بازار کار طراحی داخلی در کانادا: موقعیت‌های شغلی و درآمد

کانادا سرزمین فرصت‌هاست و هر ساله هزاران نیروی کار خارجی را با چشم‌اندازها و برنامه‌ریزی‌های شغلی متفاوت می‌پذیرد. طراحی داخلی یکی از رشته‌های پرطرفدار در کاناداست. طراحی داخلی بنا به دلایلی مانند فرصت‌های شغلی، درآمد بالا، آینده شغلی، تجربه کاری لذت‌بخش، قابل‌کنترل بودن و انعطاف‌پذیری شغل خوبی در کاناداست. اگر می‌خواهید در کانادا طراح داخلی بشوید، باید از مسیر پیش‌روی‌ خود اطلاع کافی داشته باشید. در این مقاله برایتان توضیح می‌دهیم که چرا طراحی داخلی شغل مناسب و آینده‌داری در کاناداست و مراحل و شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک طراح داخلی موفق و شایسته را شرح می‌دهیم.

شرح وظایف طراح داخلی

شرح وظایف طراح داخلی

حوزه طراحی داخلی در کانادا مستلزم همکاری تنگاتنگ با مشتریان برای درک نیازها و خواسته‌های ویژه‌شان است. طراح داخلی طراحی‌ها، نقشه نماها، طرح‌ها، سطح مقطع‌ها و مدل‌های سه‌بعدی را از  تصورشان برای فضاسازی تهیه می‌کنند که شامل دیوارها، نورپردازی و دیگر اثاثیه ثابت می‌شود. طراحان داخلی بر اساس بانک مشاغل حکومت کانادا مسئول انتخاب رنگ، پرداخت‌کاری، ساخت پنجره‌ها، اثاثیه و … است. طراح داخلی علاوه بر زیبایی فضا به مقتضیات ایمنی و نیازهای ارگونومیک نیز توجه می‌کند.

طراح داخلی باید هر پروژه را مطابق با بودجه تعیین‌شده انجام بدهد و برآوردهای دقیقی از مواد، زمان و نیروی کار داشته باشد. طراح داخلی باید قوانین ساخت و ساز، معماری و ساختمان‌سازی را هنگام طراحی فضاها مدّنظر داشته باشد. برخی طراحان داخلی در زمینه‌هایی مانند فضاهای مسکونی و تجاری، آماده‌سازی خانه برای فروش توسط دلالان ملک و … تخصص دارند.

مطمئناً می‌دانید که حکومت فدرال کانادا مشاغل را بر اساس سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) گروه‌بندی و سازمان‌دهی می‌کند. سیستم NOC هر 5 سال یک‌بار به‌روزرسانی می‌شود تا تغییرات ایجادشده در بازار کار را منعکس کند. فرم‌های دولتی و داده‌های بازار کار حرفه‌ها را بسته به سیستم به‌کاربرده‌شده، به روش‌های متفاوتی گروه‌بندی می‌کنند و به آن‌ها ارجاع می‌دهند. کد NOC در سال 2021 برای طراح داخلی و دکوراتور داخلی  52121 بود.

چرا طراحی داخلی شغل خوبی در کاناداست؟

یک حرفه باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا یک شغل خوب محسوب شود. طراحی داخلی تمام ویژگی‌های یک شغل خوب را دارد و به همین دلیل حرفه پرطرفداری در کانادا به شمار می‌آید. در این بخش عامل‌هایی را بررسی می‌کنیم که طراحی داخلی را به یک شغل فوق‌العاده در کانادا تبدیل می‌کند.

درآمد بالا

میانگین ماه‌ها برای دریافت حقوقمیانگین ساعات کار هفتگیمیانگین حقوق سالانهمیانگین دستمزد ساعتی
1238/562660 دلار31/42 دلار

یکی از دلایل اصلی دنبال کردن هر حرفه‌ای درآمدش است. هرچند تعیین میانگین درآمد طراحی داخلی دشوار است، اما می‌توان برآوردی از آن را اعلام کرد.

