به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

بهترین شهرهای آلمان برای کار: مشاغل پر درآمد در کدام شهرها هستند؟

آلمان با داشتن چهارمین تولید بالای ناخالص داخلی (GDP)، یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان به شمار می‌آید. نرخ بیکاری در آلمان از دیرباز پایین بوده است و اکنون بسیار اندک، در حدود 5% است. شهرهای آلمان به دلیل داشتن تعداد فراوانی از شرکت‌های پیشرفته و نوآورانه به خود می‌بالند و صنعتی‌سازی سریع‌الرشد آلمان در حال شکوفاسازی چند حرفه است. در نتیجه بسیاری از کارکنان خارجی برای کار در آلمان و ساختن آینده‌ای بهتر به این کشور سفر می‌کنند. آلمان شهرهای فراوانی دارد که هر کدام فرصت‌های شغلی متنوعی را با حقوق بالا، هزینه‌های زندگی معقول و مزایای جانبی در اختیار می‌گذارند. فهرستی از بهترین شهرهای آلمان برای کار را با استفاده از روشی جامع و بر پایه عملکرد شهرهای آلمان در جنبه‌های حیاتی مرتبط با شغل مانند پیشنهادهای کاری، حقوق، هزینه‌های زندگی و آینده شغلی تهیه کرده‌ایم که می‌تواند در برنامه‌ریزی برای آینده به شما کمک کند.

10 شهر برتر آلمان برای کار


با ده شهر برتر کاری آلمان آشنا شوید.

کارکنان خارجی عاشق برلین‌ هستند.

کارکنان خارجی عاشق برلین‌ هستند.

برلین پایتخت آلمان محل استقرار شرکت‌های عظیمی است که در تمام جهان شناخته شده‌اند و از بزرگ‌ترین کارفرمایان در سراسر جهان به شمار می‌آیند. چون برلین دریای بی‌پایانی از فرصت‌های شغلی و مسیرهای پیشرفت کاری است، تعداد نیروی کار خارجی که در جستجوی یافتن کار عازم برلین می‌شوند، پیوسته در حال افزایش است.

دستمزدها در برلین متفاوت است؛ درهرحال هرچند هزینه‌های زندگی در برلین در مقایسه با شهرهای دیگر نسبتاً بالاتر است اما دستمزدها برای رقم زدن آینده‌ای امن و روشن کافی است. برلین علاوه بر فرصت‌های شغلی بی‌شمار و مزایای مالی، برای افراد بلندپروازی که مشتاق شروع یک حرفه موفقیت‌آمیز در شرکت‌های بزرگ هستند، نیز محیطی ایده‌آل برای پیشرفت به شمار می‌آید. ICT، رسانه و فناوری‌های نوآورانه قدرتمندترین بخش‌های استخدامی در برلین هستند. برلین در عرصه فناوری محیطی و انرژی پیشتاز است. بخش تولیدی برلین بسیار جذاب و تلفیقی از روش‌های مدرن و سنتی است. افزون بر این برلین در حال تبدیل شدن به یک جاذبه گردشگری است.

فرانکفورت خانه خوبی برای نیروی کار خارجی است.

فرانکفورت خانه خوبی برای نیروی کار خارجی است.

فرانکفورت پنجمین شهر بزرگ آلمان است که براساس آخرین گزارش‌های رسمی 71.7624 تن در آن اقامت دارند. از نظر مساحت نیز فرانکفورت بزرگ‌ترین شهر در ایالت هسه است. همچنین فرانکفورت یکی از مراکز مالی برتر جهان است. بانک مرکزی اروپا، دویچه بانک، بانک فدرال آلمان و مؤسسه‌های مالی بزرگ دیگری نیز در فرانکفورت قرار دارند. افزون بر این فرانکفورت یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان، فرودگاه فرانکفورت، را دارد که یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان این منطقه نیز محسوب می‌شود.

