به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

کار در آلمان بدون مدرک زبان: شرایط و مشاغل

امکان دارد در ارتباط با زبان آلمانی از مهارت‌های زیادی برخوردار نباشید، ولی همچنان می‌توانید شغل مورد نظر خود در آلمان را پیدا کنید ولی برای این منظور، بایستی شرایط موجود را ارزیابی کنید. برقراری ارتباط با انواع مشتریان دشوار می‌باشد و حتی در شهرهای بزرگی مانند برلین افراد از شما انتظار دارند که به زبان آلمانی صحبت کنید. با این حال در برخی از مشاغل، صحبت به زبان انگلیسی جهت کسب نتیجه مورد نظر به شما کمک خواهد کرد. کار در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی کمی چالش‌ برانگیز است. در واقع آشنایی با زبان آلمانی به یافتن کار در آلمان کمک می‌کند. ولی در برخی از موارد، یافتن کار در آلمان بدون مدرک زبان نیز امکان‌پذیر است. در این مقاله گزینه‌های مختلف مربوط به مشاغلی که به مدرک زبان آلمانی نیاز ندارند و همچنین شرایط کار در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی ارائه می‌شود.

نحوه یافتن مشاغل انگلیسی زبان در آلمان

نحوه یافتن مشاغل انگلیسی زبان در آلمان

در ارتباط با مشاغل انگلیسی در آلمان بایستی ذکر شود که در جدول زیر، لیستی از وبسایت‌های انگلیسی‌ زبان جهت کمک به افراد به منظور یافتن مشاغلی که به مدرک آلمانی نیاز ندارند، ارائه شده است:

Make It In Germany

Englishjobs.de

The Local Jobs

Jobs in Germany

Europe Language Jobs

JobMesh

Jooble

Honeypot (developer-focused)

Imagine (for software dev

Angel.co (startups)

German Tech Jobs

Germany Startup Jobs

Berlin Startup Jobs

Munich Startup Jobs

Frankfurt Startup Jobs

startuplist

Arbeitnow

همچنین شما بایستی از یک پروفایل قوی در LinkedIn نیز بهره‌مند باشید. شرکت‌های معتبر در ارتباط با مشاغل مورد نظر خود در این سایت اطلاع‌رسانی کرده و شما می‌توانید به طور مستقیم برای این مشاغل درخواست دهید. برای مثال، به عنوان یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار می‌توانید از طریق LinkedIn، پیشنهادهای شغلی زیادی را دریافت کنید. سایت‌های مشابه دیگر برای این منظور شامل Monster، Stepstone و Indeed می‌باشند. شما می‌توانید جهت محدودسازی جستجو برای یافتن مشاغل انگلیسی در آلمان، از کلمه “English” در جستجوی خود استفاده کنید.

در بسیاری از موارد، اشخاص از طریق ارتباطات و توصیه دیگر افراد موفق به یافتن کار در آلمان بدون مدرک زبان می‌شوند. پیشنهاد از جانب دوستان برای موقعیت‌های شغلی، سبب افزایش احتمال یافتن کار در آلمان بدون مدرک آلمانی می‌شود. متاسفانه افراد در آلمان به سادگی به دیگر اشخاص خصوصا به افراد خارجی اعتماد نمی‌کنند به همین منظور تیم همکاران ما در Vereskjob با برخورداری از سال‌ها تجربه در بازار کار آلمان و ارتباط با کارفرمایان، شبکه وسیعی از ارتباطات موثر با دیگر کارفرمایان و موسسه‌های کاریابی ایجاد کرده است. ما بسیار مفتخریم که به دانشجویان بین‌المللی و کارگران ماهر جهت یافتن شغل مورد نظر در آلمان و آغاز زندگی مستقل یاری برسانیم. همچنین دانشجویانی که فارغ‌التحصیل هستند و تمایل دارند که در آلمان به کار مشغول شوند، می‌توانند با تیم همکاران ما تماس گرفته و از تجربه ما در یافتن شغل مورد نظر بهره‌مند شوند. هم‌اکنون می‌توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و در این مورد کسب اطلاع کنید.