حداقل حقوق برآوردشده برای طراح داخلی 35000 تا 50000 دلار کانادا در سال است. چند سال سابقه کار میانگین حقوق سالانه را به 65000 تا 80000 دلار برای طراحان داخلی‌ افزایش می‌دهد. طراحان داخلی‌ای که شرکت خود را تأسیس کرده‌ یا در شرکت‌های موفق شریک شده‌اند، می‌توانند سالانه بیش از صد هزار دلار کانادا درآمد داشته باشند. بنابراین شکی نیست که حقوق طراحان داخلی مکفی است.

میانگین دستمزد سالانه طراحی داخلی در بریتیش کلمبیا 54226 دلار کاناداست. میانگین نرخ ساعتی برای طراحی داخلی 26 دلار کاناداست؛ بیشترین و کمترین دستمزد ساعتی به ترتیب 62/34 و 19 دلار کاناداست. میانگین دستمزد سالانه طراحان داخلی در انتاریو 50700، در آلبرتا 38025 و در کبک 36075 دلار کاناداست. این اعداد نشان می‌دهند که درآمد طراح داخلی تا حد زیادی به محل کارش بستگی دارد. میانگین دستمزد طراحان داخلی عموماً حول و حوش 50000 دلار کاناداست.

فرصت‌های شغلی

وقتی می‌خواهید وارد حرفه‌ای بشوید، لازم است بدانید که فرصت‌های شغلی در این حوزه به حد کفایت وجود دارند یا این حوزه اشباع شده است. طراح داخلی می‌تواند در شرکت‌های معماری، مؤسسه‌های خرده‌‎فروشی مانند فروشگاه‌های مبلمان و اثاثیه، شرکت‌های طراحی داخلی، هتل‌ها و رستوران‌ها، بیمارستان‌ها، شرکت‌های ساختمانی و … در کانادا کار پیدا کند. همچنین طراح داخلی می‌تواند خویش‌‏فرما باشد.

دانش‌آموختگان دوره‌های کارشناسی معتبر چهارساله معمولاً در شرکت‌های طراحی داخلی یا معماری یا در واحدهای طراحی و برنامه‌ریزی بنگاه‌ها یا مؤسسه‌ها مشغول به کار می‌شوند. افرادی که پس از دو سال تحصیل موفق به اخذ دیپلم می‌شوند، غالباً توسط شرکت‌های خانه‌سازی، تولیدکنندگان وسایل آشپزخانه و سرویس بهداشتی یا شرکت‌های کف‌سازی استخدام می‌شوند یا در شرکت‌های معماری یا طراحی داخلی دستیار می‌شوند. برخی نیز در پست‌های فروشندگی خرده‌‎فروشی یا فروش فنی نزد تأمین‌کنندگان تجاری استخدام می‌شوند. تجربه کسب‌شده در پست‌های فروشندگی ممکن است فاقد اعتبار حرفه‌ای باشد.

آینده شغلی

در بحث آینده شغلی بررسی می‌کنیم که چه تعداد شغل در چند سال آینده در حرفه طراحی داخلی موجود خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که تعداد شغل‌های مربوط به طراحی داخلی تا سال 2024 فقط در استان بریتیش کلمبیا 6/1% رشد داشته باشد. البته وضعیت در تمام استان‌های کانادا یکسان نیست. از آن‌جا که بازار املاک و مستغلات در کانادا در حال گذراندن یک دوران رونق چشمگیر است، تقاضا برای طراحی داخلی نیز افزایش خواهد یافت.

آینده شغلی طراحی داخلی بر اساس داده‌های بانک مشاغل کانادا در مانیتوبا خوب و در 9 استان دیگر نسبتاً خوب است. پیش‌بینی می‌شود که 11900 شغل طراحی داخلی جدید در بازه زمانی 2019 الی 2028 ایجاد شود. البته پر کردن این پست‌های شغلی خالی نیز آسان خواهد بود، چرا که طبق پیش‌بینی‌ها 12500 کارجوی جدید نیز به دنبال کار خواهند بود.

