به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

کار دانشجویی در کانادا: درآمد و شغل‌های دانشجویی کانادا

چه در یک رستوران و کافی شاپ مشغول کار باشید و چه به عنوان فروشنده یا دستیار مدرس کار کنید، داشتن یک شغل پاره وقت حین تحصیل در خارج از کشور می‌تواند راه بسیار عالی برای تامین مخارج تحصیل و زندگی شما باشد. اگر بتوانید تعادلی بین تحصیل و کار کردن ایجاد کنید، می‌توانید با داشتن درآمد حاصل از شغل پاره وقت، مخارج مورد نیاز خود را تامین کرده و از فشار و استرس مالی خود بکاهید. اگر به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به طور تمام وقت با مجوز تحصیلی معتبر تحصیل می‌کنید، چندین گزینه پیش روی خود خواهید داشت. در اکثریت موارد هم نیازی به مجوز کار نخواهید داشت. دانشجویان می‌توانند به صورت پاره وقت و تا ۲۰ ساعت در هفته در کانادا به کار دانشجویی مشغول شده و درآمد کسب کنند یا در طول تعطیلات معین سال، به طور تمام وقت بدون نیاز به مجوز کار، مشغول کار کردن باشند. کار کردن حین تحصیل، نه تنها موجب کسب درآمد شده بلکه باعث می‌شود تا با افراد جدیدی روبرو شوید و از این طریق بتوانید ارتباطات و تجربه کاری خود را ارتقا دهید که این امر نهایتا می‌تواند در کاریابی برای آینده شما موثر و مفید باشد.

چه کسانی واجد شرایط کار حین تحصیل در کانادا هستند؟

دانشجویان بین‌المللی تمام وقت که در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) در کانادا مشغول تحصیل هستند، می‌توانند بدون مجوز کار در خارج از محوطه دانشگاه کار کنند. این یعنی دانشجو می‌تواند برای هر کارفرمایی در هر شغلی و در هر نقطه‌ای از کانادا کار کند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در صورت تمایل داخل محوطه دانشگاه نیز کار کنند.

کار در خارج از محوطه دانشگاه به معنای کار کردن برای هر کارفرمایی در خارج از دانشگاه یا کالج می‌باشد. اما کار در محوطه دانشگاه برای کارفرمایی از داخل دانشگاه یا کالج بوده و دانشجو می‌تواند در مشاغلی مانند کار برای هیئت علمی (به عنوان دستیار پژوهشی)، خوداشتغالی (کار در محوطه دانشگاه)، برای یک سازمان دانشجویی یا برای یک پیمانکار خصوصی مانند باشگاه ورزشی یا رستوران که خدماتی به دانشگاه ارائه می‌کنند، مشغول به کار شود.

باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که اگر قصد دارید حین تحصیل در کانادا کار کنید، باید حین درخواست مجوز تحصیل، تمکن مالی کافی خود را با ارائه مدارکی اثبات کنید. با این امر، شما نشان می‌دهید که توان مالی مورد نیاز برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در خارج از کشور خود را دارید. از این‌رو، درآمد حاصل از کارکردن در مشاغلی که قصد دارید در آینده مشغول آنها شوید معتبر نخواهند بود و نمی‌تواند به عنوان مدرکی برای اثبات تمکن مالی در نظر گرفته شود.

شماره بیمه اجتماعی کانادا (SIN number)

شماره بیمه اجتماعی کانادا (SIN number)-min

هر فردی که در کانادا کار کند، باید شماره بیمه اجتماعی کانادا (SIN number)، داشته باشد. این یعنی دانشجویان بین‌المللی که قصد کار کردن در کانادا را دارند، باید برای سین نامبر یا همان شماره بیمه اجتماعی اقدام کنند. درخواست سین نامبر هم به صورت آنلاین و هم به صورت تحویل حضوری به پست امکان‌پذیر است. با این حال، جهت درخواست سین نامبر باید اطلاعات خاصی در مجوز تحصیل یک دانشجوی بین‌المللی ذکر شده باشد. مجوز تحصیلی باید یکی از شرایط زیر یا هر دوی آنها را برآورده کند. اگر مجوز تحصیلی فاقد شرایط زیر باشد، دانشجو باید درخواست کند که این موارد به مجوز تحصیلی او اضافه شوند. شرایط الزامی که به جهت درخواست سین نامبر باید در مجوز تحصیلی ذکر شده باشند عبارتند از:

 • امکان استخدام در محوطه دانشگاه چنانچه دانشجوی تمام وقت در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) باشید.
 • در صورت داشتن معیارهای واجد شرایط بودن، طبق بند R186(f) ،(v) یا (w)، دانشجو می‌تواند در داخل یا خارج از محوطه دانشگاه استخدام شود.