جستجو برای شغل مورد نظر در استارتاپ‌ها

برخورداری از یک تیم بین‌المللی در استارتاپ‌ها متداول می‌باشد؛ بنابراین امکان دارد که بسیاری از شرکت‌ها از زبان انگلیسی برای امور مربوطه خود استفاده کنند. افراد مقیم آلمان برای تاسیس شرکت در این کشور، بسیار مورد تشویق قرار می‌گیرند. بر طبق آمار، تعداد 2013 استارتاپ در آلمان ایجاد شده است و بیش از 33500 نفر نیز در مشاغل مربوطه، مشغول به کار شده‌اند.

انتخاب شغل مورد نظر در شهرهای بزرگ‌

شما می‌توانید در 5 شهر بزرگ برلین، مونیخ، فرانکفورت، هامبورگ و دوسلدورف برای یافتن کار در آلمان بدون مدرک آلمانی، اقدام کنید. مطالب مهم در مورد هر یک از این شهرها به شرح زیر می‌باشد:

 • برلین: میزان مشارکت در استارتاپ در برلین بسیار گسترده می‌باشد. همچنین در این شهر ناحیه‌ای تحت عنوان Silicon Allee وجود دارد. شما می‌توانید در مقاله مربوط به استارتاپ ویژه اروپا، تمامی موارد مرتبط با اکوسیستم استارتاپ را مطالعه کنید.
 • مونیخ: شرکت‌های آمازون، مایکروسافت و گوگل، دارای دفاتری در مونیخ می‌باشند. به همین علت این شهر به عنوان پایتخت دیجیتال آلمان شناخته می‌شود. در این شهر یافتن شغل در صنایعی مانند الکترونیک، آی تی و صنایع خودرو امکان‌پذیر است.
 • فرانکفورت: تمامی بانک‌های بزرگ آلمان و بانک مرکزی اروپا در این شهر قرار دارند و در نتیجه فرانکفورت به عنوان پایتخت مالی و بانکی آلمان مشهور است. دیگر صنایع موجود در این شهر شامل لجستیک  و آی تی می‌باشند.
 • هامبورگ: این شهر دارای بزرگترین بندر در آلمان می‌باشد و به همین دلیل به عنوان مکان ویژه سفرهای دریایی آلمان شناخته می‌شود. دیگر صنایع در این شهر شامل انرژی‌های تجدیدپذیر، ورزش و هوانوردی می‌باشند.
 • دوسلدورف: این شهر به واسطه رسانه‌ها، مد (فشن) و مخابرات مشهور می‌باشد. همچنین بزرگترین گردهمایی استارتاپ نیز در دوسلدورف قرار دارد.

جستجو برای شغل مورد نظر در بخش دیجیتال

بیشتر شرکت‌ها در آلمان دارای بخش یا حوزه دیجیتال هستند. در این بخش، یافتن مشاغل انگلیسی در آلمان امکان‌پذیر است. برای مثال، افراد می‌توانند با زبان انگلیسی در وودافون (یکی از بزرگترین شرکت‌های مخابراتی در آلمان) مشغول به کار شوند. البته زبان رسمی مورد نظر در این شرکت، آلمانی می‌باشد. ولی در بخش دیجیتال، تمامی انواع کارمندان بین‌المللی که به زبان آلمانی آشنایی ندارند، در مشاغل مختلفی مشغول به کار هستند. برخی از مشهورترین مشاغل در این بخش شامل مالک محصول، مدیریت پروژه Agile، طراح تجربه کاربری (UX)، آزمونگر پذیرش کاربر، مهندس نرم‌افزار و تحلیلگر کسب و کار می‌باشند.

مطابقت دادن رزومه و معرفی‌نامه با استانداردهای کشور آلمان

حتی اگر برای کار در آلمان بدون مدرک آلمانی درخواست دهید، امکان دارد یک شخص آلمانی درخواست شما را ارزیابی کند. جهت جلب رضایت شخصی که درخواست را بررسی می‌کند، موارد زیر بایستی در سوابق کاری و تحصیلی شما وجود داشته باشند:

 • یک قطعه عکس
 • تاریخ تولد
 • خلاصه کردن مطالب مورد نیاز
 • سرگرمی‌های مورد نظر
 • ذکر مطالب مورد نیاز در حداکثر دو صفحه
 • امضا در انتهای رزومه

معمولا جهت کار در شرکت‌های آلمانی، متقاضی بایستی از مهارت‌های زبانی در سطح B2 برای شرکت در جلسات و اشتغال بدون نیاز به ارتباط با مشتری برخوردار باشد. یادگیری یک زبان جدید در مدت زمان کوتاه و کسب مهارت در سطح B2 دشوار می‌باشد. در صورت عدم موفقیت در یافتن مشاغل انگلیسی در آلمان، شما می‌توانید با تیم همکاران ما در Vereskjob تماس گرفته و از سال‌ها تجربه و شبکه وسیع ارتباطات حرفه‌ای جهت یافتن شغل با درآمد مناسب در کمترین زمان ممکن استفاده کنید.

