشاغلی با سطح مهارت A یا B بوده و گزارش ارزیابی تاثیر بازار کار کانادا (LMIA) در مورد این شغل نیز باید مثبت باشد.

عواملی که احتمال سازگاری شما با زندگی در کانادا را افزایش می‌دهند نیز می‌توانند منجر به کسب امتیاز بیشتر شوند. این موارد عبارتند از:

 • شما یا همسرتان به مدت حداقل 2 سال در مقطع متوسطه یا مقطع دانشگاهی در کانادا تحصیل تمام وقت داشته باشید.
 • شما یا همسرتان به مدت حداقل 1 سال به عنوان کارمند تمام وقت با مجوز کار معتبر در کانادا کار کرده باشید.
 • شما یا همسرتان خویشاوندانی بالای ۱۸ سال در کانادا دارید که در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کنند و دارای تابعیت یا مجوز اقامت دائم کانادا هستند.

شما می‌توانید از راه‌های متعددی مانند افزایش سابقه کار یا دریافت مدرک تحصیلی بالاتر، امتیاز CRS خود را افزایش دهید. همچنین تهیه تمامی مدارک الزامی قبل از درخواست و پیوست آنها به فرم درخواست می‌تواند موجب بهبود پرونده شما شده و شانس شما برای دریافت اقامت دائم را افزایش دهد.

دریافت نامزدی استانی (PNP) از هر استان یا منطقه در کانادا نیز میتواند موجب افزایش امتیاز CRS شما شود. اگر از پیش در استخر اکسپرس اینتری باشید، باید یک بیانیه ابراز علاقه (EOI) برای مهاجرت به استان بر اساس اولویت خود ارسال کنید، گاها برخی استان‌ها نیز درخواست اعلام علاقه‌مندی (NOI) صادر می‌کنند. به طور کلی از چند راه می‌توانید امتیاز CRS خود را افزایش دهید:

برنامه نامزدی استانی (PNP)

متقاضی باید پروفایل یا نمایه جدا از اکسپرس اینتری برای برنامه نامزدی استانی (PNP) بسازد. چنانچه معیارهای برنامه نامزدی استانی را داشته باشید، استان دعوتنامه برنامه نامزدی استانی برای شما صادر خواهد کرد. دریافت این دعوتنامه ۶۰۰ امتیاز به امتیاز CRS شما اضافه کرده و شانس دریافت دعوتنامه درخواست اقامت دائم (ITA) شما را نیز بیشتر خواهد کرد.

بهبود مهارت زبانی

اگر چنانچه تصور می‌کنید می‌توانید نمره بهتری در آزمون زبان کسب کنید، می‌توانید مجددا در آزمون آیلتس شرکت کرده و با کسب نمره بهتر، امتیاز CRS خود را بهبود بخشید. از طرفی، اگر قبلا در آزمون زبان رسمی دوم (فرانسوی) شرکت نکرده باشید، می‌توانید با شرکت کردن در این آزمون ۴ امتیاز اضافی دیگر نیز کسب کنید.

گواهی تمکن مالی

علاوه‌براینکه باید از ۱۰۰ امتیاز ممکن، حداقل ۶۷ امتیاز برای واجد شرایط بودن کسب کنید، باید از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه اقامت خود به طول مدت ۳ تا ۶ ماه در کانادا را نیز داشته باشید. اثبات تمکن مالی با ارسال صورت حساب بانکی انجام خواهد شد. مقدار تمکن مالی مورد نیاز به تعداد اعضای خانواده شما بستگی دارد. از این‌رو باید همسر یا شریک زندگی خود و فرزندان تحت تکفل خود را نیز در نظر بگیرید. تمکن مالی مورد نیاز برای متقاضی مجرد ۱۳۳۱۰ دلار کانادا، برای یک زوج ۱۶۵۷۰ دلار کانادا و برای یک خانواده ۴ نفره برابر با ۲۴۷۳۳ دلار کانادا می‌باشد.

