به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی: از کاریابی تا اخذ ویزای کار

آلمان کشور بسیار زیبایی است. این کشور دارای بزرگ‌ترین اقتصاد در اروپا است و همچنین یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان نیز محسوب می‌شود. آلمان برای افرادی که می‌خواهند فرهنگ اروپایی را تجربه کنند، کشور مناسبی به شمار می‌رود. بسیاری از افراد تمایل دارند بدانند که آیا کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی امکان‌پذیر است یا خیر. بایستی توجه شود که پاسخ به سوال فوق مثبت می‌باشد. ولی به این منظور بایستی از تجربه کافی و یا صلاحیت و مهارت لازم در یک زمینه به خصوص شغلی برخوردار باشید. اخذ ویزای کار آلمان بدون مدرک تحصیلی برای شهروندان اروپا در مقایسه با شهروندان کشورهای دیگر، آسان‌تر می‌باشد. با وجود این که کاریابی در آلمان بدون مدرک تحصیلی امکان‌پذیر است، ولی روند یافتن کار به این صورت دشوار می‌باشد. در واقع جهت یافتن شغل در آلمان بدون مدرک تحصیلی، گزینه‌های شغلی زیادی موجود نمی‌باشند. در این مقاله نحوه آغاز به کار در آلمان بدون مدرک دانشگاهی و همچنین شغل‌های موجود برای افراد خارجی که دارای مدرک تحصیلی نیستند شرح داده می‌شوند.

کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی


آلمان دارای بزررگترین اقتصاد اروپا است و رتبه چهارمین اقتصاد بزرگ جهان را نیز به خود اختصاص داده است. برای متخصصین ماهر و نیروی کار بدون مدرک تحصیلی، مشاغل زیادی  وجود دارند. عوامل مختلفی در یافتن کار در آلمان موثر هستند. کشور زادگاه شما یکی از این عوامل است. شرایط در آلمان برای متقاضیان از کشورهای اتحادیه اروپا در مقایسه با متقاضیان از هند یا آمریکا متفاوت می‌باشد. در صورتی که به زبان آلمانی صحبت نمی‌کنید یافتن کار برای شما دشوارتر خواهد بود. افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند امکان دارد بتوانند در مشاغلی که به زبان انگلیسی نیاز دارند به کار مشغول شوند.

بزرگترین چالش جهت اخذ ویزای کار آلمان بدون مدرک دانشگاهی این است که باید ثابت کنید که نسبت به یک شهروند آلمانی یا شهروند یک کشور اروپایی دیگر، کاندیدای بهتری جهت موقعیت شغلی مورد نظر محسوب می‌شوید. یافتن شغل برای شهروندان اروپایی در مقایسه با افراد خارجی آسا‌ن‌تر می‌باشد. بهترین روش جهت کاریابی در آلمان بدون مدرک تحصیلی این است که اثبات کنید از مهارت یا تخصص کافی در زمینه شغلی مورد نظر بهره‌مند هستید.

وارد شدن به آلمان جهت یافتن کار امکان‌پذیر می‌باشد؛ ولی برای این منظور به ویزای جستجوی کار نیاز دارید. شما می‌توانید این ویزا را در سفارت دریافت کنید. داشتن ویزای جستجوی کار یک روش بسیار مناسب جهت ارزیابی آلمان به عنوان کشوری است که به زندگی و کار در آن تمایل دارید. با استفاده از این ویزا می‌توانید به طور قانونی برای مدت شش ماه در آلمان به دنبال کار باشید.

یک مهارت ضروری دیگر جهت یافتن کار در آلمان بدون مدرک دانشگاهی، برخورداری از مهارت کافی در زبان آلمانی است. صرف نظر از شغل مورد نیاز، شما بایستی به زبان آلمانی مسلط باشید. در بسیاری از موارد، شما باید تعدادی دوره آموزشی مورد نظر را پیش از آغاز به کار در آلمان بگذرانید. بسیاری از این دوره‌ها به زبان آلمانی برگزار می‌شوند. برخی از مشاغل نیز به صورت آنلاین ارائه شده که به زبان انگلیسی نیاز دارند. ولی در بیشتر موارد، توانایی صحبت به زبان آلمانی یک شرط مورد نیاز برای یافتن کار محسوب می‌شود.

