به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

درآمد پرستاران در کانادا: تاثیر تجربه، تخصص و تحصیلات در حقوق

احتمال استخدام برای پرستاران دارای مجوز رسمی (به اصطلاح رجیستر شده) در کشور کانادا بسیار بالا می‌باشد. دولت کانادا پیش‌بینی کرده است که با توجه به افزایش میانگین سنی جمعیت این کشور، میزان تقاضا برای خدمات بهداشتی درمانی به طور گسترده‌ای افزایش خواهد یافت که در نتیجه این امر، نیاز به متخصصین حوزه بهداشت و سلامت نیز بیشتر خواهد شد. فرصت‌های شغلی این حوزه نیز به دلیل افزایش تقاضا تقریبا بیش از ۵۰ درصد رشد خواهند داشت. کد ناک این دسته از مشاغل طبق سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (ناک – NOC) ۳۰۱۲ تعریف شده است. عناوین شغلی و وظایف دقیق این حرفه متفاوت هستند که از بین آنها می‌توان به پرستار دارای مجوز رسمی (R.N.-رجیستر شده)، پرستار روانپزشکی دارای مجوز رسمی (R.P.N.-رجیستر شده)، پرستاری بهداشت جامعه و پرستاری سلامت جامعه اشاره کرد. طبق جدیدترین آمار، بالاترین میانگین دستمزد ساعتی پرستاران در کانادا مربوط به کلگری و آلبرتا با ساعتی 46.39 دلار و کمترین میانگین دستمزد در مونترال و کبک برابر با ساعتی 33.50 دلار دستمزد است.

میزان حقوق یا درآمد یک پرستار در کانادا چقدر است؟

میزان حقوق یا درآمد یک پرستار در کانادا چقدر است؟

به طور متوسط حقوق سالانه برای یک پرستار تمام وقت بین 75000 تا 95000 دلار کانادا است. جدول زیر یک نمای کلی از میانگین حقوق یک پرستار در کانادا به شما ارائه می‌دهد:

  سالانه ماهانه دوهفته هفتگی روزانه ساعتی
میانگین حقوق یا درآمد 99600 دلار کانادا 8300 دلار کانادا 3830 دلار کانادا 1915 دلار کانادا 383 دلار کانادا 47.87 دلار کانادا

فاکتورها و عوامل موثر در تعیین میزان حقوق پرستاران در کانادا

درآمد پرستاران در کانادا از جمله حقوق‌های رده بالا در این کشور است. میزان تحصیلات، تجربه و همچنین نوع تخصص یک پرستار در تعیین میزان حقوق او در کانادا تاثیر بسزایی دارد.

سابقه یا تجربه پرستار

میزان تجربه فرد جزو مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در تعیین مقدار حقوق یا دستمزدی است که دریافت می‌کند. از این‌رو، طبیعتا هرچه سابقه کار یا میزان تجربه فرد بیشتر باشد، میزان حقوق او نیز بیشتر خواهد بود. تقسیم بندی حقوق و دستمزد پرستاران رجیستر شده (دارای مجوز رسمی) بر اساس سطح تجربه آنها، آمار زیر را بدست می‌دهد:

پرستاری با کمتر از ۲ سال سابقه کار یا تجربه کاری تقریبا سالانه  ۵۷۸۰۰ دلار کانادا دستمزد دریافت می‌کند. از طرفی، پرستاران دارای سابقه کاری بین ۲ الی ۵ سال، سالانه ۷۴۴۰۰ دلار کانادا حقوق دریافتی دارند که این مبلغ نسبت به پرستارانی که سابقه کار کمتر از ۲ سال دارند، ۲۹ درصد بیشتر است. به این ترتیب، پرستاران دارای سطح تجربه یا به عبارتی سابقه کار بین ۵ تا 10 سال، سالانه ۱۰۳۰۰۰ دلار کانادا درآمد دارند که این مبلغ نسبت به پرستارانی که سطح تجربه بین ۵ تا ۱۰ سال دارند، ۳۸ درصد بیشتر است.

پرستاران رسمی (رجیستر شده) که سابقه کار بین ۱۰ تا ۱۵ سال دارند نیز سالانه حقوقی معادل ۱۲۷۰۰۰ دلار کانادا دریافت می‌کنند که این مبلغ ۲۴ درصد بیشتر از پرستاری با سابقه کار ۵ الی ۱۰ سال است. چنانچه سابقه کار پرستار بین ۱۵ تا ۲۰ سال باشد نیز سالانه حقوقی معادل ۱۳۶۰۰۰ دلار کانادا دریافت می‌کند که این رقم نسبت به حقوق دسته قبلی ۷ درصد بیشتر است. نهایتا، پرستارانی که بیش از ۲۰ سال سابقه کار حرفه‌ای و تخصصی دارند نیز سالانه ۱۴۵۰۰۰ دلار کانادا حقوق دریافت می‌کنند که این رقم نیز ۷ درصد نسبت به پرستارانی با ۱۵ الی ۲۰ سال سابقه کار بیشتر است.

