راهنمای جامع کاریابی و اخذ ویزای کار کانادا

کشور کانادا برای افرادی که به دنبال درآمد بالا و زندگی در یک محیط مناسب هستند، به یکی از مقاصد مهم برای مهاجرت تبدیل شده است.  ارزیابی آگهی‌های استخدامی که توسط کارفرمایان کانادایی منتشر می‌شوند، بزرگ‌ترین امتیاز در روند کاریابی در این کشور است. علاوه‌براین، با تهیه یک رزومه قوی شانس خود را برای کاریابی در کانادا افزایش خواهید داد. پس از این که موفق به پیدا کردن کار مناسب شدید می‌توانید به‌وسیله جاب آفری که کارفرما برای شما ارسال خواهد کرد، ویزای کار کانادا را دریافت نمایید و به این کشور مهاجرت کنید. راه دیگری نیز برای کاریابی و اخذ ویزای کار کانادا نیز وجود دارد؛ مانند ویزای کار پس از پایان تحصیل در کانادا یا ویزای کار بر اساس ویزای تحصیلی همسر.

شرایط مورد نیاز جهت کاریابی در کانادا

شرایط مورد نیاز جهت کاریابی در کانادا

جهت یافتن کار در کانادا و اخذ ویزای کاری کانادا و اجازه کار، متقاضی باید از شرایط خاصی برخوردار باشد و وی ملزم به ارائه مدارک مربوطه است. بایستی توجه شود که جاب آفر از جانب یک کارفرمای معتبر کانادایی سبب دریافت نامه پیشنهاد کار شده و ارائه این مدرک جهت درخواست برای اخذ اجازه کار الزامی است. شرایط و مدارک موردنیاز جهت کاریابی در کانادا شامل:

 • مهارت زبان انگلیسی (مدرک آیلتس با حداقل نمره 5 یا 6 جنرال. ممکن است کارفرمای شما سطح متفاوتی از مهارت انگلیسی را در نظر داشته باشد. پس زبان خود را تقویت کنید)
 • مهارت زبان فرانسوی (در صورتی که مقصد متقاضی کبک باشد)
 • سابقه کار مرتبط
 • مدرک دانشگاه یا کالج
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • برخورداری از وضعیت سلامتی مناسب
 • اثبات تمکن مالی

اطلاعات لازم در ارتباط با موارد فوق به شرح زیر است:

زبان رسمی ساکنین کانادا فرانسوی و انگلیسی است. در صورتی‌ که مقصد مورد نظر کبک باشد، جهت ارزیابی مهارت زبان فرانسوی به شرکت در آزمون رسمی زبان نیاز است. برای این منظور می‌توان در آزمون‌های TEF و یا TCF برای ارزیابی مهارت‌های زبان فرانسوی شرکت کرد. در صورتی‌ که مقصد مورد نظر هر جای دیگری به‌ غیر از کبک باشد، برخورداری از مهارت‌های زبان انگلیسی کافی است به این جهت می‌توان در آزمون آیلتس شرکت کرد. این آزمون به طور گسترده در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ البته به این منظور می‌توان در آزمون CELPIP (برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا) نیز شرکت کرد.

داشتن سابقه کار مرتبط با شغل موردنظر، احتمال یافتن کار در کانادا برای ایرانیان را افزایش می‌دهد. کارفرمایان به‌ منظور سوددهی بیشتر برای کسب‌وکار خود به دنبال افراد باتجربه هستند. البته امکان دارد بدون هیچ تجربه یا شغل قبلی نیز متقاضی موفق به یافتن شغل شود. جهت کارآموزی معمولاً به سابقه کار نیاز نمی‌باشد. البته این مسئله می‌تواند سبب کاهش احتمال اخذ اجازه کار شود. همچنین داشتن سابقه کار کانادایی می‌تواند امتیاز بسیار بزرگی برای شما محسوب شود.

جهت اشتغال در کانادا، در بسیاری از موارد به مدرک دانشگاه یا کالج نیاز است. داشتن مدرک دانشگاهی نشان می‌دهد که شخص تحصیلات تکمیلی را دنبال کرده و دارای مهارت و تجربه کافی در این زمینه است. برخورداری از مدرک تحصیلی کانادایی نیز سبب افزایش چشمگیر احتمال یافتن کار در کانادا و اخذ اجازه کار می‌شود؛ چرا که نشان می‌دهد که متقاضی چندین سال در کانادا تحصیل کرده و با شرایط زندگی در کانادا آشنایی دارد. البته داشتن مدرک غیر کانادایی به این مفهوم نیست که احتمال موفقیت برای متقاضی وجود ندارد. همچنین بایستی اطمینان حاصل شود که تمامی گواهی‌ها و مدارک ترجمه شده و معادل‌سازی شده باشند.

شرایط دیگر مانند ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و برخورداری از وضعیت مناسب سلامتی سبب افزایش احتمال یافتن کار در کانادا می‌ شوند.