با در نظر گرفتن تنوع صنایع مدرن فعال در فرانکفورت و مؤسسه‌های مالی مستقر در این شهر، کسب درآمدی بالاتر از هزینه‌های زندگی تضمین می‌شود و این شهر به یکی از بهترین شهرهای آلمان برای کار تبدیل می‌شود. این حجم از تنوع و فعالیت بیانگر جذابیت دیگری برای کارجویان است، این جذابیت مهم پایین بودن نرخ بیکاری است؛ نرخ بیکاری در فرانکفورت همواره پایین‌تر از سطح متوسط پنج درصدی در آلمان بوده است.

نیروی کار خارجی در حال منتقل شدن به مونیخ است.

نیروی کار خارجی در حال منتقل شدن به مونیخ است.

مونیخ بزرگ‌ترین شهر ایالت باواریا، کعبه آمال کارجویان بلندپرواز است. مونیخ پرونده بین‌المللی پرافتخاری در بخش صنعتی، به‌ویژه صنایع مهندسی، فناوری نوآورانه و سلامت و درمان دارد. بر اساس آمار رسمی سال 2013 بیش از 750000 متقاضی در این سال در مونیخ استخدام شدند، عمده استخدام‌ها در بخش تجارت، ارتباطات، علوم، حمل و نقل، حکومت و سرگرمی بود. همچنین بخش قابل توجهی از کارکنان در صنعت تولید فعالیت دارند.

هزینه زندگی در مونیخ از اکثر شهرهای آلمان بیشتر است. خوشبختانه دستمزدها به لطف تأمین گسترده کارکنان متخصص و ماهر، در حد چشمگیری بالاتر از میزان متوسط ملی است. برای مثال یک خلبان هر ساعت به‌طور متوسط 61.02 یورو درآمد دارد، در حالی که درآمد آرایشگر ساعتی 9.05 یورو است. در مجموع علی‌رغم هزینه‌های بالای زندگی، درآمد بالاتر، فرصت‌های شغلی نامحدود و محیط پربار، مونیخ را به یکی از بهترین شهرهای آلمان برای کار تبدیل می‌کند.

اشتوتگارت برای نیروی کار ماهر فوق‌العاده است.

اشتوتگارت برای نیروی کار ماهر فوق‌العاده است.

زندگی کردن 612441 تن در اشتوتگارت این شهر را به یکی از ده شهر پرجمعیت آلمان تبدیل می‌کند. افزون بر این اشتوتگارت یکی از قوی‌ترین مناطق کلان‌شهری تجاری در آلمان است. صنایع مهندسی و متکی به فناوری پیشرفته بالاترین درصد پراکندگی را در این منطقه دارند و شرکت‌های بزرگ بسیاری مانند دایملر، پورشه، بوش و… در پایتخت ایالت بادن ـ وورتمبرگ قرار دارند. به همین دلیل صرف نظر از تخصصتان فرصت‌های شغلی بسیاری در اشتوتگارت انتظارتان را می‌کشد و مسلماً می‌توانید کار مناسبی را در این شهر بیابید.

ضمناً اشتوتگارت به صنایع متکی به فناوری پیشرفته علاقه‌مند است و این نوید را به کارجویان می‌دهد که با انتخاب این شهر علاوه بر یافتن یک کار خوب، فرصت درخشانی برای دنبال کردن اهداف زندگی‌شان و محقق ساختنشان پیدا خواهند کرد. از این گذشته محیط منحصربه‌فرد دلپذیر و سرزنده اشتوتگارت کارجویان را برای کار و زندگی در این شهر مشتاق‌تر می‌کند.

عاشق هامبورگ خواهید شد.

عاشق هامبورگ خواهید شد.

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان است که به عنوان مرکز تجاری ملی ارزش بالایی دارد. چیزی که مردم جهان را بیش از همه یاد هامبورگ می‌اندازد، بندرهایش است، البته هامبورگ بخش‌های اقتصادی دیگری نیز دارد که به شکوفایی هر چه بیشتر شهر کمک می‌کنند.

