تمکن مالی ویزای کار کانادا: گردش و مانده حساب موردنیاز ورک پرمیت

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی (IRCC) کانادا سندهای رسمی مختلفی را به عنوان اثبات تمکن مالی برای ورود به برنامه ورود سریع (اکسپرس انتری) می‌پذیرد. نیروی کار ماهری که با هدف کار کردن از طریق سیستم ورود سریع قصد رفتن به کانادا را دارد، باید ثابت کند که بودجه کافی دارد و می‌تواند مخارج خود و اعضای خانواده‌اش را پس از ورود به کانادا تأمین کند. نیروی کار باید افسر اداره مهاجرت را قانع کند که پول کافی برای پرداخت صورت‌حساب‌ها در کانادا دارد که به سند لازم برای این کار گواهی تمکن مالی گفته می‌شود. به عبارت دیگر ارائه گواهی تمکن مالی برای گرفتن اجازه ورود به کانادا لازم است. از سوی دیگر اکسپرس انتری یکی از روش‌های اصلی ورود نیروی کار خارجی به کاناداست. ورود سریع یا اکسپرس انتری برنامه خاصی است که برای نیروی کار ماهری طراحی شده است که می‌خواهند تجربه، تخصص و مهارت‌هایشان را در بازار کانادا عرضه کنند. ورود سریع سیستمی امتیازی است و امتیازدهی در آن بر اساس سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) است؛ IRCC رتبه‌بندی را هر دو هفته یک‌بار انجام می‌دهد. سیستم ورود سریع در حال حاضر از سه برنامه تشکیل می‌شود که عبارت است از: برنامه نیروی کار ماهر فدرال، برنامه نیروی کار ماهر فنی فدرال و کلاس تجربه کانادایی.

گواهی تمکن مالی چیست؟


گواهی تمکن مالی مدرکی مستند است که ثابت می‌کند می‌توانید از عهده هزینه‌های مهاجرت خود و اعضای خانواده‌تان به کانادا بربیایید و توان پرداخت مخارج مختلف زندگی را دارید. معنای گواهی تمکن مالی این است که بودجه کافی را برای جابه‌جا شدن و مستقر شدن به همراه خانواده‌تان در کانادا دارید. گواهی تمکن مالی باید سندی مکتوب باشد و نشان بدهد که به تمام این مبلغ دسترسی دارید.

چه افرادی باید گواهی تمکن مالی ارائه بدهند؟


چه افرادی باید گواهی تمکن مالی ارائه بدهند؟

ورود سریع این امکان را برای نیروی کار ماهر فراهم می‌سازد تا از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال یا نیروی کار ماهر فنی فدرال درخواست بدهند. ارائه گواهی تمکن مالی برای هر دو درخواست الزامی است.

اگر فرد پیشنهادی کاری از کانادا دریافت کند که حداقل به مدت یک سال معتبر باشد، کانادا به او اجازه می‌دهد که برای اخذ اجازه کار (ورک پرمیت) درخواست بدهد یا درخواست کند که با استفاده از یکی از برنامه‌های در دسترس وارد کانادا شود. در این حالت لازم نیست گواهی تمکن مالی ارائه کنید، اما باید پیشنهاد شغلی (جاب آفر) را عرضه کنید. افرادی که پیشنهاد شغلی دارند، می‌توانند به‌جای دو برنامه نیروی کار ماهر یا فنی فدرال از طریق کلاس تجربه کانادایی اقدام کنند.

هر سه روش درست است و روش مناسب به نوع پیشنهاد شغلی دریافتی بستگی دارد. سیستم ورود سریع اعلام می‌کند که شایستگی استفاده از کدام برنامه را دارید. احتمال دارد شرایط لازم را برای بهره‌برداری از بیش از یک برنامه داشته باشید. بنابراین ممکن است ندانید تحت چه برنامه‌ای به کانادا دعوت خواهید شد. اگر از قبل در کانادا شغل دارید، اما تاکنون درخواست نداده‌اید، ارائه دادن گواهی تمکن مالی ضرورتی ندارد. مقامات کانادا از متقاضیان می‌خواهند که گواهی تجربه کاری، CTC فعلی و دیگر مدارک مرتبط شغلی را تحویل بدهند. چند استثنا برای زمانی وجود دارد که بخواهید برای خود و اعضای خانواده تحت تکفلتان اقامت دائم بگیرید.