مشاغل پرطرفداری که نیاز به مدرک زبان ندارند.

در بخش‌های قبلی این مقاله، توصیه‌های کلی در ارتباط با نحوه یافتن کار در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی و چگونگی افزایش احتمال یافتن شغل مورد نظر  و همچنین شرایط کار در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی ارائه شده است. در این قسمت به ارزیابی برخی از مشاغل انگلیسی ‌زبان در آلمان پرداخته می‌شود.

البته مطالب فوق به این معنی نیست که ارتباط در همه این مشاغل به زبان انگلیسی انجام می‌شود. با این حال، یافتن کار در آلمان بدون نیاز به مدرک زبان آلمانی در همه این مشاغل ساده‌تر از بسیاری از مشاغل دیگر می‌باشد.

توسعه‌دهنده نرم‌افزار

توسعه‌دهنده نرم‌افزار

در مشاغل حوزه فناوری به ارتباط مستقیم با مشتری نیاز نمی‌باشد. به دلیل کمبود مهارت‌های مورد نیاز، فرصت‌های شغلی زیادی برای افراد خارجی در آلمان بدون نیاز به صحبت به این زبان در مشاغل فناوری وجود دارد. در نتیجه کسب مهارت در زبان آلمانی در این موارد الزامی نیست و برخورداری از این مهارت در بیشتر موارد تنها یک مزیت محسوب می‌شود.

در بسیاری از مواقع، برخی از مشاغل در آلمان نیازمند صحبت به زبان آلمانی هستند. مسلما در این کشور  پیش‌فرض به این گونه است که متقاضیان به زبان آلمان صحبت کنند. در ارتباط با شرایط کار در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی بایستی توجه شود که در دو شغل مهندسی نرم‌افزار و توسعه‌دهنده نرم‌افزار، جهت کسب موفقیت به برخوداری از مهارت زبان آلمانی نیازی نمی‌باشد.

مدیریت سیستم

مدیریت سیستم

مشابه مشاغل برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار، جهت انجام امور مربوط به شغل مدیریت سیستم معمولا به مهارت‌های زبان آلمانی نیاز نمی‌باشد. البته در تبلیغات بر برخورداری از مهارت زبان آلمانی تاکید می‌شود، ولی صحبت به این زبان الزامی نیست (خصوصا اگر که بتوانید در بخش منابع انسانی با مدیر مسئول استخدام صحبت کنید).

خدمات مشتری (بین‌المللی)

خدمات مشتری (بین‌المللی)

در صورتی که می‌توانید به زبان دیگری غیر از زبان انگلیسی صحبت کنید، فرصت مناسبی در اختیار خواهید داشت تا در آلمان بدون صحبت کردن به زبان آلمانی در شغل مورد نظر خود به کار مشغول شوید. در آلمان ترجیح داده می‌شود که اشتغال در زمینه پشتیبانی یا خدمات مشتری به زبان مادری شخص مشتری (و نه توسط یک شخص آلمانی که به زبان مورد نظر آشنایی ندارد) انجام شود.

این شغل برای افراد مسلط به زبان‌های کمتر رایج و خصوصا برای افرادی که در مقاصد صادراتی استراتژیک برای شرکت‌های آلمانی کار می‌کنند، فرصت مناسبی محسوب می‌شود. نمونه این زبان‌ها شامل روسی، هندی، عربی، ماندارین، چینی، ژاپنی و فارسی می‌باشند. مشاغل نیازمند به صحبت در زبان‌های‌ اروپایی جهت اشتغال در مواردی که به عنوان تخصص به مهارت‌های زبانی نیاز دارند، فرصت شغلی مناسبی به شمار می‌روند.

