به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

آیا تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا امکان‌پذیر است؟

بازدید از کانادا برای شهروندان غیر از کشورهای معاف از ویزا، تنها به کمک ویزای بازدیدکننده یا ویزای توریستی ممکن است. امکان تبدیل ویزای توریستی به اجازه کار کانادا و کار در کانادا در شرایط خاص وجود دارد و به این منظور باید صلاحیت پیدا کردن کار در کانادا را داشته باشید.

امکان تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا بدون نیاز به ترک خاک کانادا در یک سیاست جدید مهاجرتی به بازدیدکنندگان کانادا اعطا شده است. تحت این سیاست جدید مهاجرتی، داشتن یک جاب آفر کانادایی معتبر برای افراد حاضر در خاک کانادا به آنها امکان ثبت درخواست اجازه کار تحت نظر یک کارفرمای بخصوص را می‌دهد و در صورت تأیید می توانند اجازه کار خود را دریافت کنند. تأثیرات این تغییر موقتی سیاست مهاجرتی به سرعت قابل مشاهده خواهد بود و به تمامی کارفرمایان کانادایی که در پیدا کردن نیروی کار مورد نیازشان مشکل دارند و مهاجرین موقتی کمک می‌کند تا با ارائه کار و مهارت‌هایشان، نقششان در بازیابی اقتصاد بعد از همه‌گیری کرونا را ایفا کنند.

شرایط لازم برای تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار

پیش‌تر امکان تبدیل ویزای توریستی به اجازه کار وجود نداشت، اما بازدیدکنندگان در طول دوره همه گیری کووید-19 با مشکلات مختلفی مواجه شدند. مهاجران موقتی که مجبور بودند در کانادا بمانند، به دنبال حفظ یک جایگاه قانونی و معتبر بودند و بعضی از کارفرماهای کانادایی در مشاغل پرتقاضا و حوزه خدمات و کالاهای اساسی نیز در تأمین نیروی انسانی و مهارت‌های مورد نیازشان با کمبود مواجه شدند. نتیجتاً دولت کانادا با اجرای یک برنامه مهاجرتی، زمینه تبدیل ویزای توریستی به کاری را فراهم کرد.

شرایط لازم برای تبدیل ویزای توریستی به کاری عبارتست از:

 • فرد باید دارای وضعیت قانونی مشخصی در روز ثبت درخواست تبدیل ویزای توریستی به کاری باشد.
 • یک جاب آفر معتبر داشته باشد.
 • درخواست اجازه کار برای یک کارفرمای مشخص و مورد تأیید ارزیابی تأثیر بر بازار کار (LMIA) کانادا، یا کارفرمای معاف از LMIA را ثبت کند.
 • تمامی پارامترهای اخذ پذیرش را داشته باشد.

تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

می‌توانید با طی مراحل زیر، ویزای توریستی خود را به ویزای کاری در کانادا تبدیل کنید:

درخواست اشتغال در کانادا

پلتفرمهای آنلاین جستجوی کار در کانادا مثل لینکدین (LinkedIn)، گلاسدور (Glassdoor) یا وبسایت خود شرکتها از جمله روشهای پیدا کردن کار در کانادا به شمار می روند؛ شایان ذکر است که باید رزومه خود را متناسب با استانداردهای کانادا تنظیم کنید. بسیاری از افراد در نظر گرفته شده برای فرصت‌های کاری کانادا از طریق ارتباطات یا توصیه‌های شخصی معرفی می‌شوند. می‌توانید از شبکه ارتباطات و تجربه کار با کارفرماهای کانادایی برای پیدا کردن یک شغل مناسب در کانادا و ثبت درخواست اجازه کار در کانادا استفاده کنید.

اگرچه ویزای توریستی برای پیدا کردن کار در کانادا صادر نمی‌شود، اما منعی برای جستجوی کار در مدت اقامتتان در کانادا نیز وجود ندارد. در واقع خیلی از کارفرماهای کانادایی ترجیح می‌دهند تا متقاضی استخدام در یک فرصت کاری قبل از استخدام و به صورت حضوری ببینند، بنابراین جستجوی کار از درون کانادا در مقایسه با ارسال رزومه برای کارفرمایان، مؤثرتر خواهد بود. اما اگر تصمیم به جستجوی کار با استفاده از ویزای توریستی را دارید، باید یادتان باشد که:

