به کمک نیاز دارید؟ با ما در تماس باشید

لوگو کاریابی بین المللی ورسک

مجوز LMIA و نحوه دریافت آن | لیست مشاغل معاف از LMIA

دریافت تأییدیه ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار کانادا (LMIA) مرحله مهمی جهت اخذ مجوز کار موقت برای کاناداست. لازم است برای متقاضیان دریافت گواهی LMIA پرونده کاملی در سازمان استخدام و توسعه اجتماعی (ESDC)/خدمات کانادا، تشکیل شود و تأیید شود که این کسب و کار می‌تواند متقاضی را به عنوان یکی از کارکنان موقت استخدام کند. چنانچه کارکنان شایسته‌‌ای در کانادا برای انجام دادن یک کار وجود نداشته باشد، کانادا برنامه کارکنان خارجی موقت (TFWP) را به عنوان ابزاری برای تکمیل نیروی کارش اجرا می‌کند. کارفرمایان کانادایی که می‌خواهند نیروی کار خارجی استخدام کنند، غالباً باید درخواست دریافت گواهی LMIA را به حکومت کانادا ارسال کنند. کارفرمای متقاضی استخدام نیروی کار خارجی باید به دولت کانادا ثابت کند که استخدام این نیروی کار خارجی اثری مثبت یا خنثی بر بازار کار کانادا خواهد داشت. همچنین یکی از نکات مهمی که باید ثابت شود، این است که درخواست استخدام هیچ کانادایی شایسته و واجدشرایطی به نفع استخدام کردن نیروی کار خارجی رد نشده است و نیروی کار خارجی حقوق و مزایایی مطابق با استانداردهای استانی و فدرال دریافت خواهد کرد.

مجوز LMIA چیست؟


گواهی LMIA کانادا ثابت می‌کند که هیچ یک از شهروندان کانادایی یا ساکنان با اقامت دائم آمادگی، تمایل و توانایی قرار گرفتن در یک جایگاه شغلی خاص را در کانادا ندارند و به‌همین‌دلیل به کارفرما اجازه داده می‌شود تا نیروی کار خارجی را استخدام کند. کارفرمایان برای دریافت مجوز LMIA باید موقعیت شغلی مورد نظر را به مدت حداقل چهار هفته تبلیغ کنند و با متقاضیانی که شهروند کانادا یا دارای اقامت دائم هستند، مصاحبه کنند. فقط و فقط پس از طی کردن این مراحل و اثبات این موضوع که هیچ یک از مصاحبه‌شوندگان شرایط لازم را برای به عهده گرفتن شغل مزبور نداشته‌اند، کسب و کار اجازه استخدام کردن نیروی کار خارجی را پیدا می‌کند. سپس نیروی کار باید با استناد به گواهی LMIA برای دریافت مجوز کار کانادا اقدام کند تا سرانجام بتواند در کانادا مشغول به کار شود.

درخواست دریافت تأییدیه LMIA طولانی است و به مدارک فراوان و جدول‌های آماری نیاز دارد؛ برای مثال تعداد متقاضیان کانادایی شغل مورد نظر، تعداد پیشنهادهای شغلی و تعداد متقاضیان فاقد صلاحیت باید به تفکیک ذکر شود. کارفرمایان باید دلایل فاقد صلاحیت بودن تک‌تک متقاضیان کانادایی را کتباً توضیح بدهند. البته صدور گواهی LMIA برای دریافت تمام مجوزهای کار ضرورت ندارد. دسته‌های مجوز کار معاف از LMIA تحت برنامه تحرک بین‌المللی قرار می‌گیرد.

مجوز LMIA برای مشاغل پردرآمد


مجوز LMIA برای مشاغل پردرآمد

کارفرمایانی که می‌خواهند کارکنانی را برای تصدی در موقعیت‌های شغلی پردرآمد استخدام کنند، باید برنامه‌های انتقالی را همراه با درخواست دریافت گواهی LMIA ارائه دهند تا اطمینان حاصل شود که کارفرمایان در حال انجام دادن اقدامات مفید در راستای کاهش تدریجی وابستگی به نیروی کار خارجی هستند. سند اثبات سرمایه‌گذاری بر روی آموزش مهارت‌ها یا استخدام کارآموزان کانادایی نمونه‌هایی از مواردی است که کارفرمایان با استناد به آنها می‌توانند این موضوع را اثبات کنند.