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال

در صورتی که در زمینه بازاریابی دیجیتال در یک کشور انگلیسی زبان فعالیت داشته‌اید، به احتمال زیاد از دیگر رقیبان خود در این زمینه دارای تجربه بیشتری هستید. در نتیجه می‌توانید بر موانع موجود بر سر راه استخدام در ارتباط با عدم برخورداری از مهارت‌های زبان آلمانی غلبه کنید.

مشاوره در زمینه مدیریت و آی تی

مشاوره در زمینه مدیریت و آی تی

وجود تیمی از مشاوران در شرکت‌های بین‌المللی که از ملیت‌های مختلف تشکیل شده است، بسیار متداول می‌باشد. زبان افرادی که به مشاوره نیاز دارند، در این مسئله تاثیر بسزایی دارد. در بسیاری از موارد، شما بایستی جهت برقراری ارتباط موثر با مشتری، به زبان آلمانی صحبت کنید. ولی چنانچه برای یک شرکت بین‌المللی کار می‌کنید و بیشتر مشتریان شامل شرکت‌های خارجی و چند ملیتی باشند، به احتمال زیاد به صحبت کردن به زبان آلمانی نیاز نمی‌باشد زیرا پایه و اساس مشاوره در زمینه آی تی بسیار مشابه مشاوره در زمینه مدیریت می‌باشد.

مشاغل مرتبط با مهندسی

مشاغل مرتبط با مهندسی

مشاغل مرتبط با مهندسی از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند و در برخی از موارد به صحبت کردن به زبان آلمانی در این زمینه نیاز می‌باشد. در عین حال، مهندسی یک شغل فنی محسوب می‌شود که بر پایه اصول علمی و ریاضی بنا شده است. در بسیاری از موارد، به برقراری ارتباط زیاد با مشتریان به زبان آلمانی نیازی نخواهد بود. در واقع صحبت به زبان انگلیسی به این بستگی دارد که به چه میزان با افرادی که با زبان انگلیسی آشنایی چندانی ندارند، ارتباط داشته باشید. در صورتی که به عنوان یک مهندس در یک سازمان ارتباط چندانی با مراجعین نداشته باشید، به احتمال زیاد ضرورتی به استفاده از زبان آلمانی وجود ندارد.

مشاغل مرتبط با دانش و پژوهش

مشاغل مرتبط با دانش و پژوهش

حرفه‌های مرتبط با دانش و پژوهش، طیف وسیعی از مشاغل را در برمی‌گیرند و نقش افراد دانشمند بسیار تخصصی و متنوع به شمار می‌رود. مشابه مشاغل حوزه فناوری مانند توسعه نرم‌افزار، بسیاری از مشاغل مرتبط با دانشمندان نیز به تعامل و ارتباط کمی با مراجعین و مشتریان نیاز دارد. در صورتی که شرکت مورد نظر بتواند موانع مربوط به ارتباط بین همکاران درون شرکت را رفع کند، در بسیاری از موارد می‌توانید بدون بروز هیچ مشکلی امور مورد نظر را با زبان انگلیسی انجام دهید.

کنترل‌کننده امور مالی

کنترل‌کننده امور مالی

کنترل‌ امور مالی یکی دیگر از مشاغل فنی و تخصصی است که معمولا به مهارت زبان آلمانی نیاز ندارد؛ مگر این که شرکت مورد نظر بر صحبت به زبان آلمانی تاکید داشته باشد. تحلیلگران مالی بایستی در کارخانه‌های تولیدی با سازمان‌های محلی ارتباط برقرار کرده و یا با کارکنان فروشگاه‌ها تماس داشته باشند ولی کنترل مالی در دفاتر یا در صنایع مربوط به ارائه خدمات به مهارت‌های تخصصی‌تری نیاز دارد. همچنین اگر به تعامل چندانی با مشتریان یا نهادهای قانون‌گذاری در آلمان نیاز نباشد، صحبت به زبان آلمانی الزامی نمی‌باشد.

مشاور استخدام

مشاور استخدام

در ارتباط با کار در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی بایستی توجه شود که جهت جذب و استخدام افراد ماهر از کشورهای مختلف، به مهارت‌های زبان آلمانی نیاز نمی‌باشد. بیشتر افراد در بخش‌های منابع انسانی و همچنین مدیران استخدام به زبان انگلیسی مسلط هستند و در صورتی که چند شخص آلمانی زبان نیز در تیم وجود داشته باشند، مشکلی در برقراری ارتباط ایجاد نخواهد شد.