محتوای تغییر وضعیت

چگونگی کاریابی در کانادا

چگونگی کاریابی در کانادا

برای کاریابی در کانادا باید قبل از هر چیز کد شغلی موردنظر خود را پیدا کنید. در کانادا تمام مشاغل طبقه‌بندی‌ شده و دارای کد NOC هستند. می‌توانید از طریق وب‌سایت دولت کانادا عنوان شغل موردنظر خود را جستجو کنید و به اطلاعات زیادی از قبیل شرح وظایف و صلاحیت‌ها، متوسط درآمد، و چشم‌انداز شغل موردنظر در تمام استان‌های کانادا دست پیدا کنید. این به شما در تمام مراحل بعدی علی‌الخصوص نوشتن رزومه کمک خواهد کرد.

رزومه بنویسید.

مطابقت محتویات رزومه با بازار کار در کانادا جهت کسب موفقیت از اهمیت برخوردار است.  اطمینان حاصل کنید که رزومه طبق فرمت مورد نظر در کانادا نوشته شود. رزومه‌ها در کانادا نسبت به دیگر رزومه‌ها در سراسر جهان مختصر و کوتاه‌تر می‌باشند. توصیه می‌شود که رزومه را بر طبق موقعیت شغلی که برای آن درخواست می‌دهید، تنظیم کنید. رزومه‌های کلی و عمومی در بازار کار در کانادا به نتیجه مورد نظر دست پیدا نمی‌کنند.

رزومه نباید بیش از حد بلند و طولانی باشد. در صورت عدم برخورداری از تجربه کافی، نوشتن یک صفحه کفایت می‌کند.

رزومه بایستی توجه خواننده را به سرعت به خود جلب کند. مسئولان استخدام بایستی ده‌ها و شاید صدها رزومه را بررسی کنند. متمایز بودن شما بین دیگران به رزومه شما بستگی دارد.

برای این منظور توصیه می‌شود که رزومه از ابتدا تا انتها، روان و قابل فهم باشد. می‌توانید در ابتدای رزومه با خلاصه یا مروری از فعالیت‌های حرفه‌ای خود شروع کنید.

در بخش تجربه کاری، تنها مشاغل و فعالیت‌هایی که با شغل مورد نظر شما جهت ارائه درخواست مرتبط هستند را ذکر کنید. در قسمت مشاغل، فقط به فعالیت‌های حرفه‌ای خود اشاره نکنید بلکه دستاوردهای شخصی و گروهی خود را نیز ذکر کنید. بر روی  دستاوردهایی تمرکز کنید که می‌تواند خواننده را متقاعد کند که شما قادر هستید به سازمان مورد نظر کمک کنید. در صورت لزوم می‌توانید مهارت‌های فنی یا مهار‌ت‌های مربوط به نرم‌افزارهای مربوطه را نیز ذکر کنید.

در این قسمت مواردی که بایستی در رزومه رعایت شوند ذکر شده‌اند:

 • در کل رزومه فقط از یک فونت استفاده کنید.
 • نمرات تحصیلی خود را به معادل کانادایی آن تبدیل کنید. برای مثال، نمرات دبیرستان بایستی به GPA یا میانگین معدل کل تبدیل شوند.
 • فعالیت‌های داوطلبانه‌ای که انجام داده‌اید را ذکر کنید.
 • از کلمات کلیدی مرتبط با شغل مورد نظر خود استفاده کنید.
 • در صورت لزوم، مدارک، گواهینامه و مجوزهای مربوطه را ذکر کنید.
 • در صورت نیاز، به مهارت‌های زبان خارجی خود اشاره کنید.
 • اطلاعات تماس خود از جمله یک شماره تلفن کانادایی را در قسمت بالای رزومه ذکر کنید.

سایت های کاریابی را زیر و رو کنید.

 وبسایت‌های معتبر زیادی وجود دارند که کارفرمایان آگهی استخدام خود را در آن‌ها ثبت می‌کنند. این سایت‌ها منابع خوبی برای پیدا کردن آگهی‌های موردنظر هستند. مزیت دیگر استفاده از این وبسایت‌ها این است که کارفرمایان در آگهی‌های استخدام خود به شرح وظایف و الزامات و صلاحیت‌های ضروری می‌پردازند و شما می‌توانید با استفاده از این اطلاعات نه‌ تنها رزومه خود را متناسب با هر آگهی تغییر دهید؛ بلکه درصدد جبران کمبودهای مهارتی خود نیز برآیید. برای مثال اگر آگهی‌های دلخواه شما همگی نیاز به یک مدرک یا مهارت خاص دارند آن را یاد بگیرید و به رزومه خود اضافه کنید.

در این قسمت بهترین سایت های کاریابی در کانادا را معرفی می‌کنیم.

https://www.indeed.com

هیچ یک از لیست‌های بهترین سایت‌های کاریابی در کانادا بدون نام بردن از این سایت تکمیل نمی‌شود. در این سایت علاوه بر مشاغل ارسال شده توسط کارفرماها، صفحات مربوط به مشاغل از سراسر شبکه اینترنت – از جمله صفحات شغلی شرکت‌ها و اتحادیه‌ها-  نیز گردآوری شده است و شما می‌توانید به صورت منطقه‌ای یا جهانی به جستجوی شغل مورد نظر خود بپردازید. سایت Indeed دربردارنده بیش از 150 میلیون رزومه می‌باشد و گزارش‌ها نشان می‌دهند که هر ثانیه از سراسر جهان 10 شغل جدید به این سایت اضافه می‌شوند. در سایت Indeed  ویژگی‌های رایگان از جمله ابزار رزومه‌ساز و وبلاگ معرفی مشاغل در اختیار افراد قرار می‌گیرند.

