به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

زندگی در آلمان: شرایط زندگی در آلمان برای کارجویان، مزایا و معایب

آیا شماهم یک کارجوی خارجی در آلمان هستید یا بi عنوان نیروی کار خارجی به دنبال مهاجرت به آلمان هستید؟ همه ما می‌دانیم که مهاجرت به یک کشور جدید امری مهیج و جذاب است اما از طرفی این امر می‌تواند طاقت فرسا و دشوار نیز باشد. اگر شما هم در فکر مهاجرت به آلمان هستید، باید بدانید که ممکن است از عواملی مانند موانع زبانی و تفاوت‌های فرهنگی رنج ببرید، اما نیازی نیست که نگران این مسائل باشید چرا که به مرور همه آنها برطرف خواهند شد. با اینکه زبان رسمی این کشور آلمانی است اما اکثریت مردم به خوبی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. با اینکه آلمان از حیث فرهنگ و تاریخ کشور غنی است اما فاحش‌ترین تفاوتی که ممکن است به محض ورود متوجه آن شوید این است که مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها در این کشور معمولا در روزهای یکشنبه باز نیستند. اما از طرف دیگر اکثریت افراد مهاجری که به عنوان نیروی کار خارجی وارد آلمان شده‌اند، تحت تاثیر نظم و سازمان یافته بودن تمامی امورات این کشور قرار گرفته‌اند. البته این امر بدان معناست که شما باید خود را با قوانین زیادی وفق دهید که بعد از انطباق با این قوانین می‌توانید به راحتی در این کشور به زندگی خود ادامه دهید. زندگی در آلمان مانند زندگی در هر کشور دیگری مزایا و معایب خاص خود را دارد اما به طور کلی کشور آلمان مقصد شگفت انگیزی برای اتباع خارجی است. هرچند داشتن برنامه ریزی قبلی و همکاری با افراد متخصص در زمینه مهاجرت به منظور دستیابی به موفقیت در این کشور امری حیاتی است. در واقع در این مقاله نیز قصد داریم شمارا از این نکات مطلع سازیم.

آیا کشور آلمان مقصد مناسبی برای کارگران خارجی است؟


آیا کشور آلمان مقصد مناسبی برای کارگران خارجی است؟

آلمان کشور شگفت انگیزی برای زندگی کردن است. آلمان هشتمین کشور برتر جهان بوده که از حیث زیبایی، امنیت و نظم جزو ممتازترین کشورهاست. این کشور علاوه بر فرهنگ و تاریخ غنی مهد بهترین دانشگاه‌های جهان نیز محسوب می‌شود. کشور آلمان به دلیل سیستم حمل و نقل عمومی فوق‌العاده خود ارتباطات خوبی با کشورهای همسایه داشته و به همین دلیل سفر به این کشور و گشت و گذار در آن بسیار ساده است. اقتصاد آلمان نیز جزو نقاط قوت این کشور محسوب می‌شود. بااینکه آلمان بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا شناخته می‌شود اما این کشور هنوز هم از حیث هزینه‌های زندگی کشوری مقرون به صرفه محسوب می‌شود .

البته این کشور از برخی جنبه ها دارای نکات منفی نیز می‌باشد. آلمان نسبت به اتباع خارجی جزو پذیراترین یا دوستانه‌ترین کشورها نبوده و درواقع این کشور به عنوان یکی از بدترین کشورهای جهان برای دوستیابی شناخته می‌شود  به همین دلیل حین یافتن مکانی برای زندگی در این کشور و آشنایی با خانه جدید داشتن مشورت و کمک از یک متخصص بسیار حائز اهمیت است. نکته دیگر این است که رفتار مردم آلمان گاها می‌تواند ترسناک باشد. آلمانی‌ها سختگیر، مودب و وقت شناس بوده اما گاها ممکن است حین عصبانیت به طور ناخواسته با صدای بلند حرف بزنند. دراین کشور اگر کار اشتباه یا غیرمودبانه‌‍ای انجام دهید ممکن است از سوی مردم مورد سرزنش قرار بگیرید. اما علیرغم تمامی این موارد کشور آلمان مقصد مناسبی برای کارجویان خارجی است، بویژه اگر ذهن بازی داشته باشید و بتوانید خود را با این تفاوت‌های فرهنگی و محیط جدید وفق دهید.