اپلای کردن برای برنامه اسکیل ترید فدرال

اگر ۶۷ امتیاز یا بیشتر کسب کنید و از تمکن مالی مورد نیاز برخوردار باشید، مرحله بعدی پیش روی شما، فرآیند ارائه درخواست است. برنامه اسکیل ترید فدرال، یک برنامه درخواست مهاجرت مستقیم نیست. این یعنی شما تنها یک نمایه یا پروفایلی از خود به دولت کانادا ارسال می‌کنید و مقامات واجد شرایط بودن شما برای درخواست اقامت دائم را تعیین می‌کنند. کل این فرآیند از ۶ ماه تا ۱ سال زمانبر بوده و شما باید مراحل زیر را نیز پشت سر بگذارید:

ارائه مدارک مورد نیاز

قبل از تکمیل نمایه خود، باید این اسناد و مدارک را آماده کنید:

 • گذرنامه یا سند مسافرتی معتبر (با حداقل 6 ماه اعتبار)
 • نتایج آزمون زبان (انگلیسی یا فرانسوی)
 • گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی مدرک تحصیلی (از سازمان خدمات آموزش جهانی یا همان WES برای کسب امتیاز اضافی)
 • نامه پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی
 • گواهی از اداره پلیس برای اثبات عدم داشتن سابقه کیفری
 • گواهی معاینه پزشکی (در صورت نیاز بر اساس کشور شما)
 • در صورت دریافت دعوتنامه درخواست، ارائه مدرکی برای اثبات تمکن مالی مورد نیاز ( ارائه صورت‌حساب بانکی)

ارسال نمایه یا پروفایل و بروز رسانی آن

برای ارسال نمایه یا پروفایل خود باید حساب یا اکانتی در وبسایت رسمی دولت کانادا داشته باشید. می‌توانید از طریق وب سایت IRCC برای ساخت اکانت اقدام کنید. سپس از طریق همین سایت در آزمون واجد شرایط بودن شرکت کنید تا مشخص شود شما واجد شرایط برنامه اسکیل ترید فدرال هستید یا خیر. اگر واجد شرایط این برنامه باشید، به سمت تکمیل نمایه هدایت می‌شوید که در این مرحله باید اطلاعاتی از قبیل مشخصات شخصی، سوابق شغلی، تحصیلی، مهارت زبان و غیره را وارد کنید. همچنین باید کد ناک مختص سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) مرتبط با تخصص خود را نیز داشته باشید. اجباری برای ارسال فوری نمایه وجود ندارد و شما ۶۰ روز فرصت خواهید داشت.

دولت کانادا بر حسب برخی معیارها از قبیل میزان تحصیلات، شغل یا مهارت زبان متقاضیان را امتیازدهی و رتبه‌بندی می‌کند. افرادی که بالاترین امتیاز را کسب کنند، انتخاب شده و برای ارائه درخواست دعوت می‌شوند. طی مدتی که منتظر اتمام این روند هستید، می‌توانید امتیاز خود را بهبود بخشید. اگر حین ارسال نمایه پیشنهاد شغلی نداشتید، می‌توانید طی این مدت به دنبال پیدا کردن پیشنهاد شغلی باشید و سپس نمایه خود را بروزرسانی کنید. همچنین، گذراندن مقاطع تحصیلی بالاتر یا کسب سابقه کاری بیشتر در کشور خودتان نیز میتواند باعث بهبود وضعیت پرونده شما شود. برای ارتقای نمایه خود می‌توانید در آزمون زبان نیز شرکت کنید. در صورت کسب هرگونه موفقیت باید نمایه خود را بطور مرتب بروزرسانی کنید تا شانس بیشتری برای انتخاب شدن داشته باشید.

بخوانید:  کاریابی در ونکوور: شرایط استخدام، درآمد و کار در ونکوور کانادا

دریافت دعوت‌نامه درخواست اقامت دائم (ITA)

اگر واجد شرایط برنامه مهاجرتی باشید و بالاترین امتیاز را کسب کرده باشید، بوسیله صدور دعوتنامه ITA از شما خواسته می‌شود تا برای مجوز اقامت دائم درخواست دهید. مراحل بعدی ضمن این دعوتنامه به شما ارائه شده و شما می‌توانید این دعوتنامه را رد یا قبول کنید. در صورت رد کردن، امکان تغییر نظر نخواهید داشت. از این‌رو، باید مجددا نمایه بسازید و منتظر انتخاب شدن باشید.