کار کردن به عنوان دانشجو در محوطه دانشگاه

کار کردن به عنوان دانشجو در محوطه دانشگاه

کار در محوطه یا پردیس به معنای کار کردن در داخل محوطه دانشگاهی است که مشغول تحصیل در آن هستید. با شروع دوره تحصیلی، شما می‌توانید در داخل محوطه دانشگاه خود مشغول به کار شوید ولی کار کردن قبل از شروع دوره تحصیلی، ممکن نخواهد بود. زمانی که دوره تحصیلی شما به پایان برسد یا اعتبار مجوز تحصیلی شما به پایان برسد نیز باید کار کردن را متوقف کنید. مجوز تحصیلی شما باید دربرگیرنده برخی از شرایط خاص باشد تا امکان کار کردن به عنوان دانشجوی بین‌المللی را در داخل یا خارج از محوطه دانشگاه به شما بدهد.

اگر دانشجوی تمام وقت و دارای ویزای معتبر تحصیلی در هر کالج یا دانشگاهی در کانادا (همچنین در دانشگاه‌های کبک و مراکز CEGEP) هستید، می‌توانید در داخل محوطه دانشگاه خود کار کنید. برای این امر تنها باید مجوز تحصیلی معتبر و شماره بیمه اجتماعی داشته باشید. ۲ مورد زیر شامل استثنا می‌شوند:

 1. اگر به عنوان دستیار تدریس یا دستیار پژوهشی کار‌ کنید، یا اگر پروژه‌ تحقیقاتی که مشغول به کار روی آن هستید، شدیدا به کمک هزینه تحقیقاتی نیاز داشته باشد، می‌توانید در بیمارستان یا مراکز تحقیقاتی مرتبط با موسسه تحصیلی خود کار کنید، حتی اگر این مرکز در خارج از دانشگاه شما باشند.
 2. برای کار در داخل محوطه دانشگاه می‌توانید برای یک موسسه، یک سازمان دانشجویی، یکی از اعضای هیئت علمی، یک شرکت خصوصی یا یک پیمانکار خصوصی که در داخل محوطه دانشگاه فعالیت می‌کند، کار کنید. همچنین، اگر کسب و کار شما در داخل محوطه دانشگاه قرار داشته باشد نیز می‌توانید به صورت خود اشتغالی در آنجا کار کنید.

کار کردن به عنوان دانشجو در خارج از محوطه دانشگاه

کار کردن به عنوان دانشجو در خارج از محوطه دانشگاه

کار کردن در خارج از محوطه دانشگاه، مانند اشتغال در کافی شاپ، رستوران، مراکز خرید و غیره، فرصت‌های کاری زیادی را پیش روی شما قرار می‌دهد. قبل از هر کاری، ابتدا باید مطمئن شوید که مجاز به کار کردن در خارج از محوطه دانشگاه هستید.

برای مثال جهت واجد شرایط بودن برای کار در خارج از محوطه دانشگاه، باید برنامه تحصیلی شما در کانادا حداقل 6 ماه طول بکشد و منجر به اخذ مدرکی مانند دیپلم یا مدرک دانشگاهی شود. نکته مهم‌تر این است که امکان کار کردن خارج از محوطه دانشگاه در مجوز تحصیلی شما قید شده باشد.

چگونه می‌توان حین تحصیل در کانادا شغلی پیدا کرد؟

چگونه می‌توان حین تحصیل در کانادا شغلی پیدا کرد؟

با فرض اینکه شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی تمام وقت، تمام شرایط الزامی برای کار کردن در داخل یا خارج از محوطه دانشگاه را دارید، باید ابتدا ببینیم که چطور باید کاری پیدا کنید. با اینکه شغل‌های موقت میتوانند در طول تحصیل به عنوان منبع درآمدی موثر جهت تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل شما باشند اما اگر به دنبال شغلی دائمی باشید باید قدم‌های معقولی بردارید.