فرض کنید که شما دارای تجربه زیادی در یک زمینه کاری به خصوص هستید و یا تمایل دارید برای یک شغل مورد تقاضا در آلمان درخواست دهید. در این صورت، کارفرماها می‌توانند استخدام شما را در مقابل دیگر متقاضیانی که از کشورهای اروپایی به آلمان آمده‌اند، توجیه کنند. پس از یافتن شغل، شما بایستی برای اخذ اجازه اقامت و در برخی از موارد برای ویزای کار درخواست دهید. در صورتی که شما از کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه تجاری اروپا، کانادا، آمریکا، استرالیا، ژاپن، جمهوری کره، سوئیس و یا نیوزیلند به آلمان آمده باشید، جهت کار در آلمان به اجازه کار نیاز ندارید. البته بایستی برای اجازه اقامت درخواست دهید. برای افرادی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا/ منطقه تجاری اروپا نیستند، دو گزینه برای اخذ ویزا وجود دارد: اجازه اقامت موقت به قصد اشتغال و اجازه اقامت دائم.

جهت درخواست برای این اجازه اقامت‌ها، شما به یک نامه از جانب کارفرما، اثبات برخورداری از بیمه سلامتی در آلمان و دیگر مدارک مربوط به درخواست ویزا نیاز دارید. با وجود این که این روند دشوار به نظر می‌رسد، در بیشتر موارد افراد جهت یافتن کار در آلمان با مشکل مواجه نخواهند شد. نرخ بیکاری در آلمان پایین می‌باشد (9/3 درصد در سال 2020). در صورتی که از مهارت مورد تقاضا در آلمان برخوردار هستید، یافتن شغل در آلمان برای شما دشوار نخواهد بود.

درخواست برای کارآموزی (Ausbildung) در آلمان

درخواست برای کارآموزی (Ausbildung) در آلمان

پیش از هر چیز جهت درخواست و تکمیل کارآموزی در آلمان شما بایستی به حد کافی به زبان آلمانی مسلط باشید. تمامی دوره‌های کارآموزی به صورت آموزش در کلاس و در مدارس فنی و حرفه‌ای و به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. میزان تقاضای شغلی برای افراد ماهر در آلمان زیاد می‌باشد و در نتیجه احتمال یافتن موقعیت به عنوان کارآموز بالا می‌باشد. دوره کارآموزی برای 2 تا 3 سال ادامه دارد (50 درصد از زمان کارآموزی در محل آموزش و 50 درصد از زمان کارآموزی در محل کار). شما برای هر 3 سال، حقوق ماهیانه (میانگین 600 تا 1200 یورو) دریافت خواهید کرد.

پس از تکمیل دوره کارآموزی، شما برای کار در زمینه مورد نظر و درخواست برای اجازه اقامت به همراه اجازه کار واجد شرایط هستید. برای هر شغل در آلمان، دوره‌های کارآموزی جداگانه در آلمان وجود دارند. شما همچنین می‌توانید پیش از سفر به آلمان، در کشور خود شرایط مورد نیاز برای کار در آلمان را کسب کنید. برخی از مشاغل به هیچ مدرکی نیاز ندارند.

بخوانید:  جاب آفر آلمان: مدارک مورد نیاز، هزینه ها و شرایط

ارزیابی بازار کار در آلمان

ارزیابی بازار کار در آلمان

آلمان دارای پایین‌ترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا است (1/3 درصد در اکتبر 2019). در برخی از نواحی آلمان یافتن کار دشوارتر از نواحی دیگر می‌باشد. برای مثال، در قسمت جنوب کشور، بازار کار دارای رونق می‌باشد. در عین حال، بخش شرقی آلمان با مشکلات مالی مواجه است.