درخواست مجوز اقامت دائم

در دعوتنامه، شما از روند اقدام برای اقامت دائم مطلع خواهید شد. ابتدا باید وارد اکانت خود شوید، لینک‌های ارائه شده را دنبال کنید و فرم‌های لازم را پر کنید. باید تمامی اطلاعات درخواستی را بطور صحیح در فرم پر کرده و تمام بخش‌های اجباری را تکمیل کنید.

پس از تکمیل فرم، باید مدارک الزامی و پشتیبان را که تهیه کرده‌اید ارسال کنید. تمامی مدارک را اسکن کرده و اگر به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیستند باید ترجمه رسمی آنها را ارائه دهید. قبل از آپلود کردن فایل‌های اسکن شده، از قابل قبول بودن کیفیت و خوانا بودن مدارک مطمئن شوید. سپس باید هزینه درخواست خود را به دلار کانادا پرداخت کنید که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • هزینه پردازش درخواست برای متقاضی اصلی 1040 دلار
 • برای همسر یا شریک زندگی 1040 دلار
 • برای هر فرزند تحت تکفل ۱۵۰ دلار

شما 60 روز فرصت خواهید داشت تا فرم درخواست اقامت دائم خود را تکمیل کرده و ارسال کنید. پس از ارسال این فرم درخواست، ظرف مدت ۶ ماه از مثبت یا منفی بودن تصمیم دولت کانادا به منظور صدور اقامت دائم برای شما مطلع خواهید شد. در صورت تایید یا موافقت با درخواست، مراحل و اقدامات بعدی به شما اطلاع داده خواهد شد. اگر درخواست شما رد شود نیز دلایل ریجکتی عنوان شده و میتوانید مجددا درخواست دهید.

مدت زمان پردازش درخواست برنامه اسکیل ترید فدرال

مدت زمان پردازش درخواست برنامه اسکیل ترید فدرال

در بین سایر برنامه‌های مهاجرتی کلاس اقتصادی، اکسپرس اینتری سریع‌ترین زمان پردازش را دارد. مدت زمان پردازش درخواست برنامه اسکیل ترید فدرال بین ۶ الی ۸ ماه است. می‌توانید از طریق وب سایت IRCC، از جدیدترین مدت زمان پردازش درخواست برنامه اسکیل ترید فدرال مطلع شوید.

هزینه درخواست برنامه اسکیل ترید فدرال

هزینه درخواست برنامه اسکیل ترید فدرال مشابه هزینه دو برنامه فدرال دیگر در سیستم اکسپرس اینتری است.

 • هزینه درخواست (متقاضی اصلی) – ۱۳۶۵ دلار کانادا
 • برای همسر یا شریک زندگی – ۱۳۶۵ دلار کانادا
 • به ازای هر فرزند تحت تکفل – 230 دلار کانادا

Veresk Job چگونه می‌تواند به شما در این امر کمک کند؟

ما خدمات متنوعی ارائه می‌کنیم و مشاوران متخصص ما در سراسر فرآیند برنامه اسکیل ترید فدرال از زمان ایجاد پروفایل تا موقع دریافت دعوتنامه ITA برای اقامت دائم همواره شما را همراهی و راهنمایی خواهند کرد. علاوه‌براین، مشاورین متخصص در امر مهاجرت ما پس از دریافت دعوتنامه ITA نیز تمامی مدارک مورد نیاز برای ارسال درخواست کامل شما را بررسی خواهند کرد. تمامی مراحل اداری این روند پیگیری شده و جایی برای اشتباه باقی نخواهد ماند.

از این‌رو، بهترین کار این است که همواره از مشاوره تخصصی تیم ما استفاده کنید. با رزرو جلسه مشاوره با کارشناسان ما میتوانید اطلاعات بیشتری در مورد فرآیند برنامه اسکیل ترید فدرال کسب کنید.

