کار در کانادا با مدرک پزشکی ایران: معادل‌سازی مدرک، شرایط و آزمون‌ها

از آنجا که کانادا با کمبودهای مهمی در زمینه نیروهای کار ماهر دست و پنجه نرم می‌کند، موقعیت‌های شغلی فراوانی در بخش سلامت و درمان کانادا بلاتصدی است. بنابراین اگر پزشکی ایرانی هستید که به دنبال فرصت‌های درخشان برای اشتغال می‌گردید، بدانید که کانادا با آغوش باز آماده استقبال از پزشکان ایرانی ماهر است.‌ اکثر سازمان‌های درمانی از پزشکانی که مدرک پزشکی‌شان را از خارج کانادا گرفته‌اند، با اصطلاح IMG یاد می‌کنند که سرواژه دانش‌آموخته پزشکی بین‌المللی است. IMG شامل پزشکانی از طیف وسیعی از پیشینه‌های تحصیلی می‌شود. شورای پزشکی کانادا IMG را فردی تعریف می‌کند که از یک دانشکده‌ پزشکی خارج از کانادا یا آمریکا فارغ‌التحصیل شده است.

مزایای کار در کانادا با مدرک پزشکی ایران

1ـ حقوق رقابتی

درآمد سالانه پزشکان خانواده در کانادا، بسته به استان محل طبابت‌ آنها، بین 211000 تا 281000 دلار کاناداست. میانگین حقوق سالانه پزشکان متخصص و جراحان متخصص در کانادا به ترتیب 360000 و 481000 دلار کاناداست.

2ـ بیمه درمانی

به عنوان یک پزشک ایرانی در کانادا از مزایای متعدد بیمه‌های درمانی برخوردار می‌شوید که از مهم‌ترین‌ آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مزایای کامل خانوادگی شامل طرح بیمه درمان و دندانپزشکی
 • خدمات درمانی گسترده شامل تجویز دارو و درمان‌های چشم‌پزشکی و دندانپزشکی
 • بستری شدن نیمه‌خصوصی
 • بیمه عمر

3ـ تعطیلات با حقوق

چهار هفته مرخصی با حقوق، مرخصی استعلاجی و انواع مرخصی‌های دیگر مانند مرخصی زایمان برای مادران و پدران، مرخصی عزاداری و مرخصی استحقاقی به شما تعلق می‌گیرد.

معادل‌سازی مدرک پزشکی ایران در کانادا

معادل‌سازی مدرک پزشکی ایران در کانادا

پزشکان خارجی برای طبابت در کانادا ابتدا باید از یکی از دانشگاه‌های موجود در فهرست دانشکده‌های پزشکی جهان، مدرک پزشکی معتبر بگیرند. نام 68 دانشکده پزشکی ایرانی در میان دانشگاه‌های تأیید شده این فهرست ثبت شده است.

در مرحله بعد پزشکان ایرانی باید مدارک‌ خود را به تأیید سازمان مدارک پزشکی (PCRC)، وابسته به شورای پزشکی کانادا برسانند تا گزارش ارزیابی مدارک پزشکی (ECA) دریافت کنند. مدارک تأیید شده تا پایان عمرتان در بایگانی سازمان مدارک پزشکی نگهداری می‌شود و با بسیاری از سازمان‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود. در این مرحله باید در پایگاه physiciansapply.ca به صورت اینترنتی ثبت‌نام کنید و حساب کاربری ایجاد کنید. پزشکان خارجی از حساب کاربری این سامانه در طول فرایند تأیید استفاده خواهند کرد. برای مثال کارهایی مانند تأیید مدارک پزشکی، ثبت‌نام در آزمون‌های ارزیابی و مراحل دیگر از طریق این حساب مدیریت خواهد شد. برای فعال‌سازی حساب کاربری‌ خود باید 290 دلار پرداخت کنید.

برای کار در کانادا به عنوان یک پزشک ایرانی علاوه بر مدرک پزشکی قابل‌ قبول باید در آزمون MCCEE (آزمون ارزیابی شورای پزشکی کانادا) قبول شوید تا ثابت کنید که دانش پزشکی‌تان معادل مدارک دانشگاه‌های کانادایی است. همچنین باید در دو آزمون دیگری که شورای پزشکی کانادا برگزار می‌کند، شرکت کنید؛ این دو آزمون بخش اول و دوم MCCQE (آزمون تأیید صلاحیت شورای پزشکی کانادا) است. بخش اول MCCQE دانش پزشکی و قابلیت تصمیم‌گیری بالینی‌تان را ارزیابی می‌کند و بخش دوم توانایی‌ شما را برای کارهای عملی، نشان دادن مهارت‌های بالینی و اخلاق حرفه‌ای محک می‌زند. پیش از شرکت در بخش دوم MCCQE باید از بخش اول سربلند بیرون بیایید.