 1. تحقیق و جستجو

به محض اینکه تصمیم به تحصیل در کانادا می‌گیرید یا نامه پذیرش خود را دریافت می‌کنید، باید دانشگاه، منطقه اطراف آن و شهری که در آن زندگی خواهید کرد را به طور کامل بررسی کنید و اطلاعات مفیدی در رابطه با آنها اعم از اینکه طول دوره تحصیلی شما چقدر است و چه نوع مشاغلی در این مکان در دسترس هستند، کسب کنید. این امر به اقداماتی بیش از بررسی سایت‌های کاریابی نیاز دارد.

بخوانید:  کار در کانادا بدون نیاز به مدرک تحصیلی

اگر از اعضای خانواده شما یا دوستانتان در کانادا هستند، بویژه اگر دانشجو باشند نیز حتما با آنها مشورت کنید. روابط این دسته از آشنایان با برخی از افراد ممکن است به نفع شما باشد و به شروع بهتر شما کمک کند.

زمانی که وارد کانادا شدید، با دفتر خدمات شغلی دانشگاه یا کالج خود تماس بگیرید. به کمک این افراد می‌توانید در داخل یا خارج از محوطه دانشگاه خود شغلی پیدا کنید.

 1. شناخت نقاط قوت خود

شروعی تازه در یک کشور جدید همواره چالش برانگیز خواهد بود. از این‌رو برای موفقیت در این راه، باید عزم و اراده لازم را داشته باشید و مهارت‌ها و نقاط قوت خود را به عنوان دانشجوی بین‌المللی بشناسید تا از سایرین متمایز باشید.

 1. سفارشی سازی رزومه برای هر موقعیت شغلی

ارسال یک نوع رزومه برای همه آگهی‌های شغلی، تاکتیک چندان هوشمندانه‌ای نیست. هر کارفرمایی به دنبال شناخت برخی از مهارت‌های خاص شماست که با نیازهای شرکت مد نظر مطابقت داشته باشد. از این‌رو، بهترین راه برای متمایز شدن از سایر رقبا در امر کاریابی، سفارشی سازی رزومه برای هر آگهی و موقعیت شغلی است. با انجام این کار می‌توانید بر روی مهارت‌های مورد نیاز خاصی تمرکز کرده و آنها را برجسته‌تر جلوه دهید. این امر همچنین نشان می‌دهد که شما به دنبال درک سازمان و نیازهای شغلی آن بوده‌اید. فراموش نکنید که هر شرکت یا کارفرمایی، روزانه بیش از هزار مورد رزومه هم شکل می‌بیند، پس رزومه شما باید برجسته و خاص باشد.

 1. روی بهبود کاورلتر (Cover Letter) یا نامه پوششی خود کار کنید.

 • به کاور لتر خود حس رقابتی داشته باشید.
 • یک Cover Letter اصولی در پذیرش تحصیلی مؤثر بوده و می‌تواند راهی عالی برای متمایز بودن شما بین همتایان خود بوده و تأثیری ماندگار بر ذهن استخدام کنندگان و کارفرما داشته باشد.
 • کاور لتر نباید طولانی باشد.
 • کاور لتر را مختصر و مفید بنویسید تا بتواند تاثیر لازم را روی کارفرما بگذارد.
 • نوشتن کاور لتر برای هر موردی می‌تواند زمانبر باشد اما مطمئن باشید ارزش صرف وقت را دارد.
 • اگر متعهد به دستیابی به شغل مورد علاقه خود باشید، کاور لتر سفارشی سازی شده برای هر موقعیت شغلی بهتر از یک نمونه کاور لتر برای هر موردی است.
 • توجه داشته باشید که کمبود تجربه یا سابقه کاری خود را در کاور لتر برجسته نکنید و در عوض بر روی مهارت‌های شخصی خود تمرکز کنید.
 1. ارتباطات خود را بسازید.

اکثریت آگهی‌های شغلی در کانادا (حدود 60 الی 80 درصد) در صفحات آنلاین پست نمی‌شوند. از این‌رو، داشتن ارتباط با دیگران می‌تواند شما را به شغل مدنظر نزدیک‌تر کند.

