لوگو کاریابی بین المللی ورسک

کاریابی در کانادا و اخذ ویزای کار کانادا برای ایرانیان

در صورت تمایل به کار در کانادا بایستی توجه شود که این کشور برای افرادی که به دنبال درآمد بالا و زندگی در یک محیط مناسب هستند، به یکی از مقاصد مهم جهت سفر تبدیل شده است. ارزیابی لیست مشاغل کانادا می‌ تواند به یافتن شغل در این کشور کمک کند؛ ولی برای این منظور به مهارت و تجربه کاری نیاز می‌ باشد. زندگی و کار در دومین کشور بزرگ جهان می‌ تواند بزرگ‌ترین موفقیت شما در زندگی در نظر گرفته شود. با این حال، کاریابی در کانادا و دریافت جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی نیازمند راهکار مناسب و مشاوره با یک وکیل متخصص است که با وضعیت کار در کانادا برای ایرانیان آشنا باشد.

دلایل اشتغال در کانادا


زندگی در کانادا

کانادا به خاطر وجود مواردی مانند طولانی‌‌ترین خط ساحلی جهان، آبشار نیاگارا، کوه‌‌های راکی و هاکی روی یخ در جهان مشهور می‌‌باشد. میزان جرم و جنایت در کانادا پایین است و این کشور همواره به عنوان یکی از بهترین و آرام‌‌ترین مکان‌‌ها برای زندگی در جهان انتخاب می‌ شود. برقراری تعادل بین کار و زندگی در کانادا امکان‌ پذیر می‌ باشد. افراد پیش از کار می‌ توانند به گشت و گذار پرداخته و پس از کار نیز وقت خود را صرف کوه‌ نوردی و گردش در سواحل کنند. وجود کارفرمایان دلسوز و وزارت کار که همواره از حقوق کارمندان حمایت می‌ کند، مرخصی با حقوق و امکان استراحت در روزهای آخر هفته و مرخصی استعلاجی از جمله مزایای زندگی و کار در کانادا محسوب می‌ شوند.

زبان

این مسئله که انگلیسی زبان اصلی در کانادا می‌ باشد، یکی از مواردی است که سبب می‌ شود افراد به دنبال اخذ ویزای کار کانادا و پیشرفت در زمینه تخصصی خود باشند. (در استان کبک به طور عمده به زبان فرانسوی صحبت می‌ شود). عدم وجود هرگونه نگرانی در مورد مشکلات مرتبط با زبان، باعث می‌ شود تا متقاضی بتواند به طور کامل بر اخذ ویزای کاری کانادا تمرکز کند.

فرهنگ

کانادا یک کشور چند فرهنگی محسوب می‌ شود و در نتیجه در این کشور محیط مناسبی برای افراد خارجی جهت شروع کار و زندگی فراهم می‌ باشد. در ارتباط با مسائلی مانند نژاد پرستی و یا عدم پذیرش در جامعه هیچ گونه نگرانی برای متقاضیان وجود نخواهد داشت. افراد جویای کار به سرعت با شرایط جدید در این کشور سازگار شده و هیچ شکاف و فاصله فرهنگی برای افراد وجود نخواهد داشت.

اقتصاد

کانادا نهمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب شده و دارای تولید ناخالص داخلی به میزان 64/1 تریلیون دلار و نرخ بیکاری به میزان 5/6 درصد می‌ باشد. اقتصاد کانادا در سه ماهه سوم سال 2022، دارای رشد با نرخ سالانه 36 درصد می‌ باشد. بیماری کووید 19 تاثیر بسیار زیادی بر روی همه کشورها داشته است، ولی با توجه به افزایش میزان اشتغال و افزایش فروش مسکن، فعالیت اقتصادی کانادا در تاریخ جولای 2021 به میزان حدود 95 درصد از وضعیت قبل از همه‌ گیری بازگشته و بهبود پیدا کرده است.