شرکت‌های کاریابی و استخدام در آلمان که با دیگر شرکت‌های آلمانی همکاری می‌کنند، از افراد آلمانی زبان برای امور مختلف استفاده می‌کنند. در شرکت‌های بین‌المللی جهت استخدام، به برخورداری از مهارت زبان آلمانی تاکید نمی‌شود. بسیاری از این شرکت‌ها در آلمان فعالیت می‌کنند و اگر شما در شغل خود ماهر هستید، استخدام شما بدون در نظر گرفتن مهارت‌های زبانی با مشکلی مواجه نخواهد شد.

مسئول خرید و تدارکات

مسئول خرید و تدارکات

در صورت اشتغال در بخش خرید و تدارکات، احتمالا به استفاده از زبان آلمانی نیاز نمی‌باشد. البته آشنایی با این زبان در صورت ارتباط با سایت‌های تولیدی و فروشندگان آلمانی به مقدار زیادی به شما کمک خواهد کرد. میزان استفاده از زبان انگلیسی به صنعت مورد نظر، جایگاه شغلی شما و بین‌المللی بودن عملیات کارفرمای شما بستگی دارد. برخی از شرکت‌های آلمانی به استخدام متخصص تدارکات که به زبان انگلیسی آشنا باشد، نیاز دارند.

در آلمان به متقاضیان خارجی به علت توانایی ریسک‌پذیری و تمایل به نوآوری و خلاقیت، اهمیت زیادی داده می‌شود. متخصصین تدارکات بایستی عامل تغییر در نقش‌های شغلی خود باشند. در کشوری مانند آلمان که مقاوت در برابر تغییر مسئله‌ای متداول محسوب می‌شود، متخصصین در تعیین مسیر و سازماندهی تدارکات نقش بسزایی ایفا می‌کنند.

تولید محتوا

تولید محتوا

تولید محتوا یک صنعت در حال رشد به شمار می‌رود. این صنعت به عنوان روشی برای افزایش آگاهی خریدار از برند مورد نظر و همچنین افزایش میزان فروش (بدون فروش مستقیم) به کار برده می‌شود. زبان بین‌المللی تولید محتوا در اینترنت انگلیسی می‌باشد و شرکت‌های آلمانی به طور کامل از این مسئله آگاه هستند. اشخاصی که شغلشان به بازار صادرات یا مشتریان بین‌المللی مرتبط می‌باشد، وبسایت‌های خود را به زبان انگلیسی ترجمه می‌کنند. چنانچه این اشخاص دارای وبلاگ ویژه توضیحات مربوط به محصول باشند که به طور مداوم نیازمند بروز رسانی باشد، معمولا از افراد مسلط به زبان انگلیسی برای این منظور استفاده می‌کنند. این موقعیت شغلی همچنین برای افرادی که به خوداشتغالی تمایل دارند بسیار مناسب است. در صورتی که به دنبال کسب اجازه اقامت به عنوان کارمند مستقل جهت زندگی در آلمان هستید، تولید محتوا برای وبسایت‌های آلمانی به زبان انگلیسی یک موقعیت شغلی عالی به شمار می‌رود.

مدیر شبکه‌های اجتماعی

مدیر شبکه‌های اجتماعی

اینستاگرام، یوتیوب و فیسبوک دارای ماهیت بین‌المللی می‌باشند. شرکت‌ها به طور روزافزون جهت افزایش میزان فروش و افزایش آگاهی مخاطب از برند مورد نظر، از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. مدیریت شبکه‌های اجتماعی به زبان انگلیسی، نیازمند مجموعه‌ای از مهارت‌ها است که نه تنها تقاضای بالایی دارد، بلکه در آینده گسترش نیز خواهد یافت و البته تسلط به زبان آلمانی در این زمینه الزامی نمی‌باشد.

با توجه به این که در حال حاضر امکان دارد افراد مختلفی خود را به عنوان مدیر شبکه‌های اجتماعی معرفی و توصیف کنند، ممکن است نیاز باشد تا جهت متقاعد کردن کارفرما، مهارت‌های خود را اثبات کنید و نشان دهید که در مقایسه با دیگر مدیران شبکه‌های اجتماعی از چه قابلیت‌های بیشتری برخوردار هستید.

