اجازۀ کار (اپن‌ورک پرمیت) در کانادا با ویزای مولتی

قبل از دوران کرونا، فرد با داشتن ویزای مولتی در کانادا اجازۀ کار نداشت، اما این قانون پس از دوران کرونا و نیاز مبرم کانادا به نیروی کار، تغییر کرد. دولت کانادا اعلام کرد که افراد می‌توانند با ویزای توریستی کانادا برای ویزای کاری درخواست بدهند. همچنین طبق قوانین جدید ویزای توریستی کانادا 2023، ایرانیانی که ویزای مولتی دارند، می‌توانند این ویزا را به اجازۀ کار باز یا اپن‌ورک پرمیت تبدیل کنند. با این قانون، افراد برای دریافت مجوز کار، نیازی به خروج از کانادا ندارند. ایرانیان همچنین برای درخواست اپن‌ورک پرمیت، نیازی به جاب‌آفر ندارند و به‌صرف بودن در خاک کانادا می‌توانند درخواست دهند. این خبر خوب زمینه‌ساز اجازۀ کار در خاک کانادا و درنهایت اخذ اقامت دائم برای ایرانیان در کانادا می‌باشد. درحال حاضر اخذ ویزای مولتی به‌عنوان یک مسیر بسیار آسان برای مهاجرت به کانادا تلقی می‌شود. بنابراین، آشنایی با این قوانین جدید و مهلت استفاده از آن، فرصت ایده‌آلی برای کار و رسیدن به اقامت دائم کانادا را برای شما به ارمغان می‌آورد.

آیا می‌توان با ویزای مولتی (مالتیپل) در کانادا مشغول به کار شد؟

پس از همه‌گیری کووید-19، اجازۀ تبدیل ویزای توریستی به اجازۀ کار در کانادا صادر شده و کمبود نیروی کار در بخش‌های ضروری را رفع کرده است. این سیاست در تاریخ 24 آگوست 2020 به اجرا در آمد. پس از اعلام شرایط، افرادی که اقامت موقت کانادا را داشتند، صرف نظر از زمان ورودشان به کانادا، توانستند برای اجازۀ کار با کارفرمای مشخص درخواست دهند. این سیاست‌گذاری عمومی تا تاریخ 28 فوریه 2025 (10 اسفند 1403) تمدید شده است.

توجه شود که این رویکرد شامل تبدیل مستقیم ویزای توریستی به ویزای کاری کانادا نمی‌شود. درواقع شما ابتدا با ویزای توریستی وارد کانادا شده و سپس برای نوع متفاوتی از ویزا (خصوصاً ویزای کار) درخواست می‌دهید. در صورت تأیید، با استفاده از ویزای کار، هم اجازۀ اقامت و هم کار را در کانادا خواهید داشت. نکتۀ قابل توجه این است که تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری بدون پیشنهاد شغلی یا جاب آفر قبلی امکان‌پذیر نمی‌باشد. چنین درخواستی تنها در صورت وجود پیشنهاد شغلی معتبر از جانب یک کارفرمای کانادایی پذیرفته می‌شود.

شرایط لازم اجازۀ کار با ویزای توریستی کانادا

جهت کسب شرایط لازم برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری کانادا، متقاضیان باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • متقاضی باید در روز درخواست تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری، دارای وضعیت قانونی مشخص باشد.
 • متقاضی باید یک پیشنهاد شغلی یا جاب‌آفر معتبر داشته باشد.
 • درخواست موردنظر باید برای اجازۀ کار نزد یک کارفرمای خاص و موردتأیید و با حمایت از ارزیابی تإثیر در بازار کار (LMIA) که در کانادا به‌طور مثبت ارزیابی شده است، ثبت شود.