https://www.careerbuilder.com

سایت careerbuilder یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سایت‌های کاریابی در اینترنت محسوب می‌شود. عملکرد جستجوی قوی این سایت به شما امکان می‌دهد تا بر حسب معیارهای مختلف مانند مکان، عنوان شغل و میزان دستمزد، جستجوی خود را تنظیم کنید. در این سایت از هوش مصنوی گوگل برای کمک به مطابقت دادن افراد جویای کار با شغل مورد نظر استفاده شده و همچنین توصیه‌های شغلی مورد نظر نیز برای افراد ارائه می‌شوند.

https://www.linkedin.com

این سایت برتر کاریابی، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا نه تنها از طریق لیست مستقیم کارفرمایان بلکه از طریق ارتباط با شبکه گسترده خود، شغل مورد نظر را پیدا کنید. پروفایل شما در این سایت به عنوان رزومه عمل کرده و می‌توانید به راحتی محتوای مرتبط با شغل خود را پیدا کرده و به اشتراک بگذارید و توصیه‌های مورد نظر خود را درخواست کرده و یا ارائه دهید. همچنین این امکان وجود دارد که در بحث‌های حرفه‌ای و شغلی شرکت کنید و سازمان‌های مرتبط با شغل خود را دنبال کنید. با پرداخت هزینه می‌توانید از خدمات ویژه و جستجوی پیشرفته استفاده کنید.

https://www.glassdoor.ca

با استفاده از سایت glassdoor این امکان وجود دارد که مشاغل مورد نظر خود را جستجو کنید و افراد می‌توانند شرکت‌هایی که در آن اشتغال داشته‌اند را ارزیابی کرده و اطلاعات مربوط به حقوق و مزایا را به اشتراک بگذارند. افرادی که با یک شرکت مصاحبه کرده‌اند نیز می‌توانند در مورد روند استخدام در کسب و کار نیز جزئیات مربوطه را ارائه دهند.

https://www.monster.com

این سایت بزرگ در واقع یکی از اولین وب‌سایت‌های تجاری و همچنین اولین سایت مهم کاریابی محسوب می‌شود. در این سایت خدماتی مانند آپلود رزومه، پروفایل شرکت‌ها، سرویس بررسی رزومه و اپلیکیشن ویژه تلفن همراه در بیش از 40 کشور ارائه می‌شود. این سایت همچنین میزان سازگاری شما با شغل مورد نظرتان را بر اساس مهارت‌ها و علایق شما امتیازبندی و ارزیابی می‌کند.

https://www.simplyhired.com

simplyhired یک سایت کاریابی است که لیست مشاغل را از سراسر اینترنت شامل سایت شغلی شرکت‌ها، آگهی‌های شغلی و دیگر سایت‌ها جمع‌آوری می‌کند. بر طبق گزارشات، این شرکت فرصت‌های شغلی را از 700000 کارفرما در لیست خود قرار داده و سرویس موتورهای جستجوی ویژه مشاغل را در 24 کشور به 12 زبان ارائه می‌دهد. این سایت فرصت‌های شغلی مورد نظر را به بیش از 100 سایت مربوط به آگهی شغلی ارسال می‌کند.

اپلای کنید.

 از اپلای کردن نترسید. اگر فکر می‌کنید آمادگی لازم را دارید رزومه خود را برای کارفرمایان بفرستید. باید دقت داشته باشید که آگهی‌های سایت را با رزومه خود بمباران نکنید. موقعیت‌های شغلی‌ای که فکر می‌کنید برای شما مناسب است را دست‌چین کنید و برای آن‌ها اپلای کنید. هرچه بادقت بیشتری این کار را انجام دهید و شغلی که برای آن اپلای می‌کنید تطابق بیشتری با رزومه، مدرک تحصیلی، مهارت‌ها، و تجربه کاری شما داشته باشد شانس شما برای پذیرفته‌شدن و صعود به مرحله مصاحبه بیشتر خواهد شد. اگر در مصاحبه نیز قبول شوید کارفرمای شما برای شما جاب آفر صادر می‌کند که به‌ وسیله آن می‌توانید برای ویزای کار کانادا اقدام کنید.

برای توضیح کامل‌تر و جامع‌تر پیدا کردن کار در کانادا حتماً مقاله ما در این‌باره را مطالعه کنید. در این مقاله علاوه بر معرفی بهترین وبسایت‌های کاریابی کانادا، چگونگی نوشتن رزومه به سبک کانادایی نیز شرح داده شده است.

پرتقاضاترین شغل ها در کانادا

این شغل‌ها از جمله شغل‌هایی هستند که کشور کانادا به شدت به آن‌ها نیاز دارد و گرفتن جاب آفر در آن‌ها برای کسانی که صلاحیت‌های لازم را داشته باشند راحت است.

توسعه‌دهنده‌ها برنامه‌های ویژه‌ای را برای تلفن‌های هوشمند و یا برنامه‌های حسابداری تجاری و سیستم‌ عامل‌ها بر اساس نیازهای کاربر طراحی و کدنویسی می‌کنند. توسعه‌دهنده‌ها معمولا در کل روند طراحی و بهره‌برداری محصول مورد نظر دخیل هستند.