روش دیگر این است که کارفرمایان می‌توانند نشان بدهند که چگونه سعی می‌کنند به کارکنان خارجی موقت‌شان کمک کنند تا خود را با بازار کار کانادا تطبیق بدهند و به آن عادت کنند. اگر کارفرما برای بازرسی انتخاب شود یا اگر تمدید مجوز LMIA لازم باشد، از کارفرما خواسته می‌شود که گزارشی را از پیشرفت برنامه انتقال ارائه‌شده تهیه کند.

هدف از طراحی برنامه انتقال این است که اطمینان حاصل شود کارفرمایان متقاضی استخدام کارکنان خارجی در راستای تحقق هدف برنامه نیروی کار موقت خارجی (TFWP) فعالیت می‌کنند. بدین‌منظور کارفرمایان باید از TFWP به عنوان آخرین راهکار و منبعی محدود برای تأمین نیازهای استخدامی فوری به صورتی موقتی استفاده کنند، آن هم در‌ صورتی که کانادایی واجد صلاحیتی برای استخدام وجود نداشته باشد؛ به‌این‌ترتیب تضمین می‌شود که اولین شانس برای استخدام در ردیف‌های شغلی موجود به کانادایی‌ها داده می‌شود.

مجوز LMIA برای مشاغل کم‌درآمد


مجوز LMIA برای مشاغل کم‌درآمد

کارفرمایان برای استخدام کارکنان در ردیف‌های شغلی کم‌درآمد و دریافت تأییدیه LMIA نیازی به ارائه طرح‌های انتقالی ندارند، اما باید طبق دستورالعمل‌های متفاوتی پیش بروند. برای محدود کردن دسترسی به TFWP و تضمین این که فرصت استخدام همواره اول به کانادایی‌ها داده می‌شود، دولت کانادا سقفی را برای محدود کردن تعداد کارکنان خارجی موقتی کم‌دستمزدی که یک کسب و کار می‌تواند استخدام کند، تعیین کرده است. افزون براین درخواست بعضی مشاغل کم‌درآمد برای دریافت مجوز LMIA بررسی نمی‌شوند. کارفرمایانی که تعداد کارکنانشان ده تن یا بیشتر است و می‌خواهند برای دریافت مجوز جدید LMIA درخواست بدهند، باید قانون 20 درصد را در نیروی کار رعایت کنند، به گونه‌ای که فقط 20 درصد کارکنانشان از نیروی کار خارجی موقت و کم‌دستمزد تشکیل شود.

آن دسته از کارفرمایانی که حقوقی کمتر از میانه دستمزد ساعتی استانی یا قلمرویی را پرداخت می‌کنند، باید:

 • هزینه دوسره رفت و آمد را به کارکنان خارجی موقت بپردازند.
 • مطمئن شوند که کارکنان استطاعت تهیه مسکن مناسب را دارند.
 • تا زمانی‌که کارکنان شایستگی قرار گرفتن تحت پوشش بیمه استانی را پیدا کنند، بیمه سلامت خصوصی برایشان تهیه کنند.
 • کارکنان خارجی موقت را در شورای استانی یا قلمرویی ایمنی محل کار ثبت‌نام کنند.
 • قرارداد منعقدشده بین کارفرما و نیروی کار را ارائه دهند.

برنامه TFWP از نتایج جدیدترین پیمایش‌های نیروی کار برای محاسبه نرخ بیکاری در ناحیه‌های مختلف کانادا استفاده می‌کند. نرخ بیماری نشان می‌دهد که کدام ناحیه‌ها شرایط لازم را برای استخدام نیروی کار خارجی دارند و می‌توانند درخواست اخذ LMIA را برای استخدام در ردیف‌های شغلی کم‌درآمد یا نیازمند مهارت پایین در بخش تجارت خرده‌‎فروشی و بخش خدمات اسکان و غذا ارسال کنند. چنانچه نرخ بیکاری در یک ناحیه اقتصادی 6 درصد یا بالاتر باشد، درخواست اخذ گواهی‌ LMIA برای دو بخش مزبور در چنین ناحیه‌ای بررسی نمی‌شود. البته درخواست اخذ LMIA جهت استخدام در این بخش‌ها برای موقعیت‌های شغلی واقع در یلونایف، با توجه به شرایط منحصربه‌فرد بازار کار و براساس دستور حکومت قلمروهای شمال‌غربی مورد بررسی قرار می‌گیرد.‌