مراحل تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا چیست؟

برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری کانادا، می‌بایست در مدت زمانی که در کشور کانادا هستید، به‌دنبال کار بگردید و از یک کارفرمای کانادایی جاب‌آفر بگیرید. برای این کار، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

 • درخواست برای کار: از سایت‌های جستجوی شغلی آنلاین مانند LinkedIn ،Glassdoor و سایت‌های مخصوص شرکت‌ها استفاده کنید. البته قبل از ارسال رزومه، اطمینان حاصل کنید که رزومۀ شما با استانداردهای کانادا مطابقت داشته باشد. شبکه‌سازی و  مراجعۀ حضوری نیز در یافتن فرصت‌های شغلی بسیار مؤثر هستند.
 • مصاحبه‌های حضوری: با وجود اینکه ویزای توریستی برای کاریابی صادر نمی‌شود، هیچ محدودیتی برای جست‌وجوی شغل موردنظر در طول مدت اقامت در کانادا وجود ندارد. بسیاری از کارفرمایان مصاحبه‌ در داخل کانادا به‌صورت حضوری را ترجیح می‌دهند و این امر سبب تسهیل روند کاریابی در کانادا می‌شود.
 • مدرک LMIA: پس از موافقت کارفرما با استخدام شما، کارفرما موظف به دریافت مدرک LMIA جهت اطمینان از رفتار منصفانه نیروی کار برای شهروندان کانادایی می‌باشد. کارفرما بایستی اثبات کند که شما مناسب‌ترین گزینه برای این شغل هستید و هیچ جایگزین مناسب کانادایی به این منظور در دسترس نمی‌باشد.
 • ثبت‌نام برای اجازۀ کار: اکنون می‌توانید با استفاده از کارت اعتباری/ دبیت کار معتبر برای دریافت اجازۀ کار به‌صورت آنلاین ثبت‌نام کنید. به این منظور یک اکانت GCKey ایجاد کنید و پرسش‌های امنیتی را به خاطر سپرده و فرم‌ها و مدارک لازم را آپلود کنید.

قوانین جدید تبدیل ویزای مولتی به ورک پرمیت برای ایرانیان

طبق قوانین وضع‌شدۀ جدید در ابتدای مارس سال 2023، متقاضیان ایرانی می‌توانند با ویزای مولتی خود ظرف مدت 2 الی 3 هفته اجازۀ کار آزاد یا همان Open Work Permit کانادا را کسب کرده و در پی آن به مدت 1 تا 3 سال در کانادا کار کنند. همچنین ایرانیانی که هم‌اکنون با ویزای توریستی در کانادا حضور دارند نیز می‌توانند برای این ویزای کاری اقدام نمایند. این برنامه برای حمایت از  متقاضیان ایرانی است و تا پایان فوریه 2024 (9 اسفند 1402) اعتبار دارد. از مزایای اصلی این طرح، هموار کردن مسیر اخذ اقامت دائم کانادا می‌باشد.

پیش از این، امکان کار با ویزای توریستی وجود نداشت و متقاضیان می‌بایست برای پیدا کردن کار و اخذ ورک پرمیت، به کشور خود باز می‌گشتند و از آنجا اقدام می‌کردند. طبق این قانون، متقاضیان ایرانی حتی نیازی به دریافت جاب‌آفر یا LMIA در کشور مبدأ نخواهند داشت. بدین ترتیب افراد می‌توانند با ویزای مولتی در خاک کانادا به‌ دنبال کار بگردند و مشغول به کار شوند.

از آنجایی که تا پایان 9 اسفند 1402 فرصت دارید، متقضیانی که بتوانند هرچه سریع‌تر قبل از این تاریخ ویزای توریستی خود را بگیرند و در خاک کانادا باشند، شانس بیشتری برای اخذ ورک پرمیت خواهند داشت. در نظر داشته باشید که بعد از تاریخ مقرر، فرصت به‌وجودآمده تمدید نخواهد شد؛ چراکه هنوز خبر تمدید این فرصت از طرف ادارۀ مهاجرت کانادا منتشر نشده‌ است.

شرایط تبدیل ویزای مولتی به ورک پرمیت ایرانیان چیست؟

این طرح به‌طور خاص برای افرادی اعمال می‌شود که دارای ویزای معتبر توریستی، تحصیلی یا کاری کانادا بوده و قبل از 28 فوریه 2024 با موفقیت وارد کانادا می‌شوند. درصورتی‌که بتوانید یکی از این ویزاها را دریافت کنید و پیش از تاریخ موردنظر وارد کانادا شوید، می‌توانید برای اجازۀ کار آزاد درخواست بدهید.

متقاضی دریافت اجازۀ کار آزاد از طریق ویزای مولتی، بایستی از شرایط زیر برخوردار باشد:

 • در خاک کانادا باشد.
 • پاسپورت ایرانی داشته باشد.
 • یکی از ویزا‌های ویزیتوری یا مولتی، کاری و یا تحصیلی را داشته باشد.