تجربه شغلی لذت‌بخش

شغل باید برای فرد لذت‌بخش باشد. یکی از ویژگی‌هایی که موجب دستیابی به رضایت شغلی می‌شود، این است که در حوزه شغلی فرصت نوآوری داشته باشید. طراحی داخلی شغل خلاقانه‌ای است که هرگز یکنواخت و خسته‌کننده نمی‌شود. طراحی داخلی شغل خلاقانه‌ای است که مستلزم تفکر خارج از چارچوب است، تفکری که فضاها را زیباتر و کاربردی‌تر می‌کند. با این‌ توصیف طراحان داخلی عموماً اوقات کاری لذت‌بخشی دارند. طراحی داخلی شغلی نیست که خسته و کسل‌تان کند. با انتخاب طراحی داخلی مسیر شغلی مهیج و لذت‌بخشی را پیش رو خواهید داشت.

طراح داخلی در اداره کار می‌کند و زمان زیادی را نیز صرف بازدید از فضای طراحی می‌کند. طراحان داخلی معمولاً ابتدا با مشتریان در دفترشان ملاقات می‌کنند تا متوجه خواسته‌هایشان بشوند، سپس در مکان موردنظر با مراجعین دیدار می‌کنند تا مؤلفه‌های خاص مکان را بررسی کنند. طراح داخلی در طول پروژه با اعضای گروه، کارگران ساختمانی، نجار، دکوراتور و کارکنان دیگر مشورت می‌کند.

طراح داخلی باید از مهارت‌های ارتباطی قوی برخوردار باشد تا نیازهای مشتریانش را درک کند و فرایند و نتایج را توضیح بدهد. همچنین طراح داخلی باید  بتواند درباره زمان‌بندی و بودجه با کارکنان مذاکره کند تا بهترین نتیجه ممکن را از پروژه به دست بیاورد. طراحان داخلی طبق داده‌های بانک مشاغل کانادا باید از مهارت‌های شبکه‌سازی قوی برخوردار باشند. تشکیل شبکه کمک می‌کند تا مشتریان قبلی طراح داخلی را به آشنایان خود معرفی کنند، علاوه‌براین طراح داخلی در قالب این شبکه‌های حرفه‌ای با متخصصان دیگری آشنا می‌شود که می‌تواند در پروژه‌های بعدی با آنان همکاری کند.

کنترل و انعطاف‌پذیری

همه دوست دارند سرنوشت‌شان را کنترل کنند، قابل‌کنترل بودن ویژگی‌های شغل بر لذت بردن از مسیر شغلی اثر می‌گذارد. چه بخواهید رئیس بشوید چه برای خودتان کار کنید، شغل طراحی داخلی فرصت محقق ساختن رویاها را برایتان فراهم می‌کند. می‌توانید تصمیم بگیرید در مکان‌های مختلف تحت کنترل یک رئیس کار کنید. همچنین این امکان را دارید تا برای خودتان کار کنید و رئیس خودتان باشید. انتخاب یکی از دو گزینه کارمند یا خویش‎فرما بودن به عهده خودتان است. به‌این‌ترتیب می‌توانید ساعت کار، محل کار و همکاران‌تان را کنترل کنید.

فرصت‌های شغلی طراحی داخلی در استان‌های کانادا

آینده شغلی برای طراحی داخلی در هر یک از استان‌ها و قلمروهای کانادا، بر اساس داده‌های بانک مشاغل به شرح زیر است:

مکانآینده شغلی
آلبرتاخوب
بریتیش کلمبیامتوسط
منیتوبابسیار خوب
نیو برانزویکنامعین
نیوفاندلند و لابرادورنامعین
قلمروهای شمال‌غربینامعین
نوا اسکوشیامتوسط
نوناووتنامعین
انتاریومتوسط
جزیره پرنس ادواردنامعین
کبکبسیار خوب
ساسکاچوانبسیار خوب
قلمرو یوکاننامعین