بخش خدمات، شامل تجارت، گردشگری، آموزش و سلامت یکی از قوی‌ترین بخش‌های اقتصادی در هامبورگ است، اما بخش کشاورزی درآمد کمتری تولید می‌کند. دستمزدها در هامبورگ بالاتر از میزان متوسط ملی است. درآمد سالانه نیروی کار در سال 2016 در شهر هامبورگ 909.05 یورو تخمین زده شد، حال آن‌که متوسط درآمد در آلمان در آن سال فقط 701.37 یورو بود.

بخوانید:  کار بدون ویزای کاری یا ورک پرمیت در آلمان غیر قانونی است.

چرا کلن شهر خوبی برای کار کردن است؟

چرا کلن شهر خوبی برای کار کردن است؟

کلن بیش از یک میلیون سکنه دارد و صنایع تولیدی و تجاری بسیاری در این شهر فعالیت دارند، بنابراین تعجبی ندارد که کلن اقتصادی کاملاً توسعه‌یافته دارد و یکی از بهترین شهرهای آلمان برای کار محسوب می‌شود. صنعت خودروسازی در قلب اقتصاد این شهر قرار دارد. البته کلن بخش‌های اقتصادی دیگری نیز دارد که نویدبخش نرخ بالای استخدام برای نیروی کار خارجی است. بخش‌های رسانه و خدمات بیمه نیز کاملاً توسعه‌یافته است.

علاوه بر این که شانس یافتن یک کار بی‌نظیر در کلن بالاتر از شهرهای دیگر است، کلن می‌تواند زندگی‌تان را با خلق تجربه‌های منحصربه‌‎فرد لذت‌بخش کند. درآمدتان در کلن همواره بالاتر از سطح متوسط خواهد بود؛ بنابراین می‌توانید استانداردهای بالایی در زندگی داشته باشید و برای آینده برنامه‌ریزی کنید. منظره‌های طبیعی شگفت‌انگیز و چشم‌نواز کلن، شاهکارهای فرهنگی و ترکیبی از محیط‌های مدرن و کلاسیک باعث می‌شود که عاشق کار و زندگی در کلن شوید.

دوسلدورف فوق‌العاده است.

دوسلدورف فوق‌العاده است.

 دوسلدورف یکی از مراکز ملی و جهانی علمی و تجاری است. طبق برآوردها حدود 85000 شرکت در دوسلدورف مستقراند؛ این تعداد شرکت فعال نرخ استخدام را افزایش می‌دهد و آینده شغلی درخشانی را ترسیم می‌کند.

فناوری صنعتی و نوآورانه و خدمات سلامت و درمان صنایع توسعه‌یافته اصلی در دولسدورف هستند. بخش مد نیز ارزش بالایی در این شهر دارد و درآمد کلانی را برای اقتصاد محلی به ارمغان می‌آورد. ارائه فرصت‌های شغلی نامحدود تنها مزیت دوسلدورف نیست، بلکه درآمد بالا و کیفیت زندگی در دوسلدورف نیز بالاتر از استانداردهای ملی است.

بن دوست‌داشتنی

بن دوست‌داشتنی

بن از نظر دستمزد و تنوع شغلی، یکی از بهترین شهرهای آلمان برای کار است. تعداد پرشماری کسب و کار کوچک و متوسط در بن وجود دارد و به همین دلیل احتمال یافتن شغلی خوب با حقوق مکفی در این شهر بالاست.

فراوانی کسب و کارهای فعال در بن به معنای پایین بودن نرخ بیکاری و درآمد بالای کارکنان در این شهر است. درآمد سالانه ساکنان بن طبق برآوردها حدود 65000 یورو است. برای افراد تحصیل‌کرده‌ای که می‌خواهند به اهداف شغلی‌شان جامه عمل بپوشانند، بن یکی از بهترین شهرهای کاری آلمانی است، چرا که این شهر محیط مدرن پژوهش‌محوری دارد که لازمه پیشرفت علمی است.

اجتماع چندملیتی و میراث فرهنگی، بالاتر بودن درآمد و کیفیت کلی زندگی در بن این شهر را به مکانی مطلوب و پرطرفدار برای کار در آلمان تبدیل می‌کند.