حداقل گردش مالی مورد نیاز


حداقل گردش مالی مورد نیاز

حداقل مانده حساب و گردش مالی مورد نیاز برای استفاده از برنامه ورود سریع به تعداد اعضای خانواده بستگی دارد. برای محاسبه کردن بودجه مورد نیاز باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • خودتان
 • همسرتان
 • فرزندان تحت تکفل خودتان
 • فرزندان تحت تکفل همسرتان

همچنین باید همسر یا فرزندان تحت تکفل را در نظر بگیرید، حتی اگر آنان:

 • مقیم دائم یا شهروند کانادا باشند.
 • با شما به کانادا نروند.

مبلغ مورد نیاز برای صدور گواهی تمکن مالی جهت مستقر شدن در کانادا در جدول زیر آورده شده است:

تعداد اعضای خانوادهبودجه مورد نیاز
یک نفرCA$13,310
دو نفرCA$16,570
سه نفرCA$20,371
چهار نفرCA$24,733
پنج نفرCA$28,052
6 نفرCA$31,638
7 نفرCA$35,224
برای خانواده‌های بالاتر از 7 نفر به ازای هر عضوCA$3,586

چه نوع سرمایه‌ای لازم است؟


دارایی‌های مالی متغیر است، اما برای ورود به کانادا باید پس‌انداز کافی داشته باشید. متقاضیانی که می‌خواهند با استفاده از یکی از برنامه‌های موجود به کانادا مهاجرت کنند، باید بودجه کافی و در دسترسی داشته باشند. نمی‌توانید سهام را به عنوان گواهی تمکن مالی ارائه کنید، نمی‌توانید وام بگیرید یا پول قرض کنید و آن را به عنوان پس‌انداز شخصی‌تان اعلام کنید.

مقامات کانادا صرفاً زمانی شما را شایسته و درخواستتان را معتبر تلقی می‌کنند که میزان وجه ذکرشده در جدول بالا را در مانده حسابتان داشته باشید. همچنین اگر پیشنهاد شغلی نداشته باشید، مقامات کانادا رشد شغلی احتمالی‌تان را در این کشور در نظر می‌گیرند. از مانده حسابی که به عنوان تمکن مالی اعلام می‌کنید، می‌توانید در زمان رفتن به کانادا استفاده کنید. بنابراین ثبات مالی امکان دوام آوردنتان را در کانادا تضمین می‌کند.

اگر قرار باشد همسرتان نیز با شما برود، مبلغی که در حساب بانکی مشترکتان دارید، در نظر گرفته نخواهد شد. مبلغی که در حساب بانکی متعلق به خود‌تان وجود دارد، می‌تواند حکم گواهی تمکن مالی را داشته باشد.

IRCC چه چیزی را به عنوان گواهی تمکن مالی می‌پذیرد؟


IRCC چه چیزی را به عنوان گواهی تمکن مالی می‌پذیرد؟

متقاضی باید هنگام ارائه گواهی تمکن مالی و در زمان دریافت ویزا به مبلغ ذکرشده دسترسی داشته باشد. باید گواهی تمکن مالی را به افسر اداره مهاجرت ارائه کنید و افسر تأیید کند که پس از مهاجرت به این سرمایه دسترسی خواهید داشت.

افزون بر این باید نامه‌های رسمی از مؤسسه‌هایی مالی داشته باشید که پولتان در حساب آن مؤسسه‌هاست. نامه‌های صادره از بانک باید:

 • روی سربرگ بانک چاپ شود.
 • اطلاعات تماس بانک، شامل نشانی، نشانی پست الکترونیک و شماره تلفن روی سربرگ قید شده باشد.
 • نام متقاضی در نامه آمده باشد.
 • تاریخ افتتاح حساب در آن قید شده باشد.
 • شماره حساب در نامه آمده باشد.
 • بدهی معوق در آن ذکر شده باشد.
 • شامل مانده حساب باشد.
 • متوسط مانده حساب شش ماه گذشته در آن قید شده باشد.
 • شامل شرایط به‌روز سپرده‌گذاری باشد.

چه مبلغ پول می‌توانم با خود به کانادا ببرم؟


نباید تمام پولی را که در گواهی تمکن مالی قید شده است، هنگام رفتن به کانادا همراه داشته باشید، اما باید نامه‌ای ارائه کنید که تمکن مالی‌تان را اعلام کند. این گواهی به منزله سندی است که اعلام می‌کند می‌توانید در کانادا مستقر شوید.

پیش از آن‌که بررسی کنید چه مبلغی را می‌خواهید با خود به کانادا ببرید، باید درباره هزینه‌های زندگی در استان مورد نظرتان تحقیق کنید. هر مبلغی که فکر می‌کنید به استقرارتان در کانادا کمک می‌کند، می‌توانید همراه داشته باشید. البته اگر میزان پول همراه‌تان بیش از ده هزار دلار باشد، باید به افسر مستقر در مرز گمرکی اطلاع بدهید، چون در غیر این‌ صورت ممکن است جریمه شوید و وجه همراه‌تان ضبط شود.