تیم کارشناسان ما در Vereskjob، به کمک سال‌ها تجربه‌ای که در همکاری با کارفرمایان و شرکت‌های کانادایی بدست آورده‌اند، شبکه بزرگی از ارتباطات ارزشمند را با عوامل استخدامی و کارفرمایان کانادایی ایجاد کرده‌اند. از این‌رو، تیم ما می‌تواند به شما دانشجویان تازه وارد، در دستیابی به شغل و زندگی مستقل در کانادا کمک کند.

علاوه بر افراد تازه وارد، افرادی که نزدیک به فارغ‌التحصیلی هستند و به دنبال کاریابی و شروع اشتغال خود هستند نیز می‌توانند با ما تماس بگیرند یا از تجارب ما در این مسیر بهره‌مند شوند.

 1. تجربه کار کانادایی

اکثریت افراد تازه وارد به دلیل نبود سابقه کار، با معضل واجد شرایط نبودن مواجه هستند. سوال اینجاست که اگر نتوانم کاری پیدا کنم پس چگونه می‌توانم سابقه کار داشته باشم؟ از این‌رو، برای داشتن سابقه کاری، شغل اول شما در کانادا ممکن است دقیقاً آن شغلی نباشد که به دنبال آن هستید. یکی از راه‌های موثر دیگر برای داشتن سابقه کاری، شرکت در مشاغل داوطلبانه است.

با رعایت این موارد، شما چند مورد از قوانین پایه و اساسی کار حین تحصیل در کانادا را می‌دانید و می‌توانید با استفاده از ابزارها و دانشی که در این خصوص دارید، شغل مناسب خود را پیدا کنید.

بهترین مشاغل پاره وقت سال 2021 برای دانشجویان در کانادا

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، شاید در ذهن شما هم این پرسش وجود داشته باشد که آیا می‌توانم حین تحصیل در کانادا، کار کنم؟ جواب مثبت است، البته با داشتن مجوز یا تاییدیه دولت کانادا. در برخی از مشاغل پاره وقت شما تنها عصرها و آخر هفته‌ها مجاز به کار کردن هستید. اما در برخی دیگر از این مشاغل، قوانین انعطاف پذیر بیشتری دارند و شما می‌توانید برنامه‌ریزی شخصی خود را داشته باشید. در ادامه مقاله برخی از بهترین شغل‌های پاره وقت برای کار حین تحصیل در کانادا را به شما معرفی می‌کنیم.

 1. دستیار آموزشی (یا کمک‌استاد) (ساعتی ۱۵.۶۵ دلار کانادا)

دستیار آموزشی (یا کمک‌استاد) (ساعتی ۱۵.۶۵ دلار کانادا)

اکثریت موسسات آموزشی و اساتید به دنبال جذب دستیار آموزشی (کمک ‌استاد) هستند تا بتوانند از آنها در طول ترم تحصیلی استفاده کنند. وظایف این شغل شامل تدریس خصوصی و کمک به دانشجویان، بروز رسانی مدارک و نمرات دانشجویان می‌باشد. متقاضیان این شغل باید 1 سال دانشگاه یا کالج را گذرانده باشند و از مهارت‌های سازمانی خاصی برخوردار باشند.

بهترین نکته در رابطه با شغل دستیار آموزشی این است که برای انجام آن، نیازی به ترک دانشگاه نیست. فراموش نکنید که برای موفقیت، باید بین شغل و تحصیل شخصی خود نیز تعادل ایجاد کنید.

 1. تدریس خصوصی (ساعتی ۱۵۰۰-۲۰۰۰ دلار کانادا)

تدریس خصوصی (ساعتی ۱۵۰۰-۲۰۰۰ دلار کانادا)

اگر به مبحث درسی خاصی علاقه دارید یا از تدریس به دیگران لذت می‌برید، ممکن است شغل تدریس خصوصی برای شما مناسب باشد. می‌توانید با این شغل، به دانش آموزان مقطع ابتدایی یا حتی به دانشجویان دانشگاه‌ها و کالج‌ها نیز تدریس کنید. شما می‌توانید این کار را به طور مستقل یا بوسیله همکاری با موسسه آموزشی مدنظر انجام دهید. این شغل نه تنها به ارتقای مهارت‌های شما بلکه به پیشرفت شما نیز کمک زیادی می‌کند و می‌توانید چیزهای جدیدی نیز یاد بگیرید.