بخش اول و دوم MCCQE دو مؤلفه از گواهی‌نامه شورای پزشکی کانادا (LMCC) را تشکیل می‌دهد. گرفتن این گواهی‌نامه به نوبه خود یکی از پیش‌نیازهای دریافت پروانه و فعالیت به عنوان یک پزشک مستقل در کاناداست.

بخش اول آزمون MCCQE یک آزمون جمع‌بندی است که دانش پزشکی بالینی و توانایی تصمیم‌گیری‌ متقاضی را در سطحی معادل با سطح موردانتظار از یک پزشک فارغ‌التحصیل‌شده در کانادا ارزیابی می‌کند. این آزمون مبتنی بر اهداف آزمون MCC  است که بر اساس نقش‌های CanMEDS سازمان‌دهی می‌شود. متقاضیانی که در حال فارغ‌التحصیلی هستند و در بخش اول آزمون MCCQE قبول می‌شوند، معمولاً وارد دوره موقتی فعالیت تحت نظارت می‌شوند. بخش اول آزمون MCCQE، جدا از فرایندهای تأیید اعتبار رسمی دوره‌های آموزشی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، تنها استاندارد ملی برای دانشکده‌های پزشکی در سراسر کاناداست و بنابراین در زمان فارغ‌التحصیلی از دانشکده پزشکی برگزار می‌شود. بخش اول آزمون MCCQE یک امتحان یک‌روزه و کامپیوتری است. در نوبت صبح چهار ساعت برای پاسخ دادن به 210 سؤال چندگزینه‌ای وقت دارید. در نوبت عصر سه ساعت و نیم برای بخش تصمیم‌گیری بالینی به شما وقت داده می‌شود که از 38 مورد با پرسش‌های فهرست کوتاه و پاسخ‌های کوتاه تشریحی تشکیل می‌شود.

بخش دوم آزمون MCCQE یک آزمون بالینی ساختاریافته عینی است و یکی از آخرین مراحلی است که برای گرفتن پروانه و کار به عنوان یک پزشک مستقل در کانادا باید پشت سر بگذارید. این آزمون از چند موقعیت بالینی تشکیل می‌شود که توانایی‌تان را برای کاربست دانش پزشکی، اثبات مهارت‌های بالینی، تدوین طرح‌های بالینی تشخیصی و درمانی و نشان دادن نگرش و رفتارهای حرفه‌ای در سطح موردانتظار از پزشکان کانادایی ارزیابی می‌کند.

پس از شرکت در دو آزمون فوق و ارائه مدرکی که نشان بدهد حداقل 12 ماه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی پزشکی بالینی شرکت کرده‌اید، به شما گواهی‌نامه شورای پزشکی کانادا (LMCC) داده می‌شود. داشتن LMCC برای درخواست پروانه پزشکی جهت طبابت در کانادا لازم است. در کنار LMCC یک گواهی ثبت و پروانه‌ای دریافت می‌کنید که از این پس می‌توانید آن را در مطب‌های جدیدتان در کانادا در معرض دید بگذارید.

پس از رسیدن به کانادا باید تحت نظارت یک پزشک باتجربه در دوره‌های آموزشی پزشکی تکمیلی شرکت کنید؛ به این دوره‌ها برنامه ارزیابی آماده بودن برای طبابت (PRA) گفته می‌شود.

برنامه ارزیابی آمادگی برای طبابت (PRA)

برنامه ارزیابی آمادگی برای طبابت (PRA)

برای آن‌ که اطمینان حاصل شود پزشکان مدرک‌ گرفته در کشورهای دیگر و پزشکان بین‌المللی از دانش و مهارت‌های بالینی مناسب برای ارائه خدمات باکیفیت به بیماران در کانادا برخوردار هستند، هر یک از استان‌های شرکت‌کننده نوعی برنامه ارزیابی عملی را برگزار می‌کند. متقاضیان در این دوره عملی به مدت 12 هفته تحت نظارت طبابت می‌کنند و ارزیابی می‌شوند. پروانه طبابت در کانادا در پایان این برنامه به متقاضیان اعطا می‌شود. تمرکز این برنامه از طریق تعهد به بازگشت برای خدمت‌رسانی بر روی برطرف کردن نیازهای مناطق روستایی و دورافتاده کاناداست که ضمناً اشتغال متقاضیان موفق PRA را نیز تضمین می‌کند. آن دسته از پزشکان ایرانی که دوره‌های آموزشی بالینی را خارج از کانادا پشت سر گذاشته‌اند و می‌خواهند برای طبابت مستقل در کانادا پروانه موقت دریافت کنند، می‌توانند برای برنامه‌های ارزیابی آمادگی برای طبابت (PRA) زیر درخواست بدهند:

 • برنامه دستیاری بالینی و جراحی آلبرتا
 • برنامه دانش‌آموختگان پزشکی بین‌المللی آلبرتا
 • ارزیابی آمادگی برای طبابت دانشکده پزشکی کبک
 • برنامه آموزش و ارزیابی مهارت‌های بالینی نیوفاندلند و لابرادور
 • مرکز دسترسی نیروی سلامت انتاریو
 • برنامه IMG-BC
 • برنامه پروانه پزشکی برای دانش‌آموختگان پزشکی بین‌المللی (مانیتوبا)
 • ارزیابی طبابت پزشکان بین‌المللی ساسکاچوان (SIPPA)
 • مؤسسه تاچ‌استون در انتاریو: این مؤسسه در گذشته با عنوان مرکز ارزیابی متخصصان سلامت آموزش‌ دیده در خارج کانادا شناخته می‌شد.

ثبت یا پروانه استانی یا قلمرویی

هر کدام از استان‌ها و قلمروهای کانادا مرجع نظارتی پزشکی و شرایط خاص خود را دارند. پزشکان خارجی فقط پس از دریافت پروانه از MRA می‌توانند در کانادا کار کنند. هر استان یا قلمرو مسئول نظارت بر رویه‌های پزشکی در حوزه قضائی خود است. درهرحال برای کسب پروانه از اکثر استان‌ها و قلمروهای کانادا باید اقدامات زیر را انجام بدهید:

 • با مرجع نظارتی پزشکی استان یا قلمرو موردنظرتان تماس بگیرید.
 • با مسئولان برنامه دانش‌آموختگان پزشکی بین‌المللی فعال در استان‌ تماس بگیرید، البته به شرطی که چنین برنامه‌ای در استان موردنظرتان وجود داشته باشد.

تمام استان‌ها و قلمروها LMCC (گواهی‌نامه انجمن پزشکی کانادا) و گواهی‌های کالج پزشکی کانادا و رویال کالج پزشکی و جراحی کانادا را قبول دارند. علاوه‌براین، استان‌ها و قلمروهای کانادا مدارک دیگری را برای صدور پروانه با توجه به وضعیت خاص هر یک از متقاضیان می‌پذیرند.

 • کالج پزشکی کبک
 • کالج پزشکی و جراحی بریتیش کلمبیا
 • کالج پزشکی و جراحی مانیتوبا
 • کالج پزشکی و جراحی نیوبرانزویک
 • کالج پزشکی و جراحی نیوفاندلند و لابرادور
 • کالج پزشکی و جراحی نوا اسکوشیا
 • کالج پزشکی و جراحی انتاریو
 • کالج پزشکی و جراحی جزیره پرنس ادوارد
 • کالج پزشکی و جراحی ساسکاچوان
 • حکومت قلمروهای شمال‌غربی
 • حکومت نوناووت
 • شورای پزشکی یوکان

کار پیدا کردن در کانادا به عنوان یک پزشک ایرانی

کار پیدا کردن در کانادا به عنوان یک پزشک ایرانی

امروزه کاریابی در کانادا به لطف پیشرفت‌های فناوری بسیار آسان شده است، چه در کانادا زندگی کنید چه در هر نقطه دیگری از کره زمین می‌توانید در کانادا به دنبال کار بگردید. اگرچه همچنان لینکدین گزینه پرطرفداری برای برقراری ارتباط و درخواست شغل است، چند وبسایت کانادایی آگهی‌های شغلی را مخصوص پزشکان منتشر می‌کنند:

 • انجمن مراکز سلامت اجتماع کانادا (Canadian Association of Community Health Centers)
 • شغل‌های سلامت و درمان (Healthcare Jobs)
 • CanadaJobs

اکثر سایت‌های کاریابی مانند Monster یا Workopolis دسته‌بندی‌هایی ویژه حوزه بهداشت و درمان دارند. برای برخوردار شدن از یک مزیت رقابتی حتماً خودتان را به خوبی برای شغل مناسب و مصاحبه آماده کنید. رزومه‌تان را به‌روز کنید، نامه پوششی را متناسب با قالب کانادایی تهیه کنید و مدارک، گواهی‌نامه‌ها، معرفی‌نامه‌ها و پروانه نظام پزشکی‌تان را جمع‌آوری کنید و آماده داشته باشید. صادق و روراست باشید و پاسخ‌های واضحی به سؤالات بدهید. با توجه به دریای فرصت‌های شغلی برای پزشکان ماهر به سرعت در کانادا کار پیدا خواهید کرد.

