به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا: کدام حرفه ها مورد نیاز اند؟

زمانی که شما به میزان 6500 دلار در سال در مقطع کارشناسی و یا بیش از 7000 دلار در مقطع تحصیلات تکمیلی هزینه می‌کنید، تمایل دارید که در انتهای مسیر تحصیلی خود به شغل مورد نظر خود دست پیدا کنید. برخی از موقعیت‌های شغلی به طور مداوم در لیست پرطرفدارترین مشاغل کانادا مطرح شده‌اند و ایجاد یک مسیر شغلی برای این حرفه‌ها معمولا برای اشخاص ساده‌تر می‌باشد. در سال جاری، تقاضا برای بیشتر مشاغل افزایش یافته است. در این مقاله لیست مشاغل مورد نیاز کانادا و همچنین درآمد مهم‌ترین شغل‌های مورد نیاز کانادا بر طبق آمار مرکز روابط صنعتی و منابع انسانی دانشگاه تورنتو ارائه می‌شود.

محیط کاری در کانادا


محیط کاری در کانادا

در بیشتر موارد، محیط‌های کاری در کانادا دارای فضای مثبت و خوشایند می‌باشند. ارتباط سازنده و همکاری بین اعضای تیم در سازمان‌ها در کانادا متداول می‌باشد. معمولا، فرهنگ و محیط کاری در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر، دارای انعطاف‌پذیری بیشتری است. برای مثال، در آمریکا بیشتر بر دست‌آوردهای فردی توجه می‌شود. در حالی که در کانادا بر تلاش تیمی تاکید زیادی می‌شود. این تفاوت‌های فرهنگی می‌تواند در ایجاد نگرش‌های متفاوت در محیط کاری موثر باشد. در آمریکا ممکن است افراد همکاران خود را به عنوان رقیب در نظر بگیرند ولی در کانادا این افراد به عنوان همکار در نظر گرفته می‌شوند. اگرچه این تفاوت‌ها می‌تواند باعث ایجاد تنش در محیط کاری شود، ولی در عین حال ممکن است در ایجاد محیط مثبت و سازنده‌تر نیز تاثیر داشته باشد.

متخصص پشتیبانی آی تی در کانادا


متخصص پشتیبانی آی تی در کانادا

متخصص پشتیبانی آی تی از جمله محبوب‌ترین مشاغل کانادا محسوب شده و به افرادی که از رایانه در محیط‌های تجاری یا سازمان‌ها استفاده می‌کنند، کمک می‌کند. با توجه به همه‌گیری کووید-19 و انجام کار به صورت غیر حضوری در منازل، تقاضا برای متخصص آی تی در حال افزایش می‌باشد. این گونه انتظار می‌رود که تقاضا برای این شغل پس از پایان همه‌گیری، کاهش پیدا نکند و روند انجام کار به صورت غیر حضوری ادامه پیدا می‌کند. متوسط حقوق سالانه برای شغل پشتیبانی آی تی در کانادا، 49.525 دلار می‌باشد.

دستیار اداری


دستیار اداری

دستیار اداری جزو تخصص‌های مورد نیاز در کانادا به شمار می‌رود. این شغل برای زمانی که مدیران برای امور سازماندهی به کمک نیاز داشته باشند، یک ضرورت محسوب می‌شود. در نتیجه همه‌گیری کووید، این شغل بیش از هر زمان دیگری مورد تقاضا است. شرکت‌ها برای تسهیل روند کار غیر حضوری در منازل و برنامه‌ریزی جلسات کاری به منابع انسانی نیاز دارند. دستیار اداری یک شغل با فرصت‌های رشد و پیشرفت می‌باشد. پایان همه‌گیری کووید به معنای اتمام نیاز روزافزون به این شغل نمی‌باشد. درآمد متوسط دستیار اداری در کانادا حدود 55.054 دلار در سال می‌باشد.