دستمزد شما به ماهیت شغلی‌تان بستگی خواهد داشت. برخی از مدرسان خصوصی تا ساعتی ۵۰ دلار هم درآمد دارند. اگر تدریس خصوصی برای شما جذاب است، می‌توانید با کمی تحقیق، میزان دستمزدی که می‌توانید داشته باشید را محاسبه کنید.

 1. سرور یا بارمن (ساعتی ۱۱۰۰ دلار کانادا بعلاوه انعام)

سرور یا بارمن (ساعتی ۱۱۰۰ دلار کانادا بعلاوه انعام)

شغل سرور یا بارمن (پیشخدمت بار) عمدتا به دلیل برنامه کاری انعطاف پذیر، مناسب اکثریت دانشجویان است. اما باید توجه داشته باشید که نیاز به کار شبانه و کار در روزهای تعطیل در این شغل، ممکن است وجود داشته باشد. با اینکه دستمزد ساعتی این شغل بسیار زیاد نیست اما این افراد انعام هم دریافت می‌کنند. بسته به میزان فروش و مشتری خود می‌توانید حدود 2000 تا 7500 دلار یا حتی بیشتر انعام بگیرید. نرخ استاندارد انعام در کانادا بین 15 الی 20 درصد است، اما مبلغ دقیق آن به محل و زمان کار شما بستگی دارد. معمولا در شهرهایی که جمعیت دانشجویی زیادی دارند، بارها در تعطیلات آخر هفته می‌توانند بسیار شلوغ باشند که این امر به معنای کار بیشتر و البته درآمد بیشتر است.

 1. باریستا (ساعتی41 دلار کانادا)

باریستا

همه دانشجویان عاشق کار کردن در کافی شاپ‌ها هستند. محیط دلپذیر و دنج کافی شاپ به همراه برنامه کاری منعطف، دانشجویان را جذب این شغل می‌کند. با اینکه باریستا بودن شغل کم درآمدی است اما انعام گرفتن در این شغل هم متداول است. اگر در شرکتی مثل استارباکس نیز کار کنید که مزایای خاصی هم خواهید داشت.

 1. رانندگی در شرکت Uber یا Lyft (ساعتی ۱۴۰۰ تا ۲۵۵۸ دلار کانادا)

رانندگی در شرکت Uber یا Lyft

راننده تاکسی اینترنتی در شرکت Uber یا Lyft یکی از مشاغل محبوب برای دانشجویان است. این شرکت‌های خدمات آنلاین بوسیله یک اپلیکیشن گوشی هوشمند به رانندگان متصل هستند و خدمات تاکسی اینترنتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. برای این شغل باید ۲۱ سال سن داشته و یک خودروی مناسب و یک گوشی هوشمند داشته باشید. اگر همه این موارد را داشته باشید، می‌توانید مشغول این شغل سرگرم کننده شوید.

 1. فریلنسر (ساعتی60 دلار کانادا)

فریلنسر

شغل فریلنسری انواع مختلفی دارد. فریلنسر می‎‌تواند نویسنده، طراح وبسایت، طراح گرافیک، برنامه‌نویس و غیره باشد. بسیاری از فریلنسرها به صورت دورکاری مشغول به کار هستند. اگر شما هم به نوشتن یا ویرایش علاقه دارید، می‌توانید این راه را انتخاب کنید. اگر زمان اضافی در طول روز داشته باشید، می‌توانید مهارت‌های متعدد خود را برای کسب درآمد به کار بگیرید. فریلنسری یکی از بهترین راه‌ها برای کسب تجربه و ایجاد رزومه کاری است. برای شروع می‌توانید از وب سایت UpWork ،99Designs یا Fiverr استفاده کنید.

 1. پرستار بچه (ساعتی67 دلار کانادا)

پرستار بچه

اگر از وقت گذراندن با بچه‌ها لذت می‌برید و تجربه نگهداری از آنها را دارید، می‌توانید به شغل پرستاری کودکان مشغول شوید. اکثریت والدین به دنبال شخصی برای کمک به نگهداری از فرزندشان هستند تا آنها را به مدرسه برده و بیاورند، برای بچه‌ها غذا بپزند، آنها را بخوابانند یا تنها سرگرمشان کنند.