بخوانید:  سایت‌های معتبر کاریابی در کانادا: بهترین موسسات کاریابی در کانادا

تخصص پرستار

نوع تخصص و گستره فعالیتی پرستار نیز تاثیر بسزایی در میزان حقوق دریافتی او خواهد داشت. پرستاران به طور کلی در کانادا حقوق نسبتا بالایی دریافت می‌کنند و همواره این دسته از مشاغل با تقاضای بالا روبرو هستند. اما از طرفی نیز، پرستاران در منزل یا کارکنان حوزه مددکاری، کمترین میانگین حقوق دریافتی را دارند. جدول زیر میانگین حقوق سالانه تخصص‌ها یا پست‌های مختلف پرستاری در کانادا را نشان می‌دهد:

نوع تخصص میانگین حقوق سالانه  
مدیر خدمات پرستاری 227000 دلار کانادا 130%+
مدیریت راه هوایی 186000 دلار کانادا 87٪+
مشاور بهداشت حرفه ای 177000 دلار کانادا 78٪+
دستیار مدیر خدمات پرستاری 166000 دلار کانادا 67٪+
کاردرمانگر 158000 دلار کانادا 59٪+
مدیر اتاق جراحی 154000 دلار کانادا 55٪+
سرپرست پرستاری 142000 دلار کانادا 43٪+
پرستار نوزادان 139000 دلار کانادا 40%+
مدیریت هماهنگی بالینی 132000 دلار کانادا 33٪+
پزشک پرستار یا متخصص پرستاری بالینی 117000 دلار کانادا 18٪+
مربی خدمات پرستاری 113000 دلار کانادا 13٪+
سر پرستار 112000 دلار کانادا 12%+
پرستار بخش مراقبت‌های ویژه 108000 دلار کانادا 8٪+
مدیریت اتاق عمل 108000 دلار کانادا 8٪+
ماما 108000 دلار کانادا 8٪+
مدیریت پرستاری 108000 دلار کانادا 8٪+
پرستار بخش بررسی الگوی مصرف و نحوه تجویز 105000 دلار کانادا 5٪+
پرستار بخش مراقبت‌های حاد و اورژانس 104000 دلار کانادا 4٪+
کارشناس پرستاری انفورماتیک 104000 دلار کانادا 4٪+
پرستار دارای مجوز رسمی بخش  ICU 103000 دلار کانادا 3٪+
پرستار دارای مجوز رسمی 99600 دلار کانادا -
پرستاری ماژولار (پرستاری منطقه‌ای) 98100 دلار کانادا 1٪-
پرستاری بهداشت روان 98100 دلار کانادا 1٪-
پرستار عملی دارای مجوز (LPN) 97100 دلار کانادا 2٪-
پرستار 95500 دلار کانادا 4٪-
پرستاری در خانه 94000 دلار کانادا 6٪-
پرستاری روانپزشکی و سلامت روان 90500 دلار کانادا 9٪-
پرستاریار 90000 دلار کانادا 10%-
پرستار مدرسه 88500 دلار کانادا 11٪-
کمک پرستار 88400 دلار کانادا 11٪-
پرستار شرکت خدمات پرستاری 81100 دلار کانادا 19٪-
پرستار شخصی (خدمات پرستاری در منزل) 77300 دلار کانادا 22٪-

میزان تحصیلات پرستار

همه ما می‌دانیم که داشتن تحصیلات عالی یعنی حقوق بیشتر؛ اما مدرک دانشگاهی چگونه می‌تواند موجب بیشتر شدن درآمد پرستار شود؟ در جدول زیر حقوق دریافتی پرستاران بر اساس سطح تحصیلات آنها آورده شده است.

با مدرک لیسانس، متوسط حقوق سالانه پرستار رجیستر شده 72200 دلار کانادا خواهد بود. با مدرک کارشناسی ارشد، پرستار سالانه ۱۱۶۰۰۰ دلار کانادا دریافت می‌کند که این مبلغ ۶۰ درصد بیشتر از پرستار دارای مدرک لیسانس است.

استان و شهر محل کار پرستار

استان و شهر محل فعالیت پرستار نیز در تعیین میزان حقوق دریافتی او اثرگذار است. پرستاران در برخی از استان‌ها حقوق بسیار بالاتری دریافت کرده اما در برخی دیگر، حقوق متوسطی دریافت می‌کنند. بیشترین میزان حقوق پرداختی به پرستاران مربوط به استان‌های انتاریو و کبک بوده و در سمت دیگر، استان‌های یوکان و جزیره پرنس ادوارد جزو استان‌هایی هستند که کمترین میزان حقوق را به پرستاران دارای مجوز رسمی شده ارائه می‌دهند. جدول زیر میانگین حقوق سالانه پرستاران کانادا به نسبت هر شهر و استان را نشان می‌دهد:

استان میانگین حقوق سالانه
کبک 108000 دلار کانادا
انتاریو 108000 دلار کانادا
بریتیش کلمبیا 104000 دلار کانادا
آلبرتا 103000 دلار کانادا
نوناووت 99,400 دلار کانادا
مانیتوبا 97500 دلار کانادا
ساسکاچوان 95700 دلار کانادا
سرزمینهای شمال غربی 93700 دلار کانادا
نیوبرانزویک 93600 دلار کانادا
نیوفاندلند-لابرادور 92500 دلار کانادا
نوا اسکوشیا 89100 دلار کانادا
یوکان 88700 دلار کانادا
جزیره پرنس ادوارد 84200 دلار کانادا
بخوانید:  استخدام و کار در تورنتو کانادا: درآمد و کاریابی در تورنتو

حقوق پرستاران بخش دولتی در مقایسه با حقوق پرستاران در بخش خصوصی

کارمندان بخش دولتی در کانادا به طور متوسط در تمامی بخش‌ها، ​​4 درصد بیشتر از کارمندان بخش خصوصی درآمد دارند.

پاداش و دستمزد تشویقی پرستاران در کانادا

پرستاران رجیستر شده به دلیل مشارکت محدود آنها در ایجاد درآمد مستقیم البته با استثناء برخی از تخصص‌های پرستاری، پاداش کمی دریافت می‌کنند. کارمندانی که بیشترین پاداش را دریافت می‌کنند، معمولا در بخش‌هایی فعالیت دارند که در چرخه درآمدزایی مستقیم دخیل هستند. ۶۷ درصد از کارکنانی که طی این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، طی سال گذشته هیچگونه پاداش یا دستمزد تشویقی دریافت نکرده‌اند. در حالی که تنها ۳۳ درصد از آنها پاداش پولی حداقلی دریافت کرده‌اند. میزان پاداش دریافتی این کارکنان، به نسبت 1٪ الی 4٪ از حقوق سالانه آنهاست.

پرسش‌های متداول

آیا پرستاران در کانادا حقوق بالایی دریافت می‌کنند؟

پرستاران رسمی (رجیستر شده یا دارای مجوز رسمی) به طور متوسط سالانه ۹۹۶۰۰ دلار یا به عبارتی ۴۹ دلار در ساعت درآمد دارند. پرستاران جدید با مشاغل ابتدایی نیز میتوانند بطور متوسط ۵۲۳۹۶ دلار درآمد داشته باشند. در حالی که پرستارانی که سابقه بالایی دارند میتوانند در این کشور ۱۱۴۷۰۴ دلار درآمد داشته باشند که این میزان حقوق، حقوق نسبتا بالایی در نظر گرفته می‌شود.

ساعات کاری پرستاران در کانادا چقدر است؟

معمولا پرستاران در شیفت‌های ۸، ۱۰ یا ۱۲ ساعته کار می‌کنند.

آیا پرستاری شغلی مورد تقاضا در کانادا است؟

بدلیل کمبود نیروی کار، پرستاری جزو مشاغل مورد تقاضا در کانادا است و پیش بینی میشود که این تقاضا همچنان ادامه‌دار باشد. برای افراد تازه وارد، فرصت شغلی مناسبی برای کار به عنوان پرستار در کانادا وجود دارد. از اینرو، پرستاران در سیستم مراقبت‌های بهداشتی و درمانی کانادا نقش بسزایی ایفا میکنند.

پرستاران کانادا در کدام شهرها بیشترین دستمزد را می‌گیرند؟

شهرهای پردرآمد کانادا برای پرستاران رجیستر شده:

  • ادمونتون، ایالت آلبرتا، ساعتی ۵۰.۶۹ دلار
  • اتاوا، استان انتاریو، ساعتی ۳۷.۸۹ دلار
  • لندن، استان انتاریو، ساعتی ۳۷.۸۷ دلار
  • ویندزور، استان انتاریو، ساعتی ۳۷.۷۱ دلار
  • باری، استان انتاریو، ساعتی ۳۶.۶۳ دلار

شغل پرستاری در کانادا بهتر است یا در آمریکا؟

حقوق بالای پرستاران در کانادا از جمله مزایای کار به عنوان پرستار در این کشور محسوب می‌شود. اما از طرفی،‌ بیمارستان‌های آمریکا نسبت به بیمارستانهای کانادا مجهزتر هستند و پرستاران به تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته‌تری دسترسی دارند. در کل این امر به صلاحیت فردی و گواهینامه پرستاری شما بستگی دارد.

آیا در کانادا حقوق پرستاران به حقوق پزشکان نزدیک است؟

به دلیل تفاوت در میزان تخصص و تجربه، میزان تحصیلات و صلاحیت‌های کلی، پزشکان بیشتر از پرستاران در کانادا درآمد دارند.

محدودیت سنی برای کار به عنوان پرستار در کانادا چقدر است؟

هیچگونه محدودیت سنی برای کار به عنوان پرستار در کانادا وجود ندارد. به طوری که حتی پرستاران 60 و حتی ۷۰ ساله نیز مشغول بکار هستند.