 • دلیل حضورتان در کانادا را از مأمور اداره مهاجرت مخفی نکنید و درباره آن دروغ نگویید.
 • باید قصد بازگشت به کشور مبدأ بعد از اتمام دوره اعتبار ویزای توریستی را، صرف نظر از نتیجه جستجوی کار در کانادا، ثابت کنید.
 • باید ثابت کنید که قصد کار بدون اجازه کار معتبر در کانادا را ندارید.
بخوانید:  مجوز LMIA و نحوه دریافت آن | لیست مشاغل معاف از LMIA

گواهی LMIA را بگیرید

گواهی LMIA، ابزاری برای محافظت از حقوق کارگران برای شهروندان کانادا است. کارفرمایی که گواهی LMIA را برایتان صادر می کند، باید ثابت کند که شما بهترین گزینه برای یک موقعیت شغلی هستید و امکان جایگزینی شما با یک شهروند کانادایی وجود ندارد. آنها باید درخواست گواهی LMIA را ثبت و نتایج آن را به همراه نامه استخدام برایتان ارسال کنند. با خواندن مقاله LMIA می توانید دید بهتری نسبت به پیدا کردن کار در کانادا پیدا کنید.

ثبت درخواست اجازه کار

قسمت سخت داستان گذشت و حالا می‌توانید درخواست اجازه کارتان را ثبت کنید. برای ثبت درخواست آنلاین به یک اسکنر/دوربین و یک کارت اعتباری/دبیت نیاز دارید؛ سپس باید یک حساب کاربری (اکانت) GCKey بسازید (حتماً هر چهار سوال و جواب را به خاطر بسپارید، زیرا پس از هر ورود به حساب کاربری، یکی از این سوالات از شما پرسیده خواهد شد). باید این فرمها را پر، امضا، اسکن و به همراه تمامی اسناد مورد نیاز در سایت بارگذاری کنید.

کارهایی که (نـ)می‌توان با ویزای توریستی انجام داد

کارهایی که (نـ)می توان با ویزای توریستی انجام داد

حوزه تمرکز اجازه کار و تحصیل تا حدودی مشخص و محدود است، اما ویزای توریستی، مخاطب طیف گسترده تری است. بااینحال نباید فکر کرد که محدودیتی بر ویزای توریستی کانادا اعمال نمی شود.

با داشتن ویزای توریستی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

 1. وارد کانادا شوید و در آنجا بمانید.

اولین و مهمترین ویژگی ویزای توریستی، فراهم شدن زمینه ورود به کانادا است. بعد از ورود به کانادا می‌توانید به صورت موقت در کانادا بمانید و به هر جایی که می خواهید، بروید؛ اما باید یادتان بماند که همه اینها موقتی است. دوره اعتبار ویزای توریستی می‌تواند تا شش ماه باشد، اما مقدار دقیق آن را مامور صادر کننده ویزا تعیین می‌کند. امتیازاتی که فرد به کمک ویزا به دست آورده، با اتمام دوره اعتبار ویزا، از بین می‌رود.

 1. از طریق کانادا به کشور دیگری بروید.

گاهی اوقات مقصد سفرتان کانادا نیست، اما برای رسیدن به مقصد خود باید از کانادا عبور کنید و برای این منظور باید درخواست ویزای بازدیدکننده (visitor visa) کانادا بدهید.

 1. در کانادا به دنبال کار بگردید.

شاید نتوانید با ویزای توریستی کار کنید، اما می‌توانید به دنبال کار بگردید؛ محدودیتی در جستجو برای کار نیست و یکی از مزایای آن می‌تواند شرکت در مصاحبه‌های حضوری باشد.

 1. در یک دوره کوتاه در کانادا شرکت کنید.

معمولاً برای تحصیل در کانادا باید مجوز تحصیل داشته باشید، اما موارد خاصی هم وجود دارد که با داشتن ویزای توریستی و شرایط زیر، می‌توانید امکان تحصیل در کانادا را داشته باشید:

 • مرکز ارائه دهنده دوره، یک موسسه آموزشی تایید شده (DLI) نباشد.
 • مدت دوره کمتر از شش ماه باشد.
 • این دوره بخشی از یک دوره آموزشی طولانی مدت نباشد.
 • دوره را قبل از پایان اعتبار ویزا به اتمام می رسانید.
 1. درخواست تمدید اقامت بدهید.

ویزای توریستی معمولاً شش ماهه خواهد بود، اما اگر بخواهید بیش از مدت زمان تعیین شده اولیه در کانادا بمانید، می‌توانید درخواست تمدید ویزا بدهید. تأیید یا رد تمدید ویزا با نظر مامور اداره مهاجرت و بعد از مشاهده درخواستتان انجام می‌شود.