فرایند درخواست LMIA


فرایند درخواست LMIA

اکثر کارفرمایان پس از آن‌که ماه‌ها و غالباً سال‌ها با مشکلات پر کردن جایگاه‌های شغلی مهم در شرکتشان دست و پنجه نرم می‌کنند، سرانجام تصمیم می‌گیرند کارکنان مورد نیازشان را از میان نیروی کار خارجی استخدام کنند. بنابراین تصمیم‌گیری برای درخواست مجوز LMIA ناگهان به کارفرما الهام نمی‌شود. در واقع حکومت کانادا کارفرمایان را تشویق می‌کند که از LMIA فقط به عنوان آخرین چاره استفاده کنند. اگر کارفرما فکر کند که این فرایند تنها راه‌حل برای استخدام نیروی کار مورد نیازش است، نخستین گام را برای موفقیت در دریافت مجوز LMIA برداشته است.

تحقیق کنید که آیا به گواهی LMIA نیاز دارید یا خیر

کارفرمایان در اکثر موارد باید برای دریافت تأییدیه LMIA اقدام کنند. البته در بعضی موقعیت‌ها هم نیازی به LMIA نیست. از جمله مشاغل معاف از LMIA می‌توان به کارکنان بسیار ماهر اهل کشورهایی اشاره کرد که کانادا با آنها توافق تجارت آزاد امضا کرده است. افزون بر این مشارکت جوانان در برنامه‌های تجربه بین‌المللی کانادا، استخدام کارکنان در موقعیت‌های شغلی استثنائی یا نامزدهای استانی معاف از LMIA است.

بخوانید:  آیا تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا امکان‌پذیر است؟

بررسی کنید که آیا منعی برای رسیدگی به درخواست LMIA وجود دارد یا خیر

یکی از نخستین اقداماتی که کارفرمایان باید برای دریافت LMIA انجام بدهند، این است که بررسی کنند آیا درخواست اخذ LMIA توسط ESDC بررسی خواهد شد یا خیر. دولت کانادا بنا به دلایل مختلف ممکن است از رسیدگی به درخواست‌های LMIA مربوط به موقعیت‌های شغلی خاص در مناطق معینی از کانادا امتناع کند. مهم‌ترین دلایل منع رسیدگی به درخواست LMIA به شرح زیر است:

 • جایگاه‌های شغلی کم‌درآمد در بخش‌های تجارت خرده‎فروشی و خدمات مسکن و غذا
 • بالاتر از سقف بودن نسبت کارکنان در موقعیت‌های شغلی کم‌درآمد
 • شغل‌های خاص پردرآمد و کم‌درآمد در استان آلبرتا

تعیین نرخ دستمزد لازمی که کارفرمایان باید به کارکنان خارجی پرداخت کنند.

دستمزد پرداختی به کارکنان خارجی باید مشابه دستمزدی باشد که در موقعیت‌های شغلی یکسان به کارکنان کانادایی و با اقامت دائم پرداخت می‌شود. نرخ دستمزد نمی‌تواند کمتر از میانه نرخ دستمزد اعلامی از سوی جاب بنک (Job Bank) باشد.

به‌همین‌ترتیب نرخ دستمزد نمی‌تواند کمتر یا بیشتر از بازه دستمزدی باشد که کارفرمایان به کارکنان فعلی‌‌ای پرداخت می‌کنند که در همان شغل فعالیت دارند و از تجربه و سطح مهارتی یکسانی برخوردار هستند.

انتخاب دسته مناسب LMIA

بخش اعظم ارزیابی‌های LMIA در دسته موقعیت‌های شغلی پردرآمد و کم‌درآمد قرار می‌گیرد. این دسته‌ها شامل LMIA برای حمایت از اقامت دائم کارکنان خارجی می‌شود که باید پیرو شرایط تبلیغات و جذب دسته‌های کم‌درآمد و پردرآمد باشد. از دسته‌های تخصصی‌تر می‌توان به کارگران خارجی بخش کشاورزی، پرستاران خانگی، دانشگاهیان خارجی و استعدادهای جهانی اشاره کرد. کارفرمایان برای آن‌که مطلع شوند آیا فرایند درخواست LMIA باید پیرو دسته‌های کم‌درآمد یا پردرآمد باشد، باید دستمزد پیشنهادی به کارکنان خارجی را با مبلغ میانه دستمزد استانی یا قلمرویی مقایسه کنند.