مزایای زندگی در آلمان


مزایای زندگی در آلمان

درواقع سطح زندگی اکثریت اتباع خارجی در آلمان در دسته مناسب و خوبی قرار می‌گیرد برخی از مزایای زندگی در آلمان عبارتند از:

غذاهای آلمان

به راحتی می‌توان گفت بهترین چیز در مورد زندگی در آلمان غذاهای این کشور است. مسلما غذاهای آلمانی خوب و خوشمزه هستند اما اگر ترکیب گوشت و کربوهیدرات را دوست ندارید ممکن است تا مدتی روزهای دشواری داشته باشید. اگر محبوبیت غذاهای آلمانی را باور ندارید کافی است که خوراک سوسیس کاری یا به اصطلاح آلمانی کریوورس را امتحان کنید یا اینکه شنیتسل همراه با سس قارچ خامه‌ای سفارش دهید. به نانوایی‌‎های آلمان سربزنید و از همبرگرهای موجود در همه رستوران‌‎ها لذت ببرید. در این کشور می‌توانید بیش از ۱۰۰ نوع مختلف سوسیس را امتحان کرده و بهترین کباب‌های عمر خود را بخورید. مطمئنا عاشق غذاهای آلمان خواهید شد.

سبک زندگی پویا و فعال آلمانی

یکی از بهترین نکات زندگی در آلمان این است که همه مردم آن پویا و فعال هستند. به طوری که اگر دریک روز آفتابی به پارکی در این کشور بروید همه مردم به جای خوابیدن و آفتاب گرفتن، مشغول انجام فعالیت‌هایی مانند دویدن، دوچرخه سواری، فوتبال و ورزش فریزبی هستند.

دراکثریت کشورها مردم خودشان را در دسته ورزشکار و غیر ورزشکار طبقه بندی می‌کنند و اگر شما فرد غیر ورزشکاری باشید به ندرت تمایل به انجام کاری خواهید داشت. دراین مقاله ما قصد نداریم که آلمان را کشور ایده آل و رویایی نشان دهیم اما دراین کشور ورزش کردن بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزمره است. برای مثال هزینه عضویت در باشگاه ورزشی ۱۴/۹۹ یورو درماه است اما از این رو که ورزش کردن در آلمان یک امر تجملی نبوده و برعکس نوعی ضرورت است این امر به یک هنجار درمیان مردم تبدیل شده است.

پارک‌ها و فضاهای سبز

آلمان کشوری بسیار زیبا و سرسبز است. درهر کجای این کشور که باشید فاصله زیادی تا یک پارک نخواهید داشت. در سراسر آلمان انواع درختان، پارک‌ها و فضای سبز را به وفور خواهید دید. مردم آلمان به خوبی از این طبیعت مراقبت کرده و متعهد هستند که آن را همیشه زنده نگه دارند.

جوامع بین‌المللی آلمان

یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ زندگی در آلمان نزدیک بودن این کشور به پایتخت‌ها و سایر کشورهاست. سفر به پاریس، بروکسل و آمستردام همگی با قطار امکان پذیر است. به طوری که شما می‌توانید با کمتر از ۳۰ دقیقه رانندگی به هلند برسید. موقعیت جغرافیایی این کشور منجر شده است تا با استقرار چندین شرکت چند ملیتی اعم از لورئال، هنکل و ترایواگو، جو بین المللی بسیار عالی در آلمان ایجاد شود.