متخصص امنیت سایبری


متخصص امنیت سایبری

یکی از تخصص‌های مورد نیاز کانادا، متخصص امنیت سایبری می‌باشد. متخصص امنیت سایبری وظیفه محافظت از اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری، سرورهای ابری و نرم‌افزارهای پرداخت را بر عهده دارد. در این شغل متخصص، مشکلات بالقوه را پیش‌بینی می‌کند و راه حل‌هایی را برای جلوگیری از نفوذ در اطلاعات شخصی ارائه می‌دهد. با توجه به افزایش روند غیر حضوری مشاغل، نیاز به ارائه اطلاعات به صورت آنلاین نیز افزایش یافته و افراد نگران امنیت اطلاعات خود هستند. انتظار می‌رود که تقاضا برای این شغل روند رو به رشد داشته باشد، چرا که پس از پایان همه‌گیری نیز تقاضا برای این شغل ادامه خواهد داشت. درآمد سالانه متخصص امنیت سایبری در کانادا 87728 دلار می‌باشد.

توسعه‌دهنده وب


توسعه‌دهنده وب

تمایل به خرید به صورت آنلاین به دلیل همه‌گیری کووید-19 افزایش داشته است و حتی پس از پایان همه‌گیری نیز این روند ادامه خواهد داشت. در نتیجه، شرکت‌ها به توسعه‌دهندگان وب برای ایجاد وب‌سایت‌ها و دیگر محصولات دیجیتالی نیاز دارند که به مصرف‌کننده اجازه دهد که هر گونه خرید را به صورت آنلاین انجام دهد. توسعه‌دهنده وب از جمله تخصص‌های محبوب در کانادا به شمار می‌رود. درآمد سالانه توسعه‌دهنده وب در کانادا 67.432 دلار می‌باشد.

توسعه‌دهنده اپلیکیشن (برنامه) تلفن همراه


توسعه‌دهنده اپلیکیشن (برنامه) تلفن همراه

یکی دیگر از تخصص‌های محبوب در کانادا، توسعه‌دهنده اپلیکیشن تلفن همراه محسوب می‌شود. این تخصص به روند فروش آنلاین مرتبط است و برای مصرف‌کنندگانی که به علت همه‌گیری کووید به خرید آنلاین روی آورده‌اند بسیار کاربردی می‌باشد و بعد از پایان همه‌گیری نیز به روند رو به رشد خود ادامه خواهد داد. میانگین حقوق سالانه توسعه دهنده اپلیکیشن تلفن همراه در کانادا 77632 دلار می‌باشد.

بخوانید:  ویزای استارتاپ کانادا: شرایط، هزینه‌ها و مدارک

متخصص علوم داده‌ها و متخصص تحلیل داده


متخصص علوم داده‌ها و متخصص تحلیل داده

در عصر فروش آنلاین و فعالیت‌های پژوهشی، متخصصین علوم داده‌ها در حال ایجاد دگرگونی در زمینه صنایع خرده‌فروشی، مخابرات، کشاورزی و حمل نقل می‌باشند. این متخصصین به سازمان‌ها در جهت جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها کمک کرده و در نتیجه در بهبود کارآیی فعالیت‌های تجاری موثر هستند. میانگین درآمد تحلیل‌گر و متخصص علوم داده‌ها در کانادا بین 71613 تا 82713  دلار می‌باشد.

متخصص بازاریابی دیجیتال


متخصص بازاریابی دیجیتال

پس از تغییر روند خرید به شیوه آنلاین، در نحوه بازاریابی کسب و کار تغییری اساسی ایجاد می‌شود. بنابراین به جهت شناسایی نیارهای بازار و اجرای استراتژی بازاریابی برای فناوری‌های دیجیتالی که همیشه در حال گسترش است، به متخصصین در امر بازیابی دیجیتالی نیاز می‌باشد. بازاریابی در لیست مشاغل مورد نیاز در کانادا قرار دارد.

متخصصین بازاریابی دیجیتالی بایستی بین خلاقیت و تفکر تحلیلی تعادل ایجاد کنند و استراتژی‌های دیجیتالی را طراحی کنند تا به مخاطبین در جهت مشارکت در مواردی مانند رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو، ایمیل، تبلیغات گوگل و موارد دیگر کمک کند. میانگین حقوق متخصص بازاریاب دیجیتالی در کانادا 51.774 دلار در سال می‌باشد.