اجازه کار کانادا

گزارش‌های جدید حکایت از آن دارد که اداره اقامت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) خود را موظف می‌داند که برای درخواست‌های اجازه کار ساکنان موقتی اولویت قائل شود که مانند پزشکان در بخش بهداشت و درمان تخصص دارند. فرض کنیم که اجازه اقامت موقت یا دائم را در این حوزه دارید، در این صورت باید اجازه کار کانادا را برای مدت زمان قرارداد کاری‌تان (جاب آفر یا پیشنهاد شغلی کانادا) بگیرید تا بتوانید در کانادا زندگی و کار کنید. علاوه‌براین، اخذ اجازه کار یک قدم شما را به دریافت اقامت دائم نزدیک‌تر می‌کنید. اجازه کار دو نوع دارد: اجازه کار کارفرمای ویژه و اجازه کار باز.

اگر اجازه کار کارفرمای ویژه داشته باشید، باید طبق شرایط ذکر شده در اجازه کارتان، یعنی برای یک کارفرمای خاص و برای مدت زمان ذکرشده در قرارداد، در کانادا کار کنید؛ ضمناً فقط در مکان‌های ذکر شده در قرارداد اجازه کار دارید. کارفرما باید رونوشتی از گواهی ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار کانادا (LMIA) را ارائه کند. پزشکان ایرانی معمولاً می‌توانند برای این نوع اجازه کار درخواست بدهند، چون اجازه کار باز به ندرت به متقاضیان ایرانی اعطا می‌شود، مگر آن‌که اعضای خانواده همراه‌شان متقاضی ویزای دیگری باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درخواست اجازه کار، آماده کردن مدارک لازم و فرایند درخواست کافی است با مشاوران ویزای Vereskjob تماس بگیرید.

درآمد پزشکان در کانادا

میانگین درآمد پزشکان فعال در کانادا 281000 دلار کانادا در سال است که شامل حق مسکن، هزینه رفت و آمد و مزایای دیگر می‌شود؛ البته بازه حقوق پزشکان کانادا از 103000 تا 474000 دلار کانادا متغیر است. تخصص و محل فعالیت تأثیر چشمگیری بر میزان حقوق پزشکان دارد. در مقاله “درآمد پزشکان در کانادا” می‌توانید اطلاعات بیشتری دراین‌باره  به دست بیاورید.

پرسش‌های پرتکرار

آیا مهاجرت به کانادا برای پزشکان ایرانی آسان است؟

پزشکان جزو نیروهای کار ماهر و متخصص به شمار می‌آیند، بنابراین مهاجرت کردن به کانادا برای پزشکان خارجی دشوار نیست. البته مدارک و صلاحیت‌های پزشکان متقاضی باید ارزیابی شود. حرفه پزشکی در دسته NOC 3112 پزشک عمومی و پزشک خانواده قرار می‌گیرد.

آیا تقاضا برای استخدام پزشکان ایرانی در کانادا بالاست؟

پیش‌بینی می‌شود که کانادا تا سال 2028 با کمبود 44000 پزشک روبه‌رو شود که از این میزان کمبود، 72% به پزشک خانواده مربوط می‌شود. کانادا علاوه بر جبران این کمبود باید 30000 پزشک دیگر را تا سال 2028 آموزش بدهد یا استخدام کند تا متناسب با میانگین سرانه پزشکان پیش برود.

آیا پزشکان درآمد بالایی در کانادا دارند؟

میانگین حقوق سالانه پزشک خانواده 308000 دلار در بریتیش کلمبیا و 303000 دلار در انتاریو است. متخصص قلب و عروق در بریتیش کلمبیا سالانه 599000 دلار و در انتاریو 508000 دلار درآمد دارد. درآمد سالانه روانپزشکان در بریتیش کلمبیا 316000 دلار و در انتاریو 281000 دلار است.

آیا کانادا رفتار دوستانه‌ای با پزشکان خارجی دارد؟

کانادا و آمریکا با پزشکان فارغ‌التحصیل‌شده از دانشگاه‌های خارجی رفتار دوستانه‌ای دارند؛ چرا که در هر دو کشور تعداد فراوانی از دانش‌آموختگان پزشکی مدرک گرفته از خارج فعالیت دارند.