مردم آلمان

به طور کلی در اکثریت جوامع، آلمانی‌ها مردمی سختگیر، دقیق و منظم و خالی از حس شوخ طبعی توصیف شده‌اند. با اینکه این تعریف تا حدودی به حقیقت نزدیک است اما این امر عمدتا به شناخت شخصی خود شما از آلمانی‌ها بویژه در موقعیت‌های غیر رسمی بستگی دارد. اگر شما اهل کشوری با فرهنگ خودمانی‌تری باشید، ممکن است رک بودن و قانون مدار بودن آلمانی‌ها برای شما حکم بی‌ادبی داشته باشد. بنابراین زمانی که به آلمان سفر می‌کنید، مهم این است که چه می‌گویید و نه طرز بیان شما. از طرفی صراحت در گفتار نیز گاها موجب می‌شود تا شخص مقابل را بهتر بشناسید. مثلا وقتی در آلمان از شخصی بپرسید که حالت چطوره؟ پاسخ صمیمی و صادقانه‌ای دریافت خواهید کرد. در عین حال وقت شناسی و داشتن تعهد نیز از اهمیت بالایی در این کشور برخوردار است. مثلا اگر قرار ملاقاتی برای ساعت ۱۳:۰۰ داشته باشید، شما باید دقیقا در همان ساعت سر قرار خود باشید. در واقع وقت شناس بودن دوستان زیادی را برای شما در آلمان خواهد ساخت. در فرهنگ آلمان، حتی اگر فقط ۱۰ دقیقه هم تاخیر داشته باشید، بهتر است تا طرف مقابل را قبلا از این تاخیر مطلع کرده باشید.

بخوانید:  برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان: شرایط و امتیاز مورد نیاز

برخلاف انگلیسی زبان‌ها، آلمانی زبان‌ها عموماً به احترام گذاشتن نسبت به یکدیگر و غریبه‌ها بسیار اهمیت می‌دهند. سلام و احوال پرسی رسمی و غیر رسمی در آلمانی یکسان نیستند. این زبان به خود گوینده این امکان را می دهد تا بین روش های رسمی و غیر رسمی گفتن “شما”، تمایز مشخصی ایجاد کند.

در زبان آلمانی کلمه “Sie” حالت رسمی داشته و برای خطاب محترمانه افراد مسن یا شخصی که جایگاه بالاتری دارد ( مانند رییس، افراد سرشناس یا پلیس) استفاده می‌شود. کلمه “Du” غیر رسمی بوده و می‌توان از آن برای مخاطب قرار دادن دوستان، کودکان یا افراد هم سن و سال خود استفاده کرد.

اما نیازی نیست که شدیدا هم نگران رعایت این مسائل باشید. اگر حد وسط و معتدلی در پیش بگیرید نیز می‌توانید دوستان زیادی پیدا کنید. بدلیل صراحت و رک بودن رفتار آلمانی‌ها نیازی نیست که نگران جعلی بودن لبخند فردی باشید، چرا که مردم آلمان فرصتی برای دوستی‌های ساختگی ندارند. از این رو، اگر دوستی در آلمان پیدا کنید می‌توانید به راحتی روی او حساب کنید. همین امر در مورد موقعیت خلاف این نیز صدق می‌کند. اگر یک شخص آلمانی شما را دوست نداشته باشد، تظاهر به دوست داشتن نخواهد کرد. بنابراین سعی کنید شما هم تا حد امکان رفتار و برخورد واقعی داشته باشید.

کیفیت و استاندارد بالای زندگی

اقتصاد پیشرو آلمان و اروپا، همچنین فرهنگی که موجب ارجح بودن قانون، تشریفات و مراحل اداری و نظم نسبت به سایر موارد می‌شود، موجب شده تا زندگی در آلمان از کیفیت بالایی برخوردار باشد. میزان حقوق یا دستمزد پرداختی در آلمان کاملا مناسب بوده و هر فردی می‌تواند با داشتن شغلی تمام وقت یا حتی پاره وقت در این کشور زندگی راحتی داشته باشد. برای مثال، حتی کارآموزان نیز در شرکت‌های آلمانی به قدر کافی دستمزد دریافت می‌کنند تا بتوانند نیازهای زندگی خود را براحتی برآورده سازند.