بخوانید:  پردرآمدترین شغل‌ها در کانادا (بررسی مشاغل پر درآمد هر حوزه)

ساعات کاری پرستار بچه معمولا منعطف بوده و شما حتی می‌توانید حین زمان خواب کودک به امورات شخصی یا دروس خود برسید. اگر آموزش‌ کمک‌های اولیه را هم دیده باشید، شانس دستیابی شما به این شغل بیشتر خواهد بود. بسته به میزان مسئولیت شما، درآمد ساعتی شما از این شغل می‌تواند بیشتر از سایر مشاغل باشد.

 1. داگ واکر: فردی که سگ‌ها را طی آداب خاص و با مراقبت ویژه به پیاده روی روزانه می‌برد (ساعتی16 دلار کانادا)

داگ واکر

کاری بهتر از درآمد داشتن از قدم زدن با سگ‌ها سراغ دارید؟ داگ واکر بودن به معنای ساعات کاری منعطف بوده و برای افرادی که به صورت آنلاین کار می‌کنند نیز مناسب است. این شغل تعهد زمانی زیادی ندارد و ممکن است زمانی که آب و هوا مناسب باشد، از شما خواسته شود که به مدت 30 الی 60 دقیقه سگ را برای قدم زدن به بیرون ببرید. با این حال، بسته به مسئولیت‌های شما و تعداد سگ‌هایی که با خود می‌برید، ممکن است دستمزد بیشتری هم بگیرید. همچنین می‌توانید خدمات نگهداری از سگ در منزل زمانی که صاحبش نیست را هم انجام دهید تا درآمد بیشتری داشته باشید.

 1. مترجم (ساعتی16 دلار کانادا)

مترجم

اگر به زبان دوم، سوم یا چهارمی مسلط هستید حتما می‌توانید از شغل مترجمی برای رسیدن به درآمد استفاده کنید. برای مترجم بودن باید بتوانید به طور روان و سلیس، صحبت کنید، بخوانید و بنویسید. این مهارت‌ها برای ارتباط‌گیری بهتر میان زبان مبدا و مقصد بسیار حیاتی هستند. در شغل مترجمی می‌توانید مستقل یا به طور همکاری با یک شرکت کار کنید.

 1. فروشندگی (42 الی 5000 دلار کانادا و بیشتر)

فروشندگی

داشتن روابط اجتماعی خوب و فن بیان قوی می‌تواند به شما در شغل فروشندگی کمک کند و ساعات کاری منعطف را برای شما به ارمغان بیاورد. فروشگاه‌های زنجیره‌ای متعددی در سراسر کانادا وجود دارند که می‌توانید در آنها کار کنید. البته میزان درآمد شما از این شغل کاملا به محل کار شما بستگی دارد. برخی فروشگاه‌ها در ازای فروش بیشتر، حق کمیسیونی به شما می‌دهند که این امر به معنای درآمد بیشتر با فروش بیشتر است.

مجوز کار برای دانشجویان و کارآموزان دوره Co-Op

مجوز کار برای دانشجویان و کارآموزان دوره Co-Op

در برخی از دوره‌های تحصیلی، دانشجویان ملزم هستند که برای تکمیل برنامه تحصیلی خود، یک دوره کارآموزی با حقوق یا بدون دستمزد را بگذرانند. دانشجویان بین‌المللی که در این دوره‌ها ثبت نام می‌کنند، می‌توانند مشروط به داشتن شرایط زیر،‌ برای مجوز دوره Co-Op یا کارآموزی درخواست دهند:

 • داشتن مجوز تحصیلی معتبر
 • الزام گذراندن دوره کارآموزی در برنامه تحصیلی
 • داشتن نامه‌ای از موسسه آموزشی که تأیید می‌کند همه دانشجویان باید برای تکمیل دوره تحصیلی خود در این دوره کارآموزی شرکت کنند.
 • دوره Co-Op یا کارآموزی ۵۰ درصد از برنامه تحصیلی شما را شامل می‌شود.
 • دوره آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان یک دوره کارآموزی محسوب نمی‌شود.