میزان کمبود نیروی کار در آلمان هر ساله در حال افزایش است. جهت کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی، شما بایستی از شغل‌های مورد تقاضا اطلاع داشته باشید. با ارزیابی لیست مشاغل مورد نیاز در آلمان می‌توانید احتمال یافتن کار در این کشور را بررسی کنید. یافتن کار در بسیاری از موارد به مدرک نیاز ندارد ولی برخورداری از مهارت یا تجربه در شغل مورد نظر الزامی است.

افزایش سن جمعیت و کمبود نیروی کار در زمینه مهندسی، متخصص آی تی و کارکنان خدمات بهداشتی و درمانی برای آلمان به یک مشکل عمده تبدیل شده است. در صورت تمایل به کار در این مشاغل به ادامه جستجو برای شغل مورد نظر ادامه داده و با شرکت‌ها مکاتبه کنید و در صورت نیاز در مصاحبه شرکت کنید (انجام مصاحبه در بسیاری از موارد از طریق اسکایپ امکان‌پذیر است). امکان دارد در مصاحبه در ارتباط با مواردی مانند پیشنهاد شغلی، زمینه تخصصی اشتغال، شغل فعلی شما، حقوق مورد نظر و موارد دیگر صحبت شود. در صورتی که در آلمان هستید، برای اخذ اجازه کار در سفارت آلمان یا دفتر مهاجرت درخواست دهید.

البته این مطلب تنها به شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا مربوط می‌شود. شهروندان اروپا می‌توانند بدون اجازه کار، آغاز به کار کرده و خارج از لیست مشاغلی که در آلمان به آن نیاز است، مشغول به کار شوند. لیست مشاغلی که در آلمان بسیار به آن‌ها نیاز می‌باشد برای افراد از کشورهای جهان سوم (کشورهای غیر اتحادیه اروپا و افراد غیر از کشورهای استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، نیوزیلند، کره جنوبی و آمریکا) مناسب است.

جستجو برای شغل مورد نظر در وب‌سایت مربوط به لیست مشاغل

جستجو برای شغل مورد نظر در وب‌سایت مربوط به لیست مشاغل

بسیاری از وب‌سایت‌ها برای مشاغل موجود در تمامی کشورها از جمله آلمان تبلیغ می‌کنند. از جمله مشهورترین این وب‌سایت‌ها برای یافتن کار در آلمان، Indeed و Glassdoor هستند. این سایت‌ها نه تنها جهت یافتن کار به شما کمک می‌کنند، بلکه از طریق آن می‌توانید مشاغل موجود در آلمان و محل اشتغال به کار را نیز مشاهده کنید.

فرض کنید قصد دارید برای یافتن کار به آلمان سفر کنید. در این صورت، با استفاده از این سایت‌ها شما اطلاع خواهید داشت که در چه مناطقی از آلمان فرصت‌های شغلی مورد نظر وجود دارند. شما می‌توانید به صورت آنلاین برای این شغل درخواست دهید. همچنین می‌توانید برای چند عنوان شغلی نیز درخواست داده و به این شکل، احتمال موفقیت شما افزایش خواهد یافت.

برای افرادی که مدرک تحصیلی ندارند، چه مشاغلی در آلمان موجود می‌باشد؟


برای افرادی که مدرک تحصیلی ندارند، چه مشاغلی در آلمان موجود می‌باشد؟

در کشور آلمان، داشتن مدرک تحصیلی برای یافتن شغل از اهمیت زیادی برخوردار است. با این حال، برای افرادی که مدرک تحصیلی ندارند نیز گزینه‌های شغلی زیادی وجود دارند. صنعت مهندسی در آلمان از وسعت زیادی برخوردار است. بخش بزرگی از صنعت مهندسی در آلمان به صنعت خودرو اختصاص دارد. در صورتی که در این زمینه دارای تجربه هستید، احتمال دارد بتوانید به راحتی شغل مورد نظر خود را در آلمان پیدا کنید.