مواد غذایی در آلمان بسیار ارزان قیمت هستند. از این رو، مردم سایر کشورهای اروپایی که به مرز آلمان نزدیکتر هستند غالبا برای صرفه جویی در هزینه‌های خرید مواد غذایی و بنزین به این کشور سفر می‌کنند. سیستم بهداشت و درمان نیز تا حدود زیادی دولتی است. این سیستم تضمین می‌کند که تمامی مردم به نیازهای ضروری حوزه درمانی و پزشکی دسترسی داشته باشند. اجاره خانه در آلمان بسیار رایج بوده و شما نیز به عنوان یک تبعه خارجی در این کشور باید بخشی از درآمد خود را به اجاره بها اختصاص دهید. اما بنابر تدابیر دولت، در اکثریت شهرها اعم از برلین، افزایش اجاره بها مهار شده است. این طرح به منظور حمایت از مستاجرین در برابر افزایش نامعقول اجاره بها اجرا می‌شود.

مالکیت و خرید خودرو نیز از موارد محبوب در آلمان است که به لطف اتوبان‌های پیشرفته می‌توانید به راحتی در سراسر کشور تردد کنید. با اینکه دوچرخه سواری در آلمان به اندازه هلند یا دانمارک طرفدار ندارد اما دوچرخه سواری نیز راهی ارزان و کارآمد برای تردد در خیابان‌های آلمان است. از سوی دیگر، سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته آلمان می‌تواند به راحتی دسترسی به هر نقطه از کشور را برای شما آسان سازد. حتی در شهرهای کوچکتر نیز بوسیله اتوبوس یا قطار می‌توانید با هزینه‌ای مقرون بصرفه به مکان مد نظر خود برسید.

نهایتا، ترکیب ویژگی‌هایی مانند درآمد نسبتا بالا، امنیت اجتماعی، سیستم درمانی و سیستم حمل و نقل عمومی ایده‌آل، موجب شده است تا افرادی که از سایر کشورها به این کشور می‌آیند، شاهد کیفیت بالای زندگی در آلمان باشند.

زندگی در آلمان برای انگلیسی زبانان ایده ‌آل است.

مهاجرت به یک کشور جدید می‌تواند دشوار و گاها ترسناک باشد، بویژه اینکه اگر زبان کشور مقصد کاملا با زبان مادری شما متفاوت باشد. پس شاید بپرسید که زندگی در آلمان برای افرادی که زبان آلمانی نمیدانند چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که چندان هم بد نیست. در کلانشهر و بهترین شهرهای آلمان، اکثریت مردم درکی ابتدایی از زبان انگلیسی دارند. زبان انگلیسی در مدارس آلمان تدریس میشود اما این زبان به اندازه هلند در آلمان جا افتاده نیست. عوامل دیگری همچوم دوبله شدن شدن برنامه های انگلیسی زبان تلویزیون به آلمانی نیز میتوانند در این امر نقش داشته باشند. با وجود تمامی این موارد، زبان المانی برای مردم این کشور ارزش زیادی داشته و اگر شما بخواهید که بیش از چند ماه در این کشور اقامت داشته باشید، یادگیری آلمانی موجب خواهد شد تا بتوانید راحت تر با مردم محلی ارتباط بگیرید. علاوه بر این، یادگیری زبانی جدید نیز جزو لذت های زندگی کردن در یک کشور جدید است.

با این حال، زبان انگلیسی در آلمان کاملا هم بی‌استفاده نخواهد بود. افسران پلیس آلمان بویژه در کلانشهرها و در جشنواره‌ها و رویدادهای بین المملی، می‌‎توانند تا حدودی انگلیسی صحبت کنند. در شهرهای بزرگتر مانند برلین یا فرانکفورت بدلیل وجود گردشگران زیادی که برای تجارت بین المللی سفر کرده اند، کاربرد زبان انگلیسی بیشتر خواهد بود.

اما به طور کلی، اگر بخواهید امتیازاتی بیشتری در حین زندگی در آلمان بدست بیاورید، یادگیری زبان آلمانی بهترین راه است. کلاس‌های آموزش زبان آلمانی نیز به وفور با هزینه مناسب در دسترس هستند پس دلیلی برای عدم یادگیری زبان آلمانی باقی نمی‌ماند. می‌توانید از دوستان آلمانی یا همکاران آلمانی خود در محیط کاری نیز بخواهید به پیشرفت سطح زبان آلمانی شما کمک کنند. داشتن مهارت در زبان آلمانی می‌تواند موجب پیشرفت جایگاه شغلی شما در آینده نیز بشود.

