به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، کد ناک و تاثیر آن بر ویزای کار

در کانادا از یک سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل (ناک) برای دسته‌بندی مشاغل استفاده می‌شود. در این طبقه‌بندی شغل‌ها بر اساس نوع کار و وظیفه فرد گروه‌بندی می‌شوند. در بیشتر موارد افراد خارجی برای درخواست ویزا باید کد ناک مربوط به شغل خود را بلد باشند. در ادامه به‌تمامی اطلاعات موردنیاز در خصوص کد ناک پرداخته شده است.

کد ناک چیست؟


سیستم اولیه کانادا برای دسته‌بندی مشاغل ناک نامیده می‌شود. بسته به علاقه‌مندی می‌توانید با استفاده از ناک متوجه شوید که شغل موردنظرتان در کدام دسته‌بندی قرار دارد، مسئولیت‌های آن چیست؟ چه الزامات تحصیلی نیاز دارد و دیگر اطلاعات موردنظر خود را به دست آورید.

زمانی که با ناک آشنا شوید متوجه خواهید شد که این برنامه یک دسته‌بندی سیستماتیک در خصوص جمع‌آوری و بررسی اطلاعات مرتبط با موقعیت‌ها و فرصت‌های شغلی در بازار کار کانادا به شما ارائه خواهد داد. داده‌ها و اطلاعات شغلی برای برنامه‌ها و سرویس‌های متفاوتی از جمله نیروی کار، آگاهی نسبت به موقعیت شغلی، آموزش مهارت‌ها، پیش‌بینی موقعیت‌های شغلی، عرضه نیروی کار، تجزیه‌وتحلیل تقاضا، حقوق نیروی کار و دیگر موارد این‌چنینی ضروری است.

سیستم ناک به هر شغلی که در بازار کار کانادا وجود دارد یک کد اختصاص می‌دهد که به کد ناک معروف است. برای بررسی میزان تجربه شغلی همه افراد مهاجر، پناهندگان و افرادی که شهروندی کانادا را دارند از کد ناک استفاده می‌کنند. زمانی که از متقاضیان خواسته می‌شود که تجارب شغلی خود را بیان کنند باید این کار را به کمک کد ناکی که تجارب آن‌ها را به‌خوبی بیان می‌کند اعلام کنند. برخی از برنامه‌های اقتصادی فقط به بررسی درخواست‌های مربوط به موقعیت‌های شغلی که با کد ناک مخصوصی تعریف شده‌اند، می‌پردازند. به همین دلیل بسیار مهم است که شما به‌عنوان متقاضی کار در کانادا بدانید که سیستم ناک چگونه عمل می‌کند.

عدد اول کد ناک نوع مهارت و عدد دوم آن میزان مهارت را نشان می‌دهد. تنها استثنا در این فرمول مربوط به مشاغلی می‌شود که نوع مهارت آن‌ها با عدد 0 بیان می‌شود: شغل‌های مدیریتی. به دلیل این که مشاغل مدیریتی در تمامی صنایع وجود دارند، عدد بعدی در مشاغل مدیریتی نوع صنعت آن را مشخص می‌نماید.

مثال: یک مدیر اطلاعات سیستم می‌تواند به شکل کد ناک 0213 طبقه‌بندی شود. عدد 0 نشان‌دهنده این است که این شغل جزو مشاغل مدیریتی است و عدد 2 جایگاه شغلی در بخش علوم طبیعی و کاربردی و مشاغل مرتبط با آن را نشان می‌دهد.

انواع مهارت‌ها بر اساس کد ناک


انواع مهارت‌ها بر اساس کد ناک

نوع مهارت بر اساس کد ناک حوزه فعالیت هر شغل را تعریف می‌کند. در ماتریس ناک 10 نوع مهارت تعریف شده است.