زندگی در لایپزیگ به عنوان نیروی کار خارجی

زندگی در لایپزیگ به عنوان نیروی کار خارجی

لایپزیگ شهری صنعتی است که به بازار کار غنی‌اش با تنوع شغلی بالا و حقوق مکفی می‌بالد. صنعت خودروسازی بزرگ‌ترین صنعت فعال در لایپزیگ است. دو شرکت مشهور BMW و پورشه در لایپزیگ مستقراند و تا به امروز بزرگ‌ترین کارفرمایان این منطقه بوده‌اند.

صنعت فناوری محیطی نیز در سال‌‌های گذشته توسعه یافته است. در نتیجه نرخ بیکاری در سپتامبر 2018 به 4/6% تنزل یافت که از سال 1991 پایین‌ترین نرخ بیکاری در این شهر بوده است. تمام این مزایا در ترکیب با شرایط بهینه برای استانداردهای بالای زندگی، لایپزیگ را به یکی از بهترین شهرهای آلمان برای کار تبدیل می‌کند.

دارمشتات

دارمشتات

دارمشتات شهری واقع در ایالت فدرال هسه است که حدود 160000 تن جمعیت دارد. اکثر شهروندان به لطف شبکه گسترده کارفرمایان شاغل هستند. صنعت شیمی و داروسازی دارمشتات قوی‌ترین بخش اقتصادی در این شهر است، از دیگر بخش‌های اقتصادی مهم دارمشتات می‌توان به زیست‌فناوری، فناوری مهندسی، رسانه، ارتباطات و… اشاره کرد. برای نیروی کاری که در حوزه تخصصی خاصی صلاحیت دارند، دارمشتات فرصتی مادام‌العمر برای شروع یک حرفه جدید موفق است. حقوق بالا، هزینه‌های زندگی معقول و کیفیت فوق‌العاده زندگی دارمشتات را به یکی از بهترین شهرهای کاری آلمان تبدیل می‌کند.

دیگر شهرهای کاری خوب آلمان


برمن

کارخانه ایرباس بزرگی در شهر برمن وجود دارد که همه چیز را از مهندسی تا مونتاژ انجام می‌دهد. بنابراین نیروی کار خارجی با مهارت‌های مناسب می‌تواند شغل فوق‌العاده‌ای را در این شهر پیدا کند. کارخانه مرسدس برمن نیز نیروهای مستعد را استخدام می‌کند.

اگر به کار در حوزه غذا یا نوشیدنی علاقه‌مند هستید، باید بدانید که دفتر شرکت‌هایی مانند Beck’s Brewery، Kellogg’s و Kraft Foods در برمن است. اگر در یکی از این کسب و کارها مشغول به کار شوید، سهمی در تولید غذاهای لذیذ و نوشیدنی‌های گوارا خواهید داشت و بنابراین می‌توانید به شغلتان افتخار کنید.

دورتموند

دورتموند از صنایع فولاد و زغال سنگ که در گذشته در آنها فعال بوده، صرف‌نظر کرده است و اکنون مأوای صنایعی مانند فناوری زیست‌پزشکی و رباتیک است. موقعیت‌های کاری پیشرفته بسیاری را می‌توان در اولین مرکز فناوری آلمان، «پارک تکنولوژی دورتموند»، یافت. به همین دلیل دورتموند مکان فوق‌العاده‌ای برای نیروی کار خارجی علاقه‌مند به شغل‌های مهندسی و فناورانه است. با کار کردن در دورتموند می‌توانید سهمی در پیشرفت‌های سدشکن صنعتی داشته باشید یا با رهبران صنایع مهم ملاقات کنید. فقط به این موضوع فکر کنید که این ویژگی‌ها چقدر می‌تواند برای موفقیت شغلی‌تان مهم باشد.

البته فرصت‌های شغلی دیگری نیز در دورتموند وجود دارد. رفتاری دوستانه دارید و خونگرم هستید؟ از استقبال از گردشگران لذت می‌برید؟ اگر پاسختان مثبت است، صنعت گردشگری می‌تواند حوزه شغلی مناسبی برای شما باشد. به‌علاوه چون صنعت گردشگری دورتموند در حال شکوفایی است، اکنون زمان فوق‌العاده‌ای برای کاریابی در دورتموند است.