میزان تقریبی حقوق: 68000 تا 155000 دلار بر اساس موقعیت شغلی

مدیر منابع انسانی مسئول پر کردن شکاف بین نیازهای یک شرکت و اهداف و رفاه افرادی است که در آن شرکت کار می‌کنند.

میزان تقریبی حقوق: 75000 تا 156000 دلار بر اساس موقعیت شغلی

مهندسین مکانیک در توسعه و طراحی ماشین‌هایی که در زندگی روزانه انسان‌ها نقش دارند، مشارکت می‌کنند. این مهندسین همچنین کنترل و خودکارسازی سیستم‌های تولید را بر عهده داشته و می‌توانند برای مشکلات زیست‌محیطی راه حل‌هایی را ارائه ‌دهند.

میزان تقریبی حقوق: 66000 تا 131000 دلار بر اساس موقعیت شغلی

جوشکارها در طیف وسیعی از پروژه‌ها (مانند ساخت وسایل نقلیه یا ساخت پل)  با فلزات مختلف کار می‌کنند. جوشکاری شامل رشته‌ها و فعالیت‌های مختلفی می‌باشد که هر کدام دارای چالش‌های منحصر به فرد خود هستند.

میزان تقریبی حقوق: 40000 تا 74000 دلار بر اساس موقعیت شغلی

تکنیسین‌های حسابداری در کمک به کسب و کارها در جهت مدیریت سوابق مالی تخصص دارند. تکنیسین حسابداری می‌تواند به طور مستقیم به عنوان کارمند شرکت اشتغال داشته باشد و یا به صورت مستقل خدمات مورد نظر را ارائه دهد.

میزان تقریبی حقوق: 61000 تا 114000 دلار بر اساس موقعیت شغلی

پرستاران در واقع مراقبت‌های مستقیم پرستاری را در محیط‌های مختلف مانند مطب پزشکان، بیمارستان و کلینیک‌ها به بیماران ارائه می‌دهند.  پرستاران همچنین می‌توانند مشاوره مربوط به مراقبت‌های بهداشتی و برنامه‌های آموزشی سلامت و بهداشت را به جامعه ارائه داده و قادر هستند که در گونه‌های مختلف مراقبت‌های پزشکی تخصص کسب کرده و در انواع محیط‌ و شرایط مختلف در زمینه حرفه سلامت و پزشکی اشتغال داشته باشند.

میزان تقریبی حقوق: 68000 تا 94000 دلار بر اساس موقعیت شغلی

کارگر انبار وظایف سفارش اقلام مورد نظر برای انبار، دریافت سفارشات و به طور کلی نظارت بر سفارشات ارسالی و دریافتی را بر عهده دارد.

میزان تقریبی حقوق: 17 تا 29 دلار در ساعت بر اساس موقعیت شغلی

نمایندگان خدمات مشتری به نمایندگی از کارفرمایان خود وظیفه رسیدگی به شکایات را بر عهده دارند و از رضایت مشتریان اطمینان حاصل می‌کنند. این نمایندگان به تماس‌های دریافتی پاسخ داده، سفارشات را دریافت کرده، با مشتریان از طریق ایمیل یا گفتگوی زنده ارتباط برقرار کرده و به شکایات رسیدگی می‌کنند.

میزان تقریبی حقوق: 43000 تا 74000 دلار بر اساس موقعیت شغلی

رانندگی تحویل کالا به حداقل تجربه کاری نیاز دارد و گزینه مناسبی به عنوان یک شغلی غیر تخصصی  و برای کسب درآمد به طور پاره‌وقت محسوب می‌شود. رانندگی تحویل کالا چه تحت عنوان پیک، سرویس تحویل غذا و یا سرویس شرکت حمل و نقل از ابتدای همه‌گیری کرونا بسیار مورد تقاضا می‌باشد.

میزان تقریبی حقوق: 42000 تا 65000 دلار بر اساس موقعیت شغلی

مدیر پروژه ساخت و ساز بر پروژه مورد نظر را رهبر و بر آن نظارت می‌کند و جهت توسعه طرح، تعیین چارچوب زمانی پروژه، توزیع منابع و اطمینان از تکمیل به موقع پروژه با مهندسین و معماران همکاری می‌کند. مدیر تلاش می‌کند تا برای پروژه برنامه‌ریزی کرده، بودجه را تعیین کند؛ منابع را تقسیم کند و اطمینان حاصل می‌کند که پروژه بر طبق زمان‌بندی تکمیل شود.

میزان تقریبی حقوق: 61000 تا 150000 دلار بر اساس موقعیت شغلی

اخذ ویزای کار کانادا از طریق جاب آفر 

اخذ ویزای کار کانادا از طریق جاب آفر 

در این روش اخذ ویزای کار به یک جاب آفر معتبر و رسمی نیاز دارید. پس بایستی مراحلی که پیش‌تر توضیح داده شد را پیموده باشید و کار موردعلاقه خود را پیدا کرده باشید، در مصاحبه پذیرفته شده باشید و نامه رسمی جاب آفر را دریافت کرد باشید. در این صورت می‌توانید برای ویزای کار کانادا اقدام کنید. اگرچه دردست‌داشتن جاب آفر برای ویزای کار کانادا کافی نیست. کارفرمای شما باید نامه LMIA را نیز تهیه کرده باشید و نسخه‌ای از آن را باید همراه دیگر مدارک برای گرفتن ویزا ارسال کنید.