0_ مدیریت

1_ بیزینس، امور مالی و اجرایی

2_ علوم طبیعی و کاربردی و مشاغل مرتبط

3_ مشاغل مربوط به حوزه بهداشت و درمان

4_ مشاغل مربوط به حوزه آموزش، قانون، اجتماع و خدمات دولتی

5_ مشاغل مربوط به حوزه هنر، فرهنگ و تفریح و ورزش

6_ مشاغل مربوط به حوزه خدمات و فروش

7_ بازرگانی، اپراتور تجهیزات و حمل‌ونقل و مشاغل مرتبط

8_ منابع طبیعی، کشاورزی و مشاغل تولیدی مرتبط

9_ مشاغل مربوط به حوزه تولید و خدمات

اولین رقم در بیشتر کدهای ناک بیان‌کننده نوع مهارت می‌باشد.

سطح مهارت کد ناک


سطح مهارت کد ناک

سطح مهارت کد ناک میزان دانش، تحصیلات و مهارتی که هر شغل به آن نیاز دارد را بیان می‌کند. در ماتریس ناک 4 سطح مهارتی وجود دارد:

سطح A (عدد دوم 0  یا 1): مشاغلی که معمولاً به مدرک دانشگاهی نیاز دارند.

سطح B (عدد دوم 2 یا 3): مشاغلی که معمولاً به یک مدرک دانشگاهی یا آموزش فنی احتیاج دارند.

سطح C (عدد دوم 4 یا 5): مشاغلی که معمولاً به آموزش دبیرستان و آموزش در محل کار نیاز دارند.

سطح D (عدد دوم 6 یا 7): مشاغل یدی که معمولاً آموزش در محل کار انجام می‌شود.

هرکدام از این سطوح مهارتی توسط عدد دوم در کد ناک بیان می‌شوند.

 • A _ 0 یا 1
 • B _ 2 یا 3
 • C _ 4 یا 5
 • D _ 6 یا 7

معنای عددهای ناک


آسان‌ترین روش برای فهمیدن این که شغل موردنظر ما در کدام گروه از کد ناک طبقه‌بندی شده است، چک کردن ماتریس ناک در وب‌سایت سازمان کار و توسعه اجتماعی کانادا می‌باشد. اگرچه کد ناک به طور معمول از یک فرمول پیروی می‌کند:

 1. عدد اول در کد ناک بیان‌کننده نوع مهارت می‌باشد. در سیستم ناک 10 مهارت شغلی تعریف شده که هر یک بیان‌کننده یک حوزه شغلی می‌باشند. برای مثال نوع مهارت شماره 2 شامل علوم طبیعی و کاربردی و مشاغل مرتبط با آن می‌شود.
 2. عدد دوم در کد ناک بیان‌کننده میزان مهارت می‌باشد. چهار سطح مهارتی در ناک وجود دارند که هر یک با دو عدد تعریف می‌شوند: A (0 و 1)، B (2 و 3)، C (4 و 5)، D (6 و 7). سطح مهارت به معنای میزان مهارت و تحصیلات موردنیاز برای هر شغل می‌باشد. برای مثال سطح مهارت A معمولاً به مدرک دانشگاهی احتیاج دارد.
 3. اصلی‌ترین استثنا در این فرمول گروه مهارتی 0 هستند چرا که مشاغل مدیریتی در تمامی حوزه‌های کاری وجود دارد. عدد اول در تمامی شغل‌های مدیریتی صفر است و عدد دوم میزان مهارت موردنیاز برای آن شغل را تعریف می‌کند. برای مثال کد ناکی که با عدد 03 شروع شود نشان‌دهنده شغل مدیریتی در زمینه سلامت و درمان است.
بخوانید:  آیا مهاجرت کاری به کانادا تصمیم درستی است؟

شغل‌هایی با سطح مهارت بالا و سطح مهارت پایین


شغل‌هایی با سطح مهارت بالا و سطح مهارت پایین

در مجوزهای درخواست کار هر شغلی که سطح مهارت آن در گروه A و B دسته‌بندی شود و یا نوع مهارت آن از گروه 0 باشد کار ماهرانه یا کار بامهارت بالا در نظر گرفته می‌شود. هرگونه شغل با سطح مهارت C و D جزو مشاغل با مهارت کم دسته‌بندی می‌شود. برخی برنامه‌هایی توسعه اقتصادی ممکن است از اصطلاح کار با مهارت متوسط نیز استفاده کنند که شامل تمامی مشاغل با سطح مهارت A، B و C و یا نوع مهارت 0 می‌شوند.