صنعت گردشگری نیز دارای تقاضای زیادی برای نیروی کار خارجی می‌باشد؛ چرا که گردشگری در آلمان به تنهایی  دارای نیروی کار در این زمینه نمی‌باشد. در زمینه گردشگری می‌توانید در آلمان به عنوان پیشخدمت، کارکنان رستوران یا در زمینه‌های مرتبط با سکونت و اقامت به کار مشغول شوید. در آلمان همچنین برای افرادی که در زمینه مدیریت، امور مرتبط با تدارکات و طراحی وب دارای تجربه هستند، مشاغل مختلفی موجود می‌باشد.

در بخش آموزشی فرصت‌های شغلی مختلفی در ارتباط با آموزش زبان انگلیسی وجود دارند. آموزش زبان انگلیسی یک شغل رضایت‌بخش و با ثبات در آلمان محسوب شود و دارای حقوق مناسبی نیز می‌باشد. فرصت‌های کاری زیادی در آلمان وجود دارند که شخص می‌تواند با استفاده از زبان انگلیسی در آن‌ها مشغول به کار شود. شما می‌توانید به کودکان یا بزرگسالان در مدارس، زبان انگلیسی آموزش دهید و یا می‌توانید به عنوان معلم خصوصی و یا در یک شرکت بین‌المللی مشغول به کار شوید.

همچنین این امکان وجود دارد که به صورت مستقل نیز در آلمان اشتغال داشته باشید. برای این منظور شما همچنان بایستی برای ارائه مدارک مرتبط، درخواست دهید. در صورتی که دارای یک ایده تجاری هستید و یا از مهارت مورد نیاز در آلمان برخوردار هستید ولی تمایلی به تعهد به یک شرکت را ندارید، کار به صورت آزاد یا مستقل گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

مشاغل نیازمند به نیروی کار ماهر نیز در آلمان دارای تقاضای زیادی هستند. از جمله این موارد می‌توان به جوشکاری، لوله‌کشی، کاشی‌کاری، مکانیکی، ساخت یا تعمیر بام، نجاری و راننده قطار را نام برد. در بخش سلامت و بهداشت نیز دستیار و پرستار خدمات بهداشت و درمان از جمله مشاغل مورد نیاز در آلمان هستند. اگرچه لزوما به مدرک تحصیلی جهت کار در این زمینه نیاز نمی‌باشد، ولی بایستی از تجربه و مهارت کافی در این شغل برخوردار باشید.

برای دانشجویان نیز در آلمان فرصت‌های شغلی مختلفی وجود دارند. این امکان وجود دارد که به عنوان کارآموز در یک شرکت آلمانی به کار مشغول شوید. به این ترتیب می‌توانید وارد بازار کار آلمان شده و در مورد روش‌های کسب و کار در آلمان بیشتر بیاموزید.

بخوانید:  ویزای خوداشتغالی آلمان: انواع، شرایط و مدارک مورد نیاز

قسمت جنوب و شرق آلمان برای افرادی که محل اشتغال برایشان از اهمیت زیادی برخوردار نیست دارای فرصت‌های شغلی بیشتری می‌باشد؛ چرا که بسیاری از شهروندان آلمانی جهت اشتغال به قسمت شمال آلمان می‌روند. در قسمت جنوب آلمان شما می‌توانید در شهرهایی مانند مونیخ، اشتوتگارت و فرانکفورت به کار مشغول شوید. در قسمت شرق آلمان نیز امکان اشتغال در درسدن، ارفورت و لایپزیگ وجود دارد. هر بخش از آلمان دارای ویژگی‌های مخصوص به خود می‌باشد. بسته به این که دارای چه مهارت‌هایی باشید، امکان دارد یک منطقه از آلمان برای یافتن کار مناسب‌تر از منطقه‌های دیگر باشد.