بخوانید:  تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در آلمان: شرایط و مدارک مورد نیاز

هانوفر

هانوفر شهری کوچک است که کارخانه بزرگ فولکس واگن (VWN) در آن قرار دارد؛ بنابراین هانوفر با آغوش باز از نیروی کار ماهر و متخصص استقبال می‌کند. شرکت‌هایی مانند سنهایزر و شرکت‌های بیمه فراوانی در هانوفر قرار دارند. نیروی کار خارجی با تخصص مناسب می‌تواند در این شرکت‌ها مشغول به کار شود. پس چرا رزومه‌تان را برای این شرکت‌‌ها ارسال نکنید؟ یکی از مزایای کار در هانوفر برای نیروی کار خارجی این است که سفر کردن به دلیل نزدیکی فرودگاه هانوفر به شهر راحت است. فقط به این نکته توجه کنید که نام شهر (Hanover) فقط یک حرف «n» و نام فرودگاه (Hannover) دو حرف «n» دارد.

درسدن

اگر به شغل‌های مرتبط با فناوری علاقه‌مندید، درسدن در ایالت ساکسونی (زاکسن) می‌تواند شهر رویاهایتان باشد. صنعت فناوری سهم شاخصی در درسدن دارد و به همین دلیل از درسدن گاهی با اصطلاح «سیلیکون زاکسن» نیز یاد می‌کنند. درسدن از نظر پتانسیل رشد رتبه بالایی دارد، بنابراین ممکن است به عضوی از یک شرکت موفق تبدیل شوید. البته زندگی فقط کار نیست. زندگی در درسدن شما را با فعالیت‌ها، فرهنگ و تاریخ محلی این شهر آلمان آشنا می‌کند؛ هر چه نباشد یادگیری درباره مکان‌های جدید بخشی از کار در شهرهای خارجی است. به هر نقطه‌ای از آلمان که می‌روید، حتماً این یادگیری لذت‌بخش را در تجربه‌تان بگنجانید.

شهرهای دیگر آلمان برای نیروی کار خارجی


در بخش قبل با بهترین شهرهای کاری آلمان آشنا شدید که همگی برای نیروی کار خارجی فوق‌العاده‌اند. شاید فکر کنید که هیچ‌کدام از شهرهای فوق برایتان کاملاً مناسب و ایده‌آل نیست؛ اگر این‌طور است، نگران نباشید! چون باز هم مکان‌های بی‌نظیر دیگری برای کار در آلمان وجود دارد. کار کردن در شهرهای زیر را نیز بررسی کنید:

 • آخن: آخن یکی از شهرهای محبوب برای نیروی کار خارجی است.
 • نورنبرگ: نورنبرگ شهری دوست‌داشتنی و امن برای خانواده‌هاست که هزینه‌های زندگی در آن نیز معقول است.
 • بیله‌فلد: آلمانی‌ها به شوخی می‌گویند که چنین شهری وجود ندارد. درهرحال اگر به بیله‌فلد بروید، مطمعناً از راه‌نوردی و تماشای آثار هنری چشم‌نواز لذت خواهید برد.
 • هایدلبرگ: شهری دانشگاهی که قطب پژوهش‌های زیست‌فناوری است.
 • کارلسروهه: این شهر کوچک فرهنگی غنی دارد.
 • ارلانگن: این شهر به پایداری و کیفیت بالای زندگی معروف است.
 • ینا: شهری بسیار کوچک که چون نگینی در حصار طبیعتی زیبا قرار دارد.