گروه‌های شغلی اصلی و فرعی


گاهی در راهنمای برنامه‌های اقتصادی کانادا به گروه‌های شغلی بزرگ (اصلی) و شغل‌های کوچک (فرعی) اشاره شده است.

گروه‌های اصلی: توسط دو رقم اول کد ناک در کنار یکدیگر تعریف می‌شوند. برای مثال گروه اصلی 31، به بیشتر مشاغل مرتبط با بخش پزشکی و سلامت (نوع مهارت 3) که به طور معمول به مدارک دانشگاهی نیاز دارند (سطح مهارت A) برمی‌گردد. تمامی این مشاغل با کد ناکی که با عدد 31 شروع می‌شود تعریف می‌شوند. این موارد شامل دندانپزشکی (3113)، داروسازی (3131) و متخصصان تغذیه (3132) و موارد دیگر می‌شود.

گروه‌های فرعی: توسط سه رقم اول کد ناک در کنار یکدیگر تعریف می‌شوند. در این دسته‌بندی موقعیت‌های شغلی مشابه به یکدیگر در هر گروه اصلی در یک گروه قرار می‌گیرند. برای مثال قضات (4111) و وکلا (4112) هر دو در گروه فرعی 411 قرار دارند. مددکاران اجتماعی (4152) و مشاوران خانواده (4153) در گروه فرعی 415 قرار گرفته اند. توجه داشته باشید دو رقم اول هر گروه فرعی به گروه اصلی که به آن تعلق دارند برمی‌گردد. مثلاً در مثال قبلی که ذکر شد گروه اصلی 41 می‌باشد.

لیست مشاغل پرتقاضا در کانادا و کد ناک آن‌ها


کد ناک عنوان شغلی
0111 مدیر مالی
0112 مدیریت منابع انسانی
0211 مدیر پروژه
0213 مدیر بخش کامپیوتری و سیستم‌های اطلاعاتی
0711 مدیر پروژه ساخت‌وساز
1111 حسابرسان مالی و حسابداران
1112 تحلیلگر مالی و سرمایه‌گذاری
1114 کارمندان بخش مالی
1211 سرپرستان، کارمندان ارشد و کارمندان بخش پشتیبانی
1414 مسئولین پذیرش
2133 مهندس برق و الکترونیک
2175 طراحان و توسعه‌دهندگان وب
3012 پرستاران
4163 کارمندان توسعه کسب‌وکار
6222 تجار
6411 کارمندان فروش
7312 مکانیک وسایل سنگین
7327 جوشکار
7425 خدمه پرواز
7511 رانندگان کامیون بخش حمل‌ونقل
7521 اپراتور تجهیزات سنگین
7611 کارمندان و کارگران ساختمانی

اهمیت کد ناک در پیدا کردن کار و گرفتن مجوز کار در کانادا


اهمیت کد ناک در پیدا کردن کار و گرفتن مجوز کار در کانادا

انتخاب کد ناک صحیح یکی از مهم‌ترین بخش‌های در درخواست مجوز کار از کانادا می‌باشد. درصورتی‌ که کد ناکی را انتخاب کنید که با تجربیات و مدارک شما همخوانی نداشته باشد، در خواست مجوز کار شما رد خواهد شد. انتخاب کد ناک صحیح و ارائه مدارک لازم برای اثبات آن به شما بستگی دارد. هر کد ناک مرتبط با یک عنوان شغلی می‌باشد و لیست وظایف و مسئولیت‌های خاص خود را دارد.

در درخواست مجوز کار، عنوان شغل انتخابی شما در تعیین کد ناک اهمیت چندانی ندارد. در حقیقت میزان تجربیات و دانش شما باید با عنوان کار انتخابی همخوانی داشته باشد و شما باید در تمامی وظایف و مسئولیت‌های مرتبط با آن شغل تجربه داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است تجربه کاری شما شامل چند کد ناک مختلف شده و یا عنوان شغلی شما توسط کد ناکی تعریف شود که با تجربیات شما همخوانی ندارد.