معایب زندگی در آلمان


معایب زندگی در آلمان

زندگی درهر کشوری معایب و مشکلات خاص خود را دارد، در ادامه به برخی از جنبه‌هایی که ممکن است باعث شوند زندگی در آلمان چندان جذاب نباشد اشاره می‌کنیم:

هزینه‌های بالای زندگی

به طور کلی هزینه زندگی در آلمان نسبت به سایر کشورهای همسایه اعم از لهستان و جمهوری چک بالاتر بوده اما بازهم نسبت به سایر کشورهای اروپای غربی، آمریکا یا بریتانیا بسیار کمتر است. برای مثال هزینه ماهانه اجاره بهای یک آپارتمان یک خوابه در شهر بزرگ آلمان معمولا بین ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو هزینه خواهد داشت که اگر اجاره نامه یکساله باشد میانگین هزینه اجاره مسکن در شهری مانند برلین کمتر از ۸۰۰ یورو درماه خواهد بود.

برای خوراک، سرگرمی و تفریح، اجاره خانه، قبوض خدماتی و سایر هزینه‌های اضافی درشهر برلین باید حدود ۱۰۰۰ یورو درماه اختصاص دهید .با این بودجه مالی می‌توانید از یک آپارتمان خوب برای زندگی و تفریح و ماجراجویی آخرهفته و لذت بردن از غذاهای خوشمزه آلمانی برخوردار باشید. هزینه غذا در کشور آلمان بسیار ارزان است مگر اینکه بخواهید در رستوران‌ها غذا بخورید.

یادگیری زبان آلمانی دشوار است.

این مورد می‌تواند جزو مزایا یا معایب محسوب شود اما قطعا یادگیری زبان آلمانی به کمی تلاش و اراده نیاز خواهد داشت. گرامر زبان آلمانی دشوار بوده و نحوه تلفظ کلمات آن با زبان انگلیسی کاملا متفاوت است. اما به محض یادگیری زبان آلمانی متوجه بهبود ارتباط خود با مردم محلی خواهید شد حتی یادگیری موارد ابتدایی مانند چگونه سلام کردن و چگونه تشکر کردن نیز باعث بهبود روابط مردم محلی با شما خواهد شد. برای یادگیری زبان آلمانی منابع زیادی وجود دارد اما بهترین راه صحبت کردن و ارتباط گیری روزانه با مردم محلی است.

قوانین زیادی در آلمان وجود دارد که باید از آنها پیروی کنید.

مقررات و قوانین سختگیرانه و زیادی در آلمان وجود دارند که گاها می‌توانند سردرگم کننده باشند اما ناچار به پیروی از آنها هستید. همچنین آلمانی‌ها درمورد نزاکت سیاسی (سنجیده سخن گفتن) حساس و سختگیر هستند پس باید کاملا مراقب رفتار و گفتار خود باشید. این مورد می‌تواند برای افرادی که عادت دارند افکار خود را آزادانه بیان کنند به نوعی یک شوک فرهنگی باشد اما نگران نباشید چرا که به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد. به طور کلی آلمانی‌ها مردم بسیار منظمی بوده و علاقه دارند تا کارها را به روش خاص خود انجام دهند. این امر می‌تواند گاها مایوس کننده باشد اما باید بدانید که همین موضوع باعث می‌شود تا کشور به آرامی اداره شود.

بخوانید:  زندگی در کانادا: آشنایی با شرایط، مزایا و معایب زندگی در کانادا

بوروکراسی پایا

آلمانی‌ها به علایقه‌شان به بوروکراسی معروف هستند. قوانین و مقررات سختگیرانه زیادی که باید از آنها پیروی کرد، اغلب انجام برخی از کارها را دشوار می‌سازد. این امر بویژه زمانی به چشم می‌خورد که بدنبال راه اندازی کسب و کاری در آلمان باشید. خبر خوش این است که وقتی سیستم را درک کنید یافتن مسیر چندان دشوار نخواهد بود اما اگر به این سیستم عادت نداشته باشید ممکن است برایتان خسته کننده باشد.