آماده کردن پویش تبلیغات و جذب تعیین‌شده در دسته LMIA

تبلیغ سنجیده و به دقت آماده‌شده باید به موفقیت در دریافت LMIA بیانجامد. لازم است دستورالعمل‌های LMIA درباره اطلاعات تبلیغ شغل رعایت شود، چون اگر محتوای تبلیغ نادرست یا ناقص باشد، درخواست LMIA رد می‌شود. درعین‌حال کارفرمایان باید فعالیت‌هایی استخدامی‌ را انتخاب کنند که مطابق شرایط و نیازمندی‌های دسته خاص LMIA باشد. تبلیغ در اکثر موارد باید در jobbank.gc.ca منتشر شود. ضمناً تبلیغ باید به چند روش دیگر نیز انجام شود.

کارفرمایان باید مطمئن شوند که روش‌های انتخابی‌شان با شغل تبلیغ‌شده مرتبط است و گروه مخاطب مورد نظر از تبلیغ آگاه خواهد شد. به کارفرمایان توصیه می‌شود که به حداقل پویش تبلیغی تعیین‌شده اکتفا نکنند تا بتوانند ثابت کنند که صادقانه برای استخدام کانادایی‌ها تلاش کرده‌اند.

اجرای پویش تبلیغات و جذب در دوره تعیین‌شده

یکی از شرایط لازم برای دریافت LMIA در هر دسته این است که پویش در مدت زمان معینی انجام شود و کارفرمایان در این مدت باید موقعیت شغلی را تبلیغ کنند، سپس برای دریافت تأییدیه LMIA از ESDC اقدام کنند.

به کارفرمایان توصیه می‌شود تلاش‌های مرتبط با اجرای پویش را دنبال کنند تا بتوانند در کنار درخواست LMIA، خلاصه‌ای دقیق از پویش را نیز ارائه دهند. از همه مهم‌تر کارفرمایان موظف‌اند کارجویان را بررسی کنند و با کارجویان واجد شرایط مصاحبه کنند. خلاصه نهایی باید شامل فهرست دلایلی باشد که بیان می‌کند چرا کارجویان مصاحبه‌شده یا شایسته استخدام نشده‌اند.

برخی کارفرمایان برای آن‌که کوشش خالصانه و صداقت‌شان را برای یافتن نیروی کار محلی نشان بدهند، اجرای پویش را به‌طور کامل در تمام مدت زمان رسیدگی به درخواست LMIA ادامه می‌دهند.

کامل کردن بسته درخواست

همه چیز در این مرحله جمع‌بندی و تجمیع می‌شود. کارفرما فرم تکمیل‌شده را در کنار خلاصه جذب و شواهد منتشر کردن تبلیغ ارائه می‌دهد و ثابت می‌کند که استعدادیاب استخدام کرده یا در نمایشگاه شغلی شرکت کرده است. مستندات منتشر کردن تبلیغ باید به وضوح نشان بدهد که تبلیغ چه زمانی منتشر شده و چه مدت در دسترس کارجویان بوده است. در درخواست‌های LMIA باید وجود کسب و کار در قالب اسناد مالی شرکت منتخب ثابت شود. کارفرمایان می‌توانند مدارک تکمیلی دیگری را نیز ارائه کنند که معتقداند می‌تواند کمبود نیروی کار را نشان بدهد.

پرداخت هزینه‌ها و ارائه درخواست LMIA

کارفرمایان باید درخواست کامل را همراه فرم پرداخت هزینه ارائه کنند. چنانچه شغل معاف از پرداخت هزینه نباشد، به ازای هر موقعیت شغلی که نیروی کار خارجی برای آن در نظر گرفته شده است، کارفرمایان باید هزار دلار کانادا پرداخت کنند. برای موقعیت‌های شغلی در حوزه کشاورزی و چند جایگاه شغلی پرستاری خانگی هزینه‌ای برای رسیدگی به درخواست اخذ LMIA دریافت نمی‌شود. درخواست‌های LMIA باید از طریق پست یا فاکس ارسال شود.