مدارک لازم

با توجه به شغل شما ممکن است مدارک متفاوت یا بیشتری نیاز داشته باشید. اما به طور کلی برای اقدام برای ویزای کار کانادا با جاب آفر به این مدارک نیاز خواهید داشت:

 • پاسپورت معتبری که حداقل 6 ماه از اعتبار آن مانده است.
 • عکس دیجیتال با پس زمینه سفید
 • شناسنامه و کارت ملی
 • در صورت وجود، سند ازدواج یا طلاق یا گواهی فوت همسر
 • مدارک مربوط به سوابق کاری مانند بیمه، فیش حقوقی، نامه کارفرماهای گذشته
 • مدرک IELTS معتبر. (اگر قصد کار در استان کبک را دارید باید مدرک TEF یا DELF بگیرید)
 • تاییدیه مدرک تحصیلی (WES)
 • مدرک تحصیلی و ریزنمرات از دانشگاه محل تحصیل
 • داشتن جاب آفر و دعوت نامه رسمی
 • کد مثبت LMIA
 • عدم سوء پیشینه
 • اثبات تمکن مالی (نامه تمکن مالی یا گردش حساب و…)
 • گواهی سلامت جسمانی
 • اسناد املاک و دارایی ها
 •   مدارکی که اشتغال شما در ایران را نشان بدهد (نامه رسمی از آخرین محل کار، جواز کسب و کار و…)
 • فرم های تکمیل شده مورد نیاز مانند اطلاعات فردی و خانوادگی …
 • رزومه و کاورلتر
 • پورتفولیو یا نمونه کار (در صورت نیاز)

توجه داشته باشید که تمام این مدارک باید توسط دارالترجمه به انگلیسی ترجمه شوند و معتبر باشند.

LMIA چیست؟

LMIA مخفف عبارت Labor Market Impact Assessment است که به معنای ارزیابی تأثیر در بازار کار است. نامه LMIA که نمونه صفحه اول آن را در این قسمت مشاهده می‌کنید را تنها کارفرمای کانادایی که جاب آفر برای شما فرستاده است می‌تواند بگیرد و از این نظر مسئولیتی بر عهده شما نیست. اما برای اقدام برای اخذ ویزای کار حتماً به این مدرک نیاز دارید. گرفتن این مدرک توسط کارفرمای کانادایی به این معنی است که شغلی که به شما پیشنهاد کرده است بر بازار کار کانادا تأثیر منفی نداشته و باتوجه‌به شرایط شغلی و صلاحیت‌های موردنیاز، نمی‌توانسته برای این کار یک شخص کانادایی را استخدام کند.

 بااین‌حال، برخی مشاغل هستند که از گرفتن مدرک LMIA معاف هستند. یا برای مثال افرادی که از طریق برنامه نامزدی استانی اقدام به مهاجرت می‌کنند نیز از اخذ جواز LMIA معاف هستند. می‌توانید فهرست کامل مشاغل و شرایطی که معاف از LMIA هستند را در وب‌سایت دولت کانادا مشاهده کنید.

گرفتن این تأییدیه در واقع به معنی معادل‌سازی مدرک دانشگاهی شما در کشور مقصد است. WES یا World Education Services یک سازمان بین‌المللی است که میزان تجربیات و تحصیلات شما را ارزیابی می‌کند و برای آن گواهی صادر می‌کند. این به دولت کانادا و یا کارفرمای کانادایی ثابت می‌کند که چقدر تحصیلات و تجربه دارید. توجه داشته باشید که گرفتن این تأییدیه ضروری نیست مگر این که از شما تقاضا شده باشد که آن را برای گرفتن ویزا و یا جاب آفر ارائه کنید.

 برای گرفتن تأییدیه وس باید این مراحل را طی کنید:

 1. وارد وب‌سایت وس شوید و یک حساب کاربری بسازید.
 2. برای ارزیابی مدارک خود درخواست دهید.
 3. طبق دستورالعمل سایت مدارک موردنیاز را ارسال کنید.
 4. هزینه موردنیاز را پرداخت کنید. هزینه ارزیابی، بسته به نوع خدمات و مدارک ممکن است بین 100 تا 200 دلار باشد.
 5. یک یا چند هفته صبر کنید تا گواهی شما صادر شود.

 توجه داشته باشید که تمام مدارک شما پیش از ارسال باید به انگلیسی ترجمه شده باشد. مدت اعتبار تأییدیه وس 5 سال است که می‌توانید آن را تمدید کنید.