در سیستم ناک هر شغل توسط دو فاکتور نوع مهارت و سطح مهارت دسته‌بندی می‌شود. به طور معمول نوع مهارت توسط عدد اول و سطح مهارت با رقم دوم کد ناک تعریف می‌شوند. در برنامه‌‌های اقتصادی کانادا معمولاً مشاغل در دو گروه با مهارت بالا و مهارت کم دسته‌بندی می‌شوند. این رتبه‌بندی توسط رقم دوم کد ناکی که هر شغل توسط آن معرفی می‌گردد، بیان می‌شود.

تغییرات کد ناک در سال 2021


بزرگ‌ترین تغییر در سیستم کد ناک در سال 2021 این است که بخش سطح مهارت که در 4 گروه دسته‌بندی می‌شود با یک سیستم جدید که برای سطح مهارت 6 دسته‌بندی، در نظر گرفته جایگزین شده است. این سیستم جدید نمای کلی از میزان آموزش، تحصیلات، تجربیات و مسئولیت‌ها (TEER) موردنیاز برای ورود به هر شغلی را بیان می‌کند. سیستم جدید TEER به شکل زیر می‌باشد:

بخوانید:  درآمد پرستاران در کانادا: تاثیر تجربه، تخصص و تحصیلات در حقوق

TEER 0: مشاغل مدیریتی

TEER 1: تکمیل مدارک دانشگاهی و یا داشتن چندین سال تجربه در بعضی مشاغل خاص در دسته‌بندی TEER 2.

TEER 2: تکمیل یک برنامه آموزشی پس از متوسطه دو تا سه‌ساله در کالج محلی، مؤسسه فناوری یا برنامه‌های تکمیلی-آموزشی کارآموزی دو تا پنج‌ساله و یا مشاغل با مسئولیت‌های نظارتی یا ایمنی مهم (افسران پلیس و آتش‌نشانان) و داشتن چندین سال تجربه در یک شغل خاص از TEER 3 در صورت لزوم.

TEER3: تکمیل یک برنامه آموزشی پس از متوسطه کمتر از دو سال در کالج محلی، مؤسسه فناوری و یا سیژب‌ها، داشتن کارآموزی کمتر از 2 سال و یا داشتن بیش از شش ماه آموزش حین کار، دوره‌های آموزشی، یا تجربه کاری خاص با برخی از تحصیلات دبیرستانی و یا داشتن چندین سال تجربه در یک شغل خاص از TEER 4.

TEER 4: اتمام دوره متوسطه یا داشتن چند هفته آموزش حین کار با برخی از آموزش‌های دبیرستانی و یا داشتن چندین سال تجربه در یک شغل خاص از TEER 5.

TEER 5: دوره کوتاه شغلی و بدون نیاز به تحصیلات رسمی.

بر طبق سیستم ناک جدید، 16 عنوان شغلی برای اکسپرس اینتری واجد شرایط خواهند بود و 3 عنوان شغلی غیر واجد شرایط خواهند شد. 16 عنوان شغلی که به سیستم ناک 2022 اضافه می‌شوند به شرح زیر می‌باشند:

 • مدیران حقوق و دستمزد
 • دستیار دندانپزشکی و دستیار آزمایشگاه دندانپزشکی
 • کمک پرستار، خدمه بیمارستان و خدمه امور بیماران
 • دستیاران فنی داروخانه و دستیاران داروخانه
 • کمک‌مربی در مقاطع دبستان و راهنمایی
 • کلانتر و ضابط کلانتری
 • کارمند خدمات اصلاح و پرورش
 • مأموران اجرای قانون و دیگر کارمندان نظارتی
 • متخصصین زیبایی، الکترولوژیست‌ها و دیگر مشاغل مربوطه
 • نصاب‌ها و سرویس دهندگان مسکونی و تجاری
 • کنترل‌کنندگان آفات و افراد تدخین گر
 • دیگر مشاغل مربوط به تعمیرات و سرویس‌دهی
 • رانندگان کامیون در بخش حمل‌ونقل
 • رانندگان اتوبوس، اپراتور مترو و دیگر اپراتورهای بخش حمل‌ونقل
 • اپراتور تجهیزات سنگین
 • مونتاژ کنندگان هواپیما و بازرسان مونتاژ هواپیما