لیست مشاغل دارای کمبود نیروی کار در آلمان


لیست مشاغل دارای کمبود نیروی کار در آلمان

آلمان در سال‌های اخیر با مشکل کمبود نیروی کار در برخی از مشاغل مواجه بوده است. این مشاغل شامل موارد مرتبط با صنعت خودرو، مکانیکی، کارگر ساختمانی، متخصص آی تی، نیروی کار در زمینه بهداشت و سلامت، مددکار اجتماعی و برخی از مشاغل مرتبط با تولید و ساخت می‌باشد. متقاضیان خارجی می‌توانند بدون داشتن مدرک تحصیلی در این مشاغل به کار مشغول شوند.

تقاضا برای مشاغل در زمینه فنی و حرفه‌ای نیز در آلمان زیاد می‌باشد. با توجه به افزایش سن جمعیت، به نیروی کار در زمینه مراقبت از سالمندان، سلامت و بهداشت و پرستاری در آلمان نیاز است. همچنین برای آموزش زبان انگلیسی و هتل‌داری نیز فرصت‌های شغلی برای افراد خارجی دارای مهارت در زبان انگیسی وجود دارد.

لیست مشاغل مورد نیاز در آلمان در سال 2022:

 • مهندس برق
 • تراشکار فلزات
 • کارگر ساختمانی
 • مسئول برش و پرداخت فلز
 • جوشکار، مسئول مشعل برشکاری
 • متخصص فنی مهندسی مکانیک
 • مسئول نصب تاسیسات الکتریکی، برقکار
 • دستیار مکانیک
 • مکانیک موتور
 • سازنده یا تعمیرکار بام
 • نجار ساختمان
 • حسابدار هزینه‌ها
 • مسئول اتصال بتون
 • مسئول نصب و اتصال لوله
 • آهنگر و سازنده واگن یا کالسکه
 • راننده قطار، مسئول سوخت‌رسانی به قطار
 • مسئول لعاب‌کاری
 • نجار
 • کارشناس فنی مهندسی فشار ضعیف و مهندسی ارتباطات
 • کاشی‌کار
 • متخصص بینایی‌سنجی
 • پرستار
 • تعمیرکار بدنه خودرو و رادیاتور
 • مسئول راه‌سازی با آسفالت
 • سازنده قالب، سازنده ابزار تراش و سازنده ابزار پانچ
 • مسئول نصب تجهیزات صنعتی
 • مسئول نصب تجهیزات ساختمانی و ورقه‌های فلزی
 • کارشناس فنی
 • مسئول فروش کالاهای فلزی و آهنی، ابزار آشپزخانه و منزل
 • حسابدار
 • آشپز رستوران
 • نجار ساختمان و مبلمان
 • نصاب کف‌پوش
 • مسئول فرآوری محصولات پلاستیکی
 • کارشناسی فنی پردازش داده‌ها
 • کارگر تجهیزات صنایع چوب
 • لوله‌کش ساختمان
 • کارشناس فنی مدیریت بازرگانی
 • متخصص فنی- پزشکی
 • تعمیرکار تجهیزات الکتریکی
 • مسئول گل‌آرایی و گل‌فروشی
 • آجرچین
 • کارشناس فنی مهندسی عمران
 • دستیار مراقبت‌های بهداشتی
 • پرستار

بهترین مشاغل بدون نیاز به مدرک تحصیلی در آلمان


بهترین مشاغل بدون نیاز به مدرک تحصیلی در آلمان

یافتن کار در آلمان بدون مدرک دانشگاهی دشوار می‌باشد. سطح دستمزدها در آلمان بالا می‌باشد. جهت افزایش احتمال اشتغال، بایستی از تجربه و مهارت کافی در شغل مورد نظر برخوردار باشید تا بتوانید برای کسب دستمزد بیشتر درخواست دهید.