تحصیلات و آموزش

اشخاصی که تمایل به اخذ ویزای کار کانادا دارند و فرزندان خود را نیز به این کشور می‌ برند، بایستی توجه داشته باشند که کانادا علاوه بر این که شانزدهمین کشور توسعه یافته در جهان محسوب می‌ شود، همچنین سومین سیستم آموزشی برتر در جهان در سال 2020 به شمار می‌ رود و از سال 2016، در میان 5 کشور برتر با بهترین سیستم آموزشی قرار دارد. مدارک تحصیلی کانادا در سراسر جهان خصوصا در کشورهایی مانند ایران دارای اعتباری زیادی می‌ باشند.

شرایط مورد نیاز جهت یافتن کار در کانادا


شرایط مورد نیاز جهت یافتن کار در کانادا

جهت یافتن کار در کانادا و اخذ ویزای کاری کانادا و اجازه کار، متقاضی باید از شرایط خاصی برخوردار باشد و ملزم به ارائه مدارک مربوطه می‌ باشد. بایستی توجه شود که جاب آفر از جانب یک کارفرمای معتبر کانادایی سبب دریافت نامه پیشنهاد کار شده و ارائه این مدرک جهت درخواست برای اخذ اجازه کار الزامی است. شرایط و مدارک مورد نیاز جهت کاریابی در کانادا شامل:

  • مهارت‌های زبانی
  • مهارت زبان انگلیسی
  • مهارت زبان فرانسوی (در صورتی که مقصد متقاضی کبک باشد)
  • سابقه کار مرتبط
  • مدرک دانشگاه یا کالج
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • برخورداری از وضعیت سلامتی مناسب
  • وابستگی اقتصادی، اجتماعی یا خانوادگی با کشور زادگاه
  • اثبات تمکن مالی

اطلاعات لازم در ارتباط با موارد فوق به شرح زیر می‌ باشد:

برخورداری از مهارت‌ های زبانی

زبان رسمی ساکنین کانادا فرانسوی و انگلیسی است. در صورتی که مقصد مورد نظر کبک باشد، جهت ارزیابی مهارت زبان فرانسوی به شرکت در آزمون رسمی زبان نیاز است. به این منظور می‌ توان در آزمون‌ های TEF و یا TCF برای ارزیابی مهارت‌ های زبان فرانسوی شرکت کرد. در صورتی که مقصد مورد نظر هر جای دیگری به غیر از کبک باشد، برخورداری از مهارت‌ های زبان انگلیسی کافی می‌ باشد. به این جهت می‌ توان در آزمون آیلتس شرکت کرد. این آزمون به طور گسترده در ایران مورد استفاده قرار می‌ گیرد. البته به این منظور می‌ توان در آزمون CELPIP (برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا) نیز شرکت کرد.

سابقه کار مرتبط

داشتن سابقه کار مرتبط با شغل مورد نظر، احتمال یافتن کار در کانادا برای ایرانیان را افزایش می‌ دهد. کارفرمایان به منظور سوددهی بیشتر برای کسب و کار خود به دنبال افراد باتجربه هستند. البته امکان دارد بدون هیچ تجربه یا شغل قبلی نیز متقاضی موفق به یافتن شغل مورد نظر شود. جهت کارآموزی معمولا به سابقه کاری قبلی نیاز نمی‌ باشد. البته این مسئله می‌ تواند سبب کاهش احتمال اخذ اجازه کار شود.

مدرک دانشگاه یا کالج

جهت اشتغال در بسیاری از موارد در کانادا به مدرک دانشگاه یا کالج نیاز می‌ باشد. داشتن مدرک دانشگاهی نشان می‌ دهد که شخص تحصیلات تکمیلی را دنبال کرده و دارای مهارت و تجربه کافی در این زمینه می‌ باشد. برخورداری از مدرک کانادایی سبب افزایش احتمال یافتن کار در کانادا و اخذ اجازه کار می‌ شود و نشان می‌ دهد که متقاضی چندین سال در کانادا تحصیل کرده و با نحوه عملکرد دولت کانادا آشنایی دارد. البته داشتن مدرک غیر کانادایی به این مفهوم نیست که احتمال موفقیت برای متقاضی وجود ندارد. همچنین بایستی اطمینان حاصل شود که تمامی گواهی‌ها و مدارک ترجمه شده باشند.