مدیر لجستیک (تدارکات) و حمل و نقل


مدیر لجستیک (تدارکات) و حمل و نقل

روند خرید آنلاین پیش از همه‌گیری کووید نیز در جریان بود ولی پس از همه‌گیری به شدت افزایش پیدا کرده است. به این منظور بایستی از دریافت سفارش توسط مشتریان اطمینان حاصل شود. مدیر تدارکات و حمل و نقل این وظیفه را با هماهنگ کردن تمامی مسائل مرتبط با حمل و نقل در یک سازمان، بر عهده دارد. با توجه به این که روند خرید آنلاین در حال پیشرفت می‌باشد، مدیر تدارکات و حمل و نقل در لیست شغل‌های پرطرفدار کانادا قرار دارد. میانگین درآمد سالانه مدیر تدارکات و حمل و نقل در کانادا بین 65.495 دلار تا 105.187 دلار می‌باشد.

آموزگار کودک


آموزگار کودک

والدین خصوصا مادران در زمان همه‌گیری کووید برای مراقبت از کودکان خود با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند. در نتیحه دولت فدرال به میزان 30 میلیارد دلار در زمینه آموزش در دوران کودکی برای مدت 5 سال آینده سرمایه‌گذاری کرده تا برای والدین مراقبت ارزان، در دسترس و با کیفیت را فراهم آورند. این مطلب سبب ایجاد رونق در مشاغل مرتبط با مراقبت از کودکان خواهد شد و با افزایش جمعیت، به رشد خود ادامه خواهد داد. این تنها روشی است که بوسیله آن دولت می‌تواند به والدین در جهت بازگشت به بازار کار و پرداخت مالیات کمک کند. میانگین درآمد سالانه آموزگار کودک 49517 دلار می‌باشد.

نیروی کار مراقبت از بزرگسالان


نیروی کار مراقبت از بزرگسالان

افزایش سن جمعیت ساکن کانادا سبب افزایش تقاضا برای کارکنان مراقبت از بزرگسالان شده است. بر طبق آمار، نرخ فرصت‌های شغلی برای نیروی کار مراقبت‌های بهداشتی در سه ماهه آخر سال 2020 به 7/4 درصد افزایش یافته است. این نرخ یکی از بالاترین ارقام در بین تمامی مشاغل محسوب می‌شود. طبق گزارش آژانس فدرال، نیاز مداوم به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی ادامه پیدا خواهد کرد. میانگین درآمد سالانه کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در کانادا 47.183 دلار می‌باشد.

بهبود سطح مهارت‌های مورد نیاز برای مشاغل مورد نیاز در کانادا


افزایش میزان تقاضای ناشی از همه‌گیری کووید برای سایر مشاغل مورد نیاز در کانادا که به مهارت‌های چندانی نیاز ندارند (مانند نمایندگان خدمات مشتری) صادق نمی‌باشد. طبق بررسی‌های انجام شده، افزایش تقاضا برای این مشاغل موقتی می‌باشد و افراد در مدت 10 تا 20 سال آینده به دلیل جایگزینی دستگاه‌های خودکار، این مشاغل را از دست خواهند داد. ولی تقاضا برای مشاغل پرطرفدار و مورد نیاز ادامه خواهد داشت. جهت انتخاب شغل مناسب بایستی در این مورد تحقیق و بررسی لازم انجام شود. در ابتدا، فرصت‌های شغلی و بازار کار را با توجه به رشته‌های تحصیلی مورد نظر بررسی کنید. سپس مهارت‌های مورد نیاز برای هر شغل را در بانک مشاغل کانادا ارزیابی کنید.