اخذ ویزای کار پس از اتمام تحصیل در کانادا

اخذ ویزای کار پس از اتمام تحصیل در کانادا

کشور کانادا شرایطی را برای دانشجویان خارجی در این کشور فراهم کرده است که تحت آن دانشجویی که تحصیل او تمام شده است می‌تواند برای ویزای کار فارغ‌التحصیلی (Post-Graduation Work Permit) اقدام کنند. این ویزا یک نوع جواز کار باز یا Open work permit است. این بدین معنی است که دانشجویانی که این ویزا را دریافت کنند می‌توانند در هر شغلی که تمایل دارند در کشور کانادا مشغول به کار شوند و بعد از 3 سال کار در این کشور برای اقامت دائم اقدام کنند.

شرایط لازم

دانشجویان 90 روز پس از اتمام تحصیل خود وقت دارند تا برای این ویزا اقدام کنند. همچنین این ویزا را تنها یک‌بار می‌توانند بگیرند.

در پاسخ به این سوال که چگونه در کانادا کاریابی کنیم بایستی توجه شود که جهت دریافت ویزای کار فارغ‌التحصیلی، متقاضی بایستی به صورت موقت در کانادا اقامت داشته باشد باشد و یا کانادا را ترک کرده باشد. متقاضی باید از یک موسسه آموزشی منتخب (DLI) فارغ‌التحصیل شده باشد و همچنین از شرایط زیر برخوردار باشد:

 • یک برنامه آموزشی تحصیلی، فنی یا حرفه‌ای را در یک موسسه معتبر واجد شرایط در کانادا تکمیل کرده باشد. طول دوره بایستی حداقل 8 ماه باشد و منجر به دریافت مدرک، دیپلم یا گواهی شود.
 • وضعیت خود را به عنوان دانشجوی تمام‌وقت در کانادا در طی هر ترم برنامه تحصیلی و به عنون بخشی از درخواست برای ویزای کار فارغ‌التحصیلی حفظ کرده باشد.
 • ریزنمرات و یک نامه رسمی از موسسه آموزشی منتخب دریافت کرده باشد که تایید می‌کند متقاضی جهت تکمیل برنامه تحصیلی دارای شرایط لازم می‌باشد. درخواست ویزای کار فارغ‌التحصیلی بایستی شامل ریز نمرات و نامه رسمی باشد.

در طی مدت 180 روز از تاریخ درخواست برای ویزای کار فارغ‌التحصیلی، متقاضیان بایستی از یکی از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • دارای اجازه تحصیل معتبر باشند
 • قبلا اجازه تحصیل دریافت کرده باشند.

موسسه‌های آموزشی منتخب شامل چه موسسه‌هایی هستند؟ 

موسسه‌های آموزشی منتخب در واقع موسسه‌هایی مانند دانشگاه و کالج هستند که پس از فارغ‌التحصیلی در این موسسه‌ها، دانشجوی خارجی واجد شرایط درخواست برای ویزای کار فارغ‌التحصیلی می‌باشد.  شما می‌توانید از این ابزار در سایت دولت کانادا استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که موسسه‌ای که در حال تحصیل در آن هستید و یا تمایل به تحصیل در آن را دارید، جزو موسسه‌های آموزشی منتخب می‌باشد یا خیر.

 

اخذ ویزای کار با ویزای تحصیلی همسر

 یکی از راه‌های بسیار ساده، اخذ ویزای کار در صورتی است که همسر شما ویزای تحصیلی کانادا را داشته باشد و در کانادا در حال تحصیل باشد. در این صورت شما می‌توانید بدون نیاز به LMIA برای ویزای کار اقدام کنید و جواز کار باز یا Open work permit بگیرید. همانطور که پیش‌تر اشاره شد با جواز کار باز می‌توانید به هر کاری که تمایل دارید مشغول شوید. دولت کانادا این امکان را برای دانشجویانی که به همراه همسر یا شریک زندگی‌شان به این کشور مهاجرت می‌کنند فراهم کرده است تا بتوانند کار کنند و مخارج خود را تأمین کنند.

شرایط مورد نیاز

 همسر یا شریک زندگی شما باید ابتدا شرایط زیر را دارا باشد و سپس می‌توانید برای اخذ ویزای کار اقدام کنید:

 • همسر یا شریک زندگی شما دانشجوی تمام‌وقت باشد.
 • همسر یا شریک زندگی شما در دوره دانشگاهی پذیرفته شده یا مشغول به تحصیل باشد.
 • اگر در دوره‌های پیش‌نیاز، مثل دوره‌های زبان مشغول به تحصیل باشند امکان درخواست ویزای کار همسر یا شریک زندگی را ندارید.

مدارک مورد نیاز 

 برای اخذ ویزای کار از این طریق باید ثابت کنید که با شخص دانشجو ازدواج کرده‌اید و یا مدرکی ارائه کنید که نشان دهد شریک زندگی او هستید (مانند حساب بانکی مشترک، خرید یا اجاره‌خانه به‌صورت مشترک، خرید وسایل عمده منزل به‌صورت مشترک و…).