شرایط دیگر برای اخذ ویزای کاری کانادا

شرایط دیگر مانند ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و برخورداری از وضعیت مناسب سلامتی سبب افزایش احتمال یافتن کار در کانادا می‌ شوند.

یافتن شغل مناسب در استان مورد نظر در کانادا


یافتن شغل مناسب در استان مورد نظر در کانادا

در صورتی تمایل به یافتن شغل مناسب، متقاضی باید از میزان تقاضا برای شغل دلخواه در استان مورد نظر اطلاع داشته باشد. درخواست برای شغل دلخواه در استانی که تقاضای زیادی برای شغل مربوطه در آن وجود دارد، باعث می‌ شود که احتمال یافتن شغل و اخذ اجازه کار افزایش پیدا کند. همچنین اطلاع از این که تقاضا برای چه شغلی بیشتر می‌ باشد، به متقاضی در جهت تصمیم‌گیری برای شغلی که می‌ خواهد برای آن درخواست دهد کمک می‌ کند.

مراحل بعدی جهت یافتن کار در کانادا


پس از دریافت جاب آفر از جانب کارفرما در کانادا، مرحله بعدی شامل درخواست برای اخذ اجازه کار می‌ باشد. ارائه اجازه کار جهت کار در کانادا الزامی است.

سوال‌ های رایج در مورد کاریابی در کانادا


چگونه می‌ توان برای یافتن کار به کانادا سفر کرد؟

به طور کلی متقاضی باید پیش از سفر به کانادا برای اخذ اجازه کار درخواست دهد. به این منظور شخص باید پیش از درخواست، برای دریافت جاب آفر از کانادا از طرف کارفرمای کانادایی اقدام کند.

آیا یافتن کار در کانادا دشوار است؟

به طور کلی، یافتن کار در کانادا به عنوان یک مهاجر به علت محدودیت‌ها و قوانین نظارتی دشوار می‌باشد. با این حال، وکیلان و مشاورین با تجربه ما در موسسه کاریابی ورسک با بیش از یک دهه تجربه به شما در جهت یافتن شغل مورد نظر در کانادا کمک خواهند کرد.

درخواست اجازه کار در کانادا به چقدر هزینه نیاز دارد؟

هزینه درخواست اجازه کار برای هر نفر، 155 دلار کانادا می‌ باشد.

آیا اشتغال در کانادا بدون سابقه کار امکان‌پذیر است؟

 متقاضی به ارائه یک نامه دارای امضا از جانب کارفرما در کانادا نیاز دارد؛ به این معنی که جهت برخورداری از شرایط لازم، شخص به جاب آفر در کانادا در ارتباط با حرفه مورد نظر (NOC سطح صفر، A یا B) نیاز خواهد داشت.

محدودیت سنی برای اخذ ویزای کار کانادا چقدر می‌ باشد؟

افراد می‌توانند در سنین بین 18 تا 30 یا 35 سال (با احتساب محدودیت مشخص شده) درخواست برای اخذ ویزای کار را ارائه دهند. محدودیت سنین بالاتر به کشور محل اقامت متقاضی بستگی دارد.

هزینه زندگی در کانادا چقدر می‌ باشد؟

کانادا همواره به عنوان یکی از گران‌ترین کشورها برای زندگی رتبه‌بندی می‌شود. البته میزان درآمد متوسط نیز در این کشور بسیار بالا می‌ باشد.

جهت زندگی در کانادا به چه میزان حقوق ماهیانه نیاز می‌ باشد؟

به طور متوسط هر شخص در ماه به حدود 2771 دلار کانادا برای مخارج زندگی نیاز دارد. هزینه زندگی برای یک خانواده چهار نفره حداقل حدود 5230 دلار کانادا در ماه می‌ باشد.