پرسش‌های متداول

برنامه اسکیل ترید فدرال چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای برنامه اسکیل ترید فدرال عبارتند از:

 • برای ارائه درخواست نیازی به داشتن خویشاوند کانادایی ندارید.
 • شانس بیشتری برای دریافت دعوتنامه خواهید داشت.
 • امکان تکمیل لیست موارد مورد نیاز برای واجد شرایط بودن در خارج از کانادا

معایب برنامه اسکیل ترید فدرال عبارتند از:

 • عدم تضمین اشتغال تمام وقت
 • احتمال عدم دریافت دعوتنامه درخواست شهروندی

در سیستم مهاجرتی کانادا چه تفاوتی بین FSTP و FSWP وجود دارد؟

در برنامه اسکیل ترید فدرال (FSTP) شما می‌توانید بدون نیاز به ارائه مدرک تحصیلی به کانادا مهاجرت کنید؛ اما در برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) این امکان وجود ندارد. در برنامه اسکیل ترید فدرال، شما به داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا نیاز دارید در حالی که متقاضیان برنامه کارگر ماهر فدرال می‌توانند بدون جاب آفر یا پیشنهاد شغلی نیز به کانادا مهاجرت کنند (اگرچه در برنامه کارگر ماهر فدرال نیز داشتن پیشنهاد شغلی میتواند امتیاز CRS متقاضی را تا حد زیادی افزایش دهد).

به چند امتیاز CRS برای برنامه اسکیل ترید فدرال در کانادا نیاز است؟

اگر بخواهید تحت سیستم اکسپرس اینتری واجد شرایط باشید، معمولاً باید حداقل ۶۷ امتیاز از مجموع ۱۰۰ امتیاز کسب کنید.

مدت زمان کلی پردازش درخواست برنامه اسکیل ترید فدرال در سال 2022 چقدر است؟

بطور کلی، پردازش درخواست اکسپرس اینتری حدود ۶ ماه طول می کشد.

میزان تمکن مالی مورد نیاز برنامه اسکیل ترید فدرال چقدر است؟

تمکن مالی مورد نیاز برای متقاضی مجرد ۱۳۳۱۰ دلار کانادا، برای یک زوج ۱۶۵۷۰ دلار کانادا و برای یک خانواده ۴ نفره برابر با ۲۴۷۳۳ دلار کانادا می‌باشد.

گواهی تایید صلاحیت چیست؟

گواهی تایید صلاحیت نشان میدهد که متقاضی واجد شرایط کار کردن به عنوان نیروی کار ماهر و متخصص در کانادا را دارد. این گواهی نشان میدهد متقاضی آزمونی مورد تایید را گذرانده و تمام شرایط لازم برای کار کردن در یک استان یا منطقه خاص را دارد. این گواهی از سوی نهاد یا مقامی که استان یا قلمرو معینی را اداره می‌کند صادر شده و یا از سوی یک مقام دولت فدرال در کشور شما صادر میشود.

آیا زمانی که امتیاز CRS پایینی داشته باشم، باز هم میتوانم برای برنامه اسکیل ترید فدرال درخواست دهم؟

اپلای یا درخواست از طریق سیستم اکسپرس اینتری، شانس شما برای اخذ اقامت دائم کانادا را افزایش می‌دهد. حتی با داشتن امتیاز CRS پایین، اگر جزو کاندیدای اکسپرس اینتری باشید، احتمال دریافت نامزد استانی را خواهید داشت. دریافت نامزدی استانی موجب کسب ۶۰۰ امتیاز CRS اضافی شده و دریافت دعوتنامه ارائه درخواست اقامت دائم از طریق اکسپرس اینتری را تضمین میکند.

در صورت دریافت دعوتنامه درخواست اقامت دائم تحت برنامه اسکیل ترید فدرال، باز هم ارائه گواهی تمکن مالی نیاز خواهد بود؟

بله، شما باید با ارائه این گواهی به اداره مهاجرت ثابت کنید که بودجه مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود و خانواده‌تان را دارید. با این حال، این الزام اگر از نظر قانونی قادر به کار در کانادا و داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر باشید، لغو میشود.