اعتبار این طرح چقدر می‌باشد؟

طبق آخرین اخبار ادارۀ مهاجرت کانادا، اعتبار این طرح حداکثر 3 سال می‌باشد. اما همانطورکه اشاره کردیم، اگر در خاک ایران باشید، نمی‌توانید از این طرح استفاده کنید. ابتدا باید با ویزای توریستی به کانادا آمده و سپس از آنجا درخواست اپن ورک پرمیت بدهید. از آنجایی که اعتبار ویزای توریستی 6 ماه می‌باشد، باید ظرف این مدت درخواست بدهید. حتی اگر اعتبار ویزای توریستی شما رو به اتمام باشد، باز هم می‌توانید برای ورک پرمیت اقدام کنید؛ چراکه از نظر حقوقی ویزا صرفاً اجازه‌ای برای ورود یا خروج از کشور می‌باشد و پس از درخواست شما برای هر پرمیتی در کانادا، محدویت شما برای ماندن در این کشور به‌صورت اتوماتیک برطرف می‌شود.

نکتۀ قابل توجه دیگر، مدت زمان اعتبار پاسپورت شماست. از آنجایی که اعتبار این ورک پرمیت حداکثر 3 سال می‌باشد، مادامی که تاریخ انقضای پاسپورت شما تمام شود، دیگر نمی‌توانید از این شرایط استفاده کنید. به‌طور مثال، اگر پاسپورت شما فقط 1 سال اعتبار دارد، فقط به‌مدت 1 سال اجازۀ کار در کانادا را دارید.

  دو نوع اجازۀ کار (ورک پرمیت) در کانادا وجود دارد:

 • اجازۀ کار آزاد: این نوع اجازۀ کار به شما امکان می‌دهد که در کانادا برای هر کارفرمایی کار کنید (به‌جز کارفرماهایی که به‌طور مشخص واجد شرایط نیستند). البته دریافت اجازۀ کار آزاد به شرایط خاصی نیاز دارد. برای مثال برخی از مشاغل به معاینۀ پزشکی نیاز دارند. جهت اطلاع از عارضه‌های پزشکی که در اجازۀ کار آزاد ذکر شده است، می‌توانید توسط پزشک معتمد تعیین‌شده، تحت معاینه قرار بگیرید.
 • اجازۀ کار با کارفرمای مشخص: با استفاده از این نوع مدرک می‌توانید تحت شرایط خاصی که در اجازۀ کار ذکر شده است در کانادا به کار مشغول شوید. این شرایط شامل جزئیاتی مانند نام کارفرمایی که شما مجاز به کار برای او هستید، مدت زمان اشتغال به‌صورت مجاز و در صورت نیاز، محل اشتغال شما می‌باشد. پیش از درخواست برای این نوع اجازۀ کار، کارفرما بایستی یک کپی از قرارداد کاری و یک نسخه از ارزیابی تأثیر در بازار کار (LMIA) و یا شمارۀ پیشنهاد استخدام (برای نیروی کار معاف از LMIA) که از طریق پرتال کارفرما کسب شده است را در اختیار شما قرار دهد.

مراحل تبدیل ویزای مولتی به ورک پرمیت در کانادا

برای اینکه اجازۀ کار در کانادا را داشته باشید، ابتدا باید درخواست خود را به‌صورت آنلاین در سایت Canada CIC website ثبت کنید. از آنجایی که ایرانیان در اولویت هستند، زمان بررسی این درخواست حداقل 2 یا 3 هفته می‌باشد. به یاد داشته باشید که هزینۀ درخواست برای ورک پرمیت ایرانیان رایگان می‌باشد.

پیش از درخواست اپن ورک پرمیت، باید مدارک موردنیاز را آماده کنید. از آنجایی که تبدیل ویزای مولتی به اپن ورک پرمیت روند پیچیده‌ای ندارد، بیشتر مدارک لازم، شامل همان مدارکی است که برای اخذ ویزای توریستی بارگذاری کرده‌اید.