تمامی مشاغل در لیست زیر به مدرک تحصیلی نیاز ندارند ولی بایستی جهت آغاز به کار در این مشاغل از تجربه و مهارت کافی بهره‌مند باشید. شما می‌توانید این مهارت را در آلمان و یا در کشور زادگاه خود کسب کنید. در این قسمت، لیست مشاغلی که به مدرک تحصیلی نیاز ندارند، ارائه می‌شود:

عنوان شغل حقوق ماهیانه (یورو)
مدیر فروش 6.790
خلبان 6.510
مدیر توسعه کسب و کار 5.880
مدیر بازاریابی دیجیتال 5.040
مدیر خدمات مشتریان 4.710
طراح مد 4.830
مدیر برگزاری جلسات و رویدادها 4.540
مدیر رستوران 4.550
متخصص سئو 4.350
متخصص تجارت الکترونیک 4.370
مامور کنترل ترافیک هوایی 3.830
مدیر هنری 3.460
برنامه‌نویس کامپیوتر 3.670
مترجم 3.280
مشاور املاک 3.240
مربی یوگا 3.250
کارشناس تولید محتوا 3.120
توسعه دهنده وب 3.300
مسئول فروش خودرو 2.850
عکاس 2.710
مربی بدن‌سازی 2.880

سوال‌های رایج در مورد کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی


آیا کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی امکان‌پذیر است؟

در صورتی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا باشید، می‌توانید به راحتی به آلمان سفر کرده و بدون مدرک دانشگاهی کار را آغاز کنید برای این منظور به اجازه کار نیاز ندارید.

آیا اخذ ویزای کار آلمان بدون مدرک دانشگاهی امکان‌پذیر است؟

بسیاری از مشاغل به مدرک تحصیلی نیاز ندارند. بنابراین افراد بدون مدرک تحصیلی می‌توانند در صورت وجود تقاضا برای شغل مورد نظر، به کار مشغول شوند.

یافتن چه مشاغلی در آلمان آسان می‌باشد؟

 • توسعه‌دهنده نرم‌افزار، معماری، برنامه‌نویسی
 • مهندسی الکترونیک
 • مشاور آی تی، تحلیلگر آی تی
 • پرستاری
 • مدیریت کسب و کار
 • مدیریت امور مشتریان
 • دستیار تولید
 • مدیر و نماینده فروش

آیا شرکت‌های آلمانی افراد خارجی را استخدام می‌کنند؟

آلمان دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا است و پنجمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود. مشاغل مختلفی برای افراد خارجی دارای مهارت تخصصی وجود دارد. البته یافتن کارهای موقت نیز نسبتا آسان می‌باشد.

آیا یافتن کار در آلمان دشوار است؟

در بسیاری از موارد و در برخی از مشاغل، کارفرمایان به دنبال نیروی کار ماهر و با تجربه هستند و این که نیروی کار متعلق به چه کشوری است برایشان دارای اهمیت نمی‌باشد.

اخذ ویزای کدام یک از کشورهای اروپایی ساده‌تر می‌باشد؟

آلمان به علت وجود تعادل بین کار و زندگی مشهور می‌باشد. این کشور همچنین به خاطر انعطاف‌پذیری در ارتباط با ویزای کاری نیز شهرت دارد. شما می‌توانید در آلمان بمانید و پس از تکمیل تحصیلات، برای یک سال در این کشور اشتغال داشته باشید.

تقاضا برای چه مشاغلی در آلمان بیشتر است؟

 • مهندسی الکترونیک
 • متخصص آی تی و علوم کامپیوتری، توسعه‎دهنده نرم‌افزار
 • مهندسی مکانیک
 • مدیریت امور مشتریان، تحلیلگر کسب و کار
 • مهندسی عمران، معماری

محدودیت سنی برای کار در آلمان چقدر است؟

معمولا قوانین حمایت از نیروی کار جوان شامل افراد در سنین 15 تا 18 سال شده و کودکان زیر 14 سال دارای اجازه کار نیستند و بایستی پنج روز در هفته به مدرسه بروند.