چطور بهترین شهر آلمان را برای کار انتخاب کنید؟


از آن‌جا که دامنه انتخابتان برای گزینش بهترین شهر کاری آلمان گسترده است، احتمالاً تصمیم‌گیری درباره محل زندگی در آلمان برایتان سخت خواهد بود. برای انتخاب شهر مناسب باید به اولویت‌ها و ترجیحاتتان فکر کنید. ترجیح می‌دهید در یک شهر کوچک‌تر زندگی کنید یا در یک کلان‌شهر بزرگ اقامت کنید؟ چقدر می‌خواهید برای اجاره هزینه کنید؟ به چه نوع فعالیتی علاقه دارید؟ زندگی کردن در نزدیکی فرودگاه چقدر برای‌تان مهم است؟ چه نوع آب و هوایی برای‌تان مناسب است؟ دوست دارید در شهری مملو از اتباع کشورهای مختلف زندگی کنید یا در اقلیت بودن و جزء معدود نیروهای کار خارجی بودن از نظرتان ایرادی ندارد؟

قوی بودن اقتصاد آلمان به این معناست که در هر نقطه‌ای از این کشور می‌توانید کار پیدا کنید. فرصت‌های شغلی در بخش‌های گوناگون از فناوری تا مالی و گردشگری وجود دارد. برای تصمیم‌گیری عجله نکنید تا آگاهانه یکی از شهرهای فوق‌العاده آلمان را برای کار و زندگی انتخاب کنید. به‌علاوه اگر شهر انتخابی‌تان را دوست نداشته باشید، جایی برای نگرانی نیست؛ چون همواره می‌توانید به شهر جدیدی در آلمان منتقل شوید. شهری آرمانی در آلمان منتظرتان است.

پرسش‌های متداول


در کدام شهر آلمان بیشترین فرصت‌های شغلی وجود دارد؟

شرکت‌های عظیم و معتبر جهانی که در زمره بزرگ‌ترین کارفرمایان جهان قرار دارند، در برلین، پایتخت آلمان قرار دارند. چون برلین دریایی از فرصت‌های شغلی و مسیرهای پیشرفت در کار است، تعداد روزافزونی از کارجویان خارجی از اقصی نقاط جهان رهسپار برلین می‌شوند.

بهترین شهر آلمان برای زندگی کدام است؟

پنج شهر زیر بهترین شهرهای آلمان برای زندگی کردن هستند:

 • برلین
 • هامبورگ
 • مونیخ
 • فرانکفورت
 • اشتوتگارت

بهترین شهر آلمان برای خارجی‌ها کدام است؟

بهترین شهرهای آلمان برای نیروی کار خارجی در سال 2020 عبارت بود از:

 • دوسلدورف
 • فرانکفورت ام ماین
 • هامبورگ
 • مونیخ
 • برلین
 • اشتوتگارت

کدام شهر آلمان بالاترین دستمزدها را دارد؟

سه شهر بزرگ در جنوب آلمان به دلیل پرداخت بالاترین دستمزدها به کارکنان به خود افتخار می‌کنند. فرانکفورت بالاترین میانگین حقوق ناخالص را با 66529 یورو دارد، پس از آن اشتوتگارت با 66.174 یورو و مونیخ با 65.164 یورو بیشترین دستمزد را به کارکنان پرداخت می‌کنند.

ارزان‌ترین شهرهای آلمان کدام است؟

چهار شهر زیر از همه ارزان‌تر است:

 • بیله‌فلد
 • فرانکفورت (اودر)
 • هال سیتی
 • پاساو سیتی

نیروهای کار خارجی در کدام شهرهای آلمان زندگی می‌کنند؟

برلین، مونیخ، دوسلدورف، هامبورگ، اشتوتگارت، فرانکفورت، کلن، بن، اسن و دورتموند بزرگ‌ترین شهرهای آلمان هستند. اگرچه اکثر نیروهای کار خارجی در این شهرهای بزرگ ساکن هستند، در شهرهای کوچک‌تر آلمان هم می‌توانید نیروهای کار خارجی را پیدا کنید.

امن‌ترین شهر آلمان کدام است؟

کلن دومین شهر امن آلمان است و برلین و دوسلدورف در رده‌های بعدی قرار دارند. در دوسلدورف فقط 5073 جرم به ازای هر ده هزار سکنه ثبت شد که تقریباً 40% کمتر از نودراین ـ وستفالن است. بادن ـ وورتمبرگ دومین ایالت امن آلمان با 5450 جرم است. مونیخ جایگاه امن‌ترین شهر بزرگ آلمان را به خود اختصاص می‌دهد.