تمامی مدارک لازم جهت تبدیل ویزای مولتی به اپن ورک پرمیت کانادا عبارتند‌از:

 • یک عدد فرم IMM5710
 • ویزای ورودی
 • گذرنامۀ معتبر
 • گواهی یا اثبات معافیت از پرداخت هزینه
 • عکس دیجیتالی
 • یک عدد فرم IMM5257
 • اطلاعات مربوط به متقاضی (مانند مدارک تحصیلی یا مدارک مرتبط با شغل)

پس از آماده‌سازی مدارک، می‌توانید وارد سایت ادارۀ مهاجرت کانادا شده و درخواست خود را ثبت کنید. مراحل این درخواست عبارتند از:

 • مراجعه به وبسایت دولت کانادا: به سایت رسمی دولت کانادا مراجعه کنید.
 • جست‌وجوی کلمۀ “GCKey“: از نوار جست‌وجو در وبسایت استفاده کرده و کلمۀ “GCKey” را پیدا کنید.
 • یک حساب کاربری GCKey ایجاد کنید: بر روی لینک موردنظر جهت ایجاد حساب کاربری GCKey کلیک کنید. از دستورات ارائه‌شده در این صفحه پیروی کنید. پس از ایجاد حساب کاربری، با استفاده از نام کاربری و رمز ورود، وارد حساب کاربری شوید.
 • دسترسی به سیستم درخواست آنلاین IRCC: وارد سیستم درخواست آنلاین سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) شوید.
 • انتخاب فرم موردنظر: فرم درخواست موردنظر جهت اخذ اجازۀ کار آزاد (اپن ورک پرمیت) را انتخاب کنید. این فرم در بخش “ورک پرمیت” موجود است.
 • تکمیل درخواست: فرم درخواست را با اطلاعات صحیح تکمیل کنید. از داشتن تمامی مدارک موردنیاز برای آپلود اطمینان حاصل کنید.
 • ارسال درخواست: پس از تکمیل فرم درخواست، می‌توانید درخواست را به‌صورت آنلاین ارسال کنید.
 • ارزیابی وضعیت درخواست: به‌طور مرتب وارد حساب کاربری GCKey شوید تا از وضعیت درخواست خود مطلع شوید. امکان دارد به‌روزرسانی‌ یا درخواست‌هایی برای اطلاعات بیشتر دریافت کنید.
 • دریافت اجازۀ کار آزاد: پس از تأیید درخواست، اجازۀ کار آزاد در کانادا را دریافت خواهید کرد.

توجه داشته باشید که تا زمان اعلام نتیجه، شما اجازۀ کار در کانادا ندارید مگر اینکه تأییدیۀ اولیه از IRCC را دریافت کنید. همچنین امکان دارد بخواهید در زمان بررسی درخواست در کانادا بمانید؛ چراکه ممکن است افسر ادارۀ مهاجرت نسبت به دلایل کافی در ارتباط با اقامت فعلی و ورود مجدد شما به کانادا متقاعد نشده باشد و در نتیجه روند پروندۀ شما پیچیده‌تر خواهد شد.

آیا احتمال ریجکتی درخواست اپن ورک پرمیت وجود دارد؟

معمولاً این درخواست برای ایرانیان ریجکت نمی‌شود، مگر اینکه مشکلات بزرگی در پرونده وجود داشته باشد. اما شما می‌توانید در صورت ریجکت شدن نیز دوباره برای اخذ اجازۀ کار آزاد درخواست دهید.

ابه‌‍منظور اینکه از ریجکت درخواست اپن ورک پرمیت خود جلوگیری کنید، باید با روند درخواست و ارائۀ کامل مدارک آشنا باشید. بدین منظور، می‌توانید از وکلای مهاجرتی مشورت بگیرید. کارشناسان ورسک جاب نه‌تنها در زمینۀ اخذ ورک پرمیت، بلکه برای اخذ اقامت دائم کانادا نیز از ابتدا تا انتهای این مسیر شما را همراهی می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مشکلات اخیر برای تبدیل ویزای توریستی به اپن ورک پرمیت

زمانی‌که این قانون برای ایرانیان در مارس 2023 اعلام شد، ادارۀ مهاجرت بیان کرد که بررسی پروندۀ ایرانیان در اولویت قرار دارد. در ابتدا، این اجازۀ کار ظرف مدت 2 تا 3 هفته‌ صادر می‌شد، اما مدتی به‌دلیل ترافیک سنگین حجم ارسال درخواست‌ها به ادارۀ مهاجرت کانادا، بررسی پرونده‌ها به تأخیر خورده بود. اما خوشبختانه پس از مدتی، این روند مجدداً به روال سابق خود بازگشت و اصطلاحاً bulk approval  (حجم زیادی از تأییدیه‌ها) اتفاق افتاد و حجم زیادی از ایرانیان همزمان مجوز کار خود را دریافت کردند.