سه عنوان شغلی که به اکسپرس اینتری 2022 راه نیافتند به شرح زیر می‌باشند:

 • سایر مشاغل اجرایی
 • مدیران برنامه و مربیان فعال در زمینه‌های سرگرمی، ورزش و تناسب‌اندام
 • خیاطان، تولیدکنندگان لباس، تاجران خز و سازندگان کلاه زنانه

این مشاغل در برنامه‌هایی با معیارهای صلاحیت شغلی گسترده‌تر، مانند برنامه‌های استانی کانادا همچنان واجد شرایط هستند.

سؤالات متداول


چگونه کد ناک مرتبط با شغل خودم را پیدا کنم؟

به وب‌سایت ناک رفته و از طریق عنوان شغلی و یا کد عددی، کد ناک خود را جستجو کنید. شرح وظایف اصلی شغل را بررسی نمایید تا مطمئن شوید با تجربیات شما همخوانی داشته باشد. درصورتی‌که شرح وظایف با تجربیات شما همخوانی نداشت باید عنوان شغلی دیگری که وظایف آن با شرایط شما یکی است را انتخاب کنید.

نوع مهارت 0، A یا B در کد ناک چیست؟

نوع مهارت 0 بیانگر مشاغل مدیریتی است مانند مدیریت کارخانه، مدیریت مجتمع اقامتی و یا مدیر دفتر. نوع مهارت سطح A بیانگر مشاغل حرفه‌ای است که به طور معمول به مدارک دانشگاهی نیاز دارند مانند شیمی‌دان‌ها، دامپزشکان و داروسازان.

کدام کد ناک در کانادا تقاضای بیشتری دارد؟

کد ناک 0211: مدیریت مهندسی، کد ناک 0212: مدیر حوزه معماری و علوم، کد ناک 0213: مدیر کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی، کد ناک 0512: مدیر حوزه انتشارات، فیلم، رسانه و هنرهای نمایشی.

کد ناک 0 بهتر است یا A؟

سطح مهارت 0 در کد ناک بیانگر مشاغل مدیریتی مانند مدیریت رستوران، مدیر معدن، مدیران ارشد و … است. سطح مهارت A در کد ناک بیانگر مشاغلی مانند پزشکی، دندان‌پزشکی، معماری و… می‌شود. این مشاغل به طور معمول به مدرک دانشگاهی معتبر نیاز دارند.

آیا می‌توان از طریق کد ناک C یا D مجوز PR گرفت؟

بله در صورت داشتن تجربه کاری که در گروه C یا D دسته‌بندی‌شده است می‌توانید مجوز بگیرید. درصورتی‌که در مشاغل مرتبط با کد ناک C یا D مشغول به کار هستید از شانس بالایی برای پیداکردن کار در کانادا برخوردار هستید. یکی از کاربردهای مهاجرت اقتصادی پرکردن شکاف‌های موجود در بازار کار کانادا می‌باشد.

مشاغل مربوط به کد ناک B چیست؟

کد ناک B به معنی مشاغل با سطح مهارت B هستند و معمولاً شامل مشاغل فنی و یا مشاغل حرفه‌ای که به مدرک دانشگاهی یا دوره کارآموزی نیاز دارند، می‌شوند.

کدام برنامه استانی کانادا به جاب آفر نیازی ندارد؟

برنامه استانی کانادا یک دروازه مهاجرتی عالی برای افراد مشتاقی است که جاب آفر ندارند.

آیا کد ناک بر روی امتیاز CRS تأثیر می‌گذارد؟

خیر. هیچ تأثیر مستقیمی بین این دو وجود ندارد. اگرچه کد ناک شما بیان‌کننده نوع و میزان تجربه کاری است که ممکن است بر طبق آن برای دریافت امتیاز PR واجد شرایط باشید. مهم‌ترین نکته برای بالابردن امتیاز CRS افزایش میزان تجربه و دانش موردنیاز برای کد ناک مخصوص به شما است.