ادامه دادن پویش تبلیغ و جذب و ثبت نتایج

ESDC نامه‌ای با شماره پروندهLMIA  را پس از دریافت درخواست LMIA صادر می‌کند. مدت زمان رسیدگی به درخواست مجوز LMIA برای هر دسته متفاوت است و از ده روز کاری تا چند ماه طول می‌کشد. صرف‌نظر از این‌که رسیدگی به درخواست LMIA چقدر طول می‌کشد، اکثر کارفرمایان موظف‌‎اند تبلیغ و بررسی کارجویان را ادامه بدهند. در مصاحبه نهایی با افسر ESDC LMIA از کارفرمایان خواسته می‌شود خلاصه‌ای از تلاش‌هایشان برای استخدام نیروهای محلی را که از زمان ارسال درخواست LMIA انجام شده است، به صورت کتبی یا شفاهی ارائه دهند.

دریافت تصمیم LMIA

فرایند رسیدگی به درخواست LMIA طی یک گفتگوی تلفنی با افسر ESDC LMIA به پایان می‌رسد. هدف از این گفتگو تأیید اطلاعات درخواست LMIA، مرور تغییرات صورت گرفته از زمان ارسال درخواست و بحث درباره پویش استخدامی و نتایجش است. همان‌طور که گفته شد، خلاصه به‌روزی از داده‌های استخدامی باید ارائه شود. افسر تصمیم نهایی را پس از مصاحبه می‌گیرد.

کارفرما تصمیم نهایی را ظرف چند روز از طریق فکس دریافت می‌کند. همچنین نسخه‌ای از تصمیم LMIA پس از گذشت یک هفته یا بیشتر به نشانی شرکت کارفرما پست می‌شود. تأییدیه LMIA به منزله سندی دال بر موافقت با درخواست مجوز کار نیروی خارجی است. پس از آن‌که با درخواست مجوز کار موافقت شد، نیروی کار خارجی می‌تواند کار در کانادا را شروع کند.

مدارک و شایستگی لازم برای دریافت LMIA


بخش مهمی از درخواست شرکت برای دریافت مجوز LMIA این است که شرکت مدارک و نامه‌نگاری‌های اداری مرتبطی را ارائه کند که ثابت کند نتوانسته است نیروی کار محلی را با مهارت‌های مناسب پیدا کند. افزون بر این شرکت باید جزئیات مشاغل تبلیغ‌شده، تعداد پاسخ‌دهندگان مقیم کانادا، تعداد مصاحبه‌شوندگان و دلایل استخدام نکردنشان را اعلام کند.

سازمان استخدام و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) موارد زیر را برای تصمیم‌گیری درباره شایستگی دریافت گواهی LMIA مدّنظر قرار می‌دهد:

 • شرکت استانداردهای لازم را در زمان تبلیغ جایگاه شغلی، از نظر مدت زمان و تیراژ و شیوه انتشار تبلیغ رعایت کرده است؟
 • استخدام نیروی کار خارجی به ایجاد شغل در کانادا کمک می‌کند؟
 • دستمزد تعیین‌شده با جایگاه شغلی تبلیغ‌شده همخوانی دارد؟
 • شرایط شغلی قابل‌پذیرش است؟
 • شرکت ثابت کرده است که تلاش کافی را برای پر کردن موقعیت شغلی با افراد مقیم کانادا انجام داده است؟
 • عملکرد صنعت فعال در منطقه آن‌قدر خوب هست که نیروی کار بیگانه را تحمل کند؟
بخوانید:  برنامه‌های استانی کانادا (PNP): هزینه، مدارک و برنامه هر استان

باید بدانید که مجوز LMIA با توجه به شرکت درخواست‌دهنده و موقعیت شغلی صادر می‌شود. اگر مجوز کار براساس گواهی LMIA برای نیروی کار خارجی صادر شود، او نمی‌تواند در شغل دیگری مشغول به کار شود یا موقعیتش را تغییر بدهد.

افزون بر این کارفرما باید از شرایط برنامه تبعیت کند. شرایط به موقعیت شغلی مورد نظر بستگی دارد و شامل موارد زیر می‌شود:

 • پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست به مبلغ هزار دلار
 • اثبات قانونی بودن کسب و کار
 • اثبات انتشار تبلیغ و فعالیت‌های لازم برای استخدام نیروی محلی
 • طرح انتقال برای استخدام کارکنان خارجی موقت در موقعیت‌های با دستمزد بالا
 • دستمزدی که به کارکنان خارجی موقت پرداخت می‌شود، باید مشابه دستمزدی باشد که به کارکنان کانادایی و دارای اقامت دائمی‌ای پرداخت می‌شود که با در نظر گرفتن معیارهای یکسانی استخدام شده‌اند.
 • شرح وظایف و شرایط شغلی باید با ردیف شغلی استخدامی همخوانی داشته باشد تا ایمنی محل کار تضمین شود.
 • باید قرارداد استخدام منعقد شود.