صفحات مربوط به مشاغل LinkedIn را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر شغل مطالعه کنید و به میزان آموزش و تجربه‌ای که در آگهی‌ها برای استخدام در شرکت‌ها ذکر شده است دقت کنید. در نهایت، در ارتباط با این که چه مسیر آموزشی به بهترین شکل ممکن به شما در جهت ورود به صنعت یا حرفه مورد نظر کمک می‌کند، تصمیم‌گیری کنید. برای مثال، برخی از دانشگاه‌ها یا کالج‌ها دوره کارآموزی ارائه داده و باعث ایجاد ارتباط در زمینه‌ شغلی مورد علاقه شما شده و به شما کمک خواهد کرد تا در شغلی با تقاضای زیاد در کانادا به کار مشغول شوید.

انتخاب استان مورد نظر در کانادا برای یافتن شغل مورد نظر


انتخاب استان مورد نظر در کانادا برای یافتن شغل مورد نظر

انتخاب استان مورد نظر جهت یافتن شغل در زمان سفر به کانادا به منظور اشتغال از اهمیت زیادی برخوردار است. علاوه بر این، بایستی در مورد فرهنگ استان مورد نظر، شهرهای بزرگ در هر استان، زبان مورد نظر و آب و هوای هر منطقه نیز تحقیق شود. امکان دارد هزینه و کیفیت زندگی در هر شهر و استان کانادا بسته به جمعیت، مساحت و محل جغرافیایی بسیار متفاوت باشد. شما می‌توانید از سیستم‌های محاسبه هزینه برای برآورد مخارج و بودجه مورد نیاز در استان‌های کانادا استفاده کنید.

بخوانید:  بازار کار نقشه برداری در کانادا: مزایا، درآمد و آینده شغلی

در صورتی که تمایل دارید اعضای خانواده را نیز به کانادا ببرید، بایستی سیستم تحصیلی و گزینه‌های آموزشی در استان یا شهر مورد نظر را نیز ارزیابی کنید. جمعیت استان یا شهر نیز دارای اهمیت می‌باشد. برای مثال سکونت در استانی که افراد از کشور شما معمولا به آن سفر می‌کنند باعث می‌شود که راحت‌تر بتوانید در این استان زندگی کنید. تعداد زیادی از افراد، شهرهای با اندازه متوسط مانند تورنتو یا ونکوور را برای زندگی انتخاب می‌کنند چرا که رقابت در بازار کار در این شهرها کمتر از شهرهای بزرگتر می‌باشد.

۱۰ شغل مورد نیاز در انتاریو


مشاغل مورد نیاز در انتاریوی کانادا عبارتند از:

 1. تحلیل‌گر پایگاه داده (NOC 2172)
 2. مهندس و طراح نرم‌افزار (NOC 2173)
 3. برنامه‌نویس کامپیوتر و توسعه‌دهنده رسانه تعاملی (NOC 2174)
 4. راننده کامیون (NOC 7511)
 5. قصاب صنعتی، کارگر مسئول گوشت پرندگان و برش گوشت (NOC 9462)
 6. کارگران امور منزل و مشاغل مرتبط، به استثنای خانه‌دار ( NOC 4412)
 7. اپراتور تجهیزات سنگین (به جز جرثقیل) (NOC 7521)
 8. کارگر مزرعه (NOC 8431)
 9. مدیر بانک، اعتبارات و دیگر مدیران در بخش سرمایه‌گذاری (NOC 0122)
 10. پرستار بخش عمومی و پرستار بخش بیماری‌های روانی (NOC 3012)

10 شغل مورد نیاز در بریتیش کلمبیا


مشاغل مورد نیاز در بریتیش کلمبیا به شرح زیر می‌باشند:

 1. مدیریت حقوق و دستمزد (NOC 1432)
 2. تحلیلگر و مشاور سیستم‌های اطلاعاتی (NOC 2171)
 3. برنامه‌نویس کامپیوتر و توسعه‌دهنده رسانه تعاملی (NOC 2174)
 4. دستیار معلم ابتدایی و دبیرستان (NOC 4413)
 5. کارشناس فنی فروش- عمده فروشی (NOC 6221)
 6. آشپز (NOC 6322)
 7. سرایدار و مستخدم (NOC 6733)
 8. مسئول بارگیری، بسته‌بندی و تخلیه بار (NOC 7452)
 9. راننده کامیون (NOC 7511)
 10. معدنچی و مسئول تولید و توسعه زیرزمینی (NOC 8231)