میانگین دستمزد طراحان داخلی در کانادا

طراح داخلی تازه‌کار با کمتر از یک سال سابقه می‌تواند انتظار داشته باشد که میانگین مجموع دریافتی‌اش، شامل پاداش، اضافه‌کار و انعام، 41029 دلار کانادا باشد؛ این مبلغ میانگین دستمزد 29 طراح داخلی تازه‌کار است. طراحان داخلی با یک تا چهار سال سابقه بر اساس میانگین 556 حقوق، در کل 49186 دلار دریافت می‌کنند. دستمزد طراحان داخلی با 5 تا 9 سال سابقه بر اساس میانگین 377 حقوق، در کل 57439 دلار است. مجموع درآمد طراحان داخلی باتجربه با 10 ـ 19 سال سابقه بر اساس میانگین 161 حقوق، 60470 دلار کاناداست. دریافتی طراحان داخلی ارشد با 20 سال سابقه یا بیشتر، در اواخر دوران کاری‌شان 61577 دلار است.

سخن آخر

طراحی داخلی پردرآمدترین شغل در کانادا نیست، اما شغل خوبی به شمار می‌آید. به راحتی می‌توانید در زمینه طراحی داخلی کار پیدا کنید، مشروط بر این‌ که مهارت‌های لازم را داشته باشید و عاشق کارتان باشید. آینده شغلی طراحی داخلی نیز، علی‎رغم رقابتی بودن بازار کار، درخشان است. درهرحال، ازآن‌جا که فرصت‌های شغلی متعددی در دسترس است، با انتخاب این رشته در مسیر شغلی مطلوبی قرار می‌گیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آینده شغلی طراحی داخلی در کانادا و چگونگی درخواست ویزا می‌توانید با مشاوران Vereskjob تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

آیا طراحی داخلی شغل پرتقاضایی در کاناداست؟

آینده شغلی طراحی داخلی و دکوراتور داخلی در بازه 2022 ـ 2024 در انتاریو متوسط خواهد بود.

آیا طراحی داخلی شغل خوبی در کاناداست؟

حوزه طراحی داخلی در کانادا بسیار گسترده است و حتی قرار است در سال‌های آتی گسترده‌تر هم بشود. اکثر کالج‌های برتر کانادا که رشته طراحی داخلی را ارائه می‌دهند، بهترین فرصت‌های استخدامی در کانادا را در اختیار دانشجویان بین‌المللی می‌گذارند.

طراحی داخلی شغل پردرآمدی در کاناداست؟

میانگین حقوق طراحی داخلی در کانادا سالانه 60000 دلار است. طراحان داخلی تازه‌کار در ابتدا سالانه 40988 دلار دریافت می‌کنند، البته باتجربه‌ترین طراحان داخلی سالانه 72500 دلار درآمد دارند. بنابراین نمی‌توان گفت که طراحی داخلی جزء مشاغل پردرآمد در کاناداست، اما آینده این شغل درخشان است.

آیا طراحی داخلی شغل پایداری است؟

طراحی داخلی شغلی خوب برای دانشجویانی است که عاشق هنر و طراحی‌اند و حاضراند با تعهد و سخت‌کوشی کار کنند تا حقوق ثابتی دریافت کنند. طراحی داخلی شغلی فوق‌العاده برای افرادی است که می‌خواهند کسب و کار طراحی داخلی خود را راه‌اندازی کنند یا در آژانس‌های طراحی داخلی کار کنند.

آیا پیدا کردن شغل در حوزه طراحی داخلی دشوار است؟

طراحان داخلی، به‌ویژه تازه‌کارها، بدون سابقه کار به سختی می‌توانند کار پیدا کنند. اما مشکل این‌جاست که کسب تجربه و سابقه بدون کار کردن غیرممکن است. بسیاری از طراحان داخلی تازه‌کار در ابتدا مجانی کار می‌کنند.

کدام گروه‌ها از طراحان داخلی بالاترین درآمد را دارند؟

پردرآمدترین شغل‌های طراحی داخلی عبارت است از:

  • طراح داخلی دولتی
  • طراح داخلی شرکتی
  • طراح داخلی سلامت
  • طراح داخلی مسکونی
  • طراح داخلی تجاری
  • طراح داخلی صنعت مهمان‌نوازی
  • طراحی داخلی پایدار
  • دیگر طراحان متخصص

آیا طراحی داخلی شغل پردرآمدی است؟

بله، درآمد سالانه طراحان داخلی مبلغ چشمگیری است.