مدت زمان رسیدگی به درخواست گواهی LMIA


مدت زمان رسیدگی به درخواست گواهی LMIA

مدت زمان رسیدگی به درخواست ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار کانادا متغیر است و به برنامه بستگی دارد. متوسط زمان رسیدگی برای دسته‌های مختلف در جدول زیر آورده شده است:

نوع درخواست متوسط زمان رسیدگی
استعداد جهانی 15 روز کاری
کشاورزی 17 روز کاری
برنامه کارگران کشاورزی فصلی 9 روز کاری
اقامت دائم 18 روز کاری
پرستاران خانگی 12 روز کاری
با حقوق بالا 34 روز کاری
با حقوق پایین 34 روز کاری

شغل‌های معاف از LMIA


شغل‌های معاف از LMIA

در بعضی موارد نیازی نیست که کارفرما گواهی LMIA برای استخدام نیروی کار خارجی بگیرد. اکثر موارد معاف از LMIA از طریق برنامه تحرک بین‌المللی مدیریت می‌شود. در ادامه با شغل‌های معاف از LMIA بیشتر آشنا می‌شوید و اطلاعات بیشتری درباره معافیت از دریافت مجوز کار کسب می‌کنید.

LMIA تسهیل‌شده (کبک)

استان کبک خودمختاری قابل توجهی را در ارتباط با رویه‌ها و خط‌مشی‌های نیروی کار خارجی حفظ می‌کند. به‌ همین دلیل استان کبک چند تمایز منحصربه‌‎فرد درباره استخدام کارکنان خارجی دارد. فرایند LMIA تسهیل‌شده این اجازه را به کارفرمایان کبک می‌دهد تا بدون ارائه شواهدی که تلاش‌هایشان را برای استخدام شهروندان کانادایی یا افراد دارای با اقامت دائم ثابت کند، درخواست LMIA بدهند.

دسته استعداد جهانی

دسته استعداد جهانی (GTS) برنامه آزمایشی دوساله‌ای است که در ژوئن 2017 از طریق شراکت بین سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) و سازمان استخدام و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) به مرحله اجرا گذاشته شد. GTS به کارفرمایان کانادایی خاص کمک می‌کند تا نیروهای مستعد جهانی برخوردار از مهارت‌های بالا را استخدام کنند تا در عرصه بین‌المللی توان رقابت داشته باشند. کارفرمایانی که موفق به قرارگیری در این برنامه شوند، می‌توانند فرایند استخدام نیروی کار خارجی را از طریق راهبرد مهارت‌های جهانی تسریع کنند.

انتقال‌های میان‌شرکتی

برنامه تحرک بین‌المللی کانادا کار کردن موقت در کانادا را برای اتباع خارجی ماهر به عنوان نیروی انتقالی میان‌شرکتی ممکن می‌سازد. اگر تبعه خارجی نیروی کار شرکتی در خارج از کانادا باشد، ممکن است شایستگی لازم را برای دریافت مجوز کار معاف از LMIA جهت منتقل شدن به یکی از موقعیت‌های موجود در یک شرکت کانادایی داشته باشد. قانون نیروی انتقالی میان‌شرکتی درباره تمام کشورها صادق است.

اجازه کار NAFTA

پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) شامل مجموعه جامعی از پروتکل‌های تجاری بین کانادا، ایالات متحده و کانادا است. NAFTA فرصت‌های بی‌نظیری را برای اجازه کار یافتن در کانادا در اختیار شهروندان ایالات متحده و مکزیک می‌گذارد. اتباع خارجی که تحت پوشش تمهیدات NAFTA قرار دارند، ممکن است شایستگی لازم را برای کار در کانادا بدون نیاز به LMIA یا مجوز کار داشته باشند.