به طورکلی آلمانی‌ها عاشق این هستند که همه چیز مرتب و منظم باشد و این عشق و علاقه آنها به نظم در بوروکراسی منعکس شده است. این امر می‌تواند برای افرادی که به رفتار و برخورد خودمانی تر عادت دارند کمی شوکه کننده باشد. زمانی که به عنوان یک تبعه خارجی به آلمان مهاجرت می‌کنید حتی در موارد ساده‌ای مانند اجاره یک آپارتمان باید انتظار تشریفات اداری و کاغذبازی‌های زیادی را داشته باشید.

تعطیلی زودهنگام ادارات و مغازه‌ها

جهت حفظ تعادل بین کار و زندگی شخصی همه چیز در آلمان زودتر بسته شده و تعطیل می‌شود. اکثریت مغازه‌ها روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز تعطیل هستند. اگر در شهر کوچکی باشید ممکن است روزهای تعطیلی بیشتر ازاین هم باشند. این امر می‌تواند انجام کارها را دشوار سازد بویژه اگر به این حالت عادت نداشته باشید. به طور کلی آلمانی‌ها به داشتن تفریح و لذت بردن از زندگی علاقه دارند حفظ این تعادل میان کار و زندگی شخصی موجب می‌شود تا وظایف در محیط کاری نیز به درستی انجام شود.

مالیات سنگین

درکشور آلمان مالیات بسیار سنگین است. اگر قصد زندگی در آلمان را دارید باید در مقابل برخورداری از خدمات درمانی، آموزشی و رفاهی رایگان این مالیات سنگین را نیز بپذیرید. پرداخت مالیات تضمین می‌کند تا شما از خدمات عمومی مورد نیاز خود بهره‌مند شوید. نرخ مالیات بسته به درآمد شما متفاوت خواهد بود. بالاترین میزان مالیات بر درآمد معادل ۴۰ درصد از حقوق پایه شما خواهد بود. اما بااینحال حتی با درنظر گرفتن هزینه زندگی و خدمات دولتی رایگان شما همچنان درآمد بیشتری نسبت به آمریکا خواهید داشت. در کشور آلمان، مالیات بر ارزش افزوده کالاها و خدمات کمتر از بقیه کشورهای اروپایی و برابر با ۱۹ درصد است که موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های شما خواهد شد.

سیستم بانکداری آلمان

با زندگی در آلمان، گاها دلتنگ سیستم پرداخت از راه دور(Contactless Payment) خواهید شد و شیوه پرداخت در این کشور هنوز شبیه به دهه ۱۹۷۹ است. بجز در برخی از مکان‌های معدود، پرداخت از طریق کارت اعتباری تقریبا غیر ممکن است. این امر زمانی که حساب شما در دویچه بانک آلمان باشد بدتر می‌شود. در اینصورت شما فقط می‌توانید پول نقد را از عابر بانک مختص دویچه بانک (و معدود عابر بانک‌های مربوط به چند بانک دیگر) دریافت کنید و در غیر اینصورت حداقل ۴.۷۵ یورو مالیات از شما کسر خواهد شد. در مورد خرید آنلاین نیز باید بدانید که کارت‌های بانکی استاندارد آلمانی فاقد کد ۳ رقمی (که در پشت کارت درج می‎‌شود) هستند که این امر خرید آنلاین را نیز گاها با مشکل مواجه می‌سازد. در مقابل، اکثریت شرکت‌های آلمانی بوسیله انتقال بانکی آنلاین فعالیت میکنند. حتی پرداخت با چک نیز هنوز جزو روش‌های متداول در آلمان است.

فرودگاه‌های آلمان

بسیاری از مهاجران در کشور خود فرودگاه‌های زیباتری نسبت به آلمان دارند، برای مثال فرودگاه منچستر به زیبایی خودرویی است که به تازگی پولیش خورده باشد.