از دیگر مشکلاتی که ایرانیان با آن مواجه می‌شوند، عدم قانع کردن افسر ادارۀ مهاجرت هنگام دریافت ویزای توریستی یا ویزای مولتی می‌باشد. به این ترتیب، شما باید افسر ادارۀ مهاجرت را قانع کنید که درخواست شما از ویزای توریستی، صرفاً به قصد بازدید از کانادا است. در غیر این صورت، با بیان این موضوع که قصد شما از سفر تبدیل ویزای توریستی به اپن ورک پرمیت است، درخواست ویزای توریستی شما ریجکت خواهد شد. به یاد داشته باشید که این قانون صرفاً برای ایرانیانی است که در خاک کانادا هستند و برای ورود به کانادا با ویزای توریستی، باید دلایل قانع‌کنندۀ ویزای توریستی را داشته باشید.

پس از پایان اعتبار ورک پرمیت چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

در حال حاضر، اجازۀ کارهای آزاد معمولاً با اعتبار 3 ساله صادر می‌شود؛ البته امکان دارد همۀ اجازه کارها از این برنامه زمانی پیروی نکنند. با وجود اینکه این اجازه کارها لزوماً قابل تمدید نمی‌باشند، این احتمال وجود دارد که با توجه به مقررات جدید، ایرانیان بتوانند اجازۀ کار خود را تمدید کنند.

با این حال، امکان تمدید اجازۀ کار به‌عنوان یک فرآیند مستقل وجود ندارد. پس از انقضای اجازۀ کار، در صورت تمایل به ماندن در کانادا، می‌توانید مسیرهای دیگری مانند اخذ مجوز تحصیلی در یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا را در نظر بگیرید. ادامه تحصیل در کانادا، احتمال کسب شرایط لازم برای برنامه‌های مهاجرتی مختلف مانند اکسپرس اینتری و برنامه‌های نامزدی استانی (PNP) را افزایش می‌دهد و می‌تواند منجربه اخذ اقامت دائم شود. به این ترتیب، نه‌تنها می‌توانید تحصیلات خود را ادامه دهید، بلکه راه شما برای آینده‌ای باثبات و موفقیت‌آمیز در کانادا هموار خواهد شد.

مراحل اخذ اقامت دائم کانادا پس از دریافت ورک پرمیت

دریافت اجازۀ کار موقت در کانادا، معمولاً به‌عنوان گام مهمی در جهت اخذ اقامت دائم در این کشور محسوب می‌شود. این روند دارای مزایای مختلفی می‌باشد. افرادی که قبلاً اجازۀ کار موقت خود در کانادا را دریافت کرده‌اند، می‌توانند با روش‌های مختلفی که برای نیروی کار موقت وجود دارد، اقامت دائم کانادا را اخذ نمایند.

به‌طورکلی، پنج مسیر برای تبدیل اجازۀ کار یا ورک پرمیت به اقامت دائم در کانادا وجود دارد. این مسیرها شامل:

متقاضیان می‌توانند با استفاده از برنامه تجربه کانادایی، به مدت یک سال برای اخذ اقامت دائم درخواست دهند. در این صورت فرد باید سابقۀ یک سال اشتغال به‌عنوان نیروی کار ماهر در کانادا داشته و از مهارت‌های زبانی موردنیاز برخوردار باشد. این گزینه، یک انتخاب مناسب برای نیروی کار موقت است که امکان دارد از امتیازات موردنیاز مرتبط با برنامۀ نیروی کار ماهر فدرال برخوردار نباشد. شرایط موردنیاز مربوط به برنامه تجربه کانادایی شامل:

 • سابقه کار به‌عنوان نیروی کار ماهر تمام‌وقت، مستمر و با حقوق در طول حداقل یک سال
 • سابقه کار مطابق با نوع مهارت تعیین‌شده در گروه شغلی TEER 0 ،1 ،2 یا 3 در طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC). سابقه کاری شما می‌تواند در یک یا چند مورد از این گروه‌های شغلی باشد.
 • مطابقت شغل موردنظر با NOC اولیۀ متقاضی
 • مطابقت وظایف شغلی با موارد ذکرشده در NOC
 • در برنامه تجربه کانادایی به هیچ شرایط تحصیلی نیاز نمی‌باشد.