10 شغل مورد نیاز در کبک


مشاغل مورد نیاز در کبک کانادا به آی تی، مراقبت بهداشتی و تجارت مرتبط می‌باشند. این مشاغل عبارتند از:

 1. کارشناس فنی شبکه‌های کامپیوتری (NOC 2281)
 2. مهندسی برق و الکترونیک (NOC 2133)
 3. توسعه‌دهنده رسانه تعاملی (NOC 2174)
 4. کارشناس فنی مهندسی عمران (NOC 2231)
 5. کمک پرستار، مستخدم بیمارستان و ارائه‌دهنده خدمات به بیماران (NOC 3413)
 6. آموزش به کودکان (NOC 4214)
 7. نجار (NOC 7271)
 8. پرستار بخش بیماری‌های روانی (NOC 3012)
 9. مهندس کامپیوتر (NOC 2147)
 10. جوشکار (NOC 7237)

10 شغل مورد نیاز در مونترئال


مشاغل مورد نیاز در مونترئال عبارتند از:

 1. کارشناسی فنی شبکه‌های کامپیوتری با میانگین حقوق سالانه 43.185 دلار کانادا
 2. برنامه‌نویس با میانگین حقوق سالانه 70.025 دلار
 3. مهندس نرم‌افزار با میانگین حقوق سالانه 71.315 دلار
 4. کارگر ساختمانی با میانگین حقوق 52.660 دلار
 5. پرستار بخش عمومی با میانگین حقوق سالانه 60.000 دلار
 6. آموزگار کودک با میانگین حقوق سالانه 43.266 دلار
 7. مهندس عمران با میانگین حقوق سالانه 65.331 دلار
 8. مهندس برق با میانگین حقوق سالانه 67.864 دلار

سوال‌های رایج در مورد مشاغل مورد نیاز کانادا


آیا یافتن شغل مورد نظر در کبک دشوار است؟

کار کردن در بیشتر قسمت‌های کبک بدون برخورداری از حداقل مهارت زبان فرانسوی غیر ممکن می‌باشد. حتی در شهری مانند مونترئال، بیشتر کارفرمایان برای ارائه خدمات به افراد به مهارت در زبان فرانسوی نیاز دارند.

آیا کبک دارای فرصت‌های شغلی مناسب می‌باشد؟

مشخصات بازار کار در کبک شامل این موارد می‌باشد: نرخ پایین بیکاری (9/4 درصد؛ پایین‌ترین میزان در 43 سال گذشته) و برخورداری از یکی از بالاترین نرخ‌های اشتغال در کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی. زنان نیز در این استان تقریبا نیمی از مشاغل را در دست دارند.

کدام شهر در کانادا در سال 2021 دارای فرصت‌های شغلی بیشتری می‌باشد؟

فرصت‌های شغلی در استان‌های کبک، انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا مناسب می‌باشد. برخی از این استان‌ها دارای بیشترین نرخ اشتغال برای مهاجرین هستند و همچنین این استان‌ها به علت نرخ پایین بیکاری مشهور هستند.

آیا یافتن شغل مورد نظر در مونترئال دشوار است؟

کانادا به علت نرخ پایین بیماری و عرضه نیروی کار مشهور می‌باشد. با این حال، یافتن شغل در مونترئال می‌تواند چالش‌ برانگیز باشد و ممکن است مشابه یافتن شغل مورد نظر در کشور زادگاهتان نباشد.

یافتن شغل مورد نظر در کدام یک از استان‎های کانادا آسان‌تر است؟

با توجه به روند مهاجرت و ارائه و ارزیابی اسناد، استفاده از برنامه مهاجرت استانی برای بریتیش کلمبیا، اولین گزینه برای افراد جویای کار محسوب می‌شود. اشتغال در استان بریتیش کلمبیا که در بین استان‌های برتر از لحاظ فرصت‌های شغلی قرار دارد، به حداقل دو سال سابقه کار نیاز دارد.