پرستاری و مراقبت از کودک

پرستاری و مراقبت از کودک

 در صورت تمایل به مراقبت از کودکان می‌توانید در زمینه ارائه خدمات با زبان انگلیسی به عنوان پرستار کودک، مشغول به کار شوید. در آلمان تقاضای زیادی برای پرستاران کودک که به زبان انگلیسی مسلط هستند، وجود دارد تا کودکان بتوانند در سنین اولیه با کلمات و تلفظ‌های صحیح آشنا شوند. در صورت تمایل به اشتغال در مراکز مراقبت از کودکان به آموزش نیاز دارید ولی می‌توانید در کنار کار اصلی خود نیز در این زمینه مشغول به کار شوید. برای این منظور می‌توانید در گروه فیسبوک مربوط به والدین که به پرستار کودک نیاز دارند، اطلاعات خود را ارائه دهید.

مدرس زبان انگلیسی

مدرس زبان انگلیسی

در ارتباط با کار در آلمان بدون مدرک آلمانی، بایستی ذکر شود که یک گزینه مشخص برای بسیاری از افراد انگلیسی‌زبان در آلمان، تدریس زبان انگلیسی است. البته تسلط به یک زبان و توانایی آموزش آن به افراد دیگر با هم تفاوت دارند. در کشور آلمان ارائه مدرک مربوط به تکمیل دوره آموزشی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ بنابراین در صورت تمایل به اشتغال در مدارس زبان بایستی مدرک دانشگاهی و مدرک TEFL را ارائه دهید. البته می‌توانید به صورت مستقل و آزاد نیز به تدریس زبان بپردازید ولی در این حالت درآمد کمتری کسب خواهید کرد. جهت تدریس در مقاطع ابتدایی و متوسطه در آلمان به مدرک دانشگاهی مرتبط نیاز می‌باشد؛ البته اشتغال در برخی از مدارس بین‌المللی با استفاده از مدرک تدریس زبان از کشورهای دیگر نیز امکان‌پذیر است.

اشتغال به صورت غیر حضوری

اشتغال به صورت غیرحضوری

در آلمان می‌توانید به صورت غیر حضوری با استفاده از زبان انگلیسی، مشغول به کار شوید. برای این منظور توصیه می‌شود جهت اشتغال در یک زمینه خاص به دقت تحقیق کرده و بهترین مکان جهت شغل مورد نظر را ارزیابی کنید. به علت همه‌گیری کووید 19، اشتغال در بسیاری از شرکت‌ها و حتی سازمان‌های بزرگ نیز به صورت غیر حضوری امکان‌پذیر است.

اقدامات مورد نیاز پس از یافتن کار در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی

پیدا کردن شغل در آلمان یکی از مهم‌ترین اقدامات جهت مهاجرت و یا اقامت در آلمان محسوب می‌شود. پس از ورود به آلمان، به انجام اقدامات زیر نیاز می‌باشد:

انجام امور اداری

 • اداره ثبت شهروندان (Burgeramt): در این اداره شما بایستی به عنوان یک شخص مقیم، آدرس خود را ثبت کنید. این اداره اطلاعات شما را به اداره امور مالیات ارسال خواهد کرد و به این ترتیب شناسه مالیاتی شما صادر خواهد شد.
 • اداره مهاجرت (Auslanderbehorde): این اداره مسئولیت صدور اجازه کار و اقامت شما را بر عهده دارد.

بیشتر کارمندان دولتی از صحبت کردن به زبان انگلیسی با مهاجرین خودداری می‌کنند و همه فرم‌ها فقط به زبان آلمانی موجود هستند. بنابراین توصیه می‌شود که از کارفرما درخواست کنید تا یک شخص آشنا به زبان آلمانی در موارد فوق شما را همراهی کند.