با استفاده از برنامۀ نیروی کار ماهر فدرال یا FSWP، نیروی کار موقت می‌تواند با دعوتنامۀ شغلی از جانب کارفرمای کانادایی خود برای اخذ اقامت دائم درخواست دهد. متقاضیان بایستی براساس عواملی مانند تحصیلات، سن، مهارت‌های زبانی و پیشنهاد شغلی یا جاب آفر، از شرایط مربوطه برخوردار باشند. این روند معمولاً به 12 تا 18 ماه زمان نیاز دارد.

شرایط مورد نیاز برای استفاده از برنامۀ نیروی کار ماهر فدرال عبارتند از:

 • متقاضیان بایستی دارای گواهی، دیپلم یا مدرک از یک مؤسسۀ کانادایی باشند. همچنین در صورت تحصیلات در خارج از ایران، دارای گواهی مربوط به ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA) باشند.
 • قبولی در آزمون‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی برای مهارت‌های نوشتاری، شنیداری، گفتاری و خواندن
 • سابقه کار تمام‌وقت و مداوم به مدت یک سال برای نیروی کار ماهر
 • سابقه کار مطابق با نوع مهارت تعیین‌شده در گروه شغلی TEER 0 ،1 ،2 یا 3 در طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC). سابقه کار می‌تواند در یک یا چند مورد از این گروه‌های شغلی باشد.
 • مطابقت شغل موردنظر با NOC اولیۀ متقاضی
 • مطابقت وظایف شغلی با موارد ذکرشده در NOC

با استفاده از برنامه نامزدی استانی، متقاضیان می‌توانند معمولاً در مدت یک تا یک سال و نیم برای اخذ اقامت دائم کانادا درخواست دهند. نیروی کار خارجی با در نظر گرفتن معیارهای ویژه و متفاوت در هر استان، توسط کارفرمایان برای اقامت دائم انتخاب می‌شوند.

این برنامه مشابه برنامۀ تجربۀ کانادایی، گزینه‌ای برای اخذ اقامت دائم محسوب می‌شود. البته این برنامه دارای شرایطی شامل حداقل دو سال سابقۀ اشتغال به‌عنوان نیروی کار ماهر در کبک و برخورداری از مهارت زبان فرانسوی در سطح متوسط می‌باشد.

مسیرهای ویژۀ مهاجرتی در واکنش به بحران کووید-19 در کانادا ارائه شده است. استفاده از این مسیرها در حال حاضر امکان‌پدیر نیست. اما به کمک این مسیر، نیروی کار مشاغل اساسی و نیروی کار بخش بهداشت و سلامت، می‌توانند اقامت دائم این کشور را اخذ کنند. این امر نشان‌دهندۀ تعهد کشور کانادا به استقبال از نیروی کار ماهر می‌باشد.

سخن آخر

جهت کسب شرایط لازم برای کار در کانادا از طریق ویزای توریستی، داشتن جاب آفر معتبر از جانب یک کارفرمای کانادایی الزامی است. همچنین برخورداری از اجازۀ کار آزاد، گزینه‌های جدیدی را برای ایرانیان مقیم کانادا فراهم می‌کند. این ورک پرمیت به ایرانیان اجازه می‌دهد تا از طریق ویزای توریستی خود اجازۀ کار دریافت کرده و به مدت 3 سال در کانادا مشغول به کار شوند. این سیاست‌ها به‌طور قابل توجهی سبب گسترش فرصت‌های مهاجرتی و اشتغال در کانادا شده است. این امر در بلندمدت منجربه اخذ اقامت دائم می‌شود. متخصصین ما در ورسک جاب، با داشتن سوابق موفقیت‌آمیز در زمینۀ جست‌وجوی مشاغل، راهنمای شما در زمینۀ درخواست برای اجازۀ کار می‌باشد و از موقعیت‌ شغلی مناسب شما در کانادا اطمینان حاصل خواهند کرد. مسیر شما جهت دستیابی شغل مورد نظر در کانادا از همین‌جا آغاز می‌شود.