اگر دانشجو معیارهای بالا را داشته باشد، می‌تواند برای دوره Co-Op یا کارآموزی درخواست دهد.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) سندی است که به دانشجویان بین‌المللی که از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) فارغ التحصیل شده‌اند این امکان را می‌دهد تا برای مدتی پس از اتمام دوره تحصیلی خود، در کانادا بمانند. بوسیله این مجوز، آنها می‌توانند برای هر کارفرمایی در کانادا کار کنند و تجربه کاری ارزشمندی در کشور کانادا بدست بیاورند که در درخواست آنها برای اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کلاس تجربه کار کانادایی یا برنامه نامزد استانی (PNP) نیز نقش مثبتی خواهد داشت. توجه داشته باشید که همه دوره‌های تحصیلی ارائه شده در موسسات آموزشی DLI نیز واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی نیستند. از این‌رو، باید از قبل واجد شرایط بودن برنامه تحصیلی خود برای مجوز، PGWP را بررسی کنید.

پرسش‌های متداول

چگونه می‌توانم بفهمم که اجازه کار حین تحصیل در کانادا را دارم؟

باید به عنوان یک دانشجوی تمام وقت ثبت نام کنید و مجوز تحصیلی معتبری داشته باشید تا واجد شرایط کار ضمن تحصیل باشید.

به عنوان یک دانشجو در کانادا چقدر درآمد میتوانم داشته باشم؟

برای دانشجویان حداقل دستمزد که تقریباً برابر با ساعتی 10.25 تا 15 دلار کانادا است پرداخت میشود. از این‌رو بسته به هر استان، دانشجو میتواند 400 تا 1000 دلار کانادا در ماه درآمد داشته باشد.

آیا می‌توان ضمن تحصیل در کانادا کار کرد؟

بله، اگر به عنوان یک دانشجوی تمام وقت ثبت نام کنید و مجوز تحصیلی معتبری از موسسه آموزشی DLI داشته باشید می‌توانید بدون نیاز به مجوز کار در داخل محوطه دانشگاه کار کنید.

آیا پیدا کردن شغل در کانادا به عنوان یک دانشجوی بین المللی دشوار است؟

بالغ بر ۵۶ درصد درصد از دانشجویان بین المللی در پیدا کردن شغل با مشکل مواجه هستند و 70 درصد از متقاضیان بین المللی نیز شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا نمیکنند. موانع زبانی و تفاوت‌های فرهنگی نیز از جمله اصلی‌ترین معضلات موثر در این امر هستند. تیم کارشناسان ما در Vereskjob میتوانند به شما در گذر از این موانع و کاریابی کمک کنند.

بهترین مشاغل پاره وقت برای دانشجویان در کانادا کدام است؟

بهترین مشاغل پاره وقت برای دانشجویان در کانادا در سال 2021:

 • دستیار آموزشی (ساعتی65 دلار کانادا)
 • سرور یا بارمن ( ساعتی 1100 دلار کانادا بعلاوه انعام)
 • رانندگی در شرکت Uber یا Lyft (ساعتی 1400 تا 2558 دلار کانادا)
 • تدریس خصوصی (ساعتی 1500-2000 دلار کانادا)
 • فریلنسر (ساعتی60 دلار کانادا )
 • پرستار بچه (ساعتی67 دلار کانادا)
 • باریستا (ساعتی41 دلار کانادا)

آیا می‌توانم به عنوان دانشجو بطور تمام وقت در کانادا کار کنم؟

خیر، اگر واجد شرایط کار در خارج از محوطه دانشگاه هم باشید، تا 20 ساعت در هفته اجازه کار کردن خواهید داشت. اما در طول تعطیلات سال مانند تعطیلات تابستانی یا زمستانی و تعطیلات بهاری، مجاز هستید که بیش از 20 ساعت در هفته کار کنید. تنها به محض شروع تحصیل خود در این کشور امکان کار کردن خواهید داشت.

دانشجویان از مشاغل پاره وقت در کانادا چقدر درآمد کسب می‌کنند؟

متوسط ​​درآمد برای مشاغل نیمه وقت دانشجویی سالانه 42565 دلار کانادا یا ساعتی 22 دلار کانادا است. دانشجویان معمولاً در مشاغل پاره وقت ساعتی حدود ۱۰ دلار کانادا دریافت میکنند.