استفاده از خدمات ارائه شده به زبان انگلیسی

 1. حساب بانکی آنلاین: توصیه می‌شود که برای این منظور از N26 (بانک آلمانی ویژه افراد خارجی) استفاده کنید. روند ثبت در این بانک سریع و همه امور به زبان انگلیسی انجام می‌شود.
 1. بیمه خدمات درمانی: تمامی افراد مقیم در آلمان بایستی از بیمه خدمات درمانی استفاده کنند. در واقع شما بایستی در زمان تعیین شده برای اخذ ویزا، مدرک مبنی بر برخورداری از بیمه خدمات درمانی درآلمان را ارائه دهید. در صورت تمایل به استفاده از بیمه خدمات درمانی عمومی، توصیه می‌شود از TK استفاده کرده و در صورت نیاز به بیمه خصوصی نیز می‌توانید از Ottonova استفاده کنید.
 1. بیمه مسئولیت شخصی: بیمه مسئولیت شخصی، یکی از مهم‌ترین بیمه‌های ارائه شده در کشور آلمان محسوب می‌شود. 82 درصد از افراد در آلمان از این بیمه استفاده می‌کنند. توصیه می‌شود در ارتباط با ارائه‌دهندگان این بیمه در آلمان برای نیروی کار خارجی بررسی‌های لازم را انجام دهید.
 1. بیمه سگ: در صورتی که تمایل دارید سگ خود را نیز به آلمان بیاورید، بایستی بیمه مسئولیت و بیمه خدمات درمانی ویژه سگ را نیز تهیه کنید.

سوال‌های رایج در مورد کار در آلمان بدون مدرک زبان

آیا زندگی در آلمان بدون آشنایی با زبان آلمانی امکان‌پذیر است؟

بدون تسلط بر زبان آلمانی نیز زندگی در این کشور امکان‌پذیر است. ولی به منظور یافتن شغل و انجام امور روزانه در جامعه، بایستی بتوانید در سطح استاندارد از مهارت صحبت کردن و خواندن به زبان آلمانی برخوردار باشید (خصوصا اگر که خارج از شهرهای بزرگ زندگی می‌کنید).

آیا می‌توان تنها با استفاده از زبان انگلیسی در آلمان زندگی کرد؟

شما می‌توانید بدون استفاده از زبان آلمانی در این کشور زندگی کنید. بیشتر افراد در آلمان با زبان انگلیسی آشنا هستند. در قطار معمولا اطلاعیه‌ها به زبان انگلیسی اعلام می‌شوند و در رستوران‌ها (خصوصا در مرکز شهر) نیز پیشخدمت‌ها معمولا با زبان انگلیسی آشنا هستند.

آیا یافتن کار در آلمان بدون مدرک آلمانی امکان‌پذیر است؟

بله. تعداد زیادی مشاغل انگلیسی در آلمان وجود دارند. افرادی که به دنبال شغل در استارتاپ‌های فن‌آوری یا حوزه دیجیتال هستند، شانس بیشتری برای یافتن شغل مورد نظر بدون صحبت کردن به زبان آلمانی خواهند داشت. البته جهت افزایش احتمال یافتن شغل مورد نظر (حتی برای تدریس زبان انگلیسی) امکان دارد نیاز باشد که شخص تا حدی با زبان آلمانی آشنا باشد.

آیا شرکت‌های آلمانی، افراد خارجی را استخدام می‌کنند؟

بازار کار در آلمان فاقد متخصصین ماهر در چند بخش مهم می‌باشد و دولت آلمان و همچنین کارفرمایان جهت رفع این مشکل از نیروی کار خارجی استقبال می‌کنند.

یافتن کار در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی به چه میزان امکان‌پذیر است؟

یافتن کار در آلمان بدون صحبت کردن به زبان آلمانی دشوار ولی امکان‌پذیر است. اگر زبان آلمانی شما ضعیف باشد، بایستی جهت زندگی در آلمان به عنوان نیروی کار خارجی، بر مهارت‌های زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

چه افرادی شانس بیشتری برای یافتن کار در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی دارند؟

 افراد در شرکت‌های فن‌آوری، استارتاپ یا حوزه دیجیتال دارای شانس بیشتری یرای یافتن مشاغل انگلیسی‌زبان در آلمان هستند. ولی بدون آشنایی با زبان آلمان، احتمال یافتن مشاغلی که مستلزم آشنایی با قوانین کشور آلمان هستند بسیار کم می‌باشد. این مشاغل شامل کار در بخش منابع انسانی، حسابداری، مشاور، پزشک و وکیل می‌باشند.