 1. فعالیت های تجاری داشته باشید.
بخوانید:  هزینه زندگی در آلمان: خوراک، حمل و نقل و مسکن

اگرچه داشتن اجازه کار برای کار کردن در کانادا ضروری است، اما با داشتن ویزای توریستی، امکان انجام بعضی فعالیت‌های تجاری (مادامی که مستقیماً وارد بازار کار کانادا نشوید) را خواهید داشت. برای مثال می‌توانید:

 • می‌توانید کالاها و خدمات کسب و کارهای کانادایی را برای تجارت خارجی، خریداری کنید.
 • از یک مرکز تجارت و کسب و کار بازدید کنید.
 • با داشتن دعوتنامه یک کسب و کار کانادایی، امکان حضور در دوره‌های استفاده از محصول، فروش یا موارد دیگر را خواهید داشت.
 • برای عقد یا جمع بندی یک بده بستان مالی، به ملاقات افراد مختلف بروید.

با داشتن ویزای توریستی چه کارهایی نمی توان انجام داد؟

 1. برای همیشه در کانادا بمانید.

با داشتن ویزای توریستی می‌توانید به صورت موقت در کانادا بمانید، اما این موضوع مادامی صادق است که اعتبار ویزایتان به اتمام نرسیده باشد، ور در صورت انقضای ویزا دیگر نمی‌توانید در کانادا بمانید.

 1. در کانادا کار کنید.

برای کار در کانادا به اجازه کار نیاز دارید و ویزای توریستی نمی‌تواند این امکان را برایتان فراهم کند. بنابراین بهتر است از حضور در فعالیت‌هایی که مستقیماً با بازار کار کانادا مرتبط باشند، خودداری کنید.

 1. تحصیل در کانادا.

به غیراز موارد خاصی که در بالا گفته شد، نمی‌توان با داشتن ویزای توریستی در دوره‌های آموزشی مراکز مختلف شرکت کرد. در تمامی موارد غیر از گزینه‌های بالا باید اجازه تحصیل در کانادا را داشته باشید.

سؤالات متداول

شرایط لازم برای ثبت درخواست اجازه کار در کانادا؟

در صورت ثبت درخواست از داخل خاک کانادا، باید:

 • اجازه کار یا تحصیل معتبر، یا ویزای توریستی داشته باشید.
 • همسر، پارتنر یا والدینتان اجازه کار یا تحصیل کانادا را داشته باشند.
 • شرایط کار بعد از فارغ التحصیلی را داشته باشید و یا هنوز اعتبار اجازه تحصیلتان به اتمام نرسیده باشد.

سریعترین راه گرفتن اجازه کار کانادا چیست؟

زمان لازم برای بررسی کسانی که در دسته‌بندی ملی مشاغل (NOC) در رده 0 (مدیریتی و اجرایی) یا سطح مهارتی A (حرفه‌ای) قرار بگیرند، دو هفته خواهد بود.

آیا گرفتن اجازه کار در کانادا ساده است؟

گرفتن اجازه کار در کانادا شاید کمی دشوار باشد، اما با کمک یک مشاور حرفه‌ای یا یک کارفرمای کانادایی، غیرممکن نخواهد بود. برای گرفتن ویزای کار به یک نامه جاب آفر و شماره یا گواهی ارزیابی اثرگذاری بازار کار نیاز دارید، که گرفتن آنها نیز بدون کمک یک شرکت کانادایی غیرممکن است.

گرفتن اجازه کار در کانادا چقدر طول می کشد؟

این فرایند ممکن است تا 30 روز کاری (شش هفته) طول بکشد.

چطور می توانم یک اجازه کار سه ساله کانادا را بگیرم؟

به طور کلی با فارغ التحصیلی در دوره‌های آموزشی کانادا (دو ساله یا بیشتر)، شرایط اخذ مجوز کار سه ساله در کانادا را خواهید داشت.

آیا گرفتن اجازه کار کانادا بدون داشتن جاب آفر ممکن است؟

اجازه کار کانادا به تجار، نیروهای کار دائمی و موقت، دانشجویان و دیگران امکان کار در این کشور را می‌دهد. معمولاً متقاضیان باید برای ثبت درخواست اخذ اجازه کار کانادا، نامه جاب آفر کانادایی داشته باشند.

آیا امکان همراهی خانواده با افراد دارای اجازه کار وجود دارد یا خیر؟

اگر متقاضی اخذ اجازه کار کانادا هستید و قصد دارید که اعضای خانواده خود را نیز همراهتان بیاورید، آنها هم باید برای تحصیل، گردش یا کار درخواست بدهند؛ آنها می توانند همزمان با شما درخواست بدهند.