اجازه کار CETA

توافق‌نامه جامع تجاری و اقتصادی (CETA) اتحادیه اروپا ـ کانادا شامل مجموعه گسترده‌ای از پروتکل‌های تجاری بین کانادا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شود. CETA فرصت‌های منحصربه‌فردی را برای دریافت اجازه کار در کانادا در اختیار شهروندان اتحادیه اروپا می‌گذارد. اتباع خارجی که تحت پوشش تمهیدات CETA قرار دارند، ممکن است شایستگی لازم را برای کار در کانادا بدون نیاز به LMIA یا مجوز کار داشته باشند.

پرسش‌های متداول


چه کسانی شایستگی دریافت گواهی LMIA را دارند؟

فقط کارفرمایانی که برای حمایت از اقامت دائم درخواست گواهی LMIA می‌دهند، باید کسب و کارشان از حداقل یک سال قبل از درخواست فعال بوده باشد. شرایط لازم برای دریافت گواهی LMIA برای گونه‌های دیگر عبارت است از: داشتن کسب و کار قانونی و عرضه کالا یا خدمت به عموم مردم.

هزینه دریافت مجوز LMIA در کانادا چقدر است؟

هزینه فرایند بررسی درخواست LMIA در سال‌های گذشته افزایش یافته است و اکنون بالغ بر هزار دلار است. این مبلغ پس از افزایش هزینه قدیمیLMO از 275 دلار به این میزان رسیده است. کارفرمایان باید به ازای هر نیروی کار خارجی هزار دلار بپردازند.

دریافت تأییدیه LMIA  برای کانادا آسان است؟

به همین دلیل فرایند درخواست تأییدیه LMIA کاملاً به کارفرمایان کانادایی سپرده می‌شود. خبر بد این است که فرایند درخواست LMIA به هیچ‌وجه آسان یا ساده نیست، بلکه بسیار مفصل و پر از جزئیات است و به مدارک فراوان و داده‌های ثبت‌شده نیاز دارد.

گواهی LMIA برای دریافت مجوز کار لازم است؟

هرچند برای دریافت مجوزهای کار آزاد نیازی نیست که کارفرما تأییدیه LMIA دریافت کند، اما در دست داشتن تأییدیه LMIA برای مجوزهای بسته ضروری است. اکثر مجوزهای کار از نوع بسته‌ است و به LMIA مثبت نیاز دارد. مجوز کار بسته کارفرماویژه است و درباره موقعیت‌های خاص و کارفرمایان ویژه ذکرشده در LMIA مصداق دارد.

برای دریافت مجوز LMIA باید مدرک آیلتس داشته باشیم؟

افرادی که به قصد کار در کانادا مهاجرت می‌کنند یا می‌خواهند برای دریافت مجوز کار اقدام کنند، معمولاً نیازی به شرکت در امتحان IELTS یا CELPIP ندارند. به‌طور کلی برای مهاجرت به کانادا و کار کردن در این کشور لازم نیست در آزمون‌های زبان انگلیسی شرکت کنید.

مدت اعتبار LMIA چقدر است؟

مجوز LMIA تا شش ماه پس از تاریخ صدور معتبر است؛ کارفرما و نیروی کار خارجی موقت (TFW) فرصت دارند تا در این مدت برای دریافت مجوز کار مرتبط اقدام کنند. اگر کارفرما پیش از منقضی شدن LMIA برای مجوز کار اقدام نکند، درخواست LMIA جدید ضرورت می‌یابد.

LMIA چند امتیاز دارد؟

اگر دریافت گواهی LMIA لازم باشد، کارفرما باید درخواست دریافت LMIA را به سازمان استخدام و توسعه اجتماعی و خدمات کانادا ارسال کند. پیشنهادهای شغلی معتبر مرتبط با ورود سریع (Express Entry) معادل 50 یا 200 امتیاز CRS ارزش دارند. پیشنهادهای شغلی مرتبط با گونه‌های 0، A یا Bمهارت NOC به اندازه 50 امتیاز CRS ارزش دارند.

LMIA دستمزد بالا چیست؟

کارکنان با دستمزد بالا افرادی هستند که درآمدشان به اندازۀ یا بالاتر از میانه دستمزد ساعتی برای یک شغل مفروض در یک ناحیه خاص است. کارفرمایانی که دستمزدی معادل با میانه دستمزد ساعتی استانی یا قلمرویی یا بالاتر از آن پیشنهاد می‌دهند، باید درخواست LMIA را در دسته با دستمزد بالا ارسال کنند.