سؤال‌های رایج در مورد اجازۀ کار در کانادا با ویزای مولتی

آیا اخذ مدرک با استفاده از ویزای توریستی کانادا از طریق شرکت در کلاس فنی و حرفه‌ای امکان‌پذیر است؟

درصورتی‌که دورۀ موردنظر زیر نظر یک مؤسسه به‌غیر از مؤسسه‌های آموزشی منتخب باشد، کمتر از 6 ماه طول بکشد، بخشی از یک برنامۀ بلندمدت نباشد و کلاس پیش از انقضای ویزای شما به اتمام برسد، می‌توانید در چنین کلاس‌هایی شرکت کنید. به این طریق، گزینه‌های تحصیلی محدودی در اختیار شما می‌باشد. 

آیا برای اخذ اجازۀ کار آزاد ایرانیان در کانادا به جاب آفر نیاز می‌باشد؟

خیر. تا زمانی که در کانادا بوده و دارای گذرنامۀ ایرانی باشید و همچنین ویزای شما از نوع اقامت موقتی باشد، می‌توانید برای اخذ اجازۀ کار آزاد ایرانیان اقدام کنید.

تبدیل ویزای توریستی به اجازۀ کار آزاد ایرانیان به چقدر هزینه نیاز دارد؟

برای درخواست ایرانیانی که در خاک کانادا هستند، نیازی به پرداخت هزینه نیست.

اخذ اجازۀ کار آزاد در کانادا به چقدر زمان نیاز دارد؟

این روند به 2 تا 3 هفته زمان نیاز دارد. البته در برخی موارد امکان دارد این روند بیشتر از این نیز طول بکشد.

آیا با داشتن ویزای مولتی بعد از پایان مدت ورک پرمیت می‌توانم به‌عنوان توریست در کانادا بمانم؟

اگر برای تمدید یا تغییر شرایط اجازۀ کار پیش از انقضای آن درخواست دهید، می‌توانید تا زمانی‌که در مورد درخواست شما تصیم‌گیری شود، به‌طور قانونی در کانادا بمانید.

آیا با داشتن اپن ورک پرمیت می‌توانم به ایران رفت‌وآمد کنم؟

بله، به تبع داشتن اپن ورک پرمیت، ویزای شما برای خروج از کانادا نیز صادر می‌شود.

آیا در زمان بررسی تمدید اجازۀ کار می‌توانم کانادا را ترک کنم؟

بله. البته بهتر است تا زمان صدور اجازۀ کار خود منتظر بمانید. سپس می‌توانید بدون هیچ مشکلی کشور را ترک کنید.

آیا همسرم که در خاک کانادا می‌باشد نیز واجد شرایط این اپن ورک پرمیت می‌شود؟

بله. این امکان وجود دارد تا همسر شما این مجوز را دریافت کرده و فرزندان زیر 18 سال شما نیز به‌صورت رایگان در مدارس کانادا تحصیل کنند. اما اگر همسر شما در ایران است، در ابتدا باید ورک پرمیت خود را بگیرد و شما با داشتن یک شغل مشخص و 2 یا 3 فیش حقوقی می‌توانید همسر خود را به کانادا بیاورید.

ویزای مولتی تا چه مدت برای ایرانیان معتبر خواهد بود؟

از آنجایی که اعتبار پاسپورت‌های ایرانی 5 سال است، اعتبار ویزای مولتی شما نیز نهایتاً 5 سال خواهد بود. اعتبار این ویزا به اعتبار باقیمانده پاسپورت شما وابسته است. برای مثال اگر پاسپورت شما 3 سال دیگر اعتبار دارد، ویزای مولتی نیز تا 3 سال معتبر خواهد بود.

آیا تبدیل ویزای V-1 به ویزای S-1 در کانادا امکان‌پذیر است؟

تبدیل ویزای توریستی (V-1) به ویزای دانشجویی (S-1) نیز امکان‌پذیر است. شما می‌توانید اجازۀ تحصیل خود را در کانادا زمانی‌که به‌عنوان توریست در این کشور حضور دارید، بدون خروج از کشور اخذ کنید.