آب و هوای آلمان

اگر صادقانه بگوییم آب و هوای اکثریت کشورهای اروپایی چندان خوب نیست. در اکثریت طول سال آب و هوا معتدل بوده و باران بیشتری نیز نسبت به سایر جاها در آلمان می‌بارد اما اگر با یک شهروند آلمانی درمورد آب و هوای این کشور صحبت کنید، ممکن است با توصیفات او تصورات دیگری از آب و هوای این کشور داشته باشید. افراد محلی بیشتر از اینکه درمورد حقیقت آب و هوای آلمان صحبت کنند، دوست دارند درمورد خاکستری رنگ بودن آسمان شهر لندن (بارندگی) باشما گپ بزنند.

کند بودن روند ارائه خدمات

آلمانی‌ها از حیث ارائه خدمات به مشتری زبانزد نیستند. از این رو، اگر از یک فروشگاه درحال خرید باشید یا برای انجام کاری به ادارات دولتی مراجعه کنید ممکن است تاحدودی از نحوه ارائه خدمات دلسرد شوید اما برای زندگی در آلمان باید با این مورد وفق پیدا کنید. بطور کلی آلمانی‌ها نسبت به مردم سایر کشورهای اروپایی خونگرم و خوش برخورد نیستند.

سوالات متداول


زندگی در آلمان برای اتباع خارجی چگونه است؟

مانند هرکشور دیگری آلمان نیز کشور بسیار شلوغی است اما به طور کلی درهر نقطه از این کشور می‌توانید آرامش و سکوت را بیابید. بجز در کلوپ‌ها که سروصدای موسیقی زیاد است، آلمانی‌ها سکوت و آرامش را دوست داشته و میزان جرم و فساد دراین کشور پایین است. پیدا کردن شغل دراین کشور نیز کار چندان دشواری نیست.

آیا کشور آلمان مقصد خوبی برای خارجی‌ها است؟

آلمان یکی از کشورهایی است که بهترین کیفیت و استانداردهای زندگی را دارد. شهرهایی اعم از مونیخ، فرانکفورت و دوسلدورف در رده ۱۰ شهر برتر جهان قرار دارند. آلمان دارای محیط و طبیعتی تمیز ،جرم و جنایت کم، تفریحات و جاذبه های گردشگری فراوان و همچنین زیرساخت های پیشرفته است.

برای زندگی در آلمان چه میزان حقوقی باید داشته باشم؟

جهت تامین هزینه های زندگی در آلمان به تقریبا ۸۶۱ یورو در ماه (معادل تقریبا ۱۰۰۲ دلار آمریکا) یا ۱۰۳۳۲ یورو درسال (معادل تقریبا ۱۲۰۲۴ دلار آمریکا) نیاز خواهید داشت . هزینه خوراک ، مسکن ، قبوض خدماتی ، پوشاک و سرگرمی در آلمان با متوسط هزینه زندگی درسایر کشورهای اروپایی مطابقت دارد .

آیا می‌توان بدون بلد بودن زبان آلمانی در کشور آلمان زندگی کرد؟

بله حتی بدون بلد بودن زبان آلمانی میتوانید در آلمان زندگی کنید اما برای پیدا کردن شغل و وفق یابی با سایر افراد جامعه به منظور دستیابی به فرصت های خوب بخصوص در شهرهای بزرگتر نیاز به یادگیری زبان آلمانی خواهید داشت .

آیا می‌توان با تکیه بر زبان انگلیسی در آلمان زندگی کرد؟

حتی اگر زبان آلمانی هم بلد نباشید میتوانید با زبان انگلیسی امورات خود را در آلمان پیش ببرید . اکثریت آلمانی ها در رستوران ها یا بارها بویژه در شهرهای بزرگ به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

آیا خدمات بهداشتی درمانی در آلمان رایگان است؟

سیستم بهداشت و درمان عمومی در آلمان تحت کمک های سازمان تامین اجتماعی، تامین مالی میشود و برخورداری از خدمات درمانی رایگان برای همه ساکنین امکان پذیر است. علاوه‌براین می‌توانید برای تکمیل خدمات دریافتی از بیمه دولتی یا به منظور جایگزینی آن بیمه درمانی خصوصی بگیرید.