سرمایه‌تان می‌تواند به یکی از اشکال زیر باشد:

 • پول نقد
 • اسنادی که املاک و سرمایه قابل‌پرداخت به شما را اعلام کند، مانند:
  • سهام
  • اوراق قرضه
  • حواله‌های دولتی
  • اسناد خزانه
 • اسنادی که پرداخت مبلغ معینی از پول را به شما تضمین می‌کند، مانند:
  • حواله‌های بانکی
  • چک
  • حواله ارزی
  • چک مسافرتی

پرسش‌های متداول


چطور می‌توانم تمکن مالی‌ام را ثابت کنم؟

برای اثبات تمکن مالی باید از بانک یا مؤسسه ای مالی نامه‌ای بگیرید که وام‌ها؛ مانده حساب‌ کارت‌های اعتباری و بازپرداخت بدهی در آن قید شده باشد. این نامه باید اصل باشد و روی سربرگ مؤسسه مالی، حاوی اطلاعات تماس (نشانی، شماره تلفن و نشانی پست الکترونیک)، چاپ شود؛ همچنین نام، فهرست بدهی‌های معوق مانند وام‌ها و بدهی‌های کارت‌های اعتباری باید در نامه ذکر شده باشد.

گواهی تمکن مالی برای استفاده از برنامه ورود سریع لازم است؟

بله، برای اقدام از طریق برنامه ورود سریع باید گواهی تمکن مالی ارائه بدهید، به‌خصوص اگر بخواهید با استفاده از برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP) یا نیروی کار ماهر فنی فدرال (FSTP) درخواست بدهید. البته اگر تحت کلاس تجربه کانادایی درخواست می‌دهید یا مجوز کار در کانادا را دارید و پیشنهاد شغلی معتبری دارید، نیازی به گواهی تمکن مالی ندارید، حتی اگر از طریق دو برنامه FSWP و FSTP اقدام می‌کنید.

صورت‌حساب‌بانکی چند ماه برای ویزای کانادا لازم است؟

اگر از طریق برنامه ورود سریع اقدام می‌کنید، باید صورت‌حساب بانکی شش‌ماهه را به عنوان گواهی تمکن مالی ارائه دهید. باید صورت‌حساب بانکی شش ماه گذشته را تهیه کنید؛ این صورت‌حساب باید شامل تمام تراکنش‌های انجام‌شده باشد. اگر بیش از یک حساب دارید، می‌توانید صورت‌حساب را از بیش از یک بانک یا مؤسسه مالی تهیه کنید. وام‌ها، صورت‌حساب کارت‌های اعتباری و بازپرداخت دیون باید در این صورت‌حساب مشخص باشد.

IRCC  چگونه تمکن مالی را تأیید می‌کند؟

گواهی تمکن مالی در همان روزی که افسر CIC مدارکتان را بررسی می‌کند، تأیید می‌شود. بنابراین دقت کنید که مانده حسابتان معادل مبلغ اعلام‌شده در گواهی تمکن مالی باشد. افسر CIC سرمایه‌تان به ارز محلی را با استفاده از نرخ تبدیل بانک‌ کانادا به دلار تبدیل می‌کند و محاسبه لازم را انجام می‌دهد.

گواهی تمکن مالی برای گرفتن اجازه کار کانادا لازم است؟

سیستم تمام متقاضیان را ملزم به ارائه گواهی تمکن مالی می‌کند، اما اگر قادر به ارائه این گواهی نباشید، باید نامه‌ای را عرضه کنید که اعلام کند از طریق کلاس تجربه کانادایی درخواست می‌دهید یا در حال حاضر مشغول کار در کانادا هستید و پیشنهاد شغلی معتبری از کانادا دارید. حتی زمانی که تحت کلاس تجریه کانادایی اقدام می‌کنید، بهتر است گواهی تمکن مالی تهیه کنید، چون به این ترتیب شرایط لازم را برای استفاده از بیش از یک برنامه پیدا می‌کنید و نمی‌دانید که تحت کدام برنامه از شما دعوت خواهد شد.

صورت‌حساب بانکی می‌تواند به منزله گواهی تمکن مالی باشد؟

بله، صورت‌حساب بانکی تمکن مالی‌تان را ثابت می‌کند. هر مدرکی که توانایی فرد را برای انجام تراکنش‌های مالی خاص ثابت کند، گواهی تمکن مالی محسوب می‌شود. بنابراین صورت‌حساب بانک، صورت‌حساب امانی می‌تواند تمکن مالی‌تان را ثابت کند.