به طور کلی به این مدارک نیاز دارید:

 • پاسپورتی که اعتبار آن مساوی با مدت اقامت در کانادا باشد.
 • ارائه سند ازدواج یا مدرکی که ثابت کند شریک زندگی شخص دانشجو هستید.
 • ارائه مدارک هویتی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه تاریخچه سفر در آخرین پاسپورت و پاسپورت های قبلی
 • ارائه نامه تمکن مالی

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار

در سال 2023 دولت کانادا طرحی را مختص ایرانیان معرفی کرد که طی آن ایرانیانی که ویزای توریستی کانادا دارند و در این کشور حضور دارند می‌توانند ویزای توریستی خود را به ویزای کار باز (Open Work Permit) تبدیل کنند. این فرصتی طلایی برای ایرانیان است که برای کار و مهاجرت به این کشور بروند. برای این منظور تنها نیاز دارید که شرایط زیر را داشته باشید:

 • داشتن پاسپورت معتبر ایرانی
 • داشتن ویزای توریستی معتبر کانادا
 • حضور در خاک کانادا

شما می‌بایست درخواست خود را نهایتا تا تاریخ 28 فوریه 2024 یا 9 اسفند 1402 از طریق وبسایت دولت کانادا ثبت کنید. در تاریخ ثبت درخواست باید ویزای توریستی شما معتبر باشد. اگر پیش از پردازش درخواست شما و اعلام نتیجه، اعتبار ویزای شما تمام شد، مجبور نیستید کانادا را ترک کنید و اجازه دارید در این کشور بمانید تا نتیجه درخواست شما مشخص شود.

مزایای کاریابی در کانادا

 مهاجرت به کشور کانادا آرزوی بسیاری از ایرانیان است؛ اما تصور ترک وطن و ورود به یک کشور جدید می‌تواند برای برخی نگران‌کننده باشد. به همین دلیل به مزایای کاریابی در کانادا پرداخته‌ایم.

کانادا به‌ علت وجود مواردی مانند طولانی‌ترین خط ساحلی جهان، آبشار نیاگارا، کوه‌های راکی و هاکی‌ روی‌ یخ در جهان مشهور است. میزان جرم و جنایت در کانادا پایین است و این کشور همواره به‌ عنوان یکی از بهترین و آرام‌ترین مکان‌ها برای زندگی در جهان انتخاب می‌شود. برقراری تعادل بین کار و زندگی در کانادا به آسانی امکان‌پذیر است. افراد پیش از کار می‌توانند به گشت‌وگذار پرداخته و پس از کار نیز وقت خود را صرف کوه‌نوردی و گردش در سواحل کنند. وجود کارفرمایان دلسوز و وزارت کاری که همواره از حقوق کارمندان حمایت می‌کند و مرخصی با حقوق از جمله مزایای زندگی و کار در کانادا محسوب می‌شوند.

کانادا یک کشور چندفرهنگی محسوب می‌شود و در نتیجه در این کشور محیط مناسبی برای افراد خارجی جهت شروع کار و زندگی فراهم است و در ارتباط با مسائلی مانند نژادپرستی و یا عدم‌پذیرش در جامعه هیچ‌گونه نگرانی برای متقاضیان وجود نخواهد داشت. افراد جویای کار به‌سرعت با شرایط جدید در این کشور سازگار شده و هیچ شکاف و فاصله فرهنگی برای افراد وجود نخواهد داشت.

کانادا نهمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب شده و دارای تولید ناخالص داخلی به میزان 1/64 تریلیون دلار و نرخ بیکاری به میزان 6/5 درصد است. اقتصاد کانادا در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۲، دارای رشد با نرخ سالانه ۳۶ درصد بوده است. بیماری کووید ۱۹ تأثیر بسیار زیادی بر روی همه کشورها داشته است، ولی باتوجه‌به افزایش میزان اشتغال و افزایش فروش مسکن، فعالیت اقتصادی کانادا در تاریخ جولای ۲۰۲۱ به میزان حدود ۹۵ درصد از وضعیت قبل از همه‌گیری بازگشته و بهبود پیدا کرده است.

 اشخاصی که تمایل به اخذ ویزای کار کانادا دارند و فرزندان خود را نیز به این کشور می‌برند بایستی توجه داشته باشند که کانادا علاوه بر این که شانزدهمین کشور توسعه‌ یافته در جهان محسوب می‌شود، همچنین سومین سیستم آموزشی برتر در جهان در سال ۲۰۲۰ به شمار می‌رود و از سال ۲۰۱۶، در میان ۵ کشور برتر با بهترین سیستم آموزشی قرار دارد. مدارک تحصیلی کانادا در سراسر جهان خصوصاً در ایران دارای اعتباری زیادی هستند.

کلام آخر

کاریابی در کانادا و اخذ ویزای کار ممکن است برای برخی پیچیده و دشوار به نظر برسد. از طرفی روند کاریابی و مهاجرت وقت‌گیر و هزینه‌بر است. پس بسیاری از متقاضیان به دنبال این هستند که تمام مراحل را بدون عیب‌ و نقص طی کنند و دچار خطایی نشوند که وقت و پولشان را هدر دهد. به همین خاطر کارشناسان کاریابی ما در ورسک جاب با تجربه و درصد موفقیت بالا و اطلاعات دقیقی که از چند و چون این روند دارند، می‌توانند در تمامی مراحل از پیداکردن شغل مناسب تا اخذ ویزا و ورود به خاک کانادا شما را یاری کنند. برای دریافت مشاوره با ورسک جاب تماس بگیرید تا در پیدا کردن بهترین راه کاریابی و اخذ ویزای کار در کانادا شما را راهنمایی کنیم.

سوال‌ های رایج در مورد کاریابی در کانادا

آیا یافتن کار در کانادا دشوار است؟

به طور کلی، یافتن کار در کانادا به عنوان یک مهاجر به علت محدودیت‌ها و قوانین نظارتی ممکن است دشوار باشد. با این حال، وکلا و مشاورین با تجربه ما در موسسه کاریابی ورسک با بیش از یک دهه تجربه به شما در جهت یافتن شغل مورد نظر در کانادا کمک خواهند کرد.

کاریابی در کدام استان کانادا راحت‌تر است؟

به گزارش وبسایت لینکدین بهترین استان های کانادا برای کاریابی این استان ها هستند (منبع):

 • بریتیش کلمبیا
 • نووا اسکوتیا
 • آلبرتا
 • آنتاریو
 • کبک

کار در کدام استان‌های کانادا آینده بهتری دارد؟

کار در این استان های کانادا با توجه به نرخ بیکاری پایین، آینده درخشانی خواهد داشت:

 • بریتیش کلمبیا
 • آلبرتا
 • آنتاریو
 • کبک
 • نیوفاندلند و لابرادور

ایرانیان بیشتر در کدام استان‌های کانادا اقامت دارند؟

بیشتر ایرانی-کانادایی‌ها و ایرانیانی که اقامت دائم یا موقت کانادا را دارند در سه استان آنتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک ساکن هستند.

آیا می‌توان در کانادا کارفرمای ایرانی پیدا کرد؟

بسیاری از ایرانیان در کانادا اقدام به تاسیس کسب و کار و بیزنس کرده‌اند و می‌توانید در صورت نیاز برای آن‌ها کار کنید.

آیا کاریابی و اخذ ویزای کار در کانادا نیاز به مدرک زبان هست؟

این مورد بستگی به کارفرمای کانادایی دارد. اکثر کارفرمایان کانادایی مدرک زبان را جزو شرایط استخدام قرار داده‌اند. با این حال ممکن است کاری پیدا کنید که نیازی به مدرک زبان نداشته باشد و توسط آن ویزای کار کانادا دریافت کنید.

ویزای اسکیل ورکر کانادا چیست؟

طرح اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker) زیرشاخه برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری است و برای جذب نیروی کار باتجربه و ماهر مور نیاز کانادا طراحی شده است. برای اطلاعات بیشتر و اطلاع از شرایط و نحوه امتیازبندی مقاله ما در این مورد را مطالعه کنید.

آیا می‌توان در کانادا کار آنلاین و فریلنسری نیز پیدا کرد؟

کار آنلاین و فریلنسری بستگی به شرایطی دارد که کارفرمای کانادایی در نظر می‌گیرد. ممکن است بتوانید کاری با چنین شرایطی نیز پیدا کند.

درخواست اجازه کار در کانادا به چقدر هزینه نیاز دارد؟

هزینه درخواست اجازه کار برای هر نفر، ۱۵۵ دلار کانادا می‌ باشد.

آیا اشتغال در کانادا بدون سابقه کار امکان‌پذیر است؟

جواب این سوال بستگی به موارد زیادی دارد. ممکن است بدون سابقه کار بتوانید کار پیدا کنید اما به سختی. برخی کار ها نیز دوره ی کار آموزی دارند که می‌توان بدون سابقه کار برای آن ها اپلای کرد. اگر خودتان در کانادا باشید یا مدرک تحصیلی کانادایی داشته باشید شانس شما بیشتر خواهد بود.

آیا می‌توان بدون مهارت زبان در کانادا کار پیدا کرد؟

ممکن است بتوانید شغلی پیدا کنید که نیازی به مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی نداشته باشد یا مهارت بالایی لازم نباشد. اما این شرایط نادر است و ممکن است در کار و زندگی خود با مشکل روبرو شوید. داشتن مهارت زبان کافی شما را یک سر و گردن از سایر متقاضیان کار ارجع تر میکند.

محدودیت سنی برای اخذ ویزای کار کانادا چقدر می‌ باشد؟

به طور کلی از لحاظ سنی محدودیتی برای اخذ ویزای کار در کانادا وجود ندارد. با این حال در برخی برنامه های مهاجرتی سن می‌تواند تاثیر گذار باشد. برای مثال در برنامه اکسپرس انتری سن بالای 35 سال از امتیاز شما برای واجد شرایط بودن کم میکند.

هزینه زندگی در کانادا چقدر می‌‌باشد؟

کانادا همواره به عنوان یکی از گران‌ترین کشورها برای زندگی رتبه‌بندی می‌شود. البته میزان درآمد متوسط نیز در این کشور بسیار بالا می‌ باشد.

جهت زندگی در کانادا به چه میزان حقوق ماهیانه نیاز می‌‌باشد؟

متوسط یک حقوق خوب در کانادا 44.614 هزار دلار در سال تخمین زده شده است. این یعنی شما باید در شغل خود 22.88 دلار کانادا در ساعت درآمد داشته باشید. موقعیت‌های شغلی مبتدی در کانادا به طور متوسط 33.731 دلار در سال درآمد دارند و افراد با تجربه نیز به طور متوسط 95.060 دلار در سال کسب